Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

banner

 DIR869A1ImageLSideLeft

Router D-Link EXO AC 1750 Wi-Fi 

Routery z serii EXO to najnowsza propozycja firmy D-Link, skierowana do najbardziej wymagających użytkowników, oczekujących niezawodnego i bardzo szybkiego działania sieci Wi-Fi, które to równocześnie połączone będzie z jak najlepszym jej zasięgiem. Po raz pierwszy router ten zaprezentowany został światu podczas tegorocznych targów elektroniki CES 2016 a jego sprzedaż rozpoczęła się w drugim kwartale tego roku, dlatego tym bardziej cieszę się, że już dzisiaj mogę przedstawić wam jedną z pierwszych recenzji tego urządzenia.

I. Zawartość pudełka i ocena zewnętrzna:

Router D-Link DIR-869, jak przystało na urządzenie klasy premium, już od samego początku sprawia wrażenie że mamy do czynienia z produktem z wyższej półki. Zapakowany został w duże, eleganckie pudełko, na wierzchu którego znalazło się zdjęcie routera oraz wyszczególnione zostały jego najważniejsze parametry.

Równie dobrze wygląda to jeżeli chodzi o zawartość pudełka. W skład zestawu oprócz routera wchodzi solidny, 12V zasilacz o mocy 1,5A z wymiennym wtykiem sieciowym, przewód Ethernetowy, karta z hasłami, instrukcja szybkiej instalacji, książeczka gwarancyjna oraz płytka CD z instrukcjami. Nie zabrakło nawet wkrętów z kołkami do zamontowania routera na ścianie. 

Przejdźmy jednak do samego routera.

Tym czym wyróżnia się D-Link EXO, od innych tego typu routerów dostępnych na rynku, jest niewątpliwie jego design. W przypadku tego modelu projektanci poszli na całość, wprowadzając nowatorskie wzornictwo, dzięki któremu trudno przejść obok niego obojętnie. Mi przypomina on pająka, ale wy oczywiście możecie mieć inne skojarzenia, niemniej jednak nie jest to router który najchętniej schowalibyście gdzieś w szafie.

D-Link EXO nie należy do najmniejszych routerów, ponieważ jego wymiary to: 221.52 x 160.15 x 60.36 mm, a waga 432 g. Wyposażony został też w cztery ruchome anteny po dwie na każdym z jego boków, oraz zestaw złącz o których zaraz nieco więcej powiem.

Jeżeli chodzi o materiały użyte do budowy tego routera, jak również spasowanie poszczególnych elementów obudowy to naprawdę nie można mieć większych uwag. Wierzch urządzenia to połączenie dwóch rodzajów tworzywa o świecącej powierzchni, a mianowicie fortepianowej czerni oraz mocnego pomarańczu. Powierzchnia ta dość łatwo zbiera odciski palców, ale przecież nie jest to urządzenie które często będziemy przenosić, dlatego też myślę że nie będzie problemów z utrzymaniem go w czystości.

Fortepianowa czerń pokrywa również powierzchnię anten, natomiast pozostała część routera to matowy czarny plastik z licznymi przetłoczeniami.  

Jeżeli lubicie kiedy wasz router mruga do was kilkunastoma diodami, to będziecie rozczarowani, projektanci zrezygnowali z takiego rozwiązania na rzecz jednej dwukolorowej diody umieszczonej za specjalną szybką na przedniej krawędzi routera. Wygląda to efektownie ale jest mało praktyczne, ponieważ nie dostarcza nam zbyt wielu informacji, a dodatkowo świeci zbyt mocno przez co może nam dość mocno przeszkadzać wieczorem po zgaszeniu światła. 

Router możemy zarówno powiesić na ścianie jak i postawić na czterech bardzo solidnych, gumowych nóżkach, zapewniających dobre trzymanie się go nawet na bardzo gładkiej i śliskiej powierzchni.

Jedyne wątpliwości można mieć tylko w stosunku do anten umieszczonych po bokach routera. Są one dość cienkie i sprawiają wrażenie że przy mocniejszym odchyleniu mogą nam się złamać, szczególnie trzeba uważać aby przechodząc obok routera czymś ich nie zahaczyć bo prawdopodobieństwo złamania będzie bardzo wysokie.

Pozostaje nam jeszcze tył naszego routera, gdzie oczywiście znajdziemy wejścia, wyjścia oraz przyciski w jakie wyposażony został ten model. Patrząc od lewej, znajdziemy tu przycisk "reset", WPS, 4 Gigabitowe porty LAN, 1 Gigabitowy port WAN, gniazdo zasilacza, przycisk Power, oraz przełacznik Router / Extender. Nie jest źle, ale od routera aspirującego do miana "Premium", można by oczekiwać przynajmniej jednego złącza USB, tak więc pewien niedosyt pozostaje. 

II. Specyfikacja techniczna

Na początek kilka suchych faktów wprost ze strony producenta.

Connectivity

IEEE 802.11 ac/n/g/b/a wireless LAN10/100/1000 Gigabit Ethernet WAN portFour 10/100/1000 Gigabit Ethernet LAN ports

Device Interfaces

LED IndicatorMode Switch2 (Router/Extender)Power ButtonWPS ButtonReset Button

Antenna Type

Four Adjustable External Antennas3x3 MIMO Antenna Configuration

Operating Frequencies

2.4 GHz Band: 2400 - 2483.5 MHz5 GHz Band: 5150 - 5725 MHz

Data Signal Rate

2.4 GHz450 Mbps1

5 GHz1300 Mbps1

Standards

IEEE 802.11acIEEE 802.11nIEEE 802.11gIEEE 802.3abIEEE 802.11bIEEE 802.11aIEEE 802.3u

Minimum Requirements

Internet Explorer 11, Firefox 20, Safari 7, or Chrome 25 or higher version with Java installed and enabledWired or Wireless Network interface cardCable/DSL modem or other Internet Service Provider equipment with Ethernet port

Functionality

Security

WPA & WPA2 (Wi-Fi Protected Access) WPS (Wi-Fi Protected Setup)

Advanced Features

Web setup wizardQoS (Quality of Service)Firewall - Network Address Translation (NAT)Guest zoneDMZ (Demilitarized Zone)

Physical

Dimensions

221.52 x 160.15 x 60.36 mm (8.72 x 6.30 x 2.38 inches)

Weight

432 g (15.24 ounces)

Power Adaptor

Input: 100 to 240 V AC, 50/60 HzOutput: 12 V, 1.5 A

Temperature

Operating: 0 to 40 °C (32 to 104 °F)Storage: -20 to 65 °C (-4 to 149 °F)

Humidity

Operating: 10% to 90% non-condensingStorage: 5% to 95% non-condensing

Certifications

FCC, CE, IC, CCC, BSMI, NCC, CSA international, WMM-PS, WPS, Wi-Fi Certified

 

Aby ułatwić wam analizę tego routera, z gąszczu informacji wyłowiłem wam kilka według mnie najważniejszych:

 

- Dwupasmowa komunikacja.- pasma 2,4 GHz oraz 5 GHz gwarantują maksymalną dostępną przepustowość dla wszystkich urządzeń.

- Cztery anteny ze wzmacniaczami dzięki którym mamy świetny zasięg w całym domu 

- Gigabitowa łączność bezprzewodowa o przepustowości do 1750 Mb/s (maks. 1300 Mb/s w paśmie 5 GHz Wireless AC plus maks. 450 Mb/s w paśmie 2,4 GHz Wireless N)

- Cztery szybkie porty gigabitowe do połączenia kablowego

- Inteligentna funkcja QoS śledząca ruch sieciowy i decydująca, która aplikacja powinna otrzymać najwyższy priorytet.

III. Podłączenie i oprogramowanie.

Przejdźmy teraz do podłączenia routera i konfiguracji sieci. Samo podłączenie myślę że nie wymaga specjalnego omawiania, ponieważ podobnie jak w przypadku większości routerów WiFi, sprowadza się do podłączenia kabla internetowego do portu WAN w routerze oraz zasilacza sieciowego.  

Pozostaje zatem konfiguracja sieci, którą możemy wykonać na dwa sposoby: tradycyjnie za pomocą przeglądarki internetowej, jak i za pomocą dedykowanej aplikacji przeznaczonej na urządzenia mobilne.

Skupmy się jednak na tradycyjnej metodzie, czyli zarządzaniu routerem za pomocą przeglądarki. W przypadku pierwszej konfiguracji nie potrzebujemy łączyć się z routerem za pomocą kabla sieciowego jak to miało miejsce w przypadku starszych routerów, ponieważ bezpośrednio po właczeniu rozsyła on już sieć WiFi, dodatkowo zabezpieczoną hasłem, które znajdziemy na specjalnej karcie wchodzącej w skład zestawu. 

Pomimo iż interfejs D-Lnka EXO dostępny jest w kilku językach, to niestety jak na razie zabrakło języka polskiego. Jest to pewnego rodzaju utrudnienie, szczególnie dla osób nie znających języka angielskiego i mających małe doświadczenie z konfiguracja routerów. Pozostaje jedynie mieć nadzieję że szybko doczekamy się aktualizacji oprogramowania która to zmieni.

Na szczęście menu D-Linka jest dość przejrzyste i intuicyjne dlatego też myślę że nie powinniście mieć większych problemów z konfiguracją, tym bardziej że dla mniej zaawansowanych użytkowników producent przygotował specjalny wizard, który krok po kroku przeprowadzi was przez wstępny proces konfiguracji.

Bardziej zaawansowani administratorzy sieci również nie będą zawiedzeni. Liczne możliwości konfiguracji, począwszy od klonowania adresu Mac, włączania lub wyłączania sieci WiFi dla wybranego pasma, budowa harmonogramu działania, ustawienia QoS, Firewalla, czy udostępniania i blokowania portów, na kontroli rodzicielskiej i konfiguracji VPS kończąc.

Jak widzicie funkcje i możliwości routera są naprawdę duże, a interfejs przejrzysty i logiczny i gdyby nie brak polskiej nakładki językowej, to naprawdę trudno by było się do czegoś przyczepić.

IV. Testy i wrażenia

Poznaliśmy już parametry techniczne routera, powiedzieliśmy sobie co nieco o jego wykonaniu, oferowanych funkcjach, jak również zapoznaliśmy się z oprogramowaniem zarządzającym pracą tego urządzenia. Czas zatem na najważniejsze, czyli sprawdzenie jego rzeczywistej wydajności w typowych warunkach w jakich przyjdzie mu pracować na co dzień.

W moim teście założyłem sobie trzy kryteria: zasięg, prędkość transferu w sieci LAN, oraz stabilność połączenia.

- zasięg sieci WiFi

Cztery anteny ze wzmacniaczami sygnału powinny zagwarantować nam idealny zasięg w całym domu. Czy jednak tak jest? przekonajmy się.

Do testów wykorzystałem aplikację WiFi Analyzer, oraz smartfona z systemem Android. Dla lepszego zobrazowania wyników w jednym pokoju umieściłem dwa routery, testowanego D-Linka EXO DIR-869, oraz mój domowy router który ma już kilka lat, a którego nazwy celowo nie będę wymieniał.

Pierwszy test przeprowadziłem w pokoju w którym umieszczone były routery. Jak możecie zobaczyć na poniższym zdjęciu oba urządzenia rozsiewały bardzo mocny sygnał, ale nie sposób było nie zauważyć wyraźnej przewagi nowego routera.

Kolejny test wykonałem w pokoju na tej samej kondygnacji ale po przeciwległej stronie budynku, od routerów dzieliły mnie dwie ściany z cegły. W tym przypadku odczyty były dość zbliżone z marginalną przewagą D-linka DIR 869.

Przyszedł więc czas na najcięższy dzisiejszy test, czyli pokój który również znajduje się po przeciwległej stronie domu, ale tym razem piętro niżej, czyli fale mają dodatkowo do pokonania strop z żelbetonu. Tutaj przewaga nowego routera jest już bardzo wyraźna, tak więc zapewnienia producenta o wzmocnionym zasięgu, mają swoje odzwierciedlenie w praktyce.

Muszę zaznaczyć że wszystkie te testy były przeprowadzone dla pasma 2.4 GHz, które jak zapewne wiecie charakteryzuje się znacznie większym zasięgiem sieci niż pasmo 5 GHz, którego z kolei atutem jest duża prędkość transferu danych. Ze względu na fakt że akurat wszystkie moje komputery, jak i urządzenia mobilne obsługują jedynie pasmo 2.4 GHz, różnice w zasięgu sygnału nadawanego na obu pasmach mogłem jedynie sprawdzić na minPC podpiętym do telewizora jakim jest Ferguson Fbox 4K. Pokój w którym znalazło się to urządzenie dzielą od routera dwie ściany, a wyniki możecie zobaczyć na zdjęciu poniżej. 

 

- prędkość przesyłania danych i stabilność połączenia

Aby w miarę obiektywnie ocenić działanie routera D-Link EXO, do testu przyjąłem podobne kryteria jak poprzednio, z tym że pomiarów dokonałem w dwóch pokojach - najbardziej oddalonym od routera czyli po przeciwległej stronie domu piętro niżej, oraz w pokoju z routerem.

Test przeprowadziłem w dwóch etapach:

W pierwszym etapie podłączyłem do routera komputer za pomocą kabla sieciowego i udostępniłem na nim testowy plik video o rozmiarze 1.12GB. Następnie drugim komputerem połączyłem się z routerem za pomocą sieci WiFi i rozpocząłem kopiowanie tego pliku. Test powtórzyłem w obu pokojach, czyli w najbliższej i najdalszej odległości od routera.

Następnie całą procedurę powtórzyłem na moim starym routerze tak aby mieć porównanie obu urządzeń i możliwość wyciągnięcia odpowiednich wniosków.  Wyniki tego testu możecie zobaczyć na poniższych zdjęciach.

 

Jak się okazało różnice w prędkościach przesyłu danych w obu pokojach, nie są aż tak duże jak by się można tego spodziewać. Plik kopiował się z prędkością  5.7 MB/s czyli 45.60 Mbit/s w odległym pokoju do 6.2 MB/s czyli 49.60 Mbit/s w pobliżu routera. Jak na pasmo 2.4 GHz są to całkiem przyzwoite wyniki, z tym że muszę przyznać że mój stary router uzyskał jedynie nieznacznie gorszy wynik w analogicznym teście.

Tym co jednak znacznie wyróżnia najnowszego D-Linka EXO DIR-869 od mojego starego routera, jest stabilność transferu przy słabszym sygnale. Bardzo dobrze widać to na poniższych zdjęciach, gdzie z łatwością zauważycie jak bardzo niestabilny i pofalowany jest wykres transferu kopiowanego pliku w przypadku starszego routera. Prędkości maksymalne chwilami zbliżały się co prawda do tych uzyskiwanych na nowym routerze, ale potrafiły też spadać niemal że do zera. W identycznych warunkach nowy EXO, zachowywał się niemal idealnie co zresztą świetnie widać na jego wykresie.

Jak dla mnie jest to niewątpliwy atut routera D-linka EXO, dla którego już dzisiaj chętnie kupił bym to urządzenie. 

Aby zweryfikować uzyskane w pierwszym etapie wyniki, przeszedłem do drugiej części zaplanowanego testu. Podobnie jak w pierwszym etapie komputer podłączony do router kablem sieciowym pełnił rolę serwera, natomiast urządzeniem pomiarowym  po drugiej stronie został smartphone z zainstalowaną aplikacją WiFi Speed Test. Pomieszczenia i warunki pomiarów zostały bez zmian. 

Uzyskane wyniki, jakie możecie zobaczyć na poniższych zdjęciach pokrywają się z tymi uzyskanymi w poprzednim teście. Transfer przy użyciu nowego routera jest naprawdę szybki i stabilny, natomiast uwidoczniła się nam jeszcze bardziej różnica pomiędzy oboma routerami. W przypadku starszego routera okazuje się że uśredniony transfer w przypadku pokoju oddalonego od routera jest aż trzykrotnie niższy niż ten jaki gwarantuje nam nowy router. Myślę że te wyniki nie pozostawiają wątpliwości dlaczego warto wymienić starszy router na nowego D-Linka DIR- 869. 

Oczywiście aby wydobyć pełnie możliwości tego routera, niezbędne jest posiadanie w naszych urządzeniach kart sieciowych współpracujących z siecią 5 GHz (standard WiFi AC), dzięki którym będziemy mogli skorzystać ze znacznie większych prędkości transferu danych, co szczególnie może się przydać np. do strumieniowania naszych plików wideo w rozdzielczości 4K. 

Ponieważ jak już wspominałem akurat na chwilę obecną dysponuję tylko jednym takim urządzeniem, poniżej zamieszczam wam zdjęcie z testu przeprowadzonego właśnie z jego wykorzystaniem.

Jak widzicie pomimo iż zasięg sygnału 5 GHz jest tutaj znacznie słabszy niż w przypadku sygnału 2,4 GHz, to jednak prędkość transferu jest kilkukrotnie większa. 

V. Podsumowanie.

Na koniec oczywiście kilka słów podsumowania.

D-Link DIR-869 EXO to bez wątpienia nowoczesny i zaawansowany router WiFi, wyróżniający się zarówno pod względem designu, jak i parametrów technicznych. Do jego mocnych stron niewątpliwie możemy zaliczyć dwupasmową komunikację w pasmach 2.4 GHz oraz 5 GHz, bardzo dobre pokrycie zasięgiem, dzięki czterem antenom ze wzmacniaczami sygnału oraz dużą szybkość i stabilność przesyłania danych aż do 1750 Mbit/s (do 450 Mb/s (2,4 GHz) plus 1300 Mb/s (5 GHz)). Pomimo niewątpliwych atutów, tego routera, nie sposób jednak przejść obojętnie obok takich kwestii jak brak złącz USB, czy polskiej nakładki językowej. O ile spolszczenie interfejsu zapewne pojawi się wraz z jakąś aktualizacją routera, to niestety brak złącz USB będzie tutaj bardziej odczuwalny, szczególnie jeżeli chcielibyśmy do niego podłączyć np.drukarkę, modem 3G/LTE czy zewnętrzny nośnik danych z naszymi filmami, zdjęciami czy muzyką.