Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

banner

kamerki

 

Ferguson SmartHome Smart EYE 200 IP Cam 

Ferguson SmartHome Smart EYE 100 IP Cam  - czyli monitoring domu na każdą kieszeń.

Firma Ferguson wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom potencjalnych klientów, bardzo mocno zaangażowała się w rozbudowę swojego systemy "Ferguson SmartHome", ciągle uzupełniając go o nowe urządzenia. Po inteligentnych gniazdkach, oraz szerokiej gamie czujników i detektorów, przyszedł czas na nowoczesne kamery IP, przeznaczone do prostego monitoringu naszego domu lub mieszkania. Pomimo iż kamerki te są integralną częścią w/w systemu, to nic nie stoi na przeszkodzie aby korzystać z nich oddzielnie, dzięki czemu niewielkim kosztem możemy mieć monitoring o jakości i funkcjonalności zbliżonej do profesjonalnych rozwiązań. 

W dzisiejszym teście sprawdzimy sobie jakość wykonania wspomnianych kamerek, zapoznamy się z ich specyfikacją techniczną, przeprowadzimy proces konfiguracji, ocenimy działanie aplikacji mobilnej, oraz jakość przesyłanego obrazu w różnych warunkach oświetleniowych. Pokażę wam też jak w prosty sposób przesłać nagrania oraz zdjęcia z kamer poprzez ftp, na domowy serwer NAS, czy też wysłać powiadomienie o aktywności w mieszkaniu na adres e-mail.

I. Zawartość pudełka i ocena zewnętrzna:

Obie kamerki diametralnie różnią się od siebie przynajmniej jeżeli chodzi o budowę zewnętrzną. Już samo opakowanie pokazuje nam że mamy do czynienia z zupełnie innymi urządzeniami. Ferguson Smart EYE 200 IP Cam zapakowany został w duże solidne pudełko z twardego kartonu, z dużym zdjęciem kamerki na froncie oraz szczegółową specyfikacją techniczną na spodzie. Nieco gorzej wygląda to w przypadku drugiej z kamerek jaką jest Smart EYE 100 IP Cam, która to otrzymała nieduże pudełeczko wykonane z miękkiej tektury, na którym oprócz zdjęcia kamerki znajdziemy jedynie kilka najważniejszych informacji dotyczących jej specyfikacji. 

Jeżeli chodzi o wyposażenie poszczególnych urządzeń to jest ono dość zbliżone. W skład obu zestawów wchodzi kamera, karta gwarancyjna, instrukcja obsługi oraz śrubki montażowe służące do przykręcenia kamerki do ściany. Ponadto w przypadku modelu Smart EYE 200 IP Cam w zestawie znajdziemy również specjalny uchwyt ścienny oraz kabel UTP. 

Obie kamerki wyposażono w niemal identyczne na pierwszy rzut oka zasilacze, jednak jeżeli się im dokładniej przyjrzymy, okazuje się że różnią się między sobą w bardzo istotnych aspektach. Zasilacz dołączony do kamerki EYE 200 IP Cam jest nieco mocniejszy ponieważ jest zasilaczem 2.0A,  jednak wyposażony jest w okrągły wtyk, natomiast kamerka  EYE 100 IP Cam otrzymała słabszy 1.0A zasilacz ale za to z bardzo uniwersalną końcówką microUSB. Do zalet takiego rozwiązania nie trzeba chyba nikogo przekonywać, (zasilanie z power banku, ładowarki do smartfona czy to domowej czy też samochodowej itp.)  

Jeżeli chodzi o wykonanie obu urządzeń to moim zdaniem zdecydowanie lepiej wypada tutaj model EYE 200, ale po kolei.

Biorąc do ręki droższą z kamer mamy poczucie że otrzymaliśmy produkt wysokiej jakości, sprawiający wrażenie bardzo solidnego i profesjonalnego urządzenia. 

Obudowa kamery w całości wykonana została z wysokiej jakości białego tworzywa z delikatnymi akcentami srebra, w postaci obwódki wokół obiektywu kamery oraz diod LED, co trzeba przyznać wygląda naprawdę nieźle.

Całość składa się z dwóch elementów, podstawy oraz ruchomej głowicy w której umieszczony jest obiektyw kamery. Rozwiązanie to zapewnia kąt obrotu 355 stopni w poziomie oraz 120 stopni w pionie, dzięki czemu niezależnie w jakim punkcie umieścimy naszą kamerkę, będziemy mieć możliwość podglądu całego pomieszczeni

Jeżeli jesteśmy już przy ruchowej głowicy to trzeba wspomnieć że znajdziemy tu oprócz obiektywu kamery, również diody doświetlające, pozwalające na nagrywanie nocą (doświetlenie 8m), czujnik ruchu, oraz mikrofon i głośnik. Ich działanie sprawdzimy oczywiście w dalszej części naszego testu.

Ferguson Smart EYE 200 IP Cam, bardzo dobrze wypada jeżeli chodzi o wyposażenie w złącza. Na tylnej części podstawy oprócz wspomnianego już złącza zasilania, znajdziemy też czytnik kart microSD, (obsługujący karty pamięci do 128GB) oraz złącze LAN (RJ45). Ponieważ kamerka posiada wbudowaną kartę WiFi, nie mogło zabraknąć zewnętrznej antenki, znacznie poprawiającej zasięg sygnału, dzięki czemu nie musimy się martwić że kamerka nie będzie nam działać w miejscach najbardziej oddalonych od routera.  Całość uzupełnia przycisk reset pozwalający w prosty sposób przywrócić kamerkę do ustawień fabrycznych, np  w sytuacji kiedy zapomnimy ustawionych do niej haseł. 

Teraz czas na drugą z kamerek.

Podobnie jak w przypadku droższego modelu trudno mieć jakieś zastrzeżenie co do jakości tworzywa użytego do konstrukcji tej kamerki, jednak samo urządzenie nie sprawia już takiego wrażenia solidności i jakości jak omawiany powyżej model. Najwięcej uwag można mieć nie tyle do samej głowicy, co do podstawy na której została zamontowana. Pomimo iż koncepcja jest bardzo ciekawa i pozwala na dużą dowolność regulacji położenia kamerki, to jednak mam duże wątpliwości szczególnie w stosunku do zamontowanych tu plastikowych zawiasów i ich trwałości. Dokładnie pokażę wam do w recenzji video do której oglądania oczywiście was zachęcam.

Model Smart EYE 100 IP Cam pomimo braku ruchomej głowicy również jest całkiem nieźle wyposażony. Oprócz diod LED które tym razem zostały ukryte pod czarną osłonką wokół obiektywu, znalazło się również miejsce na czujnik ruchu, głośnik, oraz mikrofon. Nie zabrakło też oczywiście czytnika kart microSD, złącza zasilania oraz przycisku reset.

W przypadku tej kamerki musimy pogodzić się jednak z brakiem złącza LAN czy zewnętrznej antenki WiFi, niestety taki jest koszt większej mobilności.

 

II. Specyfikacja Techniczna

Pomimo ewidentnych różnic w budowie obu kamer, ich specyfikacja techniczna nie różni się aż tak bardzo jak można by się tego spodziewać. Poniżej możecie się zapoznać z danymi jakie podaje nam producent.

Ferguson SmartHome Smart EYE 200 IP Cam

Main chipset: Hisilicon 32Bit RSIC Embedded Processor
Sensor: 1/2.7″ CMOS
Memory: 128Mb, FLASH: 16Mb
Video resolutions: 1920×1080, 640×352, 320×176
Frame rate: 50Hz: 1~25fps, 60Hz: 1~30fps
Image adjustment: hue, brightness, contrast, saturation, sharpness
Motion detection: 1 detection area for mobile, 4 detection areas for PC
Alarm notification: Push for iOS/Android app; Upload pictures to email address; Upload alarm records to memory card and FTP server
LUX: 0,4 Lux/F1,8
Lens: 4,8mm
Pan & Tilt: Horizontal: 355°, Vertical: 120°
Night vision: 8pcs LED lights, IR distance 8m
Two way audio: Speaker: 1W, 8Ω; Microphone: -52dB
Wi-Fi: 802.11 b/g/n, 2,4GHz 3dBi antenna, 150Mbps transmission rate max
Ethernet: RJ-45 10/100Mb
MicroSD: max 128GB
Video format: AVI
Video codec: h.264
Power: DC5V 1A USB 50/60Hz
Temperature: -10~60°C
Humidity: 10%~90% RH
Dimensions: 112*90*116mm (L*W*H)
Weight (net): 0,5kg

Ferguson SmartHome Smart EYE 100 IP Cam

Main chipset: Hisilicon 32Bit RSIC Embedded Processor
Sensor: 1/4″ CMOS
Memory: 64Mb, FLASH: 16Mb
Video resolutions: 1280×720, 640×352, 320×176
Frame rate: 50Hz: 1~20fps, 60Hz: 1~25fps
Image adjustment: hue, brightness, contrast, saturation, sharpness
Motion detection: 1 detection area for mobile, 4 detection areas for PC
Alarm notification: Push for iOS/Android app; Upload pictures to email address; Upload alarm records to memory card and FTP server
LUX: 0.4 Lux/F1.6
Lens: 3.6mm 75° viewing angle, 3X digital zoom
Night vision: 12pcs LED lights, IR distance 8m
Two way audio: Speaker: 1W, 8Ω; Microphone: -52dB
Wi-Fi: 802.11 b/g/n, 150Mbps transmission rate max
MicroSD: max 64GB
Video format: AVI
Video codec: h.264
Power: DC5V 1A USB 50/60Hz
Temperature: -10~50°C
Humidity: 10%~90% RH
Dimensions: 76*76*33mm (L*W*H)
Weight (net): 65g

Jak widzicie obie kamerki pracują w oparciu o ten sam chipset, zapisują obraz z taka sama ilością klatek, posiadają identyczne funkcje związane z przesyłaniem i zapisywaniem sygnału, wyposażone są w głośnik o tych samych parametrach itp.

Najważniejsze różnice przemawiające na korzyść Smart EYE 200 IP Cam, oprócz wspomnianych już wcześniej różnic konstrukcyjnych to: wyższa rozdzielczość obrazy 1920x1080 (EYE 100 IP -1280x720), większa pamięć, obsługa kart pamięci microSD do 128GB ( EYE 100 IP - 64GB) czy np.obrotowa głowica.

III. Aplikacja i obsługa kamer

Do obsługi kamerek producent oddaje nam niedużą aplikację na urządzenia z systemem Android jak i iOS o nazwie SmartEYE IP Cam.

To właśnie dzięki niej będziemy mogli zarówno skonfigurować nasze kamerki, jak i uzyskać podgląd naszego monitoringu z dowolnego miejsca na świecie. 

Sam proces konfiguracji kamerki tak naprawdę sprowadza się do pobrania wspomnianej aplikacji i za jej pomocą wpisanie do niej danych dostępowych do naszej sieci WiFi. Oczywiście na tym etapie musicie pamiętać że kamerka jak i urządzenie na którym zainstalowaliście wspomnianą aplikację muszą być zalogowane w jednej sieci, później nie będzie to już miało znaczenia.  Kiedy uzyskamy już połączenie, praktycznie od razu uzyskujemy dostęp do obrazu na żywo rejestrowanego przez kamerkę. 

Jeżeli udało się wam przebrnąć przez proces instalacji, warto teraz zainteresować się pozostałymi funkcjami i ustawieniami jakie ona oferuje. 

Aplikacja może równocześnie obsługiwać cztery kamerki, wyświetlając w głównym oknie miniaturki okienek z podglądem na żywo. W zależności od wielkości ekranu urządzenia na którym korzystamy z aplikacji, jest to bardziej lub mniej funkcjonalne rozwiązanie. Ze swojej strony powiem wam że świetnie wygląda to na urządzeniach z androidem podłączonych do telewizora, gdzie mamy wrażenie że korzystamy z profesjonalnego monitoringu, ale na ekranie smartfona też nie jest źle. 

Z tego widoku mamy też dostęp do kilku ważnych z punktu widzenia użytkownika ustawień i funkcji. 

Żeby nie zabierać wam zbyt wiele czasu, pokażę wam jedynie zakładkę z ustawieniami, ponieważ warto do niej zaglądnąć zanim rozpoczniemy naszą zabawę w monitoring.

Na początek warto sobie zmienić hasło do urządzenia, co pozwoli czuć się wam zdecydowanie bezpieczniej, nie martwiąc się że ktoś w prosty sposób przejmie kontrolę nad waszymi kamerkami.

Jeżeli zmieniliśmy już hasło, warto zatrzymać się przez chwilę przy ustawieniach zdarzeń oraz ustawieniach nagrywania. 

Ustawienia zdarzeń to bardzo przydatna funkcja, ponieważ umożliwia nam włączenie funkcji detekcji ruchu oraz powiadomień, dzięki czemu gdy tylko kamera wykryje jakikolwiek ruch, zostaniemy o tym natychmiast powiadomieni w wybrany przez nas sposób, dzięki czemu będziemy mogli szybko zareagować np. na nieoczekiwaną wizytę włamywacza.

Jeżeli chodzi o opcje ustawienia nagrywania, to jest ona istotna w przypadku gdy chcemy rejestrować obraz z kamery na karcie microSD. Do wyboru mamy brak zapisu, zapis ciągły oraz alarm. Dwóch pierwszych nie trzeba chyba nikomu opisywać, natomiast jeżeli chodzi o funkcję alarmu to działa ona w połączeniu z detekcją ruchu, tak że nagrywanie rozpoczyna się w momencie wykrycia przez kamerę jakiegoś zdarzenia. Kilkunastu sekundowa sekwencja zostaje wówczas zapisana na karcie  po czym nagrywanie zostaje przerwane aż do wykrycia kolejnego ruchu. Pozwala to na zaoszczędzenie miejsca na karcie oraz zapisanie najważniejszych zdarzeń.

Po kliknięciu w okienko wybranej miniaturki podgląd z kamerki otwiera się nam na pełnym ekranie. 

Jak widzicie na powyższym zdjęciu, do dyspozycji mamy kolejny pasek z dodatkowymi funkcjami, takimi jak wyciszenie dźwięku mikrofonu, uruchomieni nagrywania obrazu z kamery na nasze urządzenie, wykonanie zdjęcia czy też wybór jakości wideo.

Z tej pozycji uruchomimy też głośnik zamontowany w kamerce, co może szczególnie przydać się w przypadku gdy korzystamy z niej jako elektronicznej niani, lub chcemy odstraszyć intruza.

Ostatnią funkcją o której należy wspomnieć jest możliwość sterowania kamerką, co dotyczy oczywiście jedynie modelu Smart EYE 200 IP Cam, który to wyposażony jest w obrotową głowicę. Sterować możemy na dwa sposoby albo za pomocą przycisków pod obrazem lub też przesuwając palcem po ekranie w przypadku widoku pełnoekranowego. Działa to naprawdę bardzo dobrze dając nam możliwość dokładnej obserwacji monitorowanego obiektu.

Pomimo iż w instrukcji obsługi nie ma o tym ani słowa, z kamerką bez problemu połączycie się za pomocą komputera i przeglądarki internetowej. Warunkiem jest aby oba urządzenia pracowały w jednej sieci, chociaż i to nie jest problemem, ponieważ wystarczy odpowiednio przekierować porty w routerze żeby uzyskać dostęp do kamerki z dowolnego miejsca na świecie, ale to oczywiście temat na inny artykuł.  Załóżmy jednak że zarówno komputer jak i kamera pracują w jednej sieci, w takim przypadku wystarczy wpisać w przeglądarkę adres IP kamerki oraz numer portu (np. 192.168.1.10:81). Domyślnie kamerki pracują na porcie 81, natomiast adres IP znajdziecie na waszym routerze. 

Po wpisaniu adresu zostaniemy jeszcze poproszeni a zalogowanie się (domyślne hasło to: L: admin H: admin) i już mamy dostęp do obrazu na żywo z naszej kamerki. 

Z pozycji przeglądarki mamy też dostęp do ustawień samej kamerki z którymi możecie się zapoznać na poniższych zdjęciach.

IV. Jakość obrazu 

Po ocenie zewnętrznej naszych kamer, zapoznaniu się z ich parametrami technicznymi oraz aplikacją do obsługi, przyszedł czas na to co chyba najważniejsze, czyli ocenę jakości obrazu.

Z doświadczenia wiem że w przypadku takich kamerek z tą jakością bywa różnie, dlatego też nie obiecywałem sobie po nich zbyt wiele. Muszę jednak przyznać że firma Ferguson po raz kolejny bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Obraz rejestrowany zarówno przez kamerkę EYE 200 IP Cam jak i EYE 100 IP Cam jest naprawdę na wysokim poziomie. Szczególnie dobrze wygląda to w przypadku wyższego modelu, który pozwala na zapis z rozdzielczością FHD (1920x1080), ale też trudno mieć jakiekolwiek zastrzeżenia co do obrazu z tańszej kamerki. W obu przypadkach obraz jest bardzo wyraźny, kolory są dobrze odwzorowane, i co ważne nie zaobserwowałem też większych problemów z płynnością filmów czy to po WiFi czy też 4G. 

Poniżej kilka zdjęć zarejestrowanych za pomocą testowanych dzisiaj kamerek.

Smart EYE 100 IP Cam

Smart EYE 200 IP Cam

Najlepsze jednak na koniec, obie kamerki świetnie radzą sobie z rejestracją obrazu nocą. Bez względu na to którą z kamerek wybierzecie, obraz będzie nadspodziewanie dobrej jakości. Oczywiście w przypadku nagrań nocnych będzie on czarno biały, jednak szczegółowość i wysoka jakoś pozwolą nie tylko na bezbłędne rozpoznanie przedmiotów znajdujących się w zasięgu obiektywu kamery, ale też bez problemu zidentyfikujecie np. twarz włamywacza co chyba ma najistotniejsze znaczenie w przypadku każdego monitoringu. 

Zawdzięczamy to zarówno bardzo jasnemu obiektywowi z przysłoną F1.8 w przypadku modelu EYE 200 IP Cam i  F1.6 w modelu EYE 100 IP Cam, jak również diodą doświetlającym umieszczonym wokół obiektywu. Pomimo iż mniejsza z kamer posiada aż o cztery diody więcej, to jednak zasięg doświetlenia w obu przypadkach wynosi 8m.

Poniżej kilka przykładowych zdjęć jak to wygląda w rzeczywistości.

Smart EYE 100 IP Cam

Smart EYE 200 IP Cam

 

V. Zapis nagrań oraz przesyłanie powiadomień

Jak już wspominałem obraz z kamerki możemy zapisywać zarówno na karcie microSD jak i na naszym serwerze NAS, co pozwoli nam na późniejszą ewentualną identyfikacje sprawcy.  Oba te rozwiązania mają swoje zalety i wady.

Zapis na karcie microSD jest najprostszym i najtańszym rozwiązaniem, wystarczy zamontować kartę w kamerce i ustawić w aplikacji zapis ciągły lub alarm. Niestety musimy tutaj pamiętać że karta ma swoją pojemność po wyczerpaniu której najstarsze pliki są nadpisywane przez nowe, co powoduje że w przypadku karty o małej pojemności łatwo możemy utracić najważniejsze nagrania. Z tego powodu nie sprawdzi się to najlepiej w przypadku monitoringu miejsca rzadko przez nas odwiedzanego. Jeżeli już musicie korzystać z tego rozwiązania proponuję zamiast zapisu ciągłego, skorzystać z funkcji "alarm", dzięki której kamera rozpocznie nagrywanie w momencie wykrycia ruchu, dzięki czemu będziemy mieć nagrania najważniejszych momentów bez obawy że zabraknie nam miejsca na karcie.

Rozwiązanie z kartą pamięci ma jeszcze jedną istotną wadę. W razie włamanie, jeżeli kamerka zostanie zauważona przez włamywacza, z pewnością zostanie ona przez niego zabrana, a my stracimy jakiekolwiek dowody. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z zewnętrznych sieciowych rejestratorów lub serwerów NAS z którymi te kamerki bardzo dobrze współpracują dzięki wsparciu protokołów ONVIF.  Korzystając z takiego rozwiązania mamy pewność że nie zabraknie nam miejsca na zapis nagrań ani też nie musimy się obawiać utraty danych w przypadku kradzieży kamery. Jedynym minusem jest niestety duży koszt takiego zestawu na który niestety nie każdy może sobie pozwolić. 

Szukając alternatywy dla drogich rejestratorów i serwerów NAS, oraz mało bezpiecznego sposobu z kartą miniSD,  postanowiłem sprawdzić nieco tańsze ale równie dobrze sprawdzające się rozwiązanie z wykorzystaniem routera z wejściem USB, oraz szybkich pamięci USB 3.0. Do testów wykorzystałem router FRITZ!Box 7490  oraz dwie pojemne pamięci marki Kingston, których testy akurat przygotowujemy i niedługo na łamach naszego portalu ukaże się ich recenzja.

Jeżeli chodzi o samą konfigurację routera, to będzie ona inna w każdym routerze dlatego też nie będę jej opisywał, wystarczy że powiem iż należy podłączyć pamięć USB do routera i udostępnić ją w naszej sieci. W ten sposób uzyskujemy taki mini serwer NAS z obsługą FTP, na który będziemy mogli przesyłać zdjęcia i filmy z kamerki.

Skupmy się więc na konfiguracji samej kamerki. Jak połączyć się z kamerką poprzez przeglądarkę pisałem wam już wcześniej, teraz przyszedł czas na konfigurację przesyłania danych na nasz serwer.

W pierwszej kolejności przechodzimy do zakładki Advanced Settings i ustawień FTP 

Po wypełnieniu wszystkich pól, czyli wpisaniu adresu serwera, loginu i hasła oraz ścieżki do katalogu gdzie mają być zapisywane filmy i zdjęcia z kamery możemy przejść do kolejnej zakładki czyli Capture time.

Jak widzicie mamy tutaj kilka istotnych ustawień naszej kamery związanych z wykonywaniem i zapisywaniem zdjęć. W pierwszej kolejności musimy zaznaczyć wysyłanie zdjęć na serwer FTP, oraz określić co ile sekund kamerka ma wykonywać i przesyłać zdjęcia. Jak widzicie mamy tutaj też harmonogram, dzięki któremu możemy zaprogramować dni i godziny w jakich mają być wykonywane zdjęcia, np. w godzinach kiedy nie ma nas w mieszkaniu.

Podobnie postępujemy w przypadku przesyłania nagrań wideo, których ustawienia znalazły się w zakładce Timer record

Pozostaje nam przejść teraz do zakładki Alarm Settings i funkcji Linkage Alarm

Teraz pozostaje tylko zaznaczyć wysyłanie zdjęć i filmów na serwer FTP w przypadku wykrycia ruchu i to wszystko, nagrania lądują bezpiecznie na naszym serwerze a my nie musimy się martwić że zostaną one skradzione czy nadpisane. 

W przypadku kamerki Smart EYE 200 IP Cam pliki zapisywane są w maksymalnej rozdzielczości 1920x1080, co oczywiście możemy zmieniać w zakładce

Video & Audio Settings

Zdjęcia w najwyższej rozdzielczości zajmują ok 200-300 KB, natomiast  jeżeli chodzi o filmy to są one zapisywane w 18 sekundowych sekwencjach i zajmują ok 2MB. 

Tańsza z kamerek zapisuje zdjęcia w maksymalnej rozdzielczości 1280x720 i zajmują one ok 90-150KB. Jak na razie nie udało mi się przesłać filmów z tej kamerki na na mój mini serwer NAS,  dlatego też nie podam wam rozmiaru plików wideo. Jak tylko uda mi się rozwiązać ten problem na pewno dam wam znać.

Obie kamerki Fergusona mają jeszcze jedną przydatną funkcjonalność a mianowicie wysyłanie powiadomień na adres e-mail. Możemy je sobie tak skonfigurować, że gdy tylko zostanie wykryty jakikolwiek ruch w polu widzenia kamery, zostaniemy o tym powiadomieni na wybrany przez nas adres e-mail. Ustawienia odnośnie konfiguracji tej funkcji znajdziecie w zakładce Advanced Settings ; E-mail

VI. Podsumowanie

Jak zwykle na koniec jestem wam winien kilka słów podsumowania, oraz ocenę prezentowanych dzisiaj kamerek.

Zacznijmy może od wykonania testowych urządzeń, które muszę przyznać stoi na bardzo wysokim poziomie, przynajmniej jeżeli chodzi o model Smart EYE 200 IP Cam. Tutaj naprawdę trudno się do czegoś przyczepić: ciekawy design, materiały wysokiej jakości, czy też idealne spasowanie poszczególnych elementów to cechy wyróżniające to urządzenie. Niewiele gorzej wygląda to w przypadku modelu  Smart EYE 100 IP Cam, co prawda mam tutaj pewne obiekcje w stosunku co do konstrukcji podstawy, o których już wam wspominałem, ale już co do samej kamery nie mam żadnych uwag.

Tym co jednak najbardziej zaskoczyło mnie w tych kamerkach to jakość obrazu. Oczywiście i w tym przypadku Smart EYE 200 IP Cam wypada tu nieco lepiej, oferując rozdzielczość FullHD 1920x1080 px, ale i w przypadku tańszego modelu nie miałem podstaw do narzekania. Obraz jest wyraźny i jasny, kolory są nieźle odwzorowane i co ważne nie zauważyłem problemów z płynnością. Największe wrażenie robią jednak nagrania nocne na których jesteśmy w stanie bezbłędnie rozpoznać twarz nagranej osoby jak również każdy szczegół pomieszczenia, tak jakbyśmy nagrywali w dzień.

Dostęp do obrazu z kamerki, z dowolnego miejsca na świecie za pomocą mobilnej aplikacji to kolejny atut urządzeń marki Ferguson. Jeżeli dołożymy do tego możliwość otrzymywania automatycznych powiadomień o wykrytym ruchu, wysyłanie zdjęć i filmów za pomocą FTP na dowolny serwer, czy też powiadomień na zdefiniowane adresy e-mail, to tak naprawdę możemy śmiało powiedzieć że za niewielkie pieniądze otrzymujemy monitoring praktycznie niewiele ustępujący profesjonalnym rozwiązaniom za kilkanaście tysięcy złotych.  

Jeżeli miałbym szukać słabych stron tych kamerek to chyba jedynie w kwestii oprogramowania do obsługi kamer i to zarówno aplikacji mobilnej jak i dostępu przez przeglądarkę. Uważam że w tej kwestii jest jeszcze sporo do dopracowania, jak chociażby brak polskiej wersji językowej w przypadku połączenia się poprzez przeglądarkę czy też bardzo okrojonych możliwości ustawień w aplikacji mobilnej.  

Z technicznego punktu widzenia nie mam żadnych zastrzeżeń w stosunku do kamerki Ferguson Smart EYE 200 IP Cam, dlatego też śmiało mogę jej przyznać ocenę 10/10.  Jeżeli chodzi o model Smart EYE 100 IP Cam, to jego ocenę obniża nieco wspominana już jakość wykonania podstawy, oraz mniejszy zasięg WiFi wymuszający korzystanie z kamerki w znacznie bliższej odległości od routera, dlatego też dzisiaj przyznaję jej notę 7/10.