Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

banner

 DSCN0166

NavRoad myCAM HD Q-PRO to najmocniejszy wideo-rejestrator samochodowy w ofercie Katowickiej firmy Jamicon, do której należą marki NavRoad i NEXO. Jest to produkt kierowany do najbardziej wymagających użytkowników, oczekujących od kamery samochodowej nie tylko wysokiej jakości nagrań, ale też solidnego wykonania i dodatkowych funkcji wpływających zarówno na komfort użytkowania jak i nasze bezpieczeństwo na drodze. Jak ten rejestrator sprawdzi się podczas codziennego użytkowania?  - przekonajmy się. 

 I. Zawartość pudełka i ocena zewnętrzna:

NavRoad myCAM HD Q-PRO zapakowany został w solidne pudełko wykonane z grubego czarnego kartonu, na którym zabrakło mi jedynie zdjęcia samej kamery. Otwierając pudełko od razu mamy poczucie że otrzymaliśmy produkt wyższej klasy, a to za sprawą eleganckiego zapakowania wszystkich podzespołów wchodzących w skład zestawu. Oprócz rejestratora znajdziecie tu aktywny uchwyt, zasilacz samochodowy z długim przewodem, kabel USB/miniUSB oraz instrukcję obsługi.

Trzeba przyznać że rejestrator myCAM HD Q-PRO w przeciwieństwie do budżetowego modelu Cube, którego recenzję miałem okazję przygotowywać dla was kilka tygodni temu, to zdecydowanie wyróżniająca się konstrukcja na rynku kamer samochodowych i to nie tylko pod wyglądem designu, ale też jakości wykonania. Mamy tu do czynienia z wysokiej klasy, obudową wykonaną z czarnego anodowanego aluminium, bardzo dobrym spasowaniem poszczególnych elementów oraz funkcjonalnym rozmieszczeniem złącz i przycisków nawigacyjnych. 

Centralną część rejestratora stanowi wielosoczewkowy szklany obiektyw o szerokim kącie widzenia 170° i świetle f=1.8 o którym powiemy sobie więcej w dalszej części recenzji.

Po przeciwległej stronie urządzenia znajdziemy wyświetlacz o przekątnej 2.7" i rozdzielczości 320x240. Jak może pamiętacie w przypadku recenzji modelu Cube to właśnie odnośnie niego miałem najwięcej uwag. Tutaj na szczęście ten element rejestratora działa tak jak powinien, zapewniając dużą czytelność wyświetlanego obrazu, bez względu na to pod jakim kątem na niego patrzymy (wyjątkiem jest gdy patrzymy na ekran od góry ale taka sytuacja raczej nie ma miejsca w samochodzie). 

Obok wyświetlacza po jego obu stronach znajdziemy sześć przycisków nawigacyjnych, służących do obsługi funkcji wideo rejestratora. Wspomniane  przyciski posiadają odpowiedni rozmiar, są ergonomiczne oraz dla większego komfortu otrzymały podświetlenie. 

NavRoad myCAM HD Q-PRO został bardzo dobrze wyposażony w złącza, ponieważ oprócz czytnika kart microSD i złącza miniUSB które znajdziemy w większości wideorejestratorów samochodowych, mamy tutaj bardzo rzadko spotykane złącze miniHDMI. Jest to świetne rozwiązanie pozwalające na wyświetlenie nagrań z rejestratora bezpośrednio na ekranie telewizora, bez konieczności ich wcześniejszego zgrywania. Jak dla mnie duży plus za to rozwiązanie.

Całość uzupełniają głośnik, mikrofon, przycisk Power, reset oraz gniazdo do zamontowania uchwytu i to właśnie przy uchwycie chciałbym się na chwilę zatrzymać, ponieważ jest to kolejny element na który należy zwrócić szczególną uwagę.

Jak już wspomniałem na wstępie, mamy tu do czynienia z uchwytem aktywnym, czyli takim do którego podłączamy na stałe zasilanie, które jest następnie przekazywane przez odpowiednie piny bezpośrednio do kamery. Dzięki temu możemy jednym ruchem bardzo szybko zamontować jak i zdemontować kamerę bez konieczności odłączania przewodu z zasilaniem. W przypadku rejestratora myCAM HD Q-PRO uchwyt ten pełni jeszcze jedną bardzo istotna rolę, a mianowicie odbiornika GPS. Wbudowany w niego moduł GPS przekazuje informacje do kamery w taki sam sposób jak przekazywane jest zasilanie, dzięki czemu udało się zmniejszyć wymiary samego rejestratora oraz zapewnić bardzo dobrej jakości połączenie z satelitami. 

Jeżeli chodzi o sam montaż uchwytu do szyby to producent zdecydował się tu na klasyczną przyssawkę, która pomimo iż nie jest żelowa, czy też wykonana z wysokiej jakości silikonu, to jednak jak się okazało podczas moich kilkudniowych testów, bardzo dobrze i pewnie trzyma uchwyt na szybie. Na plus należy zaliczyć też możliwość zamontowania rejestratora na niemal pionowej szybie co z pewnością ucieszy kierowców autobusów i samochodów ciężarowych.

 

Rejestrator  wyposażony zostało w wewnętrzną baterię, jednak w tym przypadku producent nie chwali się jej pojemnością. Z moich testów wynika że przy pełnym naładowaniu pozwoli ona na kilka minut pracy bez podłączonego zasilania.  

Zanim przejdziemy do dalszej części recenzji chciałbym zaprosić was do zapoznania się z materiałem wideo który dla was przygotowałem.

II. Specyfikacja techniczna

Poznaliśmy już budowę wideo-rejestratora NavRoad myCAM HD Q-PRO, czas więc na zapoznanie się z jego specyfikacją techniczną.

Procesor Ambarella A7 LA55
Wyświetlacz 2,7'', 320 x 240 pikseli
Funkcja aparatu Tak
Aparat 4 Mpix (bez interpolacji)
Obiektyw Stałoogniskowy
Rozdzielczość 2560x1080 @ 30 fps; 2304x1296 @ 30 fps; 1920x1080 @ 30 fps; HDR 1920x1080 @ 30 fps; 1920x1080 @ 45 fps; 1280x720 @ 60 fps; 1280x720 @ 30 fps; HDR 1280x720 @ 30 fps
Matryca OmniVision OV 4689
Kąt widzenia 170°
Jasność f=1,8
Rozszerzenie pamięci Karta microSD / SDHC / SDXC do 128 GB
Bateria Wbudowana Li-Ion
Akcelerometr (G-Sensor) Tak
Głośnik Tak
Mikrofon Tak
Złącza miniUSB, miniHDMI, microUSB (uchwyt)
Inne Wbudowany w uchwyt moduł GPS, czujnik ruchu, datownik, detekcja ruchu, nagrywanie w pętli, automatyczne rozpoczęcie nagrywania wraz z podłączeniem zasilania, system Night Vision+, system ADAS
Format zapisu plików *.mov (H.264), *.jpg
Język Język polski / angielski
Szerokość (mm) 97
Wysokość (mm) 53
Grubość (mm) 33
Waga (g) 66,5
Akcesoria w zestawie Aktywny uchwyt, ładowarka samochodowa, przewód miniUSB
Gwarancja 24 miesiące

III. Funkcje / ustawienia / nagrania

Zacznijmy od funkcji w jakie wyposażony został NavRoad myCAM HD Q-PRO.

Do dyspozycji mamy tu G-sensor, który cały czas analizuje nasz przejazd i w razie wykrycia  gwałtownego manewru (hamowanie, przyspieszenie)  lub kolizji zabezpieczy nagranie przed przypadkowym usunięciem lub nadpisaniem, zapisując go w oddzielnym katalogu.  

Rejestrator wyposażony jest też w czujnik ruchu, który natychmiast po wykryciu ruchu przed obiektywem uruchamia nagrywanie i zapisuje  20-sekundowy film. Jest to przydatne podczas naszej nieobecności w samochodzie, jednak musimy pamiętać aby zapewnić rejestratorowi stałe zasilanie które zazwyczaj jest odcinane po wyjęciu kluczyków ze stacyjki.

Kolejną funkcjonalnością  która zasługuje na uwagę jest możliwość korzystania z danych dostarczanych przez moduł GPS. Na zarejestrowanym filmie możemy zapisać naszą dokładną pozycję jak również prędkość poruszania się samochodu, co może  być nieocenione w przypadku udowadniania naszej niewinności (czasem może też zadziałać na naszą niekorzyść tak więc uważajcie) 

Powyższe funkcje nie są czymś wyjątkowym szczególnie w przypadku rejestratorów z wyższej półki, ale kolejna funkcja to już raczej niestandardowe rozwiązanie wyróżniające myCAM HD Q-PRO na tle konkurencji.  Chodzi tu o ADAS (Advanced Driver Assistant System), który pozwolił na implementację głosowych systemów ostrzegania, które dzięki zaawansowanym algorytmom rozpoznawania obrazu znacznie poprawiają poziom bezpieczeństwa.
FCWS (ang. Forward Collision Warning System) informuje głosowo o niebezpiecznym zbliżaniu się do pojazdu przed nami, w przypadku nie zachowania należytej uwagi, natomiast LDWS (Lane Departure Warning System) to w uproszczeniu asystent pasa ruchu, który informuje nas o przekroczeniu linii wyznaczonego pasa.

Zanim przejdziemy do najważniejszego czyli jakości nagrań to jeszcze kilka informacji na temat menu i ustawień z którymi spotkacie się w przypadku tego rejestratora. Tutaj również producent stanął  na wysokości zadania i dostarczył nam bardzo intuicyjne oprogramowanie które w połączeniu z dobrze działającymi przyciskami nawigacyjnymi sprawia że zarówno obsługa jak i konfiguracja rejestratora nie sprawi żadnych problemów nawet mniej obeznanym użytkownika. Menu jest w języku polskim, funkcje są logicznie rozmieszczone i dobrze opisane. Jedyne co mi tu przeszkadza to zbyt szybkie automatyczne wyrzucanie z wybranego menu lub funkcji do ekranu głównego co nie pozwala na zbyt długie zastanowienie się nad konkretnym ustawieniem.

W przypadku rejestratora myCAM HD Q-PRO za jakość nagrań odpowiada sensor optyczny OmniVision OV 4689, wielosoczewkowy szklany obiektyw oraz wydajny chipset  Ambarella A7 LA 5. To właśnie dzięki tym podzespołom możemy rejestrować filmy w rozdzielczości HD+ czyli aż  2560×1080 px przy 30. klatkach na sekundę. Trzeba tutaj jednak pamiętać że filmy w takiej rozdzielczości zajmują dużo miejsca na karcie microSD, dlatego też trzeba wziąć to pod uwagę przy zakupie odpowiedniej karty.  myCAM HD Q-PRO obsługuje karty do 128 GB, jednak musicie pamiętać aby były to karty minimum klasy 10, ponieważ z wolniejszymi rejestrator nie będzie współpracować. Podczas testów próbowałem zainstalować w nim starsze  karty o niższych prędkościach które akurat miałem pod ręką (działały w modelu myCAM HD Cube), i niestety rejestrator za każdym razem odmawiał zapisu nagrań. W związku z powyższym zamówiłem do testów jedną z ciekawszych kart microSD obecnie dostępnych na rynku jaką jest Canvas Go od Kingstona.

Jest to karta o najwyższej prędkości zapisu i odczytu (Class 10 UHS-I U3 ) odczyt 90 MB/s i zapis 45 MB/s tak więc jest aż czterokrotnie szybsza niż ta jaką zaleca producent rejestratora. Karta ta idealnie nadaje się więc zarówno do zastosowania z tym wideorejestratorem jak również w kamerach 4K, smartfonach, tabletach itp.dzięki czemu jest bardzo opłacalnym zakupem i z pewnością posłuży przez dłuższy okres czasu. Jeżeli karta was zainteresowała to poniżej zamieszczam kilka informacji na jej temat ze strony producenta.

Karta microSD Canvas Go!™ firmy Kingston powstała z myślą osobach prowadzących aktywny tryb życia. Pozwala rejestrować Twoje przygody w rozdzielczości 1080p lub nawet 4K. Rygorystyczne testy gwarantują wytrzymałość karty2, dzięki czemu możesz być pewny, że wspomnienia zapisane kamerą GoPro®, dronem lub rejestratorem samochodowym są bezpieczne. Karty dostępne są w pojemnościach do 128 GB3, co wystarczy na zarejstrowanie całej wyprawy.

Współpracuje z kamerami sportowymi, dronami i rejestratorami samochodowymi
Prędkości Class 10 UHS-I U3 – odczyt 90 MB/s i zapis 45 MB/s4
Pojemności do 128 GB3

Wróćmy jednak do samego rejestratora i jakości nagrań. Oprócz wysokiej klasy podzespołów odpowiadających za jakość obrazu zastosowano tu dodatkowo system Night Vision+ którego zadaniem jest  zapewnienie najwyższej czułości obrazu w trudnych warunkach oświetleniowych. Pozwala to na rejestrowanie dobrej jakości filmów z przejazdów nocnych z czym jak wiecie większość rejestratorów ma największy problem. Dodatkowo mamy tu dostęp do trybu HDR (ang. High Dynamic Range)/WDR (ang. Wide Dynamic Range) którego zadaniem jest poprawa kontrastu i dynamiki nagrań co też trzeba zapisać po stronie plusów tego wideorejestratora. 

Podczas kilku dni kiedy miałem okazję pojeździć z rejestratorem NavRoad myCAM HD Q-PRO zebrałem trochę materiałów które pozwoliły mi zapoznać się z jego możliwościami i muszę przyznać że rejestrator mnie nie zawiódł. Szeroki kąt widzenia, duża szczegółowość, niezłe odwzorowanie kolorów oraz przyzwoite nagrania nocne to cechy których oczekiwałem od rejestratora za prawie 400zł. Ponieważ moje wrażenia mogą być jednak subiektywne, zebrałem dla was kilka nagrań wykonanych w rożnych warunkach oświetleniowych tak abyście sami mogli ocenić jakość nagrań i możliwości tego rejestratora. Zachęcam was też abyście dzielili się w komentarzach swoimi ocenami odnośnie jakości nagrań jak i samego rejestratora myCAM HD Q-PRO, co z pewnością będzie pomocne dla wszystkich szukających dobrej kamery samochodowej która sprawdzi się w każdych warunkach.  

Na koniec chciałbym jeszcze wspomnieć o specjalnej aplikacji na komputer, jaką dostarcza nam producent, a która pozwala na rozbudowaną analizę naszych zarejestrowanych przejazdów. W aplikacji oprócz filmu z przejazdu zobaczycie mapę z lokalizacją przemieszczającego się pojazdu, informacje z G-sensora, dokładne dane geograficzne oraz informacje o prędkości. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie z którym przyznam się, dotychczas się nie spotkałem a nie ukrywam bardzo mi się podoba. Działanie tej aplikacji możecie zobaczyć pod tym linkiem - https://www.navroad.com/TEMP/navroad_gps_player.mp4

V. Podsumowanie

NavRoad myCAM HD Q-PRO to z pewnością wyróżniający się  wideorejestrator jaki w ostatnim czasie pojawił się na rynku. Solidna aluminiowa obudowa, aktywny uchwyt z modułem GPS, wydajny procesor, matryca OmniVision OV 4689, wysoka jakość nagrań w rozdzielczości HD+, system Night Vision+ poprawiający jakość nagrań nocnych oraz wbudowany asystent ADAS, ostrzegający nas o niebezpieczeństwach, to cechy charakterystyczne dla urządzeń z wyższej półki. Czy zatem warto wydać na niego prawie 400zł? - według mnie tak, ale jestem też ciekaw waszej opinii na ten temat, dlatego też dzielcie się z nami swoimi spostrzeżeniami i uwagami odnośnie tego rejestratora tak aby opinia na jego temat była jak najbardziej obiektywna.