Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

banner

DSCN0294m

Pewnie już nieraz zastanawialiście się nad wymianą starego dysku HDD na szybki dysk SSD, ale nie wiedzieliście jak się za to zabrać?. Wizja instalacji nowego systemu operacyjnego wraz z wszystkimi aplikacjami z których na co dzień korzystamy, konfiguracja kont pocztowych, przeglądarki, kopiowanie zdjęć, filmów czy muzyki, skutecznie może odstraszyć każdego użytkownika komputera. Na szczęście jest na to prosty sposób w postaci zestawu Kingston UV500 Upgrade Kit do którego recenzji już dzisiaj zapraszam.

Od razu chciałem was uprzedzić że nie jest to recenzja samego dysku, ponieważ na temat serii Kingston UV500 powiedziano już chyba wszystko, a krótki poradnik dla wszystkich którzy myślą o zmianie dysku HDD na SSD a boją się za to zabrać.

W recenzji wykorzystałem już dość wysłużony laptop Samsung RV520 który na fabrycznym dysku HDD Hitachi HTS545050B9A300 uruchamiał się ok 5 minut, aplikacje otwierały się z dużym opóźnieniem a komfort pracy stawał się powoli nie do zniesienia. 

Kingston UV500 Upgrade Kit to kompletny zestaw który pozwoli nam w dziecinnie prosty sposób sklonować zawartość naszego dotychczasowego dysku tak aby po jego podmianie cieszyć się szybkim działaniem komputera bez utraty dotychczasowych aplikacji, ustawień oraz danych. 

W dużym tekturowym pudelku oprócz samego dysku SSD Kingston UV500 znajdziemy adapter montażowy w rozmiarze 3,5", przejściówkę z zasilania MOLEX do SATA, przewód sygnałowy SATA, adapter 7 mm do 9,5 mm, kieszeń USB 3.0 oraz kupon na pełną wersję programu Acronis True Image. Oczywiście jeżeli korzystacie z laptopa adapter montażowy i przewody nie będą wam potrzebne. 

Cały zestaw możecie zobaczyć na poniższym filmie.

Skoro zestaw mamy już rozpakowany możemy przystąpić do działania.

W pierwszej kolejności przechodzimy na stronę https://www.kingston.com/pl/support/technical/acronis-download i pobieramy na nasz komputer program Acronis® True Image™ OEM

Po pobraniu i uruchomieniu programu pozostaje nam jeszcze jego aktywacja. W tym celu rejestrujemy się w programie podając nasz adres e-mail oraz hasło którym będziecie się mogli później logować, a następnie zostaniecie poproszeni o wpisanie kodu z karty którą dostaliście wraz z zestawem Kingston UV500 Upgrade Kit. Program jest już gotowy do działania a jego obsługa pomimo iż nie został on przetłumaczony na język polski jest banalnie prosta. 

Zanim jednak rozpoczniemy proces klonowania musimy umieścić nasz nowy dysk w kieszeni którą dostaliśmy wraz z dyskiem oraz podłączyć całość do komputera za pomocą przewodu USB 3.0, który również wchodzi w skład zestawu.

Teraz już możemy rozpocząć klonowanie zawartości naszego starego dysku na nowy dysk SSD Kingston UV500. W tym celu w programie Acronis® True Image™ OEM wybieramy Clone Disk (Klonuj dysk), a następnie zaznaczamy tryb Automatyczny. Teraz wystarczy tylko zaznaczyć nasz dysk który chcemy sklonować oraz wskazać nowy dysk na który mają zostać przeniesione wszystkie dane. I to tyle, teraz komputer się zrestartuje i rozpocznie się proces klonowanie. 

Czas takiej operacji jest uzależniony od wielkości waszego starego dysku oraz ilości zapisanych na nim danych. W moim przypadku było to ok 40 minut, ale jeżeli dysponujecie dużym dyskiem to proces ten może potrwać nawet kilka godzin.

Po zakończeniu klonowania pozostaje nam tylko wymontować z komputera stary dysk i w jego miejsce zamontować nowy. Komputer uruchomi się nam dokładnie w takim stanie jak przed wymianą dysku, czyli zachowane zostaną wszystkie aplikacje, ich dane i ustawienia oraz wszystkie nasze pliki, zdjęcia, filmy, muzyka itp. 

Cały proces klonowania oraz wymiany dysku zobaczycie w poniższej recenzji którą dla was przygotowałem. 

Jak widzicie przejście na dysk SSD z zestawem Kingston UV500 Upgrade Kit jest dziecinnie proste i myślę że nikt nie będzie miał z tym najmniejszego problemu, a co nam daje wymiana dysku HDD na SSD?. Korzyści są kolosalne, komputer działa zdecydowanie szybciej i to nie tylko podczas samego uruchamiania - działanie aplikacji, kopiowanie plików, przesyłanie zdjęć, filmów a nawet korzystanie z przeglądarki jest teraz zdecydowanie szybsze. Mój komputer na starym dysku HDD uruchamiał się ok 5 minut a teraz po wymianie jest gotowy do pracy w 15 sekund, tak więc myślę że możemy pozostawić to bez komentarza. W recenzji powyżej zamieściłem wam również wyniki z aplikacji do testowania dysków które jeszcze lepiej pokazują jak duże różnice są pomiędzy dyskami HDD a SSD i ile tak naprawdę zyskujemy na takiej wymianie. Mój komputer zyskał teraz drugą młodość i działa dużo szybciej niż w chwili gdy go zakupiłem

Jeżeli dotąd wahaliście się czy wymienić dysk w swoim komputerze, to myślę że teraz już nie macie wątpliwości. Ja ze swojej strony mogę polecić wam prezentowany dzisiaj zestaw  Kingston UV500 Upgrade Kit,  który nie tylko zawiera niezły dysk SSD (średnia półka), ale też wszystko co niezbędne aby maksymalnie ułatwić wam cały proces migracji na wyższy poziom działania waszego komputera.