Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

banner

FBOX3TV giftbox1 netx   

FERGUSON FBOX 3 TV  -  nowe możliwości twojego telewizora.

Szybki rozwój jaki daje się zauważyć na rynku multimediów sprawił że często stajemy przed dylematem "co wybrać", - nowy telewizor z dostępem do internetu i funkcjami smart-tv, tuner DVB-T, czy może konsolę do gier wideo. A co jeżeli moglibyście mieć to wszystko w jednym małym urządzeniu, kosztującym zaledwie ułamek ceny jaką trzeba by wydać na nowy sprzęt?.

Właśnie z taką propozycją wychodzi do nas znany polski producent firma Ferguson, wprowadzając na rynek najnowszy mini PC, oznaczony symbolem FBOX 3TV. Ten miniaturowy komputer o całkiem wydajnych podzespołach trafił właśnie do naszej redakcji i jako pierwszy miałem przyjemność przeprowadzenia jego testu, z którego wynikami chciałbym się dzisiaj z wami podzielić.

I. Rozpakowanie i pierwsze wrażenia.

Ferguson FBOX 3 TV,  zapakowany został w tekturowe pudełko, na wierzchu którego znalazło się duże zdjęcie naszego mini PC, jego nazwa, oraz rzucające się w oczy czerwone logo DVB-T/T2, informujące że ten model pełni również funkcję tunera telewizyjnego. Bardzo podobnie wyglądają też boczne ścianki pudełka, natomiast na jego spodzie znajdziemy informacje związane z parametrami technicznymi urządzenia, zdjęcie pilota zdalnego sterowania, jak również tylnej ścianki FBOX-a na której umieszczono szereg wejść i wyjść w jakie wyposażony jest ten odtwarzacz.

 

zawartość pudełka 

W pudełku znajdziemy oczywiście mini PC FBOX 3TV, zasilacz, pilot zdalnego sterowania wraz z bateriami, oraz instrukcję obsługi i kartę gwarancyjną. Tak więc pod względem wyposażenia jest to niestety takie minimum, i musimy pamiętać przy zakupie aby zaopatrzyć się dodatkowo przynajmniej w przewód HDMI, ponieważ w przeciwnym razie nie będziemy w stanie podłączyć naszego FBOX-a do telewizora. 

 

wykonanie

Podobnie jak w przypadku FBOX-a 2, mamy tutaj do czynienia z bardzo podobną konstrukcją. Tak naprawdę pod względem designu niewiele się zmieniło, urządzenie zachowało te same wymiary zewnętrzne 130x130x22mm, zarówno górna jak i dolna część obudowy jest identyczna jak w przypadku poprzednika, zmienione tak naprawdę zostało jedynie malowanie bocznych ścianek, które teraz otrzymały srebrny kolor. Pewne zmiany zaszły natomiast jeżeli chodzi o układ złącz, na lewej krawędzi FBOX3 znajdziemy teraz czytnik kart SD oraz dwa złącza USB, na przednim panelu dodano włącznik "Standby" natomiast z tylnego panelu zniknęło złącze USB a analogowe wyjście dźwięku zastąpione zostało wyjściem optycznym. Ponieważ nowy FBOX wyposażony jest w głowicę DVB-T/T2 nie mogło oczywiście zabraknąć też wejścia antenowego wraz z przelotką sygnału.

Jeżeli chodzi o samo wykonanie urządzenia to nie mogę mieć żadnych zastrzeżeń, wykonane zostało ono z bardzo dobrej jakości tworzywa sztucznego, wszystkie krawędzie zostały lekko pozaokrąglane i bardzo dobrze ze sobą spasowane a fortepianowa czerń na wierzchu urządzenia całkiem nieźle komponuje się z srebrnymi bokami imitującymi aluminium. FBOX3 z pewnością może się podobać i bardzo dobrze będzie się komponował praktycznie z każdym telewizorem.

Pilot zdalnego sterowania

Ferguson FBOX3 TV wyposażony został w dedykowany dla niego pilot zdalnego sterowania. Poprzednie wersje multimedialnych przystawek Fergusona przyzwyczaiły nas do małego, funkcjonalnego pilota wyposażonego w funkcję Air-Mouse, ponieważ jednak tym razem FBOX ma pełnić również funkcję tunera telewizyjnego, otrzymujemy do dyspozycji pełnowymiarowy pilot zdalnego sterowania z klawiaturą numeryczną oraz przyciskami multimedialnymi i funkcyjnymi, tak jak to ma miejsce w przypadku pilotów dołączanych do tradycyjnych tunerów tv. Jak zwykle rozwiązanie takie ma swoje plusy jak i minusy, jeżeli kupujecie FBOX-a z myślą o wykorzystywaniu go głównie jako tuner telewizyjny to będziecie zadowoleni, jeżeli bardziej zależy wam jednak na funkcjach multimedialnych to może wam brakować możliwości korzystania z pilota jako myszki. Co prawda mamy możliwość włączenia na pilocie funkcji myszki komputerowej, ale obsługa kursora odbywa się za pomocą strzałek co niestety nie jest zbyt wygodne. 

Jeżeli chodzi o wykonanie samego pilota, to powiem wam że mam mieszane uczucia. Z jednej strony mamy ładny design, miękkie, dobrze rozmieszczone przyciski, z drugiej jednak strony obudowa pilota jest mało sztywna, ugina się, wydaje niepokojące dźwięki już przy lekkim ściśnięciu i sprawia wrażenie że pilot bardzo łatwo może ulec uszkodzeniu.  

Oczywiście FBOX3TV pozwala nam na podłączenie zarówno tradycyjnej myszki komputerowej jak i zewnętrznej klawiatury, którą możemy podłączyć poprzez złącze USB lub za pomocą komunikacji Bluetooth, co znacznie ułatwi korzystanie z ogromu funkcji multimedialnych oferowanych przez nasze urządzenie. 

II. Podłączenie i aplikacje

Podłączenie i skonfigurowanie nowego FBOX 3 TV, nie powinno sprawić kłopotu nawet osobą nie posiadającym żadnej wiedzy technicznej. Wystarczy połączyć urządzenie z telewizorem za pomocą kabla HDMI i go uruchomić. Czytelny instalator przeprowadzi nas przez krótki proces instalacji i możemy już w pełni cieszyć się z możliwości jakie oferuje nasz mini PC. Muszę jedynie przypomnieć że nowy FBOX posiada jedynie cyfrowe wyjście HDMI, dlatego też niezbędne jest aby wasz telewizor również posiadał wejście HDMI, ponieważ w przeciwnym razie nie uda nam się połączyć obu urządzeń, chyba że dokupimy sobie specjalny adapter.

FBOX3TV - zarządzany jest przez system  Android KitKat 4.4, z zaimplementowaną autorską nakładką firmy Ferguson. Jest to zupełnie nowy interfejs, jeszcze bardziej przyjazny dla użytkownika. Wprowadzone zmiany to nie tylko nowy wygląd ale także nowy, o wiele łatwiejszy sposób organizowania swoich aplikacji, których dzięki większej pamięci można zainstalować w urządzeniu całkiem sporo.

Do naszej dyspozycji mamy trzy ekrany na których możemy umieszczać skróty do aplikacji. Aplikacje te  możemy ustawiać sobie w dowolnej kolejności, przesuwać w wybrane miejsce, zatrzymywać ich działanie, czy nawet odinstalowywać bezpośrednio z pulpitu.

W dolnej części ekranu mamy ikonki dziewięciu aplikacji które zostały na stałe przypięte do pulpitu i których nie będziecie w stanie usunąć. Są to:

- DTV - czyli aplikacja pełniąca rolę tunera dvb-t

- TuneIn Radio  

- Google Play  

- Kodi - czyli nasz główny odtwarzacz multimedialny  

- Film Box Live  

- MX Player  

- YouTube  

- Ustawienia  

- Aplikacje  

Oczywiście nie będę opisywał działania poszczególnych aplikacji, bo nie to jest przedmiotem dzisiejszego testu, a każdy który kiedykolwiek miał do czynienia z systemem Android czy to w tablecie czy telefonie bardzo dobrze zna ich działanie, skupię się jedynie na kilku najbardziej istotnych.

DTV 

Jak wiecie Ferguson FBOX 3 TV wyróżnia się przede wszystkim wbudowanym tunerem cyfrowej telewizji naziemnej, zgodnym ze standardami DVB-T oraz DVB-T2, umożliwiającym odbiór programów telewizyjnych emitowanych z kompresją MPEG-4. Jest to oczywiście możliwe za pośrednictwem odpowiedniej aplikacji jaką w tym przypadku jest właśnie "DTV".

Aplikacja ta oferuje nam takie same funkcje jak oprogramowanie znane nam z telewizorów czy też tunerów dvb-t, czyli pozwala na korzystanie z takich funkcji jak: 

- odbiór kanałów wysokiej rozdzielczości (HD)

- obsługa programowalnych timerów

- obsługa dźwięku Dolby Digital Plus (E-AC3)

- funkcja szybkiego wyszukiwania kanałów (QuickFind)

- obsługa teletekstu i napisów ekranowych

- obsługa standardów MPEG-2, MPEG-4, MPEG-4 AVC/H.264

- odbieranie kanałów zarówno w  standardzie DVB-T jak i DVB-T2

- skalowanie sygnału PAL do rozdzielczości 720p, 1080i lub 1080p

Na pochwałę zasługuje tu bardzo szybkie skanowanie i wyszukiwanie kanałów, znacznie szybsze niż w przypadku tradycyjnych tunerów DVB-T oraz czytelne i praktyczne menu ekranowe.

Na poniższych screenach możecie zapoznać się z wyglądem poszczególnych okienek i funkcji.

FBOX 3TV jako tuner telewizyjny spisuje się całkiem nieźle, możliwość układania własnych list kanałów, szybkie przełączanie się pomiędzy programami, czytelne EPG, możliwość nagrywania, funkcja  Timeshift, to tylko niektóre z jego atutów. Jeżeli kupujecie FBOX-a z głównym przeznaczeniem jako tuner dvb-t,  będziecie też mogli ustawić go tak aby uruchamiał bezpośrednio po włączeniu aplikację DTV, dzięki czemu nawet nie zauważycie że korzystacie z mini PC na systemie Android

Jeżeli chodzi o jakość obrazu wyświetlanych programów telewizyjnych, to jest ona zależna od rozdzielczości w jakiej dany kanał nadaje, i jest porównywalna do tej oferowanej przez inne zewnętrzne tunery dvb-t, oraz tunery montowane w telewizorach średniej klasy. Należy jednak zaznaczyć że tunery wbudowane w nowoczesne telewizory z wyższej półki, oferują znacznie lepszą jakość obrazu, tak więc jeżeli zależy wam na poprawie tego elementu, szczególnie na kanałach SD, to niestety pozostaje jedynie wymiana telewizora na lepszy. 

Kodi

Drugą aplikacją o której należy oczywiście wspomnieć to Kodi (dawniej XBMC ). Dzięki Kodi odtwarzanie filmów, muzyki czy przeglądanie zdjęć to czysta przyjemność. Aplikacja ta, to tak naprawdę ogromny kombajn multimedialny który dzięki ogromnej liczbie wtyczek i dodatków dostępnych w internecie, zapewnia nam stały dostęp nie tylko do materiałów zapisanych na naszych nośnikach danych ale również niezliczonej ilości strumieni wideo, zamieszczonych w sieci, które to za jednym kliknięciem mogą być wyświetlone na ekranie naszego telewizora.

Jeżeli szukacie więcej informacji na temat tej aplikacji oraz dostępnych do niej wtyczek, odsyłam was do stron poświęconych stricte tamu odtwarzaczowi, ze znalezieniem których nie powinniście mieć najmniejszych problemów.

Google Play

Podobnie jak w przypadku innych urządzeń zarządzanych przez system Android otrzymujemy dostęp do sklepu Google Play, skąd możemy pobierać i instalować tysiące aplikacji, dzięki czemu idealnie możemy dopasować naszego FBOX-a do własnych potrzeb. 

III. Wydajność i parametry techniczne

Ferguson FBOX 3 TV, zbudowany został w oparciu o czterordzeniowy mocny procesor AMlogic S805 taktowany zegarem 1.5GHz, wspierany wydajną grafiką Mali-450 oraz 1GB pamięci RAM. Jeżeli chodzi o sam procesor to jest to nowoczesny, wyspecjalizowany układ, którego głównym zadaniem jest sprzętowe wspomaganie odtwarzania mediów. Układ posiada wbudowane funkcje dekodowania między innymi: kodeków obrazu h.264 i h.265 do rozdzielczości 1080p z ośmiobitową głębią kolorów, kodeków dźwięku MP3, AAC, WMA, RM, FLAC,  oraz kodeków dźwięku przestrzennego Dolby, DTS, SRS, DviX HD, AC-3.  Zastosowany układ graficzny gwarantuje z kolei możliwość uruchamiania gier 3D oraz dekodowania mediów do rozdzielczości Ultra HD (4K). Obawy może budzić jedynie 1GB pamięci RAM, ale o tym przekonamy się podczas dalszych testów.

Do sprawdzenia wydajności posłużyłem się jak zwykle jednym z najpopularniejszych benchmarków jakim jest AnTuTu

Muszę przyznać że wynik jaki FBOX 3 TV uzyskał w tym teście robi naprawdę duże wrażenie, tym bardziej że bardzo podobne urządzenia konkurencji, wyposażone w ten sam procesor uzyskują wyniki gorsze prawie o 3000 pkt. Należy też przypomnieć że wynik FBOX 2 był o prawie 7000 pkt. gorszy a różnica pomiędzy FBOX 1 to aż o 14000 pkt., co pokazuje jak mocny jest najnowszy FBOX 3, i dlaczego warto wybrać właśnie ten mini PC. 

IV. Multimedia i gry

Filmy i muzyka

Ponieważ FBOX 3 TV, to przede wszystkim odtwarzacz multimedialny, nie mogłem nie sprawdzić jak radzi on sobie z odtwarzaniem materiałów audio-wideo zarówno tych na zewnętrznych nośnikach danych jak i strumieni wideo dostępnych w sieci. Jak zwykle testy rozpocząłem od sprawdzenia jak urządzenie poradzi sobie z moim testowym zestawem plików zapisanych w różnych rozdzielczościach i wysokim bitrate. 

Testy przeprowadziłem na zainstalowanych już w FBOX -ie odtwarzaczach  MXPlayer oraz Kodi.

Zarówno pierwszy jak i drugi odtwarzacz nie miał najmniejszych problemów z odtworzeniem plików, nawet tych z najwyższym bitrate. Jest to oczywiście zasługa bardzo mocnych podzespołów a szczególnie procesora AMlogic S805.

Jak podaje producent - dzięki dekodowaniu sprzętowemu i odtwarzaniu wideo HD Ultra uzyskać można wyjątkowo wysoką jakość obrazu, doskonale prezentującą się na dużych ekranach. Funkcja odtwarzania wideo zapewnia gładsze krawędzie i głębię, gwarantując wyjątkowo szczegółowy obraz. W porównaniu do H.264, standard kompresji wideo H.265 transferuje wideo tej samej jakości, zajmując przy tym jedynie połowę szerokości pasma. Dzięki temu, nawet w warunkach niskiej prędkości Internetu, uzyskać można wysoką rozdzielczość wideo.

Jeżeli chodzi o odtwarzanie strumieni wideo dostępnych w sieci, to tutaj niezastąpiony jest odtwarzacz Kodi, jak już wspominałem dzięki niezliczonym wtyczką pisanym przez programistów pod tą aplikację, zyskujemy dostęp do materiałów audio-wideo z całego świata. Podczas testów FBOX 3 nie miał żadnych problemów z płynnym odtwarzaniem strumieni z materiałami w rozdzielczości Full HD, a jedynym ograniczeniem może być jedynie szybkość naszego internetu. 

Jeżeli z jakiś powodów odtwarzacz Kodi nie przypadł wam do gustu, to oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby pobrać i zainstalować ze sklepu Google Play jakąś inną aplikację lub zestaw aplikacji np. Ipla, Player, TVP Player, VoD Onet, HBO GO, itp. za pomocą których będziemy mogli się cieszyć z dostępu do setek programów i materiałów audio-wideo w najwyższej jakości obrazu i dźwięku.

Nie zapomniano także o obsłudze obrazów płyt Blu-ray − Ferguson FBOX 3 TV odtwarza kopie takich nośników poprzez centrum multimedialne Kodi w formatach BDM, ISO oraz 3D BD-ISO wraz z napisami, a dostęp do rozdziałów płyt Blu-ray dostępny jest przez uproszczone menu BD-Lite. FBOX3 

Gry

Ponieważ FBOX 3 TV,  to nie tylko odtwarzacz wideo czy tuner dvb-t, ale tak naprawdę całkiem wydajny mini PC, dlatego też postanowiłem sprawdzić jak poradzi on sobie w roli  konsoli do gier. Testy zacząłem od mniej wymagających tytułów takich jak Hill Climb Racing, Fruit Ninja, Angry Birds, a skończyłem na wyścigach samochodowych pokroju Asphalt 8 Airborne.

Okazuje się że FBOX 3 świetnie radzi sobie nawet z bardziej wymagającymi tytułami wykorzystującymi grafikę 3G, oczywiście najnowsze tytuły nie będą działały na maksymalnych detalach, ale grywalność jest na naprawdę niezłym poziomie. Zachowana jest płynność akcji nie ma też widocznych przycięć czy artefaktów tak więc z powodzeniem najnowszy FBOX3 sprawdzi się jako mini konsola zapewniając nam wiele godzin przedniej rozrywki. 

Oczywiście jest jedno małe "ale", aby móc w pełni korzystać z FBOX-a jako konsoli do gier, niezbędne jest podłączenie do niego zewnętrznych akcesoriów takich jak myszka czy klawiatura, ponieważ sterowanie w grach za pomocą standardowego pilota zdalnego sterowania jest po prostu w większości gier niemożliwe. Na szczęście FBOX 3 nie ma problemu z obsługą trybu USB Host, tak więc będziemy mogli podłączyć do niego dowolne urządzenie za pomocą przewodu USB, dzięki czemu sterowanie w grach nie będzie problemem.

funkcjonalność

Jak już wspominałem FBOX 3 TV, to niezwykle wszechstronny i funkcjonalny mini komputer, za pomocą którego możemy też przeglądać internet, korzystać z portali społecznościowych, prowadzić rozmowy za pomocą komunikatorów sieciowych, a nawet po podłączeniu kamerki przeprowadzać wideokonferencje. Tak naprawdę nie jesteśmy niczym ograniczeni, dzięki tysiącom aplikacji dostępnych w sklepie Google Play możemy w jednej chwili zmienić nasze urządzenie w przenośne biuro, konsolę do gier czy tez salę kinową, ograniczeniem może być jedynie nasza wyobraźnia, której jestem pewny z pewnością wam nie zabraknie.

VI. Specyfikacja techniczna.

Chipset

AmlogicS805

Wielordzeniowe CPU

Quad Core ARM® CortexTM A5, 4 x CPU 1.5GHz

Wielordzeniowe GPU

Quad Core Mali-450 @600MHz

Grafika

OpenGL,ES1.1/2.0

Rozdzielczość wyświetlacza

1080p

Pamięć RAM

DDR3 1GB

Pamięć Flash

eMMC 8GB

Wi-Fi

Wbudowane 802.11b/g/n, 2.4GHz/5GHz dualband

Ethernet

100Mb Ethernet RJ-45

System operacyjny

Android 4.4.2 KitKat

Rodzaj demodulacji

QPSK, 16QAM, 64QAM, 256QAM (w pełni wspierane ETSI EN 302 755 V1.3.1)

Zakres częstotliwości

VHF 174~230MHz, UHF 470~862MHz

Wejście RF

IEC-żeńskie

Dekodowanie wideo

Multi-format 1080p, H.264 FHD dekoder sprzętowy do 60fps

Rendering wideo

do 8bit głębi koloru

Format plików wideo

MKV, MP4, WMV, MPG, MPEG, DAT, AVI, MOV, ISO, inne

Obsługiwane kontenery wideo

WMV, MP4, RM, RMVB, TS, AVI, VOB, MOV(h.264), ASF, 3GP, inne (aplikacje z Google Play)

Proporcje obrazu

4:3, 16:9

Rozdzielczość wideo

1080p/i 720p 576i 480p

Dekodowanie audio

MP3, WMA, WMA, AAC, OGG, OGA, FLAC, ALAC, inne

System plików

NTFS, FAT32, EXT3, EXT4

Zakres wejściowy DC

12V/1.0A

Pobór mocy

Maximum 12W

Temperatura

0-40 °C

Wilgotność

< 95%

Rozmiary

130*130*22 mm

Waga

230g

VII. Podsumowanie

Firma Ferguson dopiero nieco ponad rok temu zadebiutowała na rynku urządzeń mini PC z modelem FBOX 1, a już dzisiaj wyrasta na jednego z liderów w tym segmencie urządzeń. FBOX 3 TV powstał przede wszystkim na bazie doświadczeń zebranych przez ostatni rok oraz sugestii licznego grona użytkowników, zarówno urządzeń w wersji oznaczonej symbolem jeden jak i dwa. Jeżeli chodzi o wygląd zewnętrzny, trzecia odsłona FBOX-a bazuje w znacznej części na FBOX2. Możemy jednak zaobserwować zarówno zmiany kosmetyczne, takie jak srebrny pasek pomiędzy górną a dolną częścią obudowy, jak również zmiany konstrukcyjne - wejście antenowe, dodatkowe złącze USB, optyczne wyjście dźwięku czy fizyczny przycisk czuwania. Jak zawsze mocną stroną urządzeń marki Ferguson jest jakość wykonania, wysokiej jakości materiały, bardzo dobre spasowanie poszczególnych elementów a przede wszystkim elegancki design, to z pewnością atuty o których nie można nie wspomnieć.

FBOX 3 zbudowany został w oparciu o nowy, znacznie wydajniejszy procesor, wymieniona została też karta graficzna i zwiększona pamięć wewnętrzna. Szkoda jedynie że producent postanowił zaoszczędzić na pamięci RAM i do dyspozycji pozostawił nam nadal jedynie 1GB, co jak na obecne standardy jest raczej takim minimum i może okazać się że w niektórych przypadkach  będzie ona wąskim gardłem tego urządzenia. Przeprowadzone przeze mnie testy wydajności pokazały jednak że nowy FBOX3 jest bardzo mocny, (ponad 21000 pkt. w AnTuTu to aż trzy razy więcej niż w przypadku FBOX 1) a dzięki bardzo dobrej optymalizacji uzyskuje on też znacznie lepsze wyniki niż podobne urządzenia konkurencji zbudowane w oparciu o takie same podzespoły. Za wyborem FBOX-a 3 przemawia też dwuzakresowy moduł Wi-Fi (2,4GHz/5GHz dualband), kablowe wejście internetowe LAN (RJ45), optyczne wyjście  S/PDIF, głowica DVBT/T2 czy obsługa standardu Bluetooth.

Jedynie na co można by trochę ponarzekać to brak funkcji Air Mouse w pilocie zdalnego sterowania, brak w zestawie kabla HDMI, czy też analogowego wyjścia audio-wideo umożliwiającego łatwe podłączenie starszych telewizorów. Nie są to jednak tak istotne kwestie, dlatego też FBOX 3 TV z pewnością zasługuje na miano "produkt polecany przez tabletradar".   

Plusy

- jakość wykonania 

- świetna nakładka systemowa 

- mocna specyfikacja (ponad 21 000 pkt. w AnTuTu)

dwuzakresowy moduł Wi-Fi 

- optyczne wyjście dźwięku

- tuner DVB-T/T2

- obsługa standardu Bluetooth

- świetny stosunek jakości do ceny

Minusy

- pilot zdalnego sterowania

- tylko 1GB RAM

- brak analogowego wyjścia audio-wideo

Sprawdź Aktualne ceny FBOX -a 3 TV