Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

banner

mm9360 active 360

Manta MM9360 - sferyczna kamera 360 st 

Kamery sferyczne, czyli takie których kat nagrywania wynosi 360 st, jak dotąd nie były zbyt popularne a to głównie za sprawą wysokich cen oraz małej dostępności takich urządzeń. Sytuacja diametralnie zmieniła się kiedy na rynku zaczęły pojawiać się niedrogie modele, które pomimo iż jakością nagrań nie mogą się równać z profesjonalnymi kamerami, to jednak skutecznie potrafią nas wciągnąć w świat filmów 360 st, który odkrywa przed nami zupełnie inny wymiar filmowania. Dzisiaj recenzja jednej z takich kamer a mianowicie Manty MM9360 (sprawdź aktualną cenę)

 

I. ROZPAKOWANIE / OBUDOWA / JAKOŚĆ WYKONANIA

Podobnie jak w przypadku sportowej kamery tej samej firmy jaką miałem okazje testować niedawno, tak i tutaj jestem pod wrażeniem zarówno samego opakowania kamery, jak i zawartości zestawu.

Przez przeźroczyste ścianki pudelka możemy dokładnie pooglądać sobie kamerę jeszcze przed zakupem a z informacji na pudelku dowiecie się nie tylko jakie posiada ona parametry techniczne ale też możecie zapoznać się z zestawem akcesoriów jakie dostaniemy wraz z kamerą, a tych jest naprawdę dużo. 

Skoro już wspomniałem o akcesoriach to warto tu przede wszystkim wymienić wodoszczelną obudowę do filmowania pod wodą (aż do 40m), oraz szereg uchwytów do zamocowania kamery na kasku, rowerze, w samochodzie itp. Poniżej macie zdjęcia całego zestawu.

Jeżeli chodzi o samo wykonanie kamery Manta MM9360 to również widać tu nawiązanie do sportowej kamery 4K o której wam wspominałem. Tutaj również zastosowano dobrej jakości żółte tworzywo, sprawiające wrażenie solidnego, dobrze spasowano poszczególne elementy obudowy, oraz umożliwiono nam bezpośrednie zamontowanie kamery na statywie czego akurat brakowało mi w przypadku kamery sportowej.

Nie można mieć tu też żadnych zastrzeżeń odnośnie wielkości czy wagi samej kamerki. Nieduża kostka o wymiarach 45x44x56 mm i wadze 80g z łatwością zmieści się w kieszeni, a dzięki szerokiej gamie uchwytów i mocowań nie będzie też problemu z zamontowaniem jej np. na kasku, kierownicy roweru czy w samochodzie. Dużym atutem jest też dołączona do zestawu wodoszczelna obudowa, pozwalająca na zanurzenie się z kamera na głębokość aż 40 metrów, dzięki czemu możemy wykonywać niesamowite filmy podwodnego świata.

 

Podobnie jak w przypadku większości kamer 360 st, obiektyw znajduje się tu pod specjalną kopułą na górze kamery. W porównaniu z profesjonalnymi kamerami za kilka tysięcy złotych nie mamy tu jednak do czynienia z kilkoma obiektywami rejestrującymi obraz a tylko jednym. Jest to oczywiście zrozumiałe zważywszy na cenę kamery (sprawdź ceny) i trudno mieć tu jakiekolwiek uwagi, tym bardziej że jest on całkiem przyzwoity i jak na rozpoczęcie przygody z tego typu nagraniami w zupełności wystarczający. Obiektyw ten wyposażony jest w matrycę 16MP i umożliwia nagrania z polem widzenia 360 stopni w poziomie i  220 stopni w pionie 

Kamera  Manta MM9360 wyposażona została co prawda w wyświetlacz ale jest to jedynie TFT LCD 0,96", na którym mamy tylko możliwość wyświetlenia ustawień kamery, nie jesteśmy natomiast w stanie podglądnąć rejestrowany obraz lub zapisanych wcześniej nagrań. Aby mieć podgląd tego co nagrywamy musimy połączyć się z kamerą za pomocą aplikacji mobilnej o której nieco więcej za chwile.

Nawigacja po menu odbywa sie za pomocą czterech przycisków umieszczonych na obudowie i pomimo iż nie jest skomplikowana to wymaga jednak nieco poćwiczenia, co zresztą możecie zobaczyć w recenzji wideo którą dla was przygotowałem.

Zanim przejdziemy do recenzji zobaczmy jeszcze na spód kamery, gdzie oprócz wspomnianego otworu do zamocowania kamery na statywie, znajdziecie jeszcze gniazdo wymiennej baterii oraz złącze microUSB i  microHDMI. Tutaj też znajduje się czytnik kart microSD który obsługuje karty o maksymalnej pojemności 64GB

Kamerkę możecie też zobaczyć na poniższym filmie który dla was przygotowałem

II. SPECYFIKACJA TECHNICZNA

Wymiary (SxWxG): 45x44x56 mm
System operacyjny: XP/ Vista / 7 / 8 / 10
Aparat: 16 Mpx (4096x4096)
Rozdzielczości wideo: 2448x2448 px - 30k/s; 2048x2048 px - 30k/s; 1440x1440 px - 60k/s; 1440x1440 px - 30k/s; 1072x1072 px - 30k/s
Wodoszczelność: 40m z wodoodporną obudową
Nośnik pamięci: karta micro SD (max 64GB)
Bateria: 3.7v, 1000 mAh li-on, wymienna
Waga: 80 g z baterią
Ekran: TFT LCD 0,96"
Tryb wideo: ciągły, nadpisywanie, nagrywanie w pętli
Format wideo: MP4
Format zdjęć: JPG
Interfejs: microUSB / micro HDMI typ D
Obsługa: Android APP - XDV 360
Znacznik czasu: TAK
Wbudowane wifi: TAK
Żywotność baterii: 120 min (1440 PP 30 k/s)
Pole widzenia: w poziomie 360 stopni, w pionie 220 stopni

III. FUNKCJE I USTAWIENIA

Skoro poznaliśmy już budowę kamery Manta MM9359, warto teraz zapoznać się z menu i ustawieniami jakie oferuje ta kamera. Ponieważ wszystkie funkcje pokazałem wam na filmie który znajdziecie poniżej, nie będę ich tutaj ponownie opisywał, a jedynie zamieszczę wam kilka zdjęć z najważniejszymi ustawieniami. 

A teraz zapraszam do zapoznania się z filmem 

IV. Nagrywanie.

Aby móc w ogóle rozpocząć nagrywanie musimy zaopatrzyć się w kartę microSD. Niestety producenci kamer nie dodają nam w zestawie nawet najmniejszych kart pamięci a sama kamera nie posiada pamięci wewnętrznej, dlatego pamiętajcie aby przy zakupie kamery od razu zaopatrzyć się w kartę microSD, tak aby nie było rozczarowania gdy wyjmiecie kamerkę z pudełka i okaże się że nie będziecie mogli nic nagrać. 

Ponieważ kamera Manta MM9360 obsługuje maksymalnie karty o pojemności 64GB klasy 10, zwróciłem się do jednego z wiodących producentów takich kart jakim jest firma Kingston o udostępnienie nam do testów takiej karty. 

To właśnie z takiej karty korzystałem zarówno podczas testów sportowej kamery 4K, jak i modelu Manta MM9360 i muszę powiedzieć że ani razu mnie nie zawiodła. Oczywiście możecie też korzystać z kart innych producentów, jednak zawsze zwracajcie uwagę aby były to karty klasy 10, ponieważ w przypadku wolniejszych kart mogą wystąpić problemy z zapisem plików w rozdzielczości 4K, a przecież właśnie w takiej rozdzielczości chcielibyśmy nagrywać.

Jeżeli chodzi o samą jakość nagrań to muszę przyznać że tutaj zważywszy na cenę kamery jest naprawdę nieźle, co prawda nagrania jakością zbliżone są bardziej do FullHD niż 4K, ale jest to typowe dla kamer 360 st z jednym obiektywem. Nie będę się tutaj rozpisywał dlaczego tak jest i jaka jest różnica pomiędzy tańszymi i droższymi kamerami wyposażonymi w kilka soczewek, ponieważ jet to obszerny temat na oddzielny artykuł, najważniejsze że obraz rejestrowany jest z prędkością 30 klatek na sekundę dzięki czemu jest płynny bez klatkowania i naprawdę dobrze się go ogląda. 

Do oglądania nagrań z kamery 360 st najlepiej sprawdzą się Gogle VR i przeznaczona do tego aplikacja. Wówczas jesteśmy dopiero w stanie wykorzystać pełen potencjał kamery, oglądając nagranie z samego środka akcji. Ponieważ kamera nagrywa obraz 360 st, oglądanie go w czystej postaci bez konwersji (spłaszczenia) np. na ekranie monitora czy telewizora wygląda jak na filmie poniżej.

nagrania są kodowane kodekiem H.264 i zapisywane z rozszerzeniem MP4

V. APLIKACJA MOBILNA

Przejdźmy na koniec do aplikacji mobilnej ponieważ jest to niezbędne narzędzie zarówno do konfiguracji samej kamery jak i oglądania i zarządzania nagraniami wykonanymi za jej pomocą. Producent zaleca tutaj pobranie dedykowanej aplikacji XDV360 która łączy się z kamerą za pomocą sieci wifi. Ponieważ Manta MM9360 posiada wbudowany modem WiFi, umożliwiający rozsyłanie własnej zabezpieczonej sieci, wystarczy się tylko z nią połączyć i uruchomić wspomnianą aplikację. 

Aplikacja pozwala na pełną kontrolę nad wszystkimi ustawieniami kamery jak również na podgląd obrazu na żywo, co jest szczególnie istotne ponieważ jak wiecie kamera nie posiada wyświetlacza na którym możemy sprawdzić nagrywany obraz. Szkoda jedynie że aplikacja ta nie została spolszczona ponieważ niektórzy użytkownicy mogą mieć problemy z jej obsługą.

Ustawienia to nie tylko jedyne zastosowanie aplikacji, to właśnie dzięki niej i zastosowaniu Googli VR, będziemy mogli przenieść się do środka akcji i dopiero wówczas w pełni wykorzystać możliwości jakie daje nam kamera 360 st. Aplikacja umożliwia również oglądanie filmów bez okularów VR, co zapewne ucieszy tych z was którzy jeszcze takich nie mają, tak więc jej zastosowanie jest naprawdę bardzo szerokie.   

Z aplikacją możecie zapoznać się na poniższych zdjęciach.

 V. PODSUMOWANIE

Muszę przyznać że pomimo iż jak dotąd dość sceptycznie podchodziłem do filmów nagrywanych w technologi 360 st, to jednak kilka dni z kamerą Manta MM9360 sprawiło że coraz bardziej przekonuję się do tej technologi. Dobrze że na rynku zaczynają pojawiać się takie modele jak MM9360, które dzięki przystępnej cenie (sprawdź aktualną cenę) i przyzwoitym parametrom, pozwalają nagrywać filmy sferyczne użytkownikom którzy nie zawsze mogą pozwolić sobie na wydatek kilku tysięcy złotych. Sama kamera jest poprawnie wykonana, posiada niezły obiektyw z matrycą 16 Mpix, umożliwiający rejestrowanie filmów 360 st. w rozdzielczości 2448 x 2448 px i z prędkością 30k/s, wymienną baterie obliczoną na dwie godziny nagrań oraz szereg dodatkowych akcesoriów takich jak: uchwyty do mocowania kamery czy wodoszczelna obudowa do nagrań pod wodą. Jak na rozpoczęcie przygody z filmami 360 stopni jest to w zupełności wystarczające.