Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Banner 2

MivieC320 2

Wraz ze wzrostem popularności wideo-rejestratorów wśród polskich kierowców, na rynku pojawia się coraz więcej nowych modeli tych urządzeń, przez co wybór odpowiedniej kamerki nie należy do najłatwiejszych. Aby nieco ułatwić wam to zadanie, będziemy co jakiś czas prezentować recenzję wybranych rejestratorów które naszym zdaniem zasługują na uwagę. Dzisiaj pierwszy z nich, a mianowicie MiVue™ C320 oferowany przez znanego producenta nawigacji samochodowych firmę Mio. (sprawdź aktualną cenę)

Decydując się na zakup wideo-rejestratora, musimy skupić się na dwóch czynnikach.

Pierwszym i najważniejszym z nich jest jakość nagrywanego obrazu, na który wpływ mają przede wszystkim rodzaj zastosowanego obiektywu, oraz rozdzielczość matrycy. Jak pod tym względem wypada MiVue™ C320? - całkiem nieźle, ale o tym za chwilę. 

Zanim przejdziemy do analizy parametrów technicznych i oceny nagrań, naszą recenzję zaczniemy jak zwykle od drugiego nie mniej ważnego czynnika na który musimy zwrócić uwagę przy wyborze wideo-rejestratora, a mianowicie od jakości wykonania i opisu dostępnych funkcji.  

I. Zawartość pudełka i ocena zewnętrzna:

MiVue™ C320 zapakowany został w nieduże, czarne pudełko, wykonane z miękkiego kartonu, na którym znajdziemy zdjęcie urządzenia oraz podstawowe informacje dotyczące specyfikacji rejestratora. 

Sprawdźmy zatem co producent dla nas przygotował i otwórzmy opakowanie.

W zestawie z video-rejestratorem otrzymujemy: uchwyt samochodowy, ładowarkę/zasilacz do gniazdka zapalniczki oraz instrukcję obsługi i kartę gwarancyjną. Jak widzicie nie ma tutaj nic co by wykraczało poza niezbędne minimum, tak więc zaskoczenia nie było.

Przejdźmy teraz do oceny wykonania tego video-rejestratora.

Pomimo niedużych rozmiarów (51,2x62,6x37,4mm) które dla niektórych są zaletą, natomiast dla innych wręcz przeciwnie, trzeba przyznać że został on bardzo dobrze wykonany. Pomimo iż obudowa wykonana została z tworzywa sztucznego to jednak jest ono bardzo dobrej jakości. Nie ma tu mowy o jakimś niedokładnym spasowaniu elementów, ostrych krawędziach czy uginaniu się korpusu podczas ściskania czy kręcenia rejestratorem. 

Dwu calowy wyświetlacz został nieco głębiej osadzony w szerokiej ramce zabezpieczającej go przed uszkodzeniem w przypadku przypadkowego upuszczenia, lub np. odpadnięcia rejestratora od szyby spowodowanego niewłaściwym zamocowaniem. W podobny sposób zabezpieczony jest też obiektyw kamery, tak więc nie musimy się zbytnio martwić że łatwo go sobie uszkodzimy. 

Nad ekranem znajdziemy dwukolorową diodę led oraz mikrofon, natomiast na lewej krawędzi złącze ladowarki miniUSB, oraz czytnik kart microSD.

Ponieważ zastosowany wyświetlacz LCD nie jest dotykowy, nawigacja po menu rejestratora odbywa się za pomocą czterech przycisków umieszczonych na prawej krawędzi urządzenia.

Jeżeli jesteśmy już przy wspomnianych przyciskach, to muszę powiedzieć że nawigacja po menu nie jest tak komfortowa jak w przypadku ekranów dotykowych, do jakich przyzwyczaiły nas smartfony, tablety czy chociażby nawigacje samochodowe, ale już po kilku minutach można dojść do wprawy i nie ma z tym problemu. Myślę że ze względu na niedużą przekątną ekranu, nawigacja dotykiem w tym przypadku by się niestety nie sprawdziła, tak więc sterowanie przyciskami jest tutaj jedynym rozwiązaniem, choć tak jak wspominałem niekoniecznie zbyt komfortowym.

Ważnym elementem każdego wideo-rejestratora jest uchwyt pozwalający na zamontowanie urządzenia w samochodzie. W przypadku MiVue™C320 , producent zdecydował się na zastosowanie mocnej przyssawki zakończonej ruchomym uchwytem, do którego wpinamy nasz rejestrator. Rozwiązanie to pomimo prostej konstrukcji, sprawdza się bardzo dobrze. Ruchomy przegub pozwala na ustawienie kamerki pod odpowiednim kątem, przy zachowaniu bardzo dużej sztywności, dzięki czemu nie ma mowy aby podczas jazdy nawet po największych wybojach, zmieniła ona kąt nachylenia nawet o milimetr. Dużym plusem jak dla mnie jest też możliwość odpięcia rejestratora od uchwytu bez konieczności odklejania przyssawki od szyby, jak również wpięcia rejestratora odwrotnie tak aby filmował np.wnętrze samochodu.

Wraz z wideo-rejestratorem otrzymujemy długi przewód zasilający, który będziemy mogli ukryć w tapicerce samochodu i tak przeprowadzić aby nie przeszkadzał nam w komfortowej obserwacji drogi. 

II. Specyfikacja techniczna

Poznaliśmy już budowę wideo-rejestratora MiVue™C320, teraz jeszcze szybki rzut oka na specyfikację techniczną i możemy przejść do zapoznania się z funkcjami i ustawieniami naszej kamerki.

Display

Wielkość 2.0"

Video

Recording resolution 1080p Full HD recording @30fps
3 osiowy sensor przeciążeń
Przesłona F2.0
Szeroki kąt widzenia
Tryb Zdjęcia

Hardware

Ruchoma głowica mocująca
Wysokość (mm) 51.2mm
Szerokość (mm) 62.6mm
Grubość (mm) 37.4mm

Jak widzicie, jeżeli chodzi o parametry techniczne to rejestrator Mio, wypada tutaj całkiem przyzwoicie. Oczywiście nie można powiedzieć że należy on do rejestratorów z wyższej półki, ale też nie można nazwać go budżetowym. (sprawdź aktualną cenę) 

Szklana soczewka F2.0, szeroki kąt widzenia 130 stopni, nagrywanie w rozdzielczości Full HD i 30fps, oraz trzyosiowy sensor przeciążeń to parametry dające nadzieje na dobrej jakości nagrania wraz z opisem zdarzeń, które powinny zadowolić większość typowych użytkowników. 

III. Funkcje i ustawienia

Jeżeli chodzi o funkcje jakie oferuje ten rejestrator samochodowy to nie ma ich niestety zbyt dużo. Na próżno szukać tu znanych z droższych modeli takich opcji jak WiFi, GPS czy funkcja ostrzegania o fotoradarach, ale przecież nie każdy oczekuje od kamerki samochodowej funkcjonalności minikomputera. MiVue™C320 to urządzenie przeznaczone do rejestrowania trasy przejazdu i pod tym względem spisuje się bardzo dobrze. 

Jedną z funkcji o której należy wspomnieć jest analiza kierunku poruszania się pojazdu. Trzy osiowy sensor przeciążeń odpowiada za zapis takich danych jak siła przeciążenia, kierunek oraz przyspieszenie, które to dane są zsynchronizowane z nagranym materiałem wideo.

Sensor po wykryciu niebezpiecznego zdarzenia jakim może być gwałtowne hamowanie, przyspieszenie lub uderzenie podczas kolizji, uruchamia nagrywanie w specjalnym trybie w którym nagrania zostają zapisane w oddzielnym katalogu, zabezpieczonym przed przypadkowym skasowaniem.

Przejdźmy teraz do menu oraz ustawień naszego wideo-rejestratora.

Jak już wspominałem nie jest ono zbyt rozbudowane a nawigacja po nim jest intuicyjna i po opanowaniu sterowania za pomocą przycisków nie powinna sprawić nikomu najmniejszych problemów.

 Samo menu zostało podzielone na sześć zakładek które możecie zobaczyć na poniższych slajdach:

- odtwarzanie plików

- nagrywanie dźwięku

możemy tutaj wybrać czy chcemy aby rejestrator nagrywał tylko obraz czy też rejestrował dźwięk z kabiny samochodu.

-nagrywanie wideo

jest to jedna z najbardziej rozbudowanych zakładek zawierająca wszystkie ustawienia związane z rejestrowaniem naszej trasy przejazdu. To tutaj ustalimy jak długie mają być pojedyncze filmiki z jakich będzie składał się cały nasz przejazd, poprawimy jakość nagrań poprzez uruchomienie funkcji WDR, czy też zmienimy ekspozycje światła. 

Będziemy też mogli zwiększyć lub zmniejszyć czułość g-sensora co a wpływ na częstotliwość uruchamiania się nagrywania w trybie awaryjnym.

-system

W tej zakładce ustawimy takie parametry jak np: data i godzina, głośność dźwięków systemowych, język, czy też czas wyświetlania podglądu rejestrowanej trasy na wyświetlaczu.

-format

IV. Jakość nagrań

Na koniec to co najważniejsze w przypadku każdego wideo-rejestratora a mianowicie jakość nagrywanego obrazu.  

Po kilku przejazdach w rożnych warunkach pogodowych muszę przyznać że Mio MiVue™ C320 radzi sobie bardzo przyzwoicie. Szklany obiektyw i przysłona F2,0 zapewniają nam niezłą jakość obrazu, który następnie zapisywany zostaje w rozdzielczości Full HD za pomocą kodeka H264. Zarówno wieczorem jak i podczas deszczu zarejestrowany obraz był na akceptowalnym poziomie z czym nie zawsze dobrze radzą sobie kamerki z tego segmentu cenowego.

Ponieważ oczekiwania względem jakości nagrań są bardzo różne, dla potencjalnych  grup użytkowników, dlatego też przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie proponuję zapoznać się z filmikami nagranymi za pomocą tego rejestratora które znajdziecie na końcu poniższej wideo-recenzji.

V. Podsumowanie

Mio MiVue™ C320 to propozycja dla mniej wymagających użytkowników, dla których przede wszystkim liczy się niezawodność, jakość wykonania, poprawne rejestrowanie trasy bez względu na panujące warunki atmosferyczne, oraz prosta obsługa. Jeżeli właśnie te cechy są dla was najważniejsze to MiVue C320 będzie świetnym wyborem. Jeżeli jednak oczekujecie od video-rejestratora takich funkcji jak GPS, WiFi, ostrzeganie przed wideoradarami itp. to niestety będziecie musieli poszukać innego modelu i niestety liczyć się też ze znacznie większym wydatkiem. (sprawdź aktualną cenę)