Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

i300 600x600 5

Ferguson I300   - hybrydowe radio internetowe z tunerem FM i DAB+

Radio, podobnie jak niedawno telewizja przechodzi cyfrową rewolucje, analogowe stacje nadawane w paśmie FM, coraz częściej przesyłają równolegle swój sygnał w znacznie lepszej jakości cyfrowej (DAB+), jak również udostępniają transmisję w internecie. Zmienia się też nasze podejście i oczekiwania względem odbiorników radiowych, które jak dotąd nie oferowały zbyt wiele a ich ograniczenia wynikały głównie z jakości i mocy odbieranego sygnału, z którym jak wiecie w różnych regionach było i nadal jest różnie. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom słuchaczy firma Ferguson wprowadziła na rynek zupełnie nowy odbiornik radiowy, dzięki któremu zyskujemy dostęp zarówno do analogowych i cyfrowych stacji radiowych, jak również tysięcy stacji radiowych z całego świata dostępnych w internecie. Jeżeli chcecie wiedzieć więcej, to zapraszam do recenzji Fergusona I300

I. Zawartość pudełka i ocena zewnętrzna:

Radio zapakowane zostało w tekturowe pudełko na którym znalazło się zdjęcie urządzenia oraz jego specyfikacja techniczna

W pudełku oprócz radia znajdziecie kabel zasilający, kabel audio oraz instrukcje obsługi wraz z kartą gwarancyjną.  

Samo radio designem nawiązuje do modnego ostatnio stylu retro. Jego konstrukcja to połączenie tworzywa sztucznego i drewna (sklejki / płyty mdf) z  kolorowym wyświetlaczem. Do wyboru mamy dwa warianty okleiny imitujące jasne i ciemne drewno do których odpowiednio dopasowano kolory plastików. 

Front radia prawie w całości zajmuje metalowa maskownica ukrywająca wydajne głośniki stereo, oraz duży kolorowy wyświetlacz. Całość uzupełniają dwa pokrętła do regulacji głosu oraz obsługi menu, oraz rząd niedużych przycisków funkcyjnych. Czy takie połączenie stylu retro z aktualnymi trendami może się podobać? Myślę że tak ale to już indywidualna opinia każdego z was.

Pozostaje nam jeszcze spojrzeć na tylną ściankę radioodbiornika. Tutaj podobnie jak w przypadku  radioodbiorników z poprzedniej epoki wygląda to dość skromnie. Znajdziemy tu zaledwie gniazdo zasilania, teleskopową antenę, wyjście słuchawkowe oraz wejście AUX.  Co prawda mamy tu złącze USB nawiązuje do obecnych czasów, ale służy ono jedynie do ładowania urządzeń mobilnych i nie będziemy mogli słuchać za jego pomocą muzyki z pendrive itp. 

Brak możliwości podłączenia pendrive -a czy kart pamieć nieco zaskakuje, ponieważ takie funkcje dostępne są już w najtańszych urządzeniach, ale jak widać producent wyszedł z założenia że skoro mamy do dyspozycji Bluetooth, WiFi i DLNA to nie ma potrzeby korzystać z zewnętrznych nośników a szkoda ponieważ ciągle wiele osób przechowuje swoją muzykę na takich nośnikach.  

Wraz z radiem Ferguson I300 otrzymujemy pilota zdalnego sterowania który znacznie upraszcza obsługę odbiornika. Co do jego wykonania nie mam żadnych uwag, nie jest to co prawda konstrukcja budząca szczególny zachwyt, ale jest przyzwoicie wykonany, przyciski maja odpowiednią wielkość i przyjemny w dotyku podgumowany materiał, działają poprawnie i jeżeli przyzwyczaimy się już do  układu funkcji na pilocie to korzysta się z niego naprawdę dobrze.

Jeżeli jednak korzystanie z pilota nie do końca komuś odpowiada to producent przygotował dla was dedykowaną aplikacje na smartfony z systemem Android i iOS o której nieco więcej za chwilę. 

II. Specyfikacja Techniczna

Tuner DAB, DAB+ i FM z RDS
Łatwy dostęp do ponad 16 tys. stacji internetowych
Radio internetowe z łącznością Wi-Fi
Aplikacja mobilna dla wygodnego sterowania
Bezprzewodowe przesyłanie plików audio DLNA z PC lub Maca
Przesyłanie dźwięku przez Bluetooth
Wyświetlacz kolorowy: 2,4” TFT LCD
Intuicyjne sterowanie
Funkcja cyfrowego budzika z funkcjami sleep i snooze
Stacja pogodowa – prognoza dla 5000 miast
60-watowy wzmacniacz
Dwa 2,5-calowe głośniki 30W
Wejście AUX IN
Wyjście słuchawkowe 3,5 mm
Wymiary: 330 x 173 x 115 mm
Waga: 2.36KG
USB Port Output: DC 5V 1A
Pilot zdalnego sterowania w zestawie

III. Instalacja i obsługa

Sama instalacja i obsługa radia pomimo iż mamy do czynienia z dużą ilością funkcji, jest bardzo intuicyjna i nie wymaga jakiejś specjalistycznej wiedzy, tak wiec bez problemu poradzi sobie z nią każdy użytkownik.

Pierwszą czynnością jaką musimy zrobić to połączyć się z naszą siecią WiFi, do czego wystarczy jedynie znać nazwę sieci i hasło a wszystko resztę zrobi za nas sam odbiornik. Praktycznie od razu będziemy mieli dostęp do tysięcy stacji radiowych nadających w internecie z podziałem na gatunki muzyki kraje nadawania czy tematykę, wybór jest naprawdę ogromny.

Oczywiście radio Ferguson I300, oprócz dostępu do radia internetowego umożliwia nam również słuchanie naziemnych stacji radiowych nadawanych zarówno w paśmie Fm, jak również w wersji cyfrowej DAB+. Tutaj również wyszukiwanie stacji jest dziecinnie proste i nie rożni się od tego znanego nam z innych odbiorników radiowych. 

Jedynym minusem może tu tylko być brak możliwości podłączenia zewnętrznej anteny, przez co użytkownicy mieszkający na terenie o słabszym zasięgu mogą mieć problemy z odbiorem niektórych stacji radiowych. Trzeba jednak pamiętać że I300 to głównie radio internetowe i stacje których nie będziecie w stanie odebrać z anteny znajdziecie w internecie a przecież właśnie po to kupujemy radio internetowe.

Ferguson I300 posiada też inne funkcje o których warto wspomnieć, a mianowicie odtwarzanie muzyki z sieciowych dysków NAS, odtwarzanie muzyki z urządzeń przenośnych (za pomocą Bluetooth lub złącza AUX), czy też dostęp do serwisów pogodowych i informacyjnych.

Na poniższych zdjęciach możecie zapoznać się z wszystkimi funkcjami i ustawieniami jakie oferuje Ferguson I300.

Jak widzicie funkcji i możliwości jest naprawdę dużo, tak więc aby jeszcze bardziej przybliżyć wam możliwości radia Ferguson I300, przygotowałem dla was specjalny materiał video, z którego dowiecie się jak skonfigurować odbiornik, ustawić polską wersje językową, wyszukać kanały FM i DAB+ czy też zaprogramować ulubione stacje. Zobaczycie również jak zostały pogrupowane listy internetowych stacji radiowych, dowiecie się jak się po nich poruszać oraz najważniejsze posłuchacie jak  gra Ferguson I300, a gra naprawdę nieźle.

Na początku tej recenzji wspomniałem jeszcze o możliwości sterowania radiem Ferguson I300 za pomocą aplikacji mobilnej, dlatego na koniec chciałem pokazać wam jak ona wygląda i jakie funkcje oferuje. Aplikację pobieramy ze sklepu Google Play i po jej zainstalowaniu od razu mamy dostęp do wszystkich funkcji naszego radia, bez jakiejkolwiek dodatkowej konfiguracji. Aplikacja daje nam pełną kontrolę nad radioodbiornikiem począwszy od podstawowych funkcji takich jak regulacja głosu, zmiana kanału czy obsługa equalizera a na układaniu i przeglądaniu list stacji radiowych kończąc. Rozwiązanie to jest na tyle praktyczne i funkcjonalne że już po kilku dniach użytkowania trudno sobie wyobrazić jego brak.

Jest jeszcze jedna funkcja o której należy wspomnieć, a która wiąże się bezpośrednio z aplikacją mobilną. Chodzi o możliwość przesyłania głosu z aplikacji wprost do odbiornika radiowego a tym samym pozostawiania notatek głosowych które zostaną odtworzone osobą które włączą radio Ferguson I300. Zastosowanie tej funkcji oraz sposób jej wykorzystania pozostawiam waszej wyobraźni

IV. Podsumowanie

Jeżeli zapoznaliście się z powyższą recenzją, a szczególnie materiałami wideo w których mogliście bliżej poznać najnowsze radio firmy Ferguson, to z pewnością macie już wyrobione własne zdanie na jego temat. Ja ze swojej strony winien wam  jestem jeszcze krótkie podsumowanie. Radio Ferguson I300 to kolejny bardzo udany produkt tego producenta, dobra jakość wykonania, ciekawy design łączący styl retro z nowoczesnością, oraz mnóstwo funkcji które zadowolą nawet najbardziej wybrednych użytkowników. I300 to hybrydowy odbiornik radiowy pozwalający na odbiór stacji radiowych zarówno tych nadawanych na falach radiowych (FM i DAB+) jak również a może przede wszystkim radia internetowego czyli tysięcy stacji radiowych z całego świata. Tym co mnie bardzo pozytywnie zaskoczyło w tym radiu to jakość dźwięku jaką zapewniają tu dwa, 2,5-calowe głośniki o mocy 30W i drewniana obudowa pełniąca rolę subwoofera. Dźwięk jest naprawdę głośny i co ważne bardzo czysty, dobrze słyszalne są niskie jak i wysokie tony co w przypadku tak niedużego radia  jest bardzo pozytywnym zaskoczeniem. Jeżeli miałbym wskazać jakieś słabsze strony tego odbiornika to chyba jedynie brak możliwości podłączenia zewnętrznej anteny oraz odtwarzania muzyki z nośników danych co według mnie w odbiorniku tej klasy powinno się jednak znaleźć.