Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

banner

Lanpart pro 01 1024

Firma Modecom nie zwalnia tempa i po bardzo udanej serii mechanicznych klawiatur VOLCANO BLADE, właśnie wprowadziła na rynek kolejne dwie klawiatury, będące tym razem ulepszonymi  wersjami bardzo popularnej klawiatury mechanicznej "Volcano Lanparty". Nowe modele Volcano Lanparty PLUS i Volcano Lanparty PRO właśnie trafiły do naszej redakcji i już dzisiaj możecie zapoznać się z ich recenzją jak również dowiedzieć się czym się różnią oraz jak się spisują.

I. Rozpakowanie i ocena zewnętrzna 

Obie klawiatury zapakowane zostały w nieźle prezentujące się, identyczne tekturowe pudełka, w charakterystycznej dla tego producenta czerwono-czarnej kolorystyce, z dużym zdjęciem klawiatury na froncie oraz informacją o najważniejszych parametrach technicznych na spodzie. 

W pudełku oprócz klawiatury znajdziecie kartę gwarancyjną oraz instrukcje obsługi. 

Zarówno Volcano Lanparty PLUS i Volcano Lanparty PRO mogą pochwalić się naprawdę wysokiej klasy wykonaniem, co w tym przedziale cenowym niestety należy do rzadkości. 

Górna część obudowy w przypadku obu modeli pokryta została warstwą wykonaną z aluminium, która nie tylko świetnie stabilizuje konstrukcję ale też nadaje jej bardzo atrakcyjny wygląd. Aluminiowy top w eleganckim czarnym kolorze został lekko sfrezowany na brzegach odsłaniając nieco czystego aluminium dzięki czemu klawiatura jeszcze więcej zyskuje pod względem designu. 

Kolejnym atutem klawiatur Volcano Lanparty PLUS i Volcano Lanparty PRO są klawisze które wykonane zostały w technice "double-injection molding", czyli składają się z dwóch oddzielnych elementów: zewnętrznego (z okienkiem) oraz wewnętrznego z nadrukiem. Dzięki tej metodzie nadruk nie zetrze się nawet wskutek intensywnego użytkowania, co w przypadku graczy spędzających długie godziny przy komputerze ma niewątpliwie duże znaczenie. Obawy mogą jedynie budzić symbole pod przyciskami funkcyjnymi które zostały po prostu domalowane białą farbą i może się okazać że po pewnym czasie zaczną się ścierać, co jednak mam nadzieję szybko nie nastąpi.

Jeżeli chodzi o zastosowaną czcionkę to jest ona identyczna jak w przypadku wcześniejszych modeli z serii Lamparty, ponieważ jest dość specyficzna to oczywiście ma swoich zwolenników jak i przeciwników, dlatego też warto się jej przyjrzeć z bliska przed zakupem. Mi osobiście zdecydowanie bardziej odpowiada ta zastosowana w serii Volcano Blade i jak na razie trudno mi się do niej przyzwyczaić.

Obie klawiatury są typu TKL, czyli nie znajdziemy tu bloku numerycznego a zastosowany układ klawiszy to standardowy US z 87 klawiszami. Tym razem producent nie zapomniał o klawiszach funkcyjnych których jak pamiętacie zabrakło w serii Volcano Blade.

Klawiatury wyposażone zostały w charakterystyczne dla marki MODECOM czerwone, w pełni regulowane podświetlenie LED. Użytkownik może wybierać typ podświetlenia z kilku zdefiniowanych standardowych trybów, lub tworzyć własne profile dopasowując je do konkretnej gry czy własnych preferencji. Możemy też regulować siłę podświetlenia jak również prędkość animacji. Pomimo iż czcionka klawiszy jest poprawnie podświetlona to jednak światło delikatnie wychodzi z pod klawiszy oświetlając ich boki, co w przypadku podświetlenia wszystkich klawiszy jest nieco rozpraszające i może powodować lekki dyskomfort pracy. Jak to wygląda na żywo będziecie mogli przekonać się oglądając naszą wideo-recenzję.

Nie można też narzekać na tworzywo z którego wykonano spód klawiatury, nie zapomniano też o podgumowanych nóżkach zapewniających stabilność oraz regulacji kąta nachylenia klawiatury. Jedyne czego może nam tu brakować to podpórki pod nadgarstki ale w tej cenie trudno było się jej spodziewać. Nie bez znaczenia jest też wyposażenie obu modeli w długi 180 cm przewód zakończony wtyczką USB, który bez problemu dostanie do komputera umieszczonego głęboko pod biurkiem. 

Pod względem designu, wykonania oraz łatwości utrzymania klawiatury w czystości, Volcano Lanparty PLUS i Volcano Lanparty PRO zdecydowanie górują nad konkurencją w tym przedziale cenowym, co czyni je atrakcyjną propozycją.  

Jak pewnie zauważyliście obie klawiatury wyglądają identycznie, czym zatem się różnią? o tym już za chwilę a bardziej niecierpliwych zapraszam już teraz do wideo-recenzji, która jak myślę odpowie na wszystkie wasza pytania.

                                                                                                              

Jeżeli film ci się podobał kliknij  tutaj i subskrybuj nasz kanał

II. Specyfikacja techniczna

Model MODECOM VOLCANO LANPARTY PLUS

Typ klawiatury Mechaniczna
Liczba klawiszy 87
Układ klawiszy US
Liczba klawiszy multimedialnych 12
Anti-ghosting Tak, pełny
Podświetlenie LED, czerwone, regulowane
Długość przewodu 180 cm
Wymiary 358 × 138 × 38 mm
Waga 710 g

Model MODECOM VOLCANO LANPARTY PRO

Typ klawiatury Mechaniczna
Liczba klawiszy 87
Układ klawiszy US
Liczba klawiszy multimedialnych 12
Anti-ghosting Tak, pełny
Podświetlenie LED, czerwone, regulowane
Długość przewodu 180 cm
Wymiary 358 × 138 × 38 mm
Waga 710 g

III. Przełączniki / działanie i  zastosowanie 

Poznaliśmy już budowę klawiatur Modecom Volcano Lanparty PLUS i Volcano Lanparty PRO, która jak już wspomniałem w obu przypadkach jest identyczna, czas więc odpowiedzieć sobie na pytanie: czym te klawiatury się tak naprawdę różnią?. 

Rożnica jest zasadnicza i dotyczy zastosowanych przełączników.

Zacznijmy od klawiatury Modecom Volcano Lanparty PLUS która to wyposażona została w przełączniki Outemu Blue. Są to jedne z najpopularniejszych przełączników jakie stosowane są w przypadku tańszych klawiatur mechanicznych, choć nie cieszące się tak dobra opinią jak przełączniki Cherry MX Blue czy Kailh Blue. Jeżeli dopiero rozpoczynacie swoją przygodę z klawiaturami mechanicznymi a wasz budżet jest nieco ograniczony to myślę że z powodzeniem możecie wybrać klawiaturę z tego rodzaju przełącznikami i z pewnością się nie rozczarujecie. 

Atutem klawiatury Modecom Volcano Lanparty PLUS ma być ( przynajmniej według producenta ) specjalnie zaprojektowana konstrukcja która umożliwia samodzielną wymianę przełączników przez użytkownika, co pozwala lepiej dopasować ją do własnych preferencje. Przyznam się że osobiście takie rozwiązanie nie do końca mnie przekonuje, ponieważ kto chciałby wymieniać wszystkie przełączniki?. przecież lepiej wymienić całą klawiaturę na model z przełącznikami które nam odpowiadają, ale być może dla kogoś takie rozwiązanie będzie akurat interesujące tak wiec dobrze że taka możliwość istnieje. Dużo bardziej takie rozwiązanie może się sprawdzić w przypadku gdyby któryś z przełączników uległ awarii, wówczas bardzo szybko i we własnym zakresie możemy przywrócić klawiaturę do pełnej sprawności.

O kolorach przełącznikowi i ich zastosowaniu pisałem wam nieco więcej w przypadku recenzji klawiatury Volcano Blade, dlatego jeżeli interesują was informacje na ten temat to odsyłam do tamtej recenzji. Teraz dla przypomnienia kilka informacji o przełącznikach Blue które zastosowano w klawiaturze Modecom Volcano Lanparty PLUS.

Są to jedne z najpopularniejszych przełączników, bardzo często stosowane przez producentów klawiatur mechanicznych. Ich charakterystyczną cechą jest głośne klikanie przypominające odgłos maszyny do pisania i właśnie do pisania zostały one głównie stworzone. Wymagają nieco większej siły nacisku, maja niższy pułap aktywacji, oraz wyczuwalne charakterystyczne haczenie, co powoduje że pisanie na takiej klawiaturze jest bardzo komfortowe. Przełączniki te oczywiście nieźle spisują się też w przypadku gier zapewniając zdecydowanie lepszy komfort i szybkość niż ma to miejsce w przypadku klawiatur membranowych jednak ustępują one szybkością np. przełącznikom Red czy też  Brown które są od nich nieco szybsze.

Co do działania zastosowanych tu przełączników Outemu Blue nie mam większych uwag, klawisze szybko reagują, mają wyczuwalny punkt aktywacji oraz przyjemny klik. Ponieważ na ich temat znajdziecie mnóstwo informacji w sieci nie będę się tu zbytnio rozpisywał - jak na razie działają bez zastrzeżeń.

Druga z recenzowanych dzisiaj klawiatur, czyli Modecom Volcano Lanparty PLUS również wyposażona została  w niebieskie przełączniki, jednak tym razem są to cieszące się znacznie lepszą opinią przełączniki Kailh. Ustępują one jakością  przełącznikom Cherry MX ale są zdecydowanie częściej polecane niż przełączniki Outemu i zazwyczaj możemy je spotkać w znacznie droższych mechanikach niż prezentowany dzisiaj model Volcano Lanparty PLUS.  Jeżeli chodzi o ich działanie to również przynajmniej jak na razie trudno mi im coś zarzucić i mam nadzieję że tak będzie przez cały okres użytkowania tej klawiatury. Zarówno siła nacisku, punkt aktywacji jak i czas reakcji jest niemal identyczny jak w przypadku przełączników Outemu, nie ma też znacznych różnic jeżeli chodzi o głośność kliku.

Jeżeli chodzi o obie klawiatury to w przypadku gier spisują się one zdecydowanie lepiej niż klawiatury membranowe, co jest już odczuwalne nawet podczas potyczek w mniej wymagające tytuły. Bez względu na to który model wybierzecie, przesiadka  będzie dla was wyraźni odczuwalna i poprawi nie tylko komfort rozgrywki, ale też przełoży się na wyniki w grze.

Dużą zaletą recenzowanych dzisiaj klawiatur jest pełny  anty-ghosting w jaki zostały one wyposażone a o którego zaletach nie muszę chyba tutaj wspominać, ponieważ wszyscy gracze doskonale wiedzą o co chodzi.

Volcano Lanparty PLUS i Volcano Lanparty PRO, ze względu na niebieskie przełączniki sprawdzą się też podczas pisania dłuższych tekstów, chociaż tutaj będzie wymagało to nieco przyzwyczajenie, szczególnie dla osób pracujących dotąd głównie na klawiaturach membranowych. Zdecydowanie lepiej pisało mi się na klawiaturach z serii Volcano Blade, i to nie tylko ze względu na niższy profil klawiszy, ale chyba też ich nieco inne wyprofilowanie, co oczywiście nie oznacza że na tych klawiaturach źle się pisze. 

Ponieważ obie klawiatury przeznaczone są głównie do gier, pozbawione zostały bloku numerycznego przez co nie polecam ich do pracy biurowej czy też dla programistów. 

III. Podsumowanie

Modecom Volcano Lanparty PLUS i Volcano Lanparty PRO to dwie identyczne klawiatury dla graczy, różniące się między sobą jedynie zastosowanymi w nich przełącznikami. Klawiatury biorąc pod uwagę ich cenę zostały bardzo dobrze wykonane, posiadają wyróżniający się design, czerwone podświetlenie oraz są łatwe do utrzymania w czystości. Ponieważ obie klawiatury oferowane są w zbliżonej cenie, moim faworytem jest tu model Modecom Volcano Lanparty PLUS, który posiada nieco lepsze przełączniki Kailh dające nadzieję na dłuższą bezawaryjną pracę, chociaż możliwość samodzielnej, łatwej wymiany przełączników w klawiaturze Volcano Lanparty PRO również jest kuszącą opcją.

Czy zatem warto kupić którąś z tych klawiatur?. W tej cenie zdecydowanie tak ponieważ konkurencja wypada tu znacznie gorzej, jednak jeżeli możecie trochę dołożyć to muszę przyznać że klawiatury z serii Volcano Blade zrobiły na mnie lepsze wrażenie i osobiście właśnie na nie bym się zdecydował. Decyzja jak zawsze pozostaje po waszej stronie.

Aktualne ceny klawiatur Modecom Volcano Lanparty PLUS

Aktualne ceny klawiatur Modecom Volcano Lanparty PRO