Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

banner

mm9359

Manta MM9359 - sportowa kamera 4K ze stabilizacją obrazu (sprawdź aktualną cenę)

Sezon wakacyjny w pełni, warto więc pomyśleć jak na dłużej zachować nasze wspomnienia z wakacyjnych wypraw, tak aby móc do nich często wracać podczas długich jesiennych i zimowych wieczorów. Najlepszym sposobem są oczywiście nagrania wideo, dlatego też dzisiaj postanowiłem sprawdzić jak działa sportowa kamera 4K, wyposażona w stabilizację obrazu oraz szereg akcesoriów i uchwytów ułatwiających korzystanie z kamery. 

 

I. ROZPAKOWANIE / OBUDOWA / JAKOŚĆ WYKONANIA

Już samo opakowanie w którym znajduje się kamera robi bardzo dobre wrażenie. Przez przeźroczyste ścianki pudelka możemy dokładnie pooglądać sobie kamerę jeszcze przed zakupem a z informacji na pudelku dowiecie się nie tylko jakie posiada ona parametry techniczne ale też możecie zapoznać się z zestawem akcesoriów jakie dostaniemy wraz z kamerą a tych jest naprawdę dużo. 

Skoro już wspomniałem o akcesoriach to warto tu przede wszystkim wymienić wodoszczelną obudowę do filmowania pod wodą (aż do 40m), oraz szereg uchwytów do zamocowania kamery na kasku, rowerze, w samochodzie itp. Poniżej macie zdjęcia całego zestawu.

Jeżeli chodzi o samo wykonanie kamery oraz jej design, to tutaj kamerka niczym szczególnym mnie nie zaskoczyła. Konstrukcja jest bardzo zbliżona do większości tego typu kamerek, jak również poprzednich modeli kamerek tego producenta. Jedyną nowością jest zmiana koloru obudowy na żółty, co oprócz walorów wizualnych ma też kilka innych zalet: np dożo łatwiej ją znaleźć gdyby nam gdzieś upadła podczas ekstremalnych nagrań.

Front urządzenia to przede wszystkim obiektyw kamery. Manta MM9359 otrzymała całkiem niezły obiektyw o szerokim polu widzenia wynoszącym aż 170 stopni i matrycy 16 Mpix. Pozwala on na zapisywanie filmów w rozdzielczości 4K i trzeba przyznać że radzi sobie z tym całkiem nieźle. Nagrania są niezłej jakości z poprawnym odwzorowaniem kolorów i dużą szczegółowością,  na co wpływ ma nie tylko sensor Sony, ale też zaimplementowana w kamerze stabilizacja obrazu. Oczywiście w porównaniu z profesjonalnymi kamerami nagrania pozostawiają  jeszcze sporo do życzenia, ale biorąc pod uwagę cenę kamerki (sprawdź aktualną cenę) to jest naprawdę dobrze. 

Na tylnej ściance kamery umieszczono duży wyświetlacz, na którym podobnie jak w innych kamerach możemy podglądać rejestrowany obraz lub przeglądać menu konfiguracyjne naszej kamery.

Pozostały nam na koniec do omówienia  złącza i przyciski jakie znajdziemy na obudowie tej kamerki. Manta MM9359 wyposażona została w kilka przycisków które umieszczono zarówno na górnej jak i bocznej krawędzi kamery, oraz duży przycisk Power na froncie. Ze złącz mamy natomiast microUSB oraz co pewnie ucieszy miłośników wyświetlania obrazu z kamery bezpośrednio na telewizorze,  złącze microHDMI.

 

Dużym plusem jest dołączenie do zestawu wodoszczelnej obudowy, która pozwoli nam na filmowanie pod wodą i to nawet na głębokości 40 metrów. Z obudowy możemy też korzystać nie tylko pod wodą ale też np. w trudnych warunkach atmosferycznych lub dużym zapyleniu. Trzeba jedynie pamiętać że obudowa dość mocno tłumi dźwięk, tak więc nie ma co liczyć na nagrania z głosem.

Kamerkę możecie też zobaczyć na poniższym filmie który dla was przygotowałem

II. SPECYFIKACJA TECHNICZNA

Wymiary (SxWxG): 59x41x29 mm
Waga: 58g z baterią
System operacyjny: XP / ViSTA / 7 / 8 / 10 / Mac OS
Aparat: 16 Mpx
Rozdzielczości wideo: 4K - 24k/s; 2K - 30k/s; 1080P - 60k/s; 720P - 60k/s
Kąt widzenia: 170 stopni
Wodoszczelność: 40m z wodoodporną obudową
Nośnik pamięci: karta microSD (maks. 64GB, klasy 10)
Bateria: LiPo 1050mAh, wymienna
Kodek: H.264
Ekran: TFT LCD 2"
Tryb wideo: ciągły, nagrywanie w pętli, zwolnione tempo, normalny, animacja poklatkowa
Format wideo: MP4
Format zdjęć: JPEG
Interfejs: microUSB / microHDMI
Obsługa: Android APP - OKCAM
Znacznik czasu: TAK
Wbudowane wifi: TAK
Tryb samochodowy: TAK
Żywotność baterii: 120 min (720P, 30k/s)

III. FUNKCJE I USTAWIENIA

Skoro poznaliśmy już budowę kamery Manta MM9359, warto teraz zapoznać się z menu i ustawieniami jakie oferuje ta kamera a jest ich naprawdę dużo. Ponieważ wszystkie funkcje pokazałem wam na filmie który znajdziecie poniżej, nie będę ich tutaj ponownie opisywał, ale zamieszczę wam zdjęcia tak abyście jak najlepiej mogli zapoznać się z tą kamerką. 

A teraz zapraszam do zapoznania się z filmem 

IV. Nagrywanie.

Aby móc w ogóle rozpocząć nagrywanie musimy zaopatrzyć się w kartę microSD. Niestety producenci kamerek nie dodają nam w zestawie nawet najmniejszych kart pamięci i nie inaczej jest też w przypadku kamery Manta MM9359. Tak więc pamiętajcie przy zakupie kamery aby od razu zakupić kartę microSD, tak aby nie było rozczarowania gdy wyjmiecie kamerkę z pudełka i okaże się że nie będziecie mogli nic nagrać. 

Ponieważ kamera Manta MM9359 obsługuje maksymalnie karty o pojemności 64GB klasy 10, zwróciłem się do jednego z wiodących producentów takich kart jakim jest firma Kingston o udostępnienie nam do testów właśnie takiej karty. 

To właśnie z takiej karty korzystałem podczas wszystkich testów kamery Manta MM9359 i muszę powiedzieć że ani razu mnie nie zawiodła. Oczywiście możecie też korzystać z kart innych producentów, jednak zawsze zwracajcie uwagę aby były to karty klasy 10, ponieważ w przypadku wolniejszych kart mogą wystąpić problemy z zapisem plików w rozdzielczości 4K, a przecież do takich nagrań kupujemy właśnie kamerę 4K.

O jakości nagrań nieco wam już pisałem wcześniej, tak więc myślę że najlepiej będzie jak zobaczycie kilka przykładowych filmów wykonanych za pomocą tej kamery i sami ocenicie jak nagrywa. Jak dla mnie, jak na kamerę za niecałe 400zł (sprawdź aktualną cenę) wypada nadspodziewanie dobrze, gdyby jeszcze lepiej rejestrowała obraz w gorszych warunkach oświetleniowych to myślę że nie można by było mieć do niej większych uwag. 

Zanim przejdziemy do nagrań, powiem wam tylko że nagrania są kodowane kodekiem H.264 i zapisywane z rozszerzeniem MP4. Minuta nagranie w najwyższej rozdzielczości zajmuje natomiast ok.  

V. APLIKACJA MOBILNA

Dużym ułatwieniem dla użytkowników jest też wbudowany moduł WiFi i aplikacja mobilna dzięki której możemy zarządzać kamerą z poziomu naszego telefonu lub tabletu. Wystarczy włączyć w kamerze udostępnianie sieci WiFi aby ta zaczęła rozsyłać własną zabezpieczoną sieć wifi z którą łączymy się za pomocą telefonu. Teraz pozostaje nam jedynie pobrać aplikację  "OKCAM" i już mamy pełny dostęp do wszystkich ustawień naszej kamery, jak również sterowania migawką aparatu oraz nagrywaniem. 

Dlaczego zwracam na to uwagę? ponieważ jest to niezwykle przydatne w sytuacji gdy mamy kamerę zamontowaną np. na kasku czy w innym trudno dostępnym miejscu. Dzięki tej funkcji bez fizycznego kontaktu z kamerą możemy za pomocą telefonu rozpocząć lub zakończyć nagrywanie, podglądnąć rejestrowany obraz, wykonać zdjęcie czy też zmienić ustawienia kamery. Jak dla mnie idealne rozwiązanie.  Jedyny minus to niestety brak języka polskiego w aplikacji.

Z aplikacją możecie zapoznać się na poniższych zdjęciach.

 V. PODSUMOWANIE

Jak się okazuje kamerka sportowa Manta MM9359 to jedna z ciekawszych budżetowych kamer jakie ostatnio pojawiły się na rynku. Bardzo dobra jakość nagrań w rozdzielczości 4K, szczególnie w korzystnych warunkach oświetleniowych, stabilizacja obrazu, praktyczna aplikacja mobilna, wifi, oraz bogate wyposażenie dodatkowe, to wszystko sprawia że jest to idealny sprzęt do rozpoczęcia przygody z tego typu kamerami. Oczywiście nie może ona konkurować z takimi kamerami jak np:  GoPro HERO5, ale to są kamery kosztujące w granicach 2000 zł (sprawdź aktualną cenę) i przeznaczone głównie dla profesjonalistów i zaawansowanych użytkowników, dlatego też uważam że Manta MM9359 świetnie sprawdzi się jako wasza pierwsza kamera sportowa która wprowadzi was w świat ekstremalnych nagrań z waszych wyczynów sportowych i nie tylko.