Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

mioSmart001

Najnowszy zestaw startowy MioSmart Essential (sprawdź cenę) to propozycja dla wszystkich tych, którzy myślą o zamontowaniu w swoim domu czy mieszkaniu systemu monitoringu lub alarmu, który oprócz rejestrowania zdarzeń podczas naszej nieobecności, zapewni nam też stały podgląd na to co się dzieje wewnątrz, bez względu na to gdzie się aktualnie znajdujemy. W poniższej recenzji zapoznacie się z systemem oraz jego konfiguracją jak również poznacie jego słabe i mocne strony.

Zestaw zawiera jedną kamerę domową VixCam C10, jedną kartę SD o pojemności 16 GB, internetowy serwer plików NAS S10, jeden czujnik drzwi/okna R12, jeden czujnik ruchu R14 oraz bramkę dostępu / hub G10.

Ponieważ w skład zestawu wchodzi kilka urządzeń, których zresztą jak zapewnia producent będzie z czasem przybywać, recenzje podzieliłem na trzy części. W pierwszej z nich zapoznacie się z całym zestawem Mio Smart, zobaczycie co wchodzi w jego skład, ocenimy sobie jakość wykonania oraz design oraz omówimy przeznaczenie poszczególnych elementów systemu. W drugiej części pokażę wam jak skonfigurować kamerę oraz serwer NAS, sprawdzimy sobie możliwości takiego zestawu, oraz zobaczycie jak wygląda obsługa z poziomu aplikacji na urządzenia mobilne. Ostatnia część to podłączenia bramki dostępowej i znajdujących się w zestawie czujników, czyli de facto konfiguracja systemu alarmowego.  Zanim przejdziemy jednak do filmów zacznijmy od krótkiej prezentacji.

I. Rozpakowanie 

Zestaw otrzymujemy zapakowany w pomarańczowe tekturowe pudełko, na którym oprócz zdjęcia szczęśliwej rodziny na tle domu, znajdziemy kilka informacji dotyczących działania i przeznaczenia oferowanego systemu, oraz wykaz znajdujących się wewnątrz urządzeń.

Wewnątrz pudełka znajdziemy kolejne pudełeczka, w których znajdują się wchodzące w skład zestawu urządzenia. Pudełka są pozbawione grafiki i jakichkolwiek informacji technicznych a jedyną wskazówką dotyczącą ich zawartości jest kod kreskowy. Jest to oczywiście typowe rozwiązanie w przypadku zestawów, jeżeli chcielibyście zakupić poszczególne elementy systemu jako odrębne urządzenia wówczas znajdziecie je już w typowych opakowaniach ze zdjęciami i pełną specyfikacją. 

W zestawie znalazły się oczywiście zasilacze, baterie oraz przewody podłączeniowe tak więc cały zestaw jest gotowy do użytku bezpośrednio po wyjęciu z pudełka.

To może teraz krótka charakterystyka urządzeń wchodzących w skład MioSMART Essential

Kamera domowa VixCam C10 - domowa kamera IP z funkcją nagrywania HD (720p) do monitorowania domu, najbliższych ci osób czy zwierząt, a nawet do prowadzenia rozmów przez 2-kierunkowe wejście audio za pomocą aplikacji MioSMART. VixCam C10 ma szeroki kąt widzenia 85° oraz system noktowizyjny. Wraz z kamerą otrzymujemy kartę SD o pojemności 16GB.

mioSmart009

Internetowy serwer plików NAS S10 - kompaktowa i dyskretna bramka Personal Cloud Gateway S10 służy do zapisu nagrań z kamery domowej oraz umożliwia udostępnianie kont czterem użytkownikom. Mini serwer przechowuje pliki do 4 TB i zapewnia kompatybilność ze standardowym nośnikiem pamięci USB 2.0 (pendrive) i wszystkimi dyskami twardymi (niedołączone w zestawie). Serwer pozwala też przesyłać lub pobierać wszystkie swoje pliki takie jak filmy, zdjęcia, muzykę, pliki biurowe i oczywiście nagrania z kamery domowej. Możesz odtwarzać, przeglądać i udostępniać pliki; w każdym miejscu i o każdej porze.

mioSmart011

Koncentrator / hub G10 - jest to serce całego systemu MioSmart, działające jako połączenie między routerem a czujnikami ruchu. Koncentrator po sparowaniu z czujnikami komunikuje się z nimi przy użyciu stabilnego sygnału 2.4GHz, a następnie za pomocą naszego domowego routera  przekazuje informacje do aplikacji mobilnej w  telefonie czy tablecie.

mioSmart017

Czujnik okna/drzwi R12 - to stylowe i dyskretne urządzenie do monitorowania wejść do domu. Za każdym razem, gdy niespodziewanie zostaną otwarte drzwi, okno, a nawet szuflada, otrzymasz powiadomienie na telefon za pośrednictwem aplikacji MioSMART

mioSmart021

Czujnik ruchu R14 - czujnik za każdym razem gdy wykryje ruch w swoim zasięgu (3 metry), podobnie jak R12 natychmiast za pośrednictwem huba G10 wysyła powiadomienie na nasz telefon.

mioSmart025

II. Design i jakość wykonania

Jeżeli chodzi o jakość wykonania i design to muszę przyznać że tutaj marka Mio stanęła na wysokości zadania. Obudowy poszczególnych podzespołów systemu wykonane zostały z wysokiej jakości tworzywa w białym kolorze. Dodatkowo w przypadku kamery i huba wprowadzono elementy czerni połączone z pomarańczową obwódką, co nie tylko dobrze się prezentuje, ale też podkreśla że urządzenia należą do jednego systemu i prawdopodobnie  kolejne urządzenia które mają pojawić się już wkrótce, również utrzymane zostaną w tej tonacji kolorystycznej, stając się niemalże znakiem rozpoznawalnym systemu MioSMART. 

Oczywiście nie tylko design ma znaczenie, ale też sama jakość wykonania do której również nie można mieć żadnych uwag. Poszczególne elementy zostały dobrze ze sobą spasowane, kamera wyposażona została w mocny magnes ułatwiający jej montaż a konstrukcja urządzeń wydaje się być odporna nawet na upadek z niewielkiej wysokości. 

III. Specyfikacja Techniczna

Kamera WiFi VixCam C10
WLAN 802.11 b/g/n
Rozdzielczość 720P
Kompresja H.264
Kąt patrzenia 85°
Audio 2-kanałowe
Diody IR 10
Obsługa kart Micro SD maks. 32 GB
Możliwość zapisu na serwerze S10 Tak
Montaż naścienny / sufitowy Tak
Zasilanie Zasilacz domowy Micro USB 5 V / 2 A
Bramka Dostępowa G10
RF Standard 2,4 GHz
Wbudowane WIFI 802.11 b/g/n
Wewnętrzne UART USB Tak
Zasilanie Zasilacz domowy Micro USB 5 V / 2 A
Internetowy serwer plików NAS S10
Port Ethernet RJ45
Obsługa zewnętrznego dysku twardego 2,5" i 3,5" lub pendrive maks. 4 TB USB 2.0
Format nośnika danych FAT i NTFS
Rozmiar 10 cm x 3,5 cm x 1,5 cm
Zasilanie Zasilacz domowy Micro USB 5 V / 2 A
Czujnik Drzwi/Okna R12
RF Standard 2,4 GHz
Zasięg fal radiowych 100 metrów (w otwartej przestrzeni)
Bateria 2 szt AAA
Czas pracy baterii 1 rok (2 uruchomienia dziennie)
Powiadomienie push o niskim poziomie baterii Tak
Czujnik ruchu R14
Wykrywanie ruchu do 3 metrów
RF Standard 2,4 GHz
Zasięg fal radiowych 100 metrów (w otwartej przestrzeni)
Bateria 3 szt (AAA)
Czas pracy baterii 1 rok (2 uruchomienia dziennie)
Powiadomienie push o niskim poziomie baterii Tak

 Jeżeli zestaw was zainteresował to zapraszam do obejrzenia poniższych recenzji które dla was przygotowałem.

Część pierwsza - zapoznanie z zestawem

Część druga - podłączenie kamery i konfiguracja serwera NAS

Część trzecia - konfiguracja HUB-a  i czujników (ruchu i otwarcia drzwi)

IV. Podsumowanie 

MioSMART Essential to system którego dużym atutem jest łatwość instalacji, którą możemy wykonać sami, bez użycia narzędzi czy specjalistycznej wiedzy. Bez problemu zainstalujemy go zarówno w domu jak i w firmie, a dostęp do niego zapewni nam mobilna aplikacja dzięki której z dowolnego miejsca na świecie jesteśmy w stanie sprawdzić co aktualnie dzieje się w naszym domu czy mieszkaniu. Pomimo iż zestaw startowy pozwala jedynie na monitoring małego mieszkania, to nic nie stoi na przeszkodzie aby doposażyć go w dodatkowe czujniki i kamery dzięki którym nawet w przypadku dużych domów nie będzie problemu z stworzeniem prostego monitoringu połączonego z systemem alarmowym. 

Oczywiście nie jest to system bez wad, o których zresztą wspominałem w recenzji, ale na dzień dzisiejszy, biorąc pod uwagę cenę zestawu (sprawdź cenę) , jest to jedna z ciekawszych propozycji jakie znajdziecie obecnie na rynku i z pewnością warto rozważyć jego zakup.