Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

banner

 techbite TV BOX landingpage relax

techBite Flix TV Box - zmień swój telewizor w multimedialne centrum rozrywki

Odtwarzacze multimedialne czyli popularne set-top-box coraz częściej goszczą w naszych domach, zapewniając nam dostęp do szeroko rozumianej rozrywki oraz zmieniając nasz telewizor w zaawansowane centrum multimedialne z dostępem do funkcji Smart TV, najnowszych filmów, seriali, muzyki czy też internetowych platform telewizyjnych. Ponieważ kilka dni temu na rynku pojawiła się nowa marka techBite ze swoim nieźle zapowiadającym się odtwarzaczem Flix TV Box, postanowiliśmy go sprawdzić i podzielić się z wami wrażeniami z jego użytkowania. 

I. Zawartość pudełka i ocena wykonania:

techBite Flix TV Box dostarczany jest w niezbyt wyróżniającym się pudełku wykonanym z białego kartonu z akcentami czerwieni, które to prawdopodobnie będą charakterystyczne dla tej marki. Na opakowaniu nie zabrakło oczywiści zdjęcia urządzenia, kilku podstawowych parametrów technicznych oraz informacji o znajdującym się wewnątrz voucherze umożliwiającym miesięczny dostęp do serwisu showmax. 

Jeżeli chodzi o zawartość pudełka to nie mamy powodu do narzekań. Oprócz samego urządzenia znajdziemy tu zasilacz, pilot zdalnego sterowania, baterie, kartę gwarancyjną wraz z  instrukcją obsługi oraz przewód HDMI (co prawda nieco słabej jakości ale na początek wystarczy). Jak widzicie zapowiada się całkiem nieźle.  

wykonanie

techBite Flix TV Box to nieduża kostka o wymiarach 120x120x28mm wykonana z lekko podgumowanego tworzywa, które nie tylko nieźle się prezentuje, ale też zapewnia dużą trwałość konstrukcji. Urządzenia pomimo iż może nie zachwyca jakimś wyszukanym designem, to jednak jest solidnie wykonane, dobrze spasowane i z pewnością bez problemu wkomponuje się w wystrój każdego mieszkania. 

Na obudowie Flix-a znajdziemy szereg wejść i wyjść dzięki którym urządzenie jest tak wszechstronne - ale po kolei

Zacznijmy od frontu gdzie umieszczono przycisk " Power" oraz trzy diody LED informujące o stanie działania urządzenia. Biorąc pod uwagę moje poprzednie doświadczenia z tego typu Box-ami, na plus zdecydowanie zaliczam obecność wspomnianego przycisku power, którego uwierzcie, bardzo brakuje w niektórych modelach.  

Prawa krawędź zarezerwowana została dla czytnika kart microSD oraz dwóch złącz USB umożliwiających podłączenie zewnętrznych dysków, pamięci USB czy też wybranych akcesoriów. Niestety nie mam tu dla was dobrych wiadomości, pomimo iż urządzenie nie należy do najmniejszych jeżeli chodzi o tego typu przystawki, to są to jedyne złącza USB w jakie wyposażony został Flix TV Box. Ponadto są to tylko złącza USB 2.0, co przy obecnych standardach a w szczególności przy obsłudze filmów 4K z szybkich zewnętrznych dysków, wydaje się być na dzień dzisiejszy nieco za mało.  

Ponieważ lewa krawędź odtwarzacza jest pusta przejdźmy do jego tylnej części. Tutaj nie jest źle, ponieważ znajdziemy tu wejście sieciowe RJ45, analogowe wyjście AV oraz wyjście HDMI, jednak z doświadczenia wiem że wielu z was będzie tu narzekać na brak cyfrowego wyjścia dźwięku umożliwiającego podłączenie nowoczesnych systemów nagłośnienia z czym oczywiście  trudno się będzie nie zgodzić.

Pilot zdalnego sterowania

I tak dochodzimy do pilota zdalnego sterowania, który akurat moim zdaniem należy do najmocniejszych atutów techBite Flix TV Box. 

Pilot wykonany jest z niezłej jakości tworzywa, dobrze leży w dłoni (choć mógł być nieco krótszy) oraz posiada  bardzo ergonomiczny układ przycisków. Tym co jednak najbardziej mi się w nim podoba to wbudowany mikrofon który we współpracy z oprogramowaniem Android TV pozwala na obsługę głosową odtwarzacza Flix TV Box. Gdyby jeszcze wyposażono go w funkcję Air Mouse to byłby on prawie idealny. 

II. Specyfikacja Techniczna

Poznaliśmy już budowę Flix TV Box, więc teraz czas zapoznać się z jego specyfikacją techniczną.

KOMUNIKACJA

2xUSB 2.0 Wi-Fi 802.11ac/b/g/n Częstotliwość Wi-fi [GHz] 2.4 / 5 Bluetooth 4.0 1x HDMI 2.0a DLNA EthernetRJ-45 MIMO Pilot z funkcją sterowania głosowego Miracast Oddzielny slot MicroSD 1

AUDIO

Kompresja audio: MPEG1/2/4, MP3, AAC/AAC+, WMA/WMA-pro, FLAC, OGG (AC3 Optional) Obsługiwane format: MP3, WMA, WAV, OGG, M4A, MP4, AAC, APE, FLAC, MP1/2 etc.

WIDEO

HDR Kompresja wideo: H.265 10-bit 4K*2K@60fps, H.264 AVC/MVC 4K*2K@30fps, VP9 4K*2K @60fps, AVS+, MPEG1/2/4 ASP, WMV/VC-1, RealVideo8/9/10 Obsługiwane formaty: MKV, WMV, M2TS, MOV, MP4, AVI, MPG, MPEG, DAT, VOB, FLV, 3GP, DIVX,F4V, ASF, M2V etc.

WYMIARY

120x120x28 mm

SYSTEM OPERACYJNY

Android TV8.0 Język menu:Polski

PROCESOR

Amlogic Chipset S905X Liczba rdzeni 4 GPU Taktowanie [Mhz] 750.0000 Taktowanie CPU [Ghz]1.5000 Architektura [bit] 64

PAMIĘĆ

Typ karty pamięci: microSD Wewnętrzna 8 GB  RAM 2GB DDR3

DODATKOWE

Zawartość zestawu:Instrukcja obsługi, Karta gwarancyjna, Pilot, Kabel HDMI Typ obudowy:tworzywo sztuczne pokryte gumą Kolor: czarny

ZASILANIE

Ładowarka sieciowa Parametry ładowarki: DC in 5V/2A Zużycie prądu: 8W MAX

Jeżeli chodzi o parametry techniczne to trzeba przyznać że techBite Flix TV Box wypada tu całkiem przyzwoicie. Sercem urządzenia jest, może nie najnowszy, ale wciąż wydajny i nieźle spisujący się czterordzeniowy procesor Amlogic S905X ARM Cortex-A53, taktowany zegarem 1,5 GHz, który w połączeniu z grafiką Mali-450MP (750 MHz) oraz 2GB pamięci RAM bardzo dobrze radzi sobie z odtwarzaniem materiałów w najwyższej rozdzielczości 4K jak również posiada wsparcie dla technologi HDR.

Nieco brakuje mi tu jedynie pamięci wewnętrznej, której Flix TV posiada zaledwie 8GB. Co prawda w tego typu odtwarzaczach pamięć ta jest nam potrzebna jedynie do instalacji aplikacji, niemniej jednak 16 GB to na dzień dzisiejszy takie umowne minimum.

 III. Konfiguracja i wrażenia z użytkowania

Zaletą odtwarzaczy typu top-set-box jest to że nie wymagają od nas praktycznie żadnej konfiguracji a tym bardziej jakiejkolwiek wiedzy z zakresu informatyki itp. Cała konfiguracja tak naprawdę sprowadza się do wybrania języka interfejsu, strefy czasowej oraz połączenia się z naszą siecią WiFi. Tak też jest w przypadku Flixa, który dosłownie po kilku minutach jest gotowy do pracy. 

techBite Flix TV Box działa pod kontrolą Androida TV w wersji 8.0 co z jednej strony jest jego dużą zaletą, jednak z drugiej strony trzeba pamiętać o ograniczeniach tego systemu w stosunku do zwykłego Androida jakiego znacie z telefonów i tabletów. Temat ten poruszałem już w przypadku recenzji Fbox ATV który również otrzymał Androida w wersji TV, jednak nadal spotykam się z komentarzami osób które są nieco rozczarowane zakupem set-top-box-ów z systemami Android TV, dlatego jeszcze raz przedstawię wam najważniejsze różnice pomiędzy oboma systemami.

Android TV jest systemem przystosowanym pod ekran telewizora i obsługę pilotem zdalnego sterowania, dlatego też zyskuje on tak dużą popularność w przypadku odtwarzaczy multimedialnych podłączanych bezpośrednio do telewizora, do których też zalicza się testowany dziś Flix TV Box. Aplikacje są dopasowane do proporcji ekranu, bardzo łatwo poruszamy się po ich funkcjach za pomocą strzałek na pilocie, wszystko działa bardzo szybko, płynnie i intuicyjnie. Wygląda idealnie - dlaczego więc spotykamy się często z rozczarowaniem niektórych użytkowników?. Jak wiecie siłą systemu Android jaki znamy z telefonów czy tabletów jest mnogość aplikacji dostępnych w sklepie Google Play. Korzystamy z nich na co dzień, mamy swoje ulubione bez których często nie wyobrażamy już sobie codziennego funkcjonowania i tutaj niespodzianka - wybierając urządzenie z systemem Android TV okazuje się że do większości z nich nie mamy dostępu.  Podobnie jak w klasycznym Androidzie mamy dostęp do sklepu Play, jednak jego zawartość jest zupełnie inna niż ta którą znamy na co dzień. Znajdziemy tu jedynie aplikacje przystosowane pod ekran telewizora i obsługę pilotem a tych jak na razie jest bardzo mało. Stąd też bierze się rozczarowanie osób dla których Android to Android i które oczekują że będą mogły korzystać z tych samych aplikacji co na telefonie.

Przyznam się że sam jeszcze kilka miesięcy temu nie byłem zbytnio przekonany do tego rozwiązania, ale po kilku miesiącach użytkowania boxa z systemem Android TV ( FBOX ATV), uważam że to naprawdę bardzo dobre rozwiązanie, tym bardziej że z każdym miesiącem przybywa nowych aplikacji na ten system. Mając do dyspozycji boxy zarówno z Androidem jak i Androidem TV coraz częściej wybieram właśnie ten drugi, dlatego też cieszę się że Flix TV BOX wyposażony jest właśnie w ten system.

Jeżeli chcecie zobaczyć jak działa techBite Flix TV Box to zapraszam do wideo-recenzji którą dla was przygotowałem.

Jeżeli film ci się podobał kliknij  tutaj i subskrybuj nasz kanał

Jak widzieliście na filmie  Flix TV Box całkiem dobrze radzi sobie z obsługą plików wideo, możemy korzystać z większości platform i portali udostępniających wideo zarówno tych  bezpłatnych jak YouTube, jak i tych w których musimy mieć wykupiony abonament np. Showmax (w zestawie miesięczny voucher na oglądanie tej platformy). Możemy też korzystać z rodzimych serwisów VOD jak: TVP VOD, VOD, Ipla itp. Nie ma też problemu z serwisami muzycznymi, przeglądaniem zdjęć czy dostępem do portali społecznościowych.  Tym co mnie jednak szczególnie cieszy w przypadku Flixa jest poprawna współpraca z aplikacją Kodi,  o której zaletach już nieraz wspominałem w przypadku moich poprzednich recenzji tak więc myślę że wszyscy zainteresowani wiedzą co chodzi.

Flix TV Box jako pierwsze dziecko techBite jest jak na razie w fazie rozwoju i jeszcze wiele zostało do poprawienia, o czym zresztą mówiłem na filmie. Nie działa kilka aplikacji z którymi inne boxy z Android TV nie maja problemu (Netflix ,Player). Brakuje dostępu do jakiejkolwiek przeglądarki internetowej, dobrego menadżera plików itp., ale są to kwestie czysto softowe które myślę szybko zostaną rozwiązane za pomocą aktualizacji systemu a wtedy Flix z pewnością będzie miał szansę na umocnienie swojej pozycji na rynku top-set-boxów. 

mała aktualizacja 

Pomimo iż Netflix nie jest jeszcze oficjalnie dostępny na Flix TV to otrzymaliśmy informację że producent prowadzi zaawansowane rozmowy z Netflixem na ten temat i już wkrótce możemy spodziewać się że Aplikacja oficjalnie pojawi się na urządzeniu.

Dla bardziej niecierpliwych użytkowników Flix-a jest też nieoficjalny sposób na doinstalowanie Netflixa jak i innych aplikacji. W tym celu należy na Flix TV zainstalować menadżer plików np. es file explorer. Następnie na komputerze należy wyszukać w sieci i pobrać plik Aptoide.APK (nie powinniście mieć z tym problemów) oraz przenieść na karcie microSD lub pendrive do Flix-a i go zainstalować (zaznaczamy wcześniej w ustawieniach zgodę na instalację plików z nieznanych źródeł). Przy instalacji trzeba odhaczyć wszelkie zgody. Później dla wygody warto podłączyć myszkę, bo sterowanie w tym sklepie może być nieco trudne. Teraz otwieramy wyszukiwarkę aplikacji i po znalezieniu pobieramy i instalujemy Netflix. To wszystko Netlix nie jest widoczny w menu głównym tylko w ustawieniach i folderze z aplikacjami. W ten sposób możecie również zainstalować inne aplikacje które znajdziecie w sklepie Aptoide co znacznie zwiększa funkcjonalność i możliwości Boxa Flix TV.

Na koniec chciałem wspomnieć jeszcze o jednej funkcji która mi szczególnie przypadła do gustu a o której częściowo wspomniałem wam już w przypadku omawiania pilota. Chodzi oczywiście o asystenta głosowego "Google Assistant". Specjalny przycisk na pilocie pozwala nam uruchamiać głosowo aplikacje, wyszukiwać interesujące nas filmy, utwory muzyczne itp. i to wszystko w języku polskim. Co prawda nie jest to jeszcze zapowiadany przez Google na koniec tego roku "Google Assistant" lecz odpowiednik znanej z telefonów funkcji "OK Google" ale jest to na tyle funkcjonalne że warto o tym wspomnieć tym bardziej że funkcja ta jest rzadko spotykana w innych Box-ach więc tutaj ogromny plus dla Flixa. 

Będąc przy tej funkcjonalności jeszcze jedna ciekawostka a mianowicie przycisk "Google Assistant" na pilocie jest domyślnie nie aktywny. Jest to związane z tym że pilot działa na podczerwieni (IR) tak jak tradycyjne piloty np telewizyjne. Jeżeli chcemy korzystać z wyszukiwania głosowego musimy go sparować z Flixem poprzez bluetooth (procedura jest opisana w instrukcji obsługi w dziale pomoc). Połączenie po bluetooth oprócz aktywacji mikrofonu ma jeszcze jedną zaletę a mianowicie nie musimy celować pilotem w odbiornik IR Flixa dzięki czemu możemy go nawet schować gdzieś za telewizorem i nie będziemy mieli problemu z jego obsługą.

IV. Podsumowanie

Trzeba przyznać że debiut techBite Flix TV Box na naszym rynku wypadł całkiem udanie, choć oczywiście trzeba zaznaczyć że jeszcze pozostało nieco do poprawy. Urządzenie jest poprawnie wykonane, posiada przyzwoite parametry techniczne, zarządzane jest przez nieźle spisującego się Androida TV, oraz posiada możliwość obsługi za pośrednictwem głosu bez konieczności korzystania z telefonu. Jeżeli w waszym telewizorze brakuje funkcji Smart TV lub nie jesteście z nich zadowoleni, to bez wątpienia Flix TV może być ciekawą propozycją, o ile producent rozwiąże problemy z obsługą Netflixa  (nieoficjalne rozwiązanie znajdziecie w tekście powyżej) , doda przeglądarkę internetową oraz nieco obniży cenę urządzenia która na dzień dzisiejszy jest nieco zbyt wysoka w porównaniu z podobnymi urządzeniami konkurencji.