Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

banner

 myphone FUN 5 white250

myPhone Fun 5 - ciekawa propozycja dla mniej wymagających użytkowników

Ponieważ często pytacie nas o tańsze telefony, które pomimo niskiej ceny umożliwią wam odtwarzanie filmów, słuchanie muzyki, przeglądanie internetu czy też uruchomienie większości aplikacji i gier dostępnych w sklepie Play, postanowiłem przygotować dla was recenzję smartfona, który to co prawda dopiero pojawił się na rynku, jednak jego specyfikacja oraz cena przynajmniej na papierze, idealnie wpasowuje się w wasze oczekiwania.

I. ROZPAKOWANIE / OBUDOWA / JAKOŚĆ WYKONANIA

myPhone Fun 5 zapakowany został w tekturowe pudełko na którym znalazło się duże zdjęcia telefonu umieszczone na biało-czarnym tle, mającym być może sugerować że smartfon ten dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych - białej oraz czarnej.

Zestaw

W pudełku oprócz telefonu, znajdziemy: ładowarkę sieciową, kabel USB, folię ochronną na ekran, słuchawki oraz kartę gwarancyjną i instrukcję obsługi. Trzeba przyznać że jak na telefon budżetowy jest całkiem nieźle. 

Cały zestaw możecie zobaczyć na zdjęciu poniżej.  

                      

Wykonanie.

Jeżeli chodzi o design i wykonanie to powiem wam że jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Telefon nie sprawia wrażenia taniego budżetowca a raczej przypomina smartfony z nieco wyższego segmentu.

Oczywiście jak można się było spodziewać, telefon w całości wykonany został z tworzywa sztucznego, które jednak jest bardzo przyzwoitej jakości. Nieźle wygląda też malowanie srebrnej ramka wokół ekranu która ma za zadanie emitować aluminium, chociaż tutaj nie mam pewności czy będzie ono równie dobrze wyglądać po kilku miesiącach intensywnego użytkowania telefonu.

Muszę też pochwalić wykonanie tylnej klapki, której powłoka nie tylko zapewnia niezłe trzymanie się telefonu w dłoni, ale też charakteryzuje się dużą odpornością na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia i odciski palców. 

Front telefonu stanowi wyświetlacz IPS o przekątnej 5 cala, nad którym znalazło się miejsce na głośnik, przednią kamerę oraz czujniki.

Pod ekranem znajdziemy trzy typowe dla Androida przyciski, które niespodziewanie otrzymały nawet podświetlenie.

Jeżeli chodzi o układ złącz i przycisków wygląda to następująco. 

Na prawej krawędzi znajdziecie przycisk włącznika, natomiast na lewej belkę regulacji głosu. Złącze miniUSB, oraz złącze słuchawkowe tym razem znalazły się na górnej krawędzi telefonu natomiast na jego dolnej krawędzi pozostał jedynie mikrofon.  

Z telefonem możecie się też zapoznać na poniższej wideo-recenzji którą dla was przygotowałem.

II. PARAMETRY / SPECYFIKACJA TECHNICZNA

Wiecie już czego można oczekiwać jeżeli chodzi o design i wykonanie, teraz zapoznajmy się z jego specyfikacją.

Jak widzicie specyfikacja nie powala na kolana, ale pamiętajmy ze jest to smartfon budżetowy w cenie poniżej trzystu złotych i tak patrząc to jest przynajmniej przyzwoicie. Oczywiście w dalszej części sprawdzimy sobie jego wydajność w benchmarkach jak i postaram się uruchomić na telefonie kilka gier co powinno pokazać nam jego prawdziwą wartość .

III. SYSTEM / APLIKACJE

System

Smartfon myPhone Fun 5 działa pod kontrolą systemu operacyjnego Android 6.0 Marshmallow, co jak wiecie w tym przedziale cenowym jest rzadko spotykane i na pewno trzeba zaliczyć mu na plus.

Jeżeli jesteśmy przy systemie to trzeba zaznaczyć że mamy tutaj do czynienia z prawie czystą wersją Androida bez dodatkowych nakładek producenta, co akurat moim zdaniem jest dobrym rozwiązaniem, tym bardziej w sytuacji gdy telefon nie dysponuje zbyt dużym zapasem pamięci RAM. 

Górny pasek ustawień jest nieźle zoptymalizowany, dzięki czemu mamy szybki dostęp do podstawowych ustawień telefonu takich jak regulacja podświetlenia matrycy, dostęp do sieci WiFi, Bluetooth, danych komórkowych, latarki itp. Oczywiście jest to zasługą nie tyle samego telefonu co systemu Android 6.0, ale i tak zaliczam to na plus tego modelu. 

Główne okno ustawień jest również typowym oknem Androida 6.0. Poniżej kilka zdjęć dla tych co nie mieli jeszcze okazji zapoznać się z tą wersją systemu.

Kolejny raz jeżeli chodzi o telefony z logiem myPhone, muszę pochwalić tą firmę za całkiem niezłe przetłumaczenie wszystkich opcji systemu, z czym często producenci mają sporo problemów, albo nie przywiązują do tego większej wagi. Tutaj widać że dział IT pochylił się nad tą kwestią i tłumaczenie jest bardzo dobre.

Aplikacje 

Zobaczmy teraz jak wygląda kwestia aplikacji które producent dostarcza nam wraz z telefonem. 

 

Jak widzicie wraz z telefonem otrzymujemy kilkanaście już zainstalowanych aplikacji z których zapewne większość z was nigdy nawet nie skorzysta. Ponieważ nie jestem zwolennikiem takiego rozwiązania, szczególnie w przypadku smartfonów o słabszych parametrach technicznych, gdzie każdy megabajt pamięci RAM ma przecież duże znaczenie, z pewnością przyznał bym mu punkty ujemne, ale jak się okazuje, większość tych aplikacji daje się łatwo odinstalować, tak więc nie jest tak źle jak się spodziewałem i temat można uznać za niebyły. 

IV. EKRAN / WYDAJNOŚĆ

Ekran

myPhone Fun 5 - wyposażony został w 5-calowy ekran, wykonany w technologii IPS o rozdzielczości 854x480px. i jest to niestety jedna ze słabszych stron tego modelu. Pomimo iż nie można zbytnio narzekać na kąty widzenia, odwzorowanie kolorów, czy jasność matrycy, to jednak rozdzielczość ekranu jaką dysponuje to zdecydowanie zbyt mało nawet jak na telefon budżetowy.

Oczywiście jeżeli jest to wasz pierwszy smartfon, lub szukacie telefonu dla dziecka, to myślę że będziecie jednak zadowoleni. Telefon nieźle sprawdzi się zarówno podczas przeglądania stron internetowych, zdjęć, jak również wyświetlania filmów i materiałów wideo.

Jeżeli jesteśmy przy ekranie to warto również powiedzieć kilka słów o dotyku. Producent zastosował tu 2- punktowy dotyk który sprawuje się jednak całkiem poprawnie. Nie zaobserwowałem żadnych problemów z obsługą podstawowych gestów, reakcja na każde muśniecie ekranu jest szybka, a precyzja poszczególnych punktów stoi na wysokim poziomie.

wydajność

Smartfon myPhone Fun 5 zbudowany został w oparciu o czterordzeniowy, mało popularny, procesor Spreadtrum SC7731 Cortex-A7, taktowany zegarem 1.3 GHz i wspierany grafiką Mali-400 MP. Ponadto do dyspozycji mamy 1GB pamięci RAM oraz 8GB pamięci wewnętrznej. Czy pozwoli to na sprawną pracę i instalację bardziej wymagających aplikacji i gier? przekonajmy się 

Testy przeprowadziłem za pomocą aplikacji AnTuTu, Quadrant ,GFXBench GL Benchmark oraz 3DMark

Jak widzicie wyniki uzyskane w benchmarkach pomimo iż nie zachwycają, to jednak nie odbiegają w żaden sposób od tych uzyskiwanych przez inne telefony z tego segmentu cenowego a nawet można powiedzieć że plasują ten telefon w czołówce smartfonów w cenie poniżej 300zł. Telefon działa płynnie, nie zawiesza się, w przeglądarce bez problemu będziecie mogli przeglądać kilka równocześnie otwartych kart, nie będziecie też mieli problemu z uruchomieniem większość gier i aplikacji dostępnych w sklepie Google Play czy tez filmików z portalu YouTube.

Tak więc jeżeli telefon ten ma wam służyć głównie do prowadzenia rozmów, przeglądania internetu, odtwarzania filmów z YouTube czy prostych gier to z pewnością nie będziecie zawiedzeni. W przypadku gdy wasze oczekiwania względem telefonu są jednak nieco większe, to niestety radzę szukać czegoś innego, co niestety będzie się wiązało z koniecznością głębszego sięgnięcia do kieszeni.

V. JAKOŚĆ ROZMÓW / MULTIMEDIA / KAMERY

Jakość rozmów

myPhone Fun 5 wyposażony został w funkcję Dual SIM dzięki której możemy jednocześnie korzystać z dwóch numerów telefonicznych działających w trybie pasywnym - to znaczy że jeżeli akurat w danym momencie prowadzimy rozmowę z jednego numeru to drugi w tym czasie jest nieaktywny. W stanie czuwania oba numery są aktywne i gotowe na odebranie lub nawiązanie połączenia. 

Jeżeli chodzi o samą jakość połączenia, jak również dźwięku, to nie zauważyłem tutaj różnic w stosunku to innych telefonów z tego segmentu cenowego które miałem okazje testować. Dźwięk w słuchawce był przyzwoitej jakości, nie miałem problemu ze zrozumieniem osoby z którą rozmawiałem, podobnie zresztą było w drugą stronę. Być może natężenie dźwięku mogło by być nieco większe, ale to może tylko moje subiektywne odczucie, dlatego też nie bierzcie tego do końca pod uwagę. 

Multimedia

Podczas większości moich testów staram się sprawdzić jak testowany smartphone radzi sobie z odtwarzaniem filmów i strumieni wideo w rożnych rozdzielczościach i rożnym bitrate. Nie inaczej było i tym razem podczas testów myPhone Fun 5 dla którego jak zwykle przygotowałem zestaw plików testowych z materiałami do odtworzenia

Ponieważ smartfon nie obsługuje tryb hosta USB OTG, filmy musimy skopiować do jego wewnętrznej pamięci lub dostarczyć mu je na karcie microSD. 

Jak się okazuje myPhone Fun 5 całkiem nieźle radzi sobie z nawet bardziej wymagającymi plikami, co z pewnością ucieszy miłośników oglądania filmów na ekranie smartfona. Wrażenie co prawda nieco psuje niska rozdzielczość matrycy o której już wspominałem, ale jak na telefon za kilkadziesiąt złotych jest naprawdę przyzwoicie. 

YouTube

Ponieważ 90% filmów jakie oglądamy na telefonie pochodzi z serwisu YouTube, nie mogłem nie sprawdzić jak z tym zadaniem daje sobie radę myPhone Fun 5.

Podczas testów skorzystałem z aplikacji YouTube, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie aby odtwarzać też filmy w przeglądarce internetowej. Wszystkie filmy odtwarzały się płynnie z maksymalną dostępną rozdzielczością 480p, co oczywiście wynika z parametrów wyświetlacza do których aplikacja się dopasowuje. Nieco wyższą rozdzielczość, możemy ustawić oglądając filmiki poprzez przeglądarkę, ale niestety w tym przypadku może się okazać się że stracimy na płynności odtwarzania a sama jakość filmu ze względu na matrycę nie będzie zauważalnie lepsza.

Kamery

Kamery w jakie wyposażony został smartfon myPhone Fun 5 to podzespoły których działanie najchętniej bym przemilczał. Główny aparat dysponuje matrycą 5.0 Mpx z funkcją Autofokusa, oraz podwójną diodą LED, natomiast przedni to zaledwie 0,3 Mpx. Jeżeli miałby szukać tutaj pozytywów to chyba jedynie w lampie LED która jako jedyna działa tutaj przyzwoicie. Autofokus działa dość wolno, jakość zdjęć pozostawia wiele do życzenia a przedni aparat o matrycy 0,3 Mpx powoduje że o selfie możecie po prostu zapomnieć. Niestety w tej kategorii plusów nie będzie. 

Poniżej kilka zdjęć wykonanych tym telefonem

główny aparat

przednia kamera

Kamery pozwalają też na nagrywane filmów z rozdzielczością - 720p w przypadku tylnej kamerki oraz CIF przedniej.

VI. WiFi i  bateria 

WiFi

Aby móc coś więcej powiedzieć o działaniu wbudowanego modemu WiFi, skorzystałem z popularnej aplikacji do mierzenia siły sygnału jaką jest Wifi Analyzer. 

Poniżej kilka wykresów z tej aplikacji. (pokój z routerem, pokój obok - jedna ściana, dwa pokoje dalej - dwie ściany)

Jak widzicie moduł WiFi działa tu nadspodziewanie dobrze, jeżeli porównamy sobie uzyskane przez niego wyniki z wynikami innych testowanych przezemnie telefonów w tych samych warunkach i za pomocą tej samej aplikacji, to okazuje się że akurat w tej kategorii wypada on znacznie lepiej niż w niejeden nawet znacznie droższy model.

Bateria.

Ostatnim podzespołem o którym nie sposób nie wspomnieć jest oczywiście bateria. To od jej pojemności zależy jak długo uda wam się korzystać z telefonu bez konieczności szukania ładowarki. W przypadku smartfona myPhone Fun 5 producenci zastosowali ogniwo o pojemności 2000 mAh, czyli niespodzianki tu nie ma, jest to typowa pojemność dla telefonów w tym segmencie cenowym, pozwalająca na ok. jeden dzień niezbyt wymagającej pracy.

Poniżej jak zwykle macie wyniki z aplikacji Bateria HD, po przeprowadzeniu kilkugodzinnej symulacji działania telefonu w różnych trybach.


VII. Podsumowanie.

Pomimo iż rynek zasypywany jest tanimi telefonami, to jednak jak się okazuje niewiele z nich jest godnych uwagi. Przeważnie są to modele bardzo słabo wykonane, o kiepskich parametrach technicznych i nieciekawym designie. Dlatego też kiedy dostałem propozycję sprawdzenia telefonu myPhone Fun 5, którego cena została ustalona na 289zł, na początku dość sceptycznie do niego podszedłem, jednak w miarę jak się z nim coraz bliżej zapoznawałem, coraz bardziej mnie do siebie przekonywał.

Telefon przede wszystkim jest bardzo dobrze wykonany, posiada design którego nie powstydził by się chyba żaden smartfon nawet z wyższej półki, oraz całkiem nieźle działa. Jeżeli dołożymy do tego obsługę dwóch kart SIM, czytnik kart microSD czy też Androida w wersji 6.0 to trzeba przyznać że w przedziale do trzystu złotych jest to całkiem ciekawa propozycja.

Oczywiście nie oszukujmy się że jest to super telefon, mogący konkurować ze smartfonami średniego segmentu. Niska rozdzielczość ekranu, przeciętne wyniki w benchmarkach, mało wydajne podzespoły i niezbyt mocna bateria, to cechy które dla wielu są nie do zaakceptowania. 

Pozostaje więc najważniejsze pytanie - czy warto kupić ten telefon? 

Jeżeli kwota 300 zł jest dla was nieprzekraczalna, to uważam że myPhone Fun 5 jak najbardziej będzie dobrym wyborem i telefon ten powinien spełnić wasze oczekiwania. Osobiście jednak wolałbym dołożyć ok 40 zł do modelu myPhone Q-Smart II PLUS, który to niedawno gościł w naszej redakcji, ze względu na dużo lepszą matrycę, większą wydajność oraz mocniejszą baterię. 

Sprawdź aktualne ceny: myPhone Fun 5