Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

banner

smartfon msp4507 victory lteX

Manta MSP4507 Victory LTE -  tani telefon z LTE

Ponieważ często pytacie nas czy warto kupić tani telefon współpracujący z siecią 4G LTE, postanowiliśmy przygotować dla was recenzję takiego telefonu. Nasz wybór padł na debiutujący na rynku smartfon polskiego producenta, firmy Manta, oferowany pod szumną nazwą "Victory LTE".

I. ROZPAKOWANIE / OBUDOWA / JAKOŚĆ WYKONANIA

Manta Victory LTE zapakowany został w solidne tekturowe pudełko w białym kolorze, na wierzchu którego znajdziemy duże zdjęcie przedstawiające telefon w jego naturalnym rozmiarze. Na spodzie pudełka, tradycyjnie znalazło sie miejsce na specyfikację techniczną, oraz dodatkowe zdjęcia telefonu, tym razem już formie miniaturek. 

Zestaw

W pudełku oprócz telefonu, znajdziemy: jedno amper-ową ładowarkę sieciową, kabel USB, folię ochronną na ekran, oraz kartę gwarancyjną i instrukcję obsługi. Niestety w zestawie nie znalazły się żadne, nawet najprostsze słuchawki, co jest pewnego rodzaju niespodzianką, ponieważ w przypadku telefonów jest to raczej standardowe wyposażenie każdego zestawu.

Cały zestaw możecie zobaczyć na zdjęciu poniżej.  

                      

Wykonanie.

Manta Victory LTE nie zachwyca nas pod względem designu, mamy tu do czynienia z klasyczną konstrukcją wykonaną z przeciętnej jakości tworzywa sztucznego, z dość szerokimi ramkami wokół ekranu i lekko pozaokrąglanymi rogami. Telefon jak na obecne standardy jest nieco zbyt gruby (11.55 mm), przez co daleko mu wyglądem do nowoczesnych konstrukcji. Nie można mieć natomiast zastrzeżeń co do spasowania poszczególnych elementów obudowy, które jest na całkiem niezłym poziomie oraz ogólnej trwałości urządzenia.  

Front telefonu stanowi wyświetlacz IPS o popularnej przekątnej 4,5 cala i rozdzielczości 854x480px, nad którym znalazło się miejsce na głośnik słuchawki oraz przednią kamerę. Pomimo iż w obudowie wyraźnie widać okienko na dodatkowe sensory, to niestety nie znalazły się one na wyposażeniu tego smartfona. Czyżby kolejne oszczędności?.

Tradycyjnie pod ekranem nie mogło zabraknąć miejsca na trzy typowe dla Androida przyciski, które jak można się było spodziewać nie zostały wyposażone w podświetlenie. Całość została przykryta jednolitą taflą specjalnego tworzywa, które nie jest zbyt odporne na zarysowania, dlatego też polecam od razu nakleić na ekran folię ochronną, która na szczęście jest na wyposażeniu zestawu.

Tylny panel wykonany został z czarnego, gładkiego plastiku, który wygląda nieźle tylko do pierwszego kontaktu z naszymi dłońmi. Powierzchnia bardzo szybko łapie wszelkiego rodzaju odciski palców, które rozmazują się na całej powierzchni obudowy, przez co telefon wygląda mało estetycznie. Wydaje się też że tworzywo z jakiego wykonano ten element jest nieco zbyt miękkie, co powoduje dość mocne uginanie się klapki, szczególnie w jej środkowej części. Na szczęście nie ma to żadnego wpływu zarówno na działanie telefonu jak i komfort użytkowania. 

Pośrodku górnej części obudowy znajdziemy obiektyw tylnej kamery otoczony srebrną obwódka, oraz diodę Flash i tylny głośnik. Muszę przyznać że umieszczenie głośnika w tym miejscu, zaraz obok kamery, jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ trzymając telefon w dłoni nie zasłaniamy go sobie, dzięki czemu dźwięk jest znacznie lepiej słyszalny.  

Zarówno przycisk włącznika jak i belka regulacji głosu, znalazły się na prawej krawędzi urządzenia, natomiast złącze microUSB na dolnej. Wydaje mi się że przycisk włącznika i belka regulacji głosu są nieco zbyt wystające, co może powodować przypadkowe ich naciskanie, np. gdy będziemy nosić telefon w kieszeni, ale być może są to tylko moje subiektywne odczucia i nic takiego nie będzie mieć miejsca. Całość uzupełnia złącze słuchawkowe znajdujące się na górnej krawędzi urządzenia. 

Podsumowując krótko część dotyczącą wykonania i wyglądu zewnętrznego, trzeba przyznać że telefon chociaż nie zachwyca designem, to sprawia wrażenie solidnego i odpornego na uszkodzenia. Pomimo też, iż nie należy on do najcieńszych, to jednak całkiem dobrze leży w dłoni i przyjemnie się z niego korzysta. Jak dla mnie największym minusem jest szybko łapiąca odciski palców obudowa ale nie każdemu to przecież przeszkadza. 

II. SYSTEM / APLIKACJE

Smartfon Victory działa pod kontrolą systemu operacyjnego Android 5.1 Lollipop. Jeżeli weźmiemy pod uwagę że większość telefonów z tego segmentu cenowego zarządzanych jest przez starsze wersje Androida, to naprawdę nie mamy powodów do narzekań.

Aplikacje 

Jeżeli chodzi o aplikacje, to na szczęście producent nie zasypuje nas już na starcie masą zbędnego  oprogramowania, które jedynie niepotrzebnie zajmują miejsce i spowalniają działanie telefonu, ale opiera się głównie na aplikacjach dostarczanych wraz z systemem Android. 

Telefon 

Smartfon Manta Victory LTE, wyposażony został w prostą, a zarazem funkcjonalną aplikację przeznaczoną do prowadzenia rozmów telefonicznych. Do dyspozycji mamy czytelną klawiaturę, pozwalającą na łatwe wprowadzanie numerów, książkę adresową, oraz przejrzysty rejestr połączeń. 

Podczas kilku dni spędzonych z telefonem, nie zaobserwowałem problemów związanych z prowadzeniem rozmów telefonicznych. Niezależnie czy połączenie było realizowane za pośrednictwem sieci 3G czy też 4G LTE, głos w obu kierunkach był czysty i dobrze słyszalny  Pozytywnie oceniam też działanie funkcji Dual SIM. 

Przeglądarka

W przypadku telefonu Victory, domyślną i jedyną przeglądarką jest Google Chrome. Pomimo iż nie mam zbytnio przekonania co do tej przeglądarki, i to niezależnie czy działa ona na telefonie, tablecie czy komputerze, to muszę przyznać że spisuje się ona tutaj całkiem nieźle. Strony otwierają się szybko i co ważne są poprawnie skalowane, niezależnie od orientacji ekranu. Nie ma tezż problemu z wydajnością przy jednoczesnym przeglądaniu kilku kart na raz. Oczywiście jeżeli nie odpowiada wam ta przeglądarka, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby pobrać i zainstalować sobie inną,dowolną przeglądarkę ze sklepu Play.

 Aktualizacje

Jedną z dodatkowych aplikacji jakie znajdziemy w telefonie Victory LTE, jest "Aktualizacja Oprogramowania" Pozwala nam ona szybko sprawdzić oraz pobrać najnowszą wersję systemu przygotowaną dla naszego telefonu, dzięki czemu cały proces aktualizacji przebiega bardzo szybko i nie wymaga od nas żadnej dodatkowej wiedzy. 

Radio

Telefon wyposażony jest też w prostą aplikację przeznaczoną do odbioru naziemnych stacji radiowych, trzeba jedynie pamiętać że do jej działania, wymagane jest podłączenie zestawu słuchawkowego, który jak pamiętacie nie znalazł się na wyposażeniu naszego smartfona.

III. EKRAN / WYDAJNOŚĆ

Telefon Manta Victory LTE wyposażony został w 4,5-calowy ekran, wykonany w technologii IPS o rozdzielczości 480x854 px, i zagęszczeniu pikseli na poziomie 217/cal. Z jednej strony, jak na obecne standardy wygląda to bardzo słabo, jednak z drugiej, trzeba przyznać że w tym przedziale cenowym nie mamy zbyt dużego wyboru i trudno znaleźć coś lepszego z LTE. Jeżeli jest to wasz pierwszy smartfon lub dotychczas korzystaliście z telefonów z podobnym ekranem, to powinniście być zadowoleni, jednak jeżeli przesiadacie się z telefonu z ekranem o większej rozdzielczości, trudno będzie się wam przyzwyczaić i pewnie szybko wymienicie go na inny. 

Kiedy odłożymy na bok kwestie rozdzielczości ekranu, muszę przyznać że pozostałe parametry wyświetlacza nie wyglądają wcale tak źle. Telefon ma dobre kąty widzenia, całkiem niezłe odwzorowanie kolorów oraz szeroką skalę regulacji jasności wyświetlacza, dzięki czemu korzystanie z telefonu zarówno w słońcu jak i ciemnym pomieszczeniu powinno być w miarę komfortowe.

Kolejnym elementem jaki dla was sprawdziłem był panel dotykowy, który w przypadku tego telefonu jest tylko dwupunktowy. To również świadczy o tym że mamy do czynienia z mocno budżetowym telefonem, chociaż akurat co do jego działania nie mam większych zastrzeżeń.

wydajność

Smartfon Manta Victory LTE zbudowany został w oparciu o czterordzeniowy procesor, taktowany zegarem 1,0 GHZ. Ponieważ producent nie chwali się co to za jednostka, postanowiłem to sprawdzić za pomocą popularnej aplikacji "CPU-Z". Poniżej kilka zrzutów z tej aplikacji.

Jak się okazuje w telefonie znalazł się chipset MediaTek MT6735 oparty na architekturze Cortex-A53, wspierany grafiką Mali-T720 oraz 1GB pamięci RAM. Jak na tą półkę cenową jest to całkiem niezły procesor, co powinno przełożyć się na przyzwoite wyniki w benchmarkach jak i na szybkie działanie telefonu. 

Patrząc na wyniki jakie Victory LTE uzyskuje w benchmarkach trzeba przyznać że prezentuje się on całkiem dobrze. Co prawda daleko mu do czołówki, ale przecież nikt chyba nie oczekiwał super wydajności od telefonu za nieco ponad 400zł. Tym co według mnie jest najważniejsze, to żeby telefon pracował szybko i stabilnie, pozwalał na uruchomienie popularnych aplikacji i gier, oraz dobrze radził sobie z odtwarzaniem materiałów video, ponieważ z tym wszystkim Victory radzi sobie nad wyraz dobrze, to nie mogę mieć do niego większych zastrzeżeń. 

smartfon msp4507 victory lteX

Manta MSP4507 Victory LTE -  tani telefon z LTE

Ponieważ często pytacie nas czy warto kupić tani telefon współpracujący z siecią 4G LTE, postanowiliśmy przygotować dla was recenzję takiego telefonu. Nasz wybór padł na debiutujący na rynku smartfon polskiego producenta, firmy Manta, oferowany pod szumną nazwą "Victory LTE".

I. ROZPAKOWANIE / OBUDOWA / JAKOŚĆ WYKONANIA

Manta Victory LTE zapakowany został w solidne tekturowe pudełko w białym kolorze, na wierzchu którego znajdziemy duże zdjęcie przedstawiające telefon w jego naturalnym rozmiarze. Na spodzie pudełka, tradycyjnie znalazło sie miejsce na specyfikację techniczną, oraz dodatkowe zdjęcia telefonu, tym razem już formie miniaturek. 

Zestaw

W pudełku oprócz telefonu, znajdziemy: jedno amper-ową ładowarkę sieciową, kabel USB, folię ochronną na ekran, oraz kartę gwarancyjną i instrukcję obsługi. Niestety w zestawie nie znalazły się żadne, nawet najprostsze słuchawki, co jest pewnego rodzaju niespodzianką, ponieważ w przypadku telefonów jest to raczej standardowe wyposażenie każdego zestawu.

Cały zestaw możecie zobaczyć na zdjęciu poniżej.  

                      

Wykonanie.

Manta Victory LTE nie zachwyca nas pod względem designu, mamy tu do czynienia z klasyczną konstrukcją wykonaną z przeciętnej jakości tworzywa sztucznego, z dość szerokimi ramkami wokół ekranu i lekko pozaokrąglanymi rogami. Telefon jak na obecne standardy jest nieco zbyt gruby (11.55 mm), przez co daleko mu wyglądem do nowoczesnych konstrukcji. Nie można mieć natomiast zastrzeżeń co do spasowania poszczególnych elementów obudowy, które jest na całkiem niezłym poziomie oraz ogólnej trwałości urządzenia.  

Front telefonu stanowi wyświetlacz IPS o popularnej przekątnej 4,5 cala i rozdzielczości 854x480px, nad którym znalazło się miejsce na głośnik słuchawki oraz przednią kamerę. Pomimo iż w obudowie wyraźnie widać okienko na dodatkowe sensory, to niestety nie znalazły się one na wyposażeniu tego smartfona. Czyżby kolejne oszczędności?.

Tradycyjnie pod ekranem nie mogło zabraknąć miejsca na trzy typowe dla Androida przyciski, które jak można się było spodziewać nie zostały wyposażone w podświetlenie. Całość została przykryta jednolitą taflą specjalnego tworzywa, które nie jest zbyt odporne na zarysowania, dlatego też polecam od razu nakleić na ekran folię ochronną, która na szczęście jest na wyposażeniu zestawu.

Tylny panel wykonany został z czarnego, gładkiego plastiku, który wygląda nieźle tylko do pierwszego kontaktu z naszymi dłońmi. Powierzchnia bardzo szybko łapie wszelkiego rodzaju odciski palców, które rozmazują się na całej powierzchni obudowy, przez co telefon wygląda mało estetycznie. Wydaje się też że tworzywo z jakiego wykonano ten element jest nieco zbyt miękkie, co powoduje dość mocne uginanie się klapki, szczególnie w jej środkowej części. Na szczęście nie ma to żadnego wpływu zarówno na działanie telefonu jak i komfort użytkowania. 

Pośrodku górnej części obudowy znajdziemy obiektyw tylnej kamery otoczony srebrną obwódka, oraz diodę Flash i tylny głośnik. Muszę przyznać że umieszczenie głośnika w tym miejscu, zaraz obok kamery, jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ trzymając telefon w dłoni nie zasłaniamy go sobie, dzięki czemu dźwięk jest znacznie lepiej słyszalny.  

Zarówno przycisk włącznika jak i belka regulacji głosu, znalazły się na prawej krawędzi urządzenia, natomiast złącze microUSB na dolnej. Wydaje mi się że przycisk włącznika i belka regulacji głosu są nieco zbyt wystające, co może powodować przypadkowe ich naciskanie, np. gdy będziemy nosić telefon w kieszeni, ale być może są to tylko moje subiektywne odczucia i nic takiego nie będzie mieć miejsca. Całość uzupełnia złącze słuchawkowe znajdujące się na górnej krawędzi urządzenia. 

Podsumowując krótko część dotyczącą wykonania i wyglądu zewnętrznego, trzeba przyznać że telefon chociaż nie zachwyca designem, to sprawia wrażenie solidnego i odpornego na uszkodzenia. Pomimo też, iż nie należy on do najcieńszych, to jednak całkiem dobrze leży w dłoni i przyjemnie się z niego korzysta. Jak dla mnie największym minusem jest szybko łapiąca odciski palców obudowa ale nie każdemu to przecież przeszkadza. 

II. SYSTEM / APLIKACJE

Smartfon Victory działa pod kontrolą systemu operacyjnego Android 5.1 Lollipop. Jeżeli weźmiemy pod uwagę że większość telefonów z tego segmentu cenowego zarządzanych jest przez starsze wersje Androida, to naprawdę nie mamy powodów do narzekań.

Aplikacje 

Jeżeli chodzi o aplikacje, to na szczęście producent nie zasypuje nas już na starcie masą zbędnego  oprogramowania, które jedynie niepotrzebnie zajmują miejsce i spowalniają działanie telefonu, ale opiera się głównie na aplikacjach dostarczanych wraz z systemem Android. 

Telefon 

Smartfon Manta Victory LTE, wyposażony został w prostą, a zarazem funkcjonalną aplikację przeznaczoną do prowadzenia rozmów telefonicznych. Do dyspozycji mamy czytelną klawiaturę, pozwalającą na łatwe wprowadzanie numerów, książkę adresową, oraz przejrzysty rejestr połączeń. 

Podczas kilku dni spędzonych z telefonem, nie zaobserwowałem problemów związanych z prowadzeniem rozmów telefonicznych. Niezależnie czy połączenie było realizowane za pośrednictwem sieci 3G czy też 4G LTE, głos w obu kierunkach był czysty i dobrze słyszalny  Pozytywnie oceniam też działanie funkcji Dual SIM. 

Przeglądarka

W przypadku telefonu Victory, domyślną i jedyną przeglądarką jest Google Chrome. Pomimo iż nie mam zbytnio przekonania co do tej przeglądarki, i to niezależnie czy działa ona na telefonie, tablecie czy komputerze, to muszę przyznać że spisuje się ona tutaj całkiem nieźle. Strony otwierają się szybko i co ważne są poprawnie skalowane, niezależnie od orientacji ekranu. Nie ma tezż problemu z wydajnością przy jednoczesnym przeglądaniu kilku kart na raz. Oczywiście jeżeli nie odpowiada wam ta przeglądarka, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby pobrać i zainstalować sobie inną,dowolną przeglądarkę ze sklepu Play.

 Aktualizacje

Jedną z dodatkowych aplikacji jakie znajdziemy w telefonie Victory LTE, jest "Aktualizacja Oprogramowania" Pozwala nam ona szybko sprawdzić oraz pobrać najnowszą wersję systemu przygotowaną dla naszego telefonu, dzięki czemu cały proces aktualizacji przebiega bardzo szybko i nie wymaga od nas żadnej dodatkowej wiedzy. 

Radio

Telefon wyposażony jest też w prostą aplikację przeznaczoną do odbioru naziemnych stacji radiowych, trzeba jedynie pamiętać że do jej działania, wymagane jest podłączenie zestawu słuchawkowego, który jak pamiętacie nie znalazł się na wyposażeniu naszego smartfona.

III. EKRAN / WYDAJNOŚĆ

Telefon Manta Victory LTE wyposażony został w 4,5-calowy ekran, wykonany w technologii IPS o rozdzielczości 480x854 px, i zagęszczeniu pikseli na poziomie 217/cal. Z jednej strony, jak na obecne standardy wygląda to bardzo słabo, jednak z drugiej, trzeba przyznać że w tym przedziale cenowym nie mamy zbyt dużego wyboru i trudno znaleźć coś lepszego z LTE. Jeżeli jest to wasz pierwszy smartfon lub dotychczas korzystaliście z telefonów z podobnym ekranem, to powinniście być zadowoleni, jednak jeżeli przesiadacie się z telefonu z ekranem o większej rozdzielczości, trudno będzie się wam przyzwyczaić i pewnie szybko wymienicie go na inny. 

Kiedy odłożymy na bok kwestie rozdzielczości ekranu, muszę przyznać że pozostałe parametry wyświetlacza nie wyglądają wcale tak źle. Telefon ma dobre kąty widzenia, całkiem niezłe odwzorowanie kolorów oraz szeroką skalę regulacji jasności wyświetlacza, dzięki czemu korzystanie z telefonu zarówno w słońcu jak i ciemnym pomieszczeniu powinno być w miarę komfortowe.

Kolejnym elementem jaki dla was sprawdziłem był panel dotykowy, który w przypadku tego telefonu jest tylko dwupunktowy. To również świadczy o tym że mamy do czynienia z mocno budżetowym telefonem, chociaż akurat co do jego działania nie mam większych zastrzeżeń.

wydajność

Smartfon Manta Victory LTE zbudowany został w oparciu o czterordzeniowy procesor, taktowany zegarem 1,0 GHZ. Ponieważ producent nie chwali się co to za jednostka, postanowiłem to sprawdzić za pomocą popularnej aplikacji "CPU-Z". Poniżej kilka zrzutów z tej aplikacji.

Jak się okazuje w telefonie znalazł się chipset MediaTek MT6735 oparty na architekturze Cortex-A53, wspierany grafiką Mali-T720 oraz 1GB pamięci RAM. Jak na tą półkę cenową jest to całkiem niezły procesor, co powinno przełożyć się na przyzwoite wyniki w benchmarkach jak i na szybkie działanie telefonu. 

Patrząc na wyniki jakie Victory LTE uzyskuje w benchmarkach trzeba przyznać że prezentuje się on całkiem dobrze. Co prawda daleko mu do czołówki, ale przecież nikt chyba nie oczekiwał super wydajności od telefonu za nieco ponad 400zł. Tym co według mnie jest najważniejsze, to żeby telefon pracował szybko i stabilnie, pozwalał na uruchomienie popularnych aplikacji i gier, oraz dobrze radził sobie z odtwarzaniem materiałów video, ponieważ z tym wszystkim Victory radzi sobie nad wyraz dobrze, to nie mogę mieć do niego większych zastrzeżeń. 

multimedia, gps, bateria, parametry techniczne

IV. MULTIMEDIA

Smartfon Manta Victory LTE pomimo iż wyposażony jest w niezbyt duży wyświetlacz o niskiej rozdzielczości, z pewnością będzie często przez was wykorzystywany do oglądania materiałów wideo, dlatego też postanowiłem sprawdzić jakie formaty i rozdzielczość uda się na nim odtworzyć. 

Tradycyjnie do przeprowadzenia testu posłużyłem się zestawem plików w skład którego wchodzą:

- AVI, XVID, MOV   

- MP4 (720p, h264, 3mbps, aac)  

- MKV (1080p, h264,  40mbps) 

- MKV (1080p, vc1, 18mbps, ac3 ) 

- MKV (1080p, h264, 10mbps, dts )  

- MKV (720p, h264, 600kbps, aac )

- MKV (720p,  h264, 3mbps, aac)

Ponieważ jak się można było spodziewać, smartfon Victory nie obsługuje trybu hosta USB OTG, nie mamy możliwości podłączenia do niego pendrive-a , czy zewnętrznego dysku, dlatego wszystkie pliki  musimy umieścić w pamięci wewnętrznej telefonu lub na karcie microSD.  

Do testów zainstalowałem też jeden z popularniejszych odtwarzaczy video jakim jest MXPlayer, i rozpocząłem odtwarzanie moich plików. Jak wykazały testy smartfon bez problemów poradził sobie z odtworzeniem wszystkich przygotowanych wcześniej filmików video. Wydajność telefonu, bez problemu pozwala na płynne odtwarzanie filmów, zarówno w formatach SD jak i HD, nawet tych z najwyższym bitrate. Przez cały czas obraz był płynny i bardzo dobrej jakości, ani razu nie wystąpił też efekt klatkowania czy przycinania się filmu. 

YouTube

Ponieważ 90% filmów jakie oglądamy na telefonie pochodzi z serwisu YouTube, nie mogłem nie sprawdzić jak radzi sobie z nimi smartfon Manta Victory. Pomimo iż do testów wybrałem plik demo w jakości 4K, to maksymalną rozdzielczość jaką mogłem ustawić to 480p. Jest to oczywiście związane z rozdzielczością naszego wyświetlacza, do której aplikacja YouTube dopasowuje odtwarzane pliki. 

Pomimo iż obraz wyświetlany jest w 480p, to jest on naprawdę bardzo dobrej jakości, zarówno odwzorowanie kolorów jak i płynność akcji stoją na wysokim poziomie. Myślę że nie będziecie zawiedzeni.

głośnik

Będąc przy multimediach i odtwarzaniu filmów nie sposób nie wspomnieć o głośniku w jaki wyposażony jest ten smartfon. Victory LTE posiada pojedynczy głośnik umieszczony z tyłu telefonu, który jakością dźwięku nie odbiega od głośników spotykanych w innych telefonach. Trzeba przyznać że gra on dość głośno i w miarę czysto, ale jeżeli zależy wam na dobrej jakości dźwięku polecam zaopatrzyć się w zewnętrzny głośnik Bluetooth.

V. Komunikacja, WiFi, GPS i  bateria 

Smartfon Manta Victory LTE wyposażono w dwa sloty na karty microSIM oraz czytnik kart microSD. 

WiFi

Połączenie z internetem możemy realizować za pomocą sieci GSM, jak również wbudowanej karty sieciowej  WiFi 802.11 b/g/n. 

Aby móc coś więcej powiedzieć o działaniu wbudowanego modemu WiFi, skorzystałem z popularnej aplikacji do mierzenia siły sygnału jaką jest Wifi Analyzer. 

Poniżej kilka wykresów z tej aplikacji. (pokój z routerem, pokój obok - jedna ściana, dwa pokoje dalej - dwie ściany)

Jak możecie zobaczyć na powyższych zdjęciach, telefon nie ma problemu z połączeniem WiFi. Nawet gdy znajdujemy się dwa pokoje dalej niż nasz router, siła sygnału jest wciąż na akceptowalnym poziomie.

GPS

Telefon oczywiście wyposażony jest też w moduł GPS, który w przypadku smartfona Victory, spisuje się bardzo dobrze. Pierwsze odnalezienie sygnału trwa dosłownie kilka sekund i to nawet gdy przebywamy w pomieszczeniu. Podczas nawigacji nie zaobserwowałem żadnych problemów z gubieniem sygnału, bez względu na to czy znajdowałem się na otwartym terenie czy pośród wysokich budynków. Szkoda jedynie że producent nie pokusił się o dostarczenie nam jakiejś aplikacji przeznaczonej do nawigacji, co z pewnością było by miłym dodatkiem.

Bateria.

W przypadku smartfonów bardzo dużą rolę odgrywa bateria, dlatego nie sposób pominąć ten element w naszej recenzji. Manta Victory LTE wyposażona została w baterię o pojemności 1800 mAh, która jak wykazały nasze testy, pozwoli na około 5-6 godzin przeglądania internetu z wykorzystaniem sieci WiFi, lub odtwarzania filmów. Czy to dużo? według mnie nie, ale też trzeba sobie jasno powiedzieć że konkurencja w tym przedziale cenowym wcale nie wypada lepiej. Przy typowym korzystaniu z telefonu, czyli przeglądaniu internetu, przeprowadzeniu kilku rozmów telefonicznych, odtworzeniu paru filmików z YouTube - bateria wytrzyma nam 1-2 dni, natomiast jeżeli uruchomimy bardziej wymagającą grę, na maksymalnym podświetleniu ekranu, to bez problemu rozładujemy ją nawet w czasie poniżej dwóch godzin.  

Poniżej wyniki z aplikacji Bateria HD, po przeprowadzeniu przez nią kilkugodzinnej symulacji działania telefonu w różnych trybach.

VI. Parametry techniczne.

Przekątna ekranu: 4,5”
Rozdzielczość: 480x854 px
Wymiary (SxWxG): 130.5x67x11.55 mm
Waga: 135 g
System operacyjny: Android 5.1
Typ ekranu: IPS
Procesor: Quad Core
Taktowanie procesora: 1 GHz
RAM: 1 GB
FLASH: 8 GB
Wi-Fi: IEEE 802.11 A/B/G/N
Dual-SIM: Tak
Bluetooth: Tak
GPS: TAK
Gniazdo kart pamięci: MicroSD (Max 32 GB)
Gniazdo USB: Micro USB
Złącza: microUSB, słuchawki
Pojemność akumulatora: 1800 mAh
Obsługiwane pasma GSM: 900/1800 MHz
Obsługiwane pasma WCDMA: 900/2100 MHz
Obsługa LTE: Tak
Przednia kamera: 2 Mpix
Tylna kamera: 8 Mpix
Radio FM: Tak

VII. Podsumowanie.

Manta Victory LTE, to telefon który budzi we mnie sprzeczne odczucia. Z jednej strony otrzymujemy niezbyt ciekawy pod względem designu telefon, którego obudowa szybko łapie odciski palców, a grubość znacznie odbiega od obecnych standardów. Dodatkowo smartfon wyposażony jest w ekran o niskiej rozdzielczości, pozbawiony większości sensorów, dysponujący jedynie 1GB pamięci RAM, oraz przeciętną baterią 1800mAh. Jednak z drugiej strony ciężko znaleźć drugi taki telefon, który za kwotę ok.400 zł, oferował by łączność LTE, wydajność pozwalającą nie tylko na szybkie i płynne działanie smartfona, odtwarzanie plików video czy równoczesne otwieranie kilkunastu kart w przeglądarce, ale również pozwalał na uruchomienie większości gier dostępnych w sklepie Play. Jeżeli dołożymy do tego bardzo dobre działanie modułu GPS, funkcję DualSIM czy też solidną konstrukcję to trudno zaprzeczyć że Manta Victory LTE w tym przedziale cenowym jest jednym z liderów. 

Zalety:

- solidne wykonanie 

- łączność LTE

- płynne działanie systemu 

niezła wydajność

- DualSIM

- bardzo dobre działanie modułu GPS

 Minusy:

- przeciętny wygląd.

- brak sensorów natężenia światła i zbliżeniowego

- niska rozdzielczość matrycy

- zbyt łatwe zbieranie odcisków palców na tylnej obudowie

- grubość telefonu powyżej 11.5 mm

Sprawdź aktualne ceny Smartfona -Manta Victory LTE