Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

banner

 gs270 grey fr front back web

Po całkiem niezłym przyjęciu telefonu Gigaset GS170 przyszedł czas na sprawdzenie drugiego z smartfonów tego producenta a mianowicie modelu Gigaset GS270. Jego atutem mają być ośmiordzeniowy procesor, wyświetlacz  FullHD 1920x1080 px oraz potężna bateria o pojemności 5000mAh. Jak takie połączenie sprawdzi się podczas codziennego użytkowania, i czy warto będzie zainteresować się tym telefonem? O tym przekonamy się podczas dzisiejszej recenzji. ( sprawdź aktualne ceny )

I. ROZPAKOWANIE / OBUDOWA / JAKOŚĆ WYKONANIA

Gigaset GS270 zapakowany został w niemal identyczne pudełko jak model GS170, utrzymane w biało-pomarańczowych barwach z dużym zdjęcie telefonu na froncie i specyfikacją techniczna na spodniej części. 

Zestaw

W pudełku wraz z telefonem znajdziemy standardowe wyposażenie: ładowarkę, kabel USB, słuchawki, igłę do otwarcia szufladki na karty SIM oraz instrukcje obsługi.

  

Wykonanie.

Telefon jak przystało na produkt niemieckiego producenta został całkiem nieźle wykonany, chociaż muszę przyznać że w tej cenie można było już liczyć na metalową konstrukcję, która niewątpliwie podniosła by prestiż tego modelu

Brak metalowych elementów konstrukcji nie wpłynął jednak na sztywność konstrukcji telefonu, co do której nie można mieć żadnych uwag. Smartfon dobrze prezentuje się też pod względem designu w niczym nie ustępując na tym polu swoim bezpośrednim rywalom. Dobrej jakości materiały, zaokrąglone kształty, niemal idealne spasowanie poszczególnych elementów, to cechy które niewątpliwie należy wyróżnić. 

Front telefonu w głównej mierze stanowi duży 5.2" wyświetlacz LCD, przykryty taflą wysokiej jakości szkła 2D. producent zapewnia że posiada ono twardość diamentu i jest odporne na zarysowania, ale na wszelki wypadek wolałem tego nie sprawdzać. Dużym plusem jest tu zastosowanie specjalnej powłoki anty-smugowej która znacznie redukuje ślady dotykania palcami oraz efektywnie chroni telefon przed zabrudzeniami.

Jeżeli czytaliście moją poprzednią recenzję modelu Gigaset GS170 to zapewne pamiętacie że narzekałem tam na brak przycisków sensorycznych pod ekranem, co powodowało że przestrzeń użytkowa ekranu była nieco ograniczona a pod ekranem mieliśmy puste miejsce. Tutaj taka sytuacja na szczęście nie występuje i przyciski znalazły się na swoim miejscu, co niewątpliwie cieszy, ale żeby nie było zbyt kolorowo to muszę powiedzieć że nie są one podświetlane, nie mówiąc już o możliwości zamiany ich miejscami. Jak widzicie jest zdecydowanie lepiej ale do ideału jeszcze nieco brakuje.

Niczego natomiast nie brakuje jeżeli spojrzymy nad ekran. Oprócz głośnika słuchawki znajdziemy tu przednią kamerę o rozdzielczości 5M, czujnik światła, czujnik zbliżeniowy, a nawet diodę powiadomień. 

Sprawdźmy teraz jak prezentuje się tylna część telefonu Gigaset GS270. Pomimo iż nie mamy tu metalowej obudowy to jednak zastosowane tworzywo sztuczne bardzo dobrze ją emituje a przy tym podobnie jak szkło na froncie jest odporne na wszelkiego rodzaju odciski palców. Podobnie jak w modelu GS170 znajdziemy tu lekko zagłębiony czytnik linii papilarnych otoczony srebrną obwódką oraz obiektyw głównego aparatu wraz z diodą doświetlającą, które tym razem zostały przesunięte bliżej lewej krawędzi. 

Nie zmieniło się natomiast umieszczenie głośnika który nadal znajduje się w dolnej części obudowy, co jak wiecie nie uważam za najlepsze rozwiązanie, choć niestety bardzo często stosowane przez konstruktorów. Dużo lepszym miejscem na głośniki jest dolna krawędź telefonu ale jak widać nie można mieć wszystkiego. 

Jeżeli chodzi o złącza i przyciski to tutaj bez niespodzianek. Na dolnej krawędzi znalazło się złącze ładowania microUSB, (które tym razem otrzymało wsparcie dla OTG co niewątpliwie trzeba odnotować na plus), prawa krawędź zarezerwowana została dla belki regulacji głosu i przycisku Power, natomiast górna dla złącza słuchawek. Na lewej krawędzi umieszczono natomiast szufladkę na karty SIM i microSD, jak się pewnie domyślacie możemy w niej zamontować dwie karty SIM lub jedną kartę SIM i kartę microSD.

Jak się pewnie już domyślacie, telefon jest nierozbieralny, a co za tym idzie bez interwencji serwisu nie ma możliwości wymiany baterii.

Kończąc tą część, chciałbym zwrócić waszą uwagę na jeszcze jeden bardzo istotny szczegół jeżeli chodzi o konstrukcje tego telefonu a mianowicie jego grubość i wagę. Biorąc pod uwagę że telefon wyposażony jest w bardzo dużą baterię o pojemności 5000mAh, spodziewałem się że będzie on gruby i ciężki, a tutaj okazuje się że w niczym nie ustępuje on modelom z bateriami o połowę mniejszymi czym muszę się przyznać bardzo pozytywnie mnie zaskoczył.

Zanim przejdziemy do dalszej części, zapraszam do wideo-recenzji smartfona Gigaset GS270

Jeżeli film ci się podobał kliknij  tutaj i subskrybuj nasz kanał

II. PARAMETRY / SPECYFIKACJA TECHNICZNA

Po ocenie zewnętrznej przyszedł czas na  zapoznanie się z jego specyfikacją.

Wersja systemu operacyjnego Android™ 7.0 Nougat
Interfejs użytkownika Android™ 7.0 Nougat
Wielofunkcyjny czujnik linii papilarnych
Scrolling function for browsing screen pages Tak
Zapis 5 różnych profili Tak
Odblokowanie telefonu Tak
Odebranie połączenia Tak
Wyłączenie budzika Tak
Wykonanie zdjęcia Tak
Kamery
Kamera główna (funkcje fotograficzne) Obiektyw 5-elementowy (dla ostrych zdjęć), Rozdzielczość 13 MP, auto focus, Przysłona: f2.2, LED flash
Kamera główna (funkcje wideo) Rozdzielczość: 1080p, Zwolnione tempo nagrywania (1:2 lub 1:4)
Kamera przednia 5 MP, stała ostrość
Panorama mode Tak
Beauty mode: smoothes skin impurities, helping your face look more beautiful Tak
Gesture control for triggering selfies Tak
Tryb PIP (picture-in-picture): Jednoczesna aktywacja obrazu z przedniej i tylnej kamery w celu połączeniu dwóch zdjęć w jedno (np. selfie i krajobraz) Tak
Tryb efektów kolorystycznych Tak
Funkcje Smart
Uruchamianie aplikacji przez narysowanie na ekranie uprzednio zdefiniowanej litery (maksymalnie do 8 liter) Tak
Create screenshots by swiping from the top to bottom with three fingers Tak
Wyświetlacz
Przekątna ekranu Rozmiary wyświetlacza: 13.3 cm / 5.2‘‘, 11.6 x 6.5 cm
Rozdzielczość 1920 x 1080 Pixel (Full HD)
Powierzchnia Szkło 2.5D z ochroną przed zarysowaniem i zabrudzeniami
Typ Incell IPS
Wyświetlacz: Liczba kolorów 16.7 Mil.
Dotyk pojemnościowy Wielopunktowy (do 5 punktów)
Gęstość pikseli 424 PPI
Kontrast 1000:1
Jasność 450 cd/m2
Front LED indicator light for new messages and charging status Tak
Czujniki
Typy czujników Czytnik linii papilarnych, Czujnik położenia, Czujnik zbliżeniowy, Czujnik oświetlenia
Łączność
Wspierane sieci GSM / 2G: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS / 3G: 900 / 2100 MHz, FDD / LTE / 4G: 800 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 MHz
Voice over LTE (VoLTE) Tak
Voice over Wifi (VoWiFi) Tak
WLAN IEEE 802.11 a/b/g/n 2.4G and 5G
Bluetooth® Bluetooth® wersja 4.0
Radio FM Tak
Interfejsy
Dual SIM Suwak na 2 karty Nano SIM lub 1 kartę Nano SIM i kartę micro SD
Typ portu USB Micro
Wersja USB 2.0
Headset connection 3.5 mm
Lokalizacja
Funkcje nawigacji A-GPS, GPS, WiFi, Sieć komórkowa, Glonass
Akumulator
Typ akumulatora Bateria litowo - polimerowa
Pojemność baterii 5000 mAh / 3.8 V
Przykładowe czasy używania Czas czuwania do 850h (2G) / 708h (3G/4G) z jedną kartą SIM, Czas czuwania(Dual SIM) do 607h, Czas rozmowy: 47h (2G) / 26h (3G/4G), Odtwarzanie muzyki do 110h, Odtwarzanie wideo do 18h
Ładowarka
Parametry 5V 2A Quick charge
Czas ładowania ok. 4h
Procesor / Chipset
Typ procesora CPU MTK 6750T Octa-Core
Częstotliwość taktowania 1.5GHz
Pamięć
eMMC 16 GB
LPDDR3 2 GB
Memory expansion up to 128 GB (hot-plugging capable)
Obudowa
Wymiary 149,5 mm (W), 74 mm (S), 8,95 mm (D)
Masa ca. 160 g
Zawartość opakowania
Wyposażenie 1 Gigaset GS270, 1 charger (USB 2.0), Narzędzie do wysuwania kart, 1 Micro USB cable, 1 Słuchawki

III. SYSTEM I A LIKACJE

System

Gigaset GS270 działa pod kontrolą systemu Android 7.0, w praktycznie czystej w wersji. Mamy tu typowe ustawienia jakie znajdziecie w większości telefonów z tym systemem operacyjnym dlatego też nie będę ich tu po raz kolejny opisywał. Natomiast waszą uwagę chciałbym zwróci na funkcje smart oraz ustawienia czytnika odcisków palców które to chciałbym wam nieco przybliżyć. 

- funkcje smart 

Funkcje smart to w tym przypadku nic innego jak uruchamianie wybranych aplikacji poprzez narysowanie odpowiedniej litery na wygaszonym ekranie telefonu. Do dyspozycji mamy osiem liter do których przypisane zostały określone aplikacje, które to uruchamiają się automatycznie po wspomnianym nakreśleniu na ekranie wybranej litery. Jeżeli jednak chcielibyście aby dana litera otwierała inną z waszych aplikacji niż te standardowo przypisane, to również nie będzie z tym problemu ponieważ wszystkie ustawienia są edytowalne i możemy do każdej literki przypisać dowolną aplikację jaką mamy zainstalowana w telefonie. 

W funkcjach smart możemy też uruchomić specjalną opcję ułatwiającą wykonywanie zrzutów ekranu poprzez  przeciągniecie trzema palcami po ekranie. 

Jak może pamiętacie funkcje "smart" były już dostępne w modelu Gigaset GS170 za co wówczas chwaliłem ten telefon i nie inaczej jest i tym razem, natomiast nadal brakuje mi tu funkcji pozwalającej na wybudzenie telefonu podwójnym kliknięciem w ekran. Oczywiście jest to drobnostka ale wiecie jak jest z przyzwyczajeniami, trudno z nimi wygrać.

- odcisk palca

Czytnik linii papilarnych w telefonach z tego przedziału cenowego to coraz częściej standardowe wyposażenie, dlatego też cieszy fakt że konstruktorzy smartfona Gigaset GS270 o nim nie zapomnieli. Zazwyczaj czytnik wykorzystujemy do odblokowania telefonu, jednak w przypadku smartfona Gigaset jego zastosowanie może być nieco szersze. Oprogramowanie do zarządzanie czytnikiem wyposażono w kilka dodatkowych funkcji dzięki którym przykładając palec do czytnika: otworzycie aparat, wykonacie zdjęcie, odbierzecie połączenie, wyłączycie alarm czy też będziecie mieć możliwość przewijania tekstu na stronach internetowych bez dotykania ekranu. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest tu też możliwość blokowania wybranych aplikacji, które będziecie mogli uruchomić dopiero po przyłożeniu palca do czytnika.

Jeżeli chodzi o czułość i precyzje działania czujnika  to mam wrażenie że działa on zdecydowanie lepiej niż w modelu GS170, praktycznie za każdym razem bezbłędnie rozpoznając moje odciski palców, zarówno podczas odblokowywania ekranu, jak i zabezpieczonych aplikacji. pewne uwagi można jedynie mieć co do samego czasu reakcji, który mógłby być tu nieco krótszy,  jednak nie obniża to zbytnio jego pozytywnej oceny.

Aplikacje 

Przejdźmy teraz do domyślnie zainstalowanych aplikacji które dostajemy wraz z telefonem. Jak wiecie nie lubię gdy producenci narzucają nam szereg aplikacji (z czego większość reklamowych), które niepotrzebnie zaśmiecają nam telefon i których w prosty sposób nie da się odinstalować. Tutaj na szczęście taka sytuacja nie ma miejsca. Co prawda oprócz standardowych aplikacji jakie otrzymujemy wraz z systemem Android znalazło się tu kilka przemyconych przez firmę Gigaset, jednak wszystkie one dają się łatwo odinstalować, tak wiec pod tym kątem kolejny plusik do końcowej oceny.

 

IV. EKRAN / WYDAJNOŚĆ

Ekran

Gigaset GS270 wyposażony został w ekran 5,2-cala, wykonany w technologii in-cell i pracujący z rozdzielczością Full HD (1920 x 1080 pikseli). Ekran cechuje się bardzo dobrymi kątami widzenia, wysokim kontrastem 1000:1 oraz bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów. Wysoka rozdzielczość i upakowanie pikseli na poziomie 424 ppi, sprawia że obraz jest wyrazisty a poszczególne piksele niemal niezauważalne. Nieźle wypada też automatyczne podświetlenie ekranu i to w pełnym zakresie, dzięki czemu zarówno wieczorem w ciemnym pomieszczeniu jak i w środku dnia gdy przebywamy na zewnątrz, korzystanie z telefonu jest komfortowe i dopiero pełne słońce świecące wprost na ekran może popsuć nam to dobre wrażenie jakie on sprawia. 

Telefon wyposażony został w 10-cio punktowy dotyk który działa tu bez zarzutu. Jest precyzyjny, posiada odpowiednią siłę nacisku, dobry czas reakcji i potrafi obsłużyć wszystkie dostępne gesty. 

wydajność

Gigaset GS270 zbudowany został w oparciu o sprawdzony ośmiordzeniowy procesor MediaTek 6750T Cortex-A53, taktowany zegarem 1.5Ghz, wspierany grafiką Mali-T860 MP2 oraz 2GB pamięci RAM. Do dyspozycji mamy też 16GB pamięci wbudowanej - jak takie zestawienie sprawdzi się w benchmarkach? Przekonajmy się.  

Niestety nie mogłem sprawdzić jego wydajności  w najpopularniejszym z benchmarków czyli Antutu, ponieważ najnowsza wersja tej aplikacji jakoś nie chce współpracować z tym telefonem. Co prawda zainstalowałem sobie starszą wersje Antutu z pliku APK jaki miałem gdzieś na komputerze, ale ponieważ zawsze staram się pokazywać wam wyniki z aktualnych wersji aplikacji postanowiłem że nie będę tutaj ich publikował tak aby nikt nie miał później pretensji że u niego nie działa. Powiem tylko informacyjnie że w starszej wersji Antutu telefon uzyskał wynik 41360 pkt. co zresztą jest bardzo wiarygodnym wynikiem odpowiadającym wynikom podobnych modeli telefonów opartych na tym chipsecie. 

Wyniki jakie mogliście zobaczyć w pozostałych benchmarkach napawają optymizmem, ponieważ gwarantują naprawdę bardzo sprawne działanie telefonu i to nie tylko podczas codziennych czynności, ale również podczas rozgrywek w większość gier dostępnych w sklepie Google Play. Oczywiście nie mówię tu o najbardziej wymagających tytułach ponieważ do wyników flagowych modeli jest mu bardzo daleko, ale też wypada on zdecydowanie lepiej niż większość modeli budżetowych dostępnych na rynku. Dla przykładu jest on niemal trzykrotnie szybszy niż jego mniejszy brat Giggaset GS170 którego również miałem okazję jakiś czas temu testować, a różnica w cenie pomiędzy oboma modelami to tylko niecałe 200zł.   

Jak działa smartfon Gigaset GS270 możecie zobaczyć w poniższej wideo-recenzji

V. KOMUNIKACJA / MULTIMEDIA / KAMERY

Gigaset GS270 wyposażony został w funkcję Dual SIM, dzięki której możemy jednocześnie korzystać z dwóch numerów telefonicznych. Niestety zastosowano tu złącze hybrydowe tak więc z tej funkcji skorzystacie jedynie pod warunkiem iż nie będziecie używać karty microSD, ponieważ jak się pewnie domyślacie jedno wyklucza drugie.  Na plus trzeba natomiast zaliczyć że obie karty SIM posiadają wsparcie dla 4G/LTE, co nadal nie jest standardem w przypadku dużej liczby telefonów.

Gigaset GS270 bardzo dobrze wypada jeżeli chodzi o realizacje połączeń telefonicznych. Nie zdarzyło mi się aby telefon gubił zasięg czy nie mógł nawiązać połączenia z nadajnikiem,  jakość rozmów w obu kierunkach jest poprawna a siła mikrofonu i głośność słuchawki pozostaje bez zastrzeżeń. Dużym atutem telefonu jest też wsparcie dla technologi Voice over LTE oraz Voice over WiFi, co bardzo rzadko spotykane jest w przypadku smartfonów oferowanych nawet w tym segmencie cenowym, a co w bardzo dużym stopniu wpływa na jakość połączenia.  

Multimedia

Gigaset GS270 nie ma żadnych problemów z odtwarzaniem filmów wideo zarówno tych zgranych na kartę microSD, dysków i pendrive podłączonych do telefonu poprzez kabel OTG, czy też odtwarzanych z internetu. Nawet filmy w najwyższej rozdzielczości działają z pełną prędkością, bez klatkowania i artefaktów co oczywiście jest zasługą wspomnianego już wcześniej chipsetu. Jeżeli chodzi o  filmy odtwarzane z serwisów online takich jak np. YouTube to do wyboru mamy FullHD, tak więc możecie liczyć na naprawdę dobrej jakości obraz i dźwięk, chociaż w przypadku tego drugiego proponuję skorzystać z słuchawek, ponieważ choć wbudowany głośnik gra przyzwoicie to jednak zdecydowanie brakuje mu niskich tonów, co jest bolączką większości smartfonów nie tylko w tym segmencie cenowym.

Kamery

Kamery to niewątpliwie istotny element każdego smartfona, dlatego też nie mogło zabraknąć tu podstawowych informacji na ich temat. Jak mogliście się już zorientować studiując specyfikację techniczną tego modelu, do dyspozycji mamy tu dwie kamery o rozdzielczości 5MP i 13MP. Pozwalają one na wykonanie przyzwoitych zdjęć szczególnie w dobrych warunkach oświetleniowych. Zdjęcia charakteryzują się dobrą ostrością oraz poprawnym odwzorowaniem kolorów, nie ma też problemów z działaniem autofocusa. Oczywiście w przypadku słabszego oświetlenia jakość zdjęć zdecydowanie spada ale nadal jest na akceptowalnym poziomie - nie jest to lustrzanka, ale do codziennych zastosowań w zupełności wystarczy.

Aparat oprócz typowych funkcji takich jak wykonywanie zdjęć za pomocą gestów czy też wykrywanie uśmiechu, ma jeszcze dwie funkcje na które warto zwrócić uwagę a mianowicie tryb slow-motion oraz możliwość równoczesnego wykonania zdjęć zarówno przednią jak i tylną kamerą co pozwala na stworzenie  bardzo ciekawych zdjęć i filmów którymi warto będzie się później pochwalić w gronie znajomych. 

Jakość zdjęć oceńcie sami:

główny aparat

przednia kamera

VI. WiFi / NFC / GPS i  bateria 

WiFi

Gigaset GS270 wyposażony został w podwójny modem WiFi, obsługujący zarówno pasmo 2.4Ghz jak i 5Ghz, co jest szczególnie istotne w dobie coraz bardziej zaśmieconego pasma 2.4Ghz, na którym coraz trudniej uzyskać stabilne transfery. Do sprawdzenia  WiFi jak zwykle posłużyłem się aplikacją Wifi Analyzer z której wynikami możecie zapoznać się poniżej.

Pomiarów dokonałem w pokoju z routerem, pokoju obok ( jedna ściana z cegły), oraz dwa pokoje dalej (dwie ściany z cegły).

Z dokonanych pomiarów wynika że moduł WiFi jest dobrej jakości, gwarantując stabilne połączenie nawet w pokojach znacznie oddalonych od routera. Pomimo iż w na częstotliwości 5Ghz sygnał jest znacznie słabszy (co jest typowe dla tego pasma) to jednak transfery są zdecydowanie lepsze niż w paśmie 2.4 Ghz na którym telefon ma teoretycznie silniejszy sygnał. 

NFC 

Niestety producent nie zastosował tu modułu NFC, a szkoda,  ponieważ w dobie coraz bardziej popularnych płatności za pomocą telefonów, taka funkcjonalność staje się coraz bardziej poszukiwana. 

GPS

Moduł GPS w smartfonie Gigaset GS270, zaskoczył mnie wyjątkowo pozytywnie. Testując telefon w pomieszczeniu na parterze ok 3-4m od okna, udało mi się połączyć z satelitami i ustalić swoją pozycję i to dosłownie w ciągu kilkunastu sekund co jest naprawdę bardzo rzadko spotykane, nawet w przypadku znacznie droższych modeli. Jeżeli więc często korzystacie z funkcji GPS w telefonie to ten model z pewnością was nie zawiedzie. 

Bateria.

Na koniec przyszedł czas na baterię, która jest chyba największym atutem tego modelu. Do dyspozycji mamy tu aż 5000mAh co w połączeniu z dość umiarkowanym apetytem na energie jaki posiada Gigaset GS270, powoduje że dwa / trzy dni pracy nie jest dla niej specjalnym wyzwaniem i to nawet bez szczególnego oszczędzania telefonu. Poniżej możecie zobaczyć jak wypada w aplikacji Bateria HD

VII. Podsumowanie.

Gigaset GS270 to kolejny udany model tego producenta który z pewnością zasługuje na uwagę. Dobrej jakości wykonanie, niezły design, bardzo dobry ekran w rozdzielczości FullHD, wydajność zapewniająca płynne działanie telefonu niemal w każdych warunkach oraz rewelacyjna bateria o pojemności 5000mAh to cechy które z pewnością należy podkreślić. Czy jest on jednak wart swojej ceny?  ( sprawdź aktualne ceny ) No właśnie: brak  modułu NFC, nie podświetlane przyciski pod ekranem z przypisanymi na stałe funkcjami, tylko 2GB pamięci RAM i 16GB miejsca na dane, to może okazać się zbyt mało aby podbić rynek smartfonów w tym przedziale cenowym, tym bardziej że ostatnio Xiaomi dość mocno obniżyło ceny swoich smartfonów. Miejmy jednak nadzieję że Gigaset również wprowadzi jakieś promocje na swoje modele, ponieważ gdyby cena modelu Gigaset GS270 plus spadła do obecnego poziomu modelu GS270, a ten z kolei nieco potaniał to były by to jedne z wyróżniających się smartfonów na rynku, którymi z pewnością warto by się zainteresować.