Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

banner

 Archer C3150UN2.0 01 1472016541998em

TP-Link Archer C3150 - gdy szybkość ma znaczenie

Strumieniowanie filmów 4K , gry on-line, czy też wymiana dużej ilości plików z wykorzystaniem WiFi to już niemal codzienność, dlatego też dla zapewnienia odpowiedniej wydajności sieci potrzebujemy naprawdę mocnych routerów będących w stanie sprostać tym oczekiwaniom. Właśnie takim routerem może okazać się TP-Link Archer C3150, wyposażony w dwuzakresowe radio zapewniające łączną prędkość aż 3150Mb/s, technologie MU-MIMO oraz NitroQAM™ do którego recenzji chciałbym was dzisiaj zaprosić.  

I. Zawartość pudełka i ocena zewnętrzna:

Router TP-Link Archer C3150 zapakowany został w podwójne tekturowe pudełko o metalicznej powłoce, które już na sklepowej półce daje poczucie że będziemy mieć do czynienia z flagowym modelem tego producenta. Oprócz dużego zdjęcia samego routera znajdziemy tu informacje dotyczące jego najważniejszych parametrów, oraz czytelne grafiki ukazujące przewagę zastosowanych w nim technologi nad urządzeniami niższej klasy.   

 

W pudełku oprócz samego routera znajdziemy standardowe wyposażenie jakie możemy znaleźć w przypadku każdego zestawu (nawet tego z najniższej półki), czyli anteny, zasilacz, kabel LAN oraz instrukcję wstępnej konfiguracji. Na uwagę zasługuje tu jedynie duży zasilacz który konstrukcją przypomina zasilacze laptopów i dysponujący wydajnością 12V/5A, co jest rozwiązaniem raczej rzadko spotykanym nawet w przypadku routerów klasy premium. 

TP-Link Archer C3150 jak przystało na flagowy model może pochwalić się niezłym wykonaniem oraz bardzo przyjemną stylistyką. W przeciwieństwie do dość krzykliwych konstrukcji jakie w ostatnim czasie dominują na rynku, Archer C3150 wyróżnia się stonowaną, klasyczną konstrukcją, która świetnie wkomponuje się zarówno w nowoczesny salon jak i pomieszczenia biurowe. Na uwagę zasługuje tu płaska obudowa wykonana z dobrej jakości tworzywa, które na wierzchu dzieli router na dwie części, z których pierwsza to gładka fortepianowa czerń, przedzielona srebrną wstawką będącą zarazem przyciskiem wyłączającym podświetlenie, oraz druga, tym razem matowa czerń z mnóstwem drobnych otworków wentylacyjnych, również przedzielona na pół, tym razem paskiem z dyskretnymi diodami led. Górna część obudowy oddzielona została od dolnej delikatną, srebrną obwódką która nadaje dodatkowy charakter całej konstrukcji. Spód routera również wykonany został z czarnego tworzywa sztucznego, które jednak sprawia tu nieco gorsze wrażenie niż reszta obudowy. Wynika to głownie z faktu że na całej powierzchni mamy otwory wentylacyjne przez co konstrukcja nie jest tu tak sztywna jak w przypadku reszty obudowy, co na szczęście nie wpływa na samo użytkowanie urządzenia. Producent nie zapomniał tu o dyskretnych podgumowanych nóżkach oraz otworach umożliwiających zawieszenie routera na ścianie.

Jak przystało na router klasy premium, został on nieźle wyposażony jeżeli chodzi o złączaDo dyspozycji mamy gigabitowe złącze WAN, cztery giga-bitowe porty LAN oraz dwa złącza USB, z czego jedno w standardzie 3.0. Nie zapomniano też o mechanicznych przyciskach Power, WiFi, WPS czy też reset, tak więc śmiało można powiedzieć że znalazło się  tu wszystko co powinno być w nowoczesnym routerze.

Całość uzupełniają cztery wydajne anteny które są odłączalne, dzięki czemu nie będzie problemu gdyby zaszła potrzeba ich wymiany.

Zanim przejdziemy do dalszej części dzisiejszej recenzji, zapraszam na Unboxing routera Archer C3150

II. Specyfikacja techniczna

Wiemy już jak został wykonany router TP-Link Archer C3150, teraz czas zapoznać się z jego specyfikacją techniczną.

CECHY SPRZĘTOWE
Porty 4 porty LAN 10/100/1000Mb/s,
1 port WAN 10/100/1000Mb/s,
1 port USB 3.0
1 port USB 2.0
Przyciski Wyłącznik sieci bezprzewodowej
Wyłącznik
Wyłącznik diod
WPS
Reset
Antena 4 odłączalne anteny
Zasilanie 12V/5A
Wymiary (S x G x W) 263,8×197,8×37,3mm (10,4×7,8×1,5 cala)
WŁAŚCIWOŚCI TRANSMISJI BEZPRZEWODOWEJ
Standardy bezprzewodowe IEEE 802.11ac/n/a 5GHz
IEEE 802.11b/g/n 2,4GHz
Częstotliwość pracy 2,4GHz oraz 5GHz
Prędkość transmisji 5GHz: Do 2167Mb/s
2,4GHz: Do 1000Mb/s
Czułość odbiornika 5GHz: 11a 6Mb/s: -91dBm
11a 54Mb/s: -72dBm
11n HT20: -70dBm
11n HT40: -69dBm
11ac HT20: -60dBm
11ac HT40: -61dBm
11ac HT80: -56dBm
2,4GHz: 11g 54Mb/s: -73dBm
11n HT20: -72dBm
11n HT40: -69dBm
Funkcje transmisji bezprzewodowej Wyłącznik transmisji bezprzewodowej, WMM, statystyki transmisji bezprzewodowej
Bezpieczeństwo transmisji bezprzewodowej Szyfrowanie WEP 64/128-bitów, WPA/WPA2, WPA-PSK/WPA-PSK2
Funkcja Quality of Service
Moc transmisji CE: <20dBm(2,4GHz), <23dBm(5GHz)
FCC: <30dBm
Funkcja Guest Network Sieć dla gości 2,4GHz
Sieć dla gości 5GHz
FUNKCJE OPROGRAMOWANIA
Funkcja Quality of Service WMM, Kontrola przepustowości
Sieć WAN Dynamiczne IP/Statyczne IP/PPPoE/PPTP(Dual Access)/L2TP(Dual Access) /Kabel BigPond
Zarządzanie Zarządzanie dostępem
Zarządzanie lokalne
Zarządzanie zdalne
DHCP Serwer, klient, lista klientów DHCP
Rezerwacja adresów
Przekierowanie portów Serwery wirtualne, Port Triggering, UPnP, DMZ
Dynamiczny DNS DynDns, NO-IP
VPN Pass-Through PPTP, L2TP, IPSec
VPN
Kontrola dostępu Kontrola rodzicielska, zarządzanie lokalne, lista hostów, harmonogram dostępu, zarządzanie regułami
Protokoły IPv4 oraz IPv6
Udostępnianie urządzeń USB Samba/Serwer FTP/Serwer mediów/Serwer druku
VPN IPSec Do 10 tuneli VPN IPSec
VPN Server PPTP, OpenVPN
INNE
Certyfikaty CE, FCC, RoHS
Zawartość opakowania Archer C3150
Zasilacz
4 anteny
Kabel Ethernet RJ45
Instrukcja szybkiej instalacji
Wymagania systemowe Microsoft Windows 98SE, NT, 2000, XP, Vista™ lub Windows 7, Windows 8, MAC OS, NetWare, UNIX lub Linux
Środowisko pracy Dopuszczalna temperatura pracy: 0℃~40℃ (32℉~104℉)
Dopuszczalna temperatura przechowywania: -40℃~70℃ (-40℉~158℉)
Dopuszczalna wilgotność powietrza: 10%~90%, niekondensująca
Dopuszczalna wilgotność przechowywania: 5%~90%, niekondensująca

Specyfikację tę należy uzupełnić o informacje odnośnie procesora. W przypadku routera Archer C3150 zastosowano znany z innych flagowców dostępnych na rynku, wydajny dwurdzeniowy chipset Broadcom BCM4709C0KFEBG taktowany zegarem 1,4 Ghz, który to dodatkowo wspierany jest przez dwa odrębne Co-processory dla radia 2.4 GHz i 5GHz. 

 III. Podłączenie i oprogramowanie.

Przejdźmy teraz do podłączenia routera i konfiguracji sieci. Router możemy skonfigurować podłączając się do niego bezpośrednio za pomocą kabla LAN, lub też co jak dla mnie jest wygodniejszym rozwiązaniem, za pomocą sieci WiFi. TP-Link Archer C3150 bezpośrednio po wyjęciu z pudełka i podłączeniu zasilania rozsiewa dwie własne, zabezpieczone sieci WiFi na pasmach 2.4GHz i 5GHz. Klucz oraz nazwę sieci znajdziecie na karcie kodów dołączonej do routera. 

Teraz wystarczy wpisać w przeglądarkę adres IP routera (192.168.0.1)  i przejść kilka kroków przez które przeprowadzi was prosty konfigurator. Co ważne interfejs routera został w całości spolszczony wraz z opisami pomocy dla poszczególnych funkcji dlatego też nawet osoby pierwszy raz mające kontakt z routerem nie będą mieć najmniejszych problemów aby go skonfigurować.

Szybka instalacja za pomocą konfiguratora  pozwala na podstawowe skonfigurowanie routera i pewnie dla większości osób będzie ona wystarczająca, jednak dla bardziej dociekliwych użytkowników prawdziwa zabawa dopiero się zaczyna. Zarządzanie siecią WiFi zarówno dla 2.4GHz jak i 5GHz, konfiguracja połączenia internetowego, zarządzanie dyskami i urządzeniami podłączonymi po USB do routera, przekierowywanie portów, zarządzanie Qos, harmonogramy działania, statystyki, sieci dla gości, kontrola rodzicielska, serwery VPN, to tylko część możliwości jakie oferuje Archer C3150.

Pomimo tak dużych możliwości konfiguracji, cała konstrukcja interfejsu jest niezwykle przemyślana i intuicyjna co powoduje że bardzo łatwo się w niej odnaleźć, dzięki czemu nawet bez niezbędnej wiedzy na temat sieci będziecie mogli w pełni wykorzystać  możliwości tego routera. Dla ułatwienia interfejs został podzielony na dwie zakładki: opcje podstawowe i zaawansowane co jeszcze bardziej ułatwia obsługę. 

Na poniższych zdjęciach możecie zapoznać się z wszystkimi zakładkami i opcjami jakie znajdziecie w interfejsie routera Archer C3150.

Na początek zakładka "Podstawowe"

A teraz ustawienia "Zaawansowane"

W dobie tabletów i smartfonów nie mogło zabraknąć też aplikacji mobilnej za pomocą której będzie można nie tylko zarządzać routerem, ale też na bieżąco monitorować naszą sieć i to nawet przebywając poza domem. W przypadku routerów marki TP-Link jest to aplikacja Tether z której możliwościami możecie zapoznać się na poniższych zdjęciach.

Z wstępną konfiguracją routera TP-Link Archer C31500, jak też z wszystkimi dostępnymi ustawieniami zapoznacie się oglądając poniższą wideo-recenzje.

 

IV. Testy i wrażenia

Teraz chyba najbardziej ciekawa część, czyli testy wydajności routera. 

Dla przypomnienia  TP-Link Archer C3150 to dwuzakresowy router WiFi, który jak podaje producent pracuje z prędkością 1000Mbps w przypadku połączenia w paśmie 2.4GHz oraz aż 2167Mbps przy połączeniu w paśmie 5Ghz, co sprawia że na dzień dzisiejszy jest to jeden z najszybszych routerów dostępnych na rynku. Tak duże prędkości i stabilność połączenia udało się uzyskać dzięki zastosowaniu technologi Broadcom NitroQAM™ oraz 4-Stream. Ponadto w routerze zaimplementowano też technologię MU-MIMO która pozwala na jednoczesną komunikację z czterema urządzeniami co przekłada się na prędkość oraz znacznie lepszą dystrybucję danych aniżeli ma to miejsce w przypadku tradycyjnych routerów. 

Nie bez znaczenia jest tu też zastosowanie funkcji Smart Connect, dzięki której router automatycznie wybiera najlepsze pasmo dla każdego z naszych urządzeń w zależności od przepustowości łącza, jak też możliwości technicznych naszych urządzeń odbiorczych dzięki czemu zawsze możemy liczyć na maksymalne transfery. Po wybraniu tej funkcji router rozsyła jedną sieć działającą zarówno w 2.4GHz jak i 5GHz a przydział radia odbywa się automatycznie.

Za odpowiednie pokrycie sygnałem WiFi odpowiadają z kolei czterech wydajne anteny wspierane technologią Beamforming (kształtowanie wiązki sygnału), dzięki czemu możemy liczyć nie tylko na lepsze pokrycie sygnałem w całym domu, ale też na znacznie stabilniejszy sygnał w przypadku urządzeń mobilnych z którymi przemieszczamy się w obrębie zasięgu routera (urządzenia te są cały czas śledzone a wiązka sygnału optymalizowana pod ich kątem).

Jak widzicie "na papierze" wygląda to świetnie a jak wygląda to w rzeczywistości. 

Niestety aby w pełni wykorzystać potencjał tego routera musimy również dysponować urządzeniami odbiorczymi wyposażonymi w równie szybkie karty sieciowe. Większość obecnie sprzedawanych laptopów, nie mówiąc już o tych z przed kilku lat, nie dysponuje aż tak szybkimi kartami WiFi (w moi laptopie wbudowana karta oferuje prędkość 72 Mb/s) dlatego też aby przyspieszyć naszą sieć WiFi nie wystarczy tylko szybki router ale trzeba również dokupić szybką  zewnętrzną kartę WiFi do komputera.  Ponieważ obecnie korzystam z zewnętrznej karty Archer T4UH oferującej prędkości 400Mbps w paśmie 2.4GHz oraz 867 Mbps w paśmie 5GHz  nie byłem w stanie w pełni sprawdzić możliwości tego routera, ale myślę że wyniki i tak będą dla was interesujące ponieważ tak jak wspominałem, zdecydowana większość kart w waszych komputerach działa z podobną lub mniejszą prędkością.

Zanim jednak przejdziemy do testów prędkości przesyłania danych w sieci wewnętrznej, sprawdźmy jak router radzi sobie z pokryciem sygnałem w rożnych pomieszczeniach i różnej odległości od routera.

- zasięg sieci WiFi

Do pomiaru siły sygnału w różnej odległości od routera skorzystałem z aplikacji WiFi Analyzer  zainstalowanej na smartfonie z systemem Android.

Pomiarów dokonałem zarówno dla sieci rozsyłanej w paśmie 2.4GHz jak i 5GHz.

Pierwszy test przeprowadziłem w pokoju w którym umieszczony był router.

Drugi test przeprowadziłem w pokoju znajdującym się piętro niżej po przeciwległej stronie budynku, czyli punkcie najbardziej oddalonym od routera.

Jak widzicie zarówno w pomieszczeniu z routerem, jak i pokoju na niższej kondygnacji, siła sygnału WiFi była na zadowalającym poziomie (no może z wyjątkiem sieci 5GHz w najbardziej oddalonym pomieszczeniu).  Można wiec śmiało powiedzieć że TP-Link Archer C3150 świetnie sprawdzi się zarówno w dużym mieszkaniu jak i mniejszym domu, zapewniając pełne pokrycie sygnałem na odpowiednim poziomie.

- prędkość zapisu i odczytu plików 

Do przeprowadzenia testów prędkości zapisu i odczytu danych wykorzystałem dwa laptopy z których jeden został podłączony do komputera za pomocą przewodu LAN (pełnił rolę serwera), natomiast drugi łączył się z nim poprzez sieć WiFi z wykorzystaniem wspomnianej wcześniej karty AC1300 Archer T4UH. Test przeprowadzony z wykorzystaniem pasma 2.4GHz i 5GHz 

- pobieranie pliku z serwera na komputer po WiFi 2.4 GHz, 5GHz - pomieszczenie z routerem

- wysyłanie pliku z komputera na serwer po WiFi 2.4 GHz, 5GHz - pomieszczenie z routerem

- prędkość zapisu i odczytu plików z podłączonego do routera dysku

Test został przeprowadzony z wykorzystaniem szybkiej pamięci USB 3.0 HyperX Savage podłączonej do routera oraz karty WiFi w standardzie AC1300 wpiętej do laptopa. Pomiary zostały przeprowadzone w pomieszczeniu z routerem oraz podobnie jak w przypadku testów z zasięgiem w pomieszczeniu na niższej kondygnacji w największej odległości od routera. Test polegał na skopiowaniu przykładowego pliku wideo z komputera na router oraz z routera na komputer. Pomiar wykonany został z wykorzystaniem pasma 2.4GHz jak i 5GHz. 

- wysyłanie plików z komputera na  router 2.4 GHz, 5GHz - pomieszczenie z routerem

- pobieranie plikow z routera na  komputer 2.4 GHz  - pomieszczenie z routerem

- wysyłanie plików z komputera na  router 2.4 GHz, 5GHz  - pomieszczenie na niższej kondygnacji

- pobieranie plików z routera na  komputer 2.4 GHz, 5GHz  - pomieszczenie na niższej kondygnacji

Na uwagę zasługuje tu fakt że pomimo iż zasięg sygnału 5GHz w najdalej oddalonym od routera pomieszczeniu nie jest na najwyższym poziomie, to jednak nadal możemy liczyć na bardzo dobre transfery przesyłu danych. Bardzo dobrze wygląda też kwestia zapisu i odczytu danych z podłączonych do routera dysków, dzięki czemu stworzenie mini serwera NAS z wykorzystaniem routera i dysku USB nie będzie problemem, tym bardziej że oprogramowanie routera pozwala na dostęp do plików za pomocą FTP / SAMBA czy  DLNA. 

V. Podsumowanie

No cóż na koniec pozostało nam jeszcze krótkie podsumowanie routera TP-Link Archer C3150 i jego ocena.

TP-Link Archer C3150 jak przystało na flagowca został bardzo dobrze wykonany, może pochwalić się ciekawym designem oraz trzeba przyznać został dopracowany niemal w każdym szczególe. Świetnie wygląda też jeżeli chodzi o specyfikację i wydajność. Zaawansowany dwurdzeniowy procesor Broadcom, zaimplementowana technologia NitroQAM™, 4-Stream oraz MU-MIMO zapewniają zawrotne prędkości działania sieci do 3150 Mbps czyniąc go na dzień dzisiejszy jednym z najszybszych routerów na rynku. Jeżeli dołożymy do tego dopracowany interfejs w polskiej wersji językowej z rozbudowanymi opcjami pomocy, współpracę z dyskami i urządzeniami USB, oraz bardzo dobre pokrycie sygnałem, to okazuje się że tak naprawdę trudno się do czegoś przyczepić. TP-Link Archer C3150 został też bardzo dobrze wyceniony, ponieważ pomimo iż przyjdzie nam na niego wyłożyć nie małą kwotę, bo prawie 800zł (sprawdź aktualne ceny) to jednak konkurencyjne urządzenia o podobnej wydajności kosztują znacznie więcej. Muszę przyznać że Archer C3150 naprawdę bardzo pozytywnie mnie zaskoczył i po kilku latach rozłąki z routerami TP-Link chyba znowu zagoszczą one w moim domu.