Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

banner

ice screenshot 20190130 173151

Jakiś czas temu informowaliśmy was o wprowadzeniu na rynek nowych odbiorników z serii Ferguson Ariva Combo oznaczonych symbolami 154 i 254 Combo, a już dzisiaj zapraszam was do zapoznania się z ich recenzją. Czy urządzenia spełnią oczekiwania wymagających użytkowników? Czy warto wymienić kilka starszych tunerów (satelitarnych , kablowych czy naziemnej telewizji cyfrowej)  na jedno nowoczesne urządzenie? Czym różnią się oba modele? Na te i więcej pytań znajdziecie odpowiedź w dzisiejszym materiale.

I. Rozpakowanie i ocena wykonania

Ponieważ oba urządzenia różnią się tylko jednym elementem, a mianowicie kompatybilnym ze standardem CI+ złączem CA, w jakie wyposażony został model Ariva 254 Combo, wszystkie opisy będą odnosić się do obu modeli 

W pudełku znajdziemy tuner  Ariva 154 / 254 Combo, pilota zdalnego sterowania wraz z bateriami oraz instrukcję obsługi. Pod względem wyposażenia testowane odbiorniki nie wyróżniają się zbytnio na tle konkurencji, a szkoda ponieważ przewód HDMI lub karta WiFi były by tu z pewnością miłym dodatkiem. 

Przejdźmy zatem do oceny samego wykonania odbiornika. Firma Ferguson przyzwyczaiła nas do tego że ich produkty mogą pochwalić się dobrej jakości wykonaniem  i nie inaczej jest też w przypadku tunerów Ariva 154 Combo oraz Ariva 254 Combo. Tunery praktycznie w całości zostały wykonane z metalu, jedynie panel przedni jest z tworzywa sztucznego. Wszystkie elementy obudowy zostały dobrze spasowane a gniazda wyjść i wejść sygnałów solidnie osadzone. 

Przedni panel został wyposażony w czytelny wyświetlacz, który w trybie czuwania pokazuje aktualną godzinę (możemy z niej zrezygnować ustawiając odpowiednią funkcję w menu odbiornika ). Oprócz wyświetlacza znajdziemy tu również fizyczne przyciski służące do obsługi urządzenia (nieocenione gdy akurat zagubi się nam gdzieś na chwilę pilot), czytnik kart płatnych telewizji oraz  kompatybilne ze standardem CI+ złącze CA (tylko w modelu Ariva 254 Combo)

panele oznaczenia ariva154

1. IR: 38KHz
2. Klawisze: Góra, Dół, Lewo, Prawo, OK, Menu, Wyjście/Exit, Tryb czuwania/Standby 
3. Złącze CA/CI: obsługa kart Pay TV/obsługa modułów CI/CI+
4. Wyświetlacz: zielony, czterocyfrowy

Podobnie jak w poprzednich modelach odbiorników z serii Ariva, również nowe modele bardzo dobrze wyglądają pod względem wyposażenia w złącza. 

dostępne porty

1. ANT IN
2. LOOP OUT
3. LNB IN
4. LOOP OUT
5. USB
6. S/PDIF DIGITAL AUDIO
7. LAN
8. RS232
9. HDMI
10. SCART
11. ON/OFF
12. POWER

Odbiorniki Ferguson Ariva 154 /254 Combo dostarczane są wraz z wygodnym i intuicyjnym w obsłudze pilotem o symbolu RCU540. Pilot ten nieźle leży w dłoni, przyciski działają bez zarzutu,a ich rozmieszczenie jest intuicyjne. Jedyne zastrzeżenia można by tu mieć odnośnie małego rozmiaru przycisków odpowiedzialnych za multimedia ale to możemy mu wybaczyć.

Ferguson RCU 540 foto01 net

Zapraszam do pierwszej części recenzji odbiorników Ariva 154 i 254 Combo

II. Specyfikacja techniczna tunerów Ferguson Ariva 154 Combo oraz Ariva 254 Combo.

 

ice screenshot 20190129 200707

Z tych informacji najważniejsze to:

Odbiorniki oferują dostęp do kodowanej i darmowej telewizji satelitarnej w standardzie DVB-S/S2 oraz telewizji kablowej w standardzie DVB-C lub naziemnej telewizji cyfrowej nadawanej w standardzie DVB-T/T2.

Dzięki zastosowaniu dwóch głowic umożliwia jednoczesne oglądanie jednego z ulubionych kanałów oraz nagrywanie drugiego! Odtwarzać i zapisywać można na dysk zewnętrzny USB, poprzez który odtworzymy również swoją ulubioną muzykę, filmy oraz zdjęcia.

Oferuje również dostęp do popularnych serwisów internetowych, np. YouTube, YouPorn (kanały dla dorosłych można oczywiście zabezpieczyć przed niepowołanym odtwarzaniem), DailyMotion, RSS, Pogoda, Google Maps i wiele innych.

Funkcja Multiroom

III.Podłączenie i podstawowe funkcje.

Jeżeli mieliście do czynienia z poprzednimi modelami tunerów Ariva Combo to przesiadka na najnowszy sprzęt nie sprawi wam problemów. Oprogramowanie choć dopracowane, to jednak pod względem wyglądu jak i funkcji jest niemal identyczne jak w poprzedniej serii. Ucieszy to z pewnością osoby które nie lubią zmian, natomiast pewnie nieco rozczaruje wszystkich liczących na nowy design i dodatkowe funkcje multimedialne. 

Z menu odbiornika oraz jego funkcjami zapoznacie się oglądając drugą cześć recenzji na którą już teraz was zapraszam.

IV. Podsumowanie 

Ferguson Ariva 154 i 254 Combo to godni następcy popularnych tuner Ariva 153 i 253 Combo które przez długi czas były uznawane za jedne z najlepszych odbiorników Combo na rynku. Ich atutem jest przede wszystkim duża wszechstronność i atrakcyjna cena. Odbiorniki oferują dostęp zarówno do telewizji satelitarnej w standardzie DVB-S2, jak i naziemnej telewizji cyfrowej nadawanej w standardzie DVB-T /DVB-T2 oraz telewizji kablowej. Dzięki czytnikom kart płatnych telewizji, oraz w przypadku modelu Ariva 254 dodatkowemu złączu CA na moduły płatnych telewizji cyfrowych, odbiorniki te z powodzeniem mogą zastąpić te oferowane przez operatorów. Nie bez znaczenia jest też fakt że urządzenia wyposażono w dwie głowice które pozwalają na jednoczesne oglądanie jednego i nagrywanie treści drugiego z oglądanych kanałów. Urządzenia oferują też dostęp do aplikacji multimedialnych, dzięki którym jesteśmy w stanie odtwarzać materiały wideo, przeglądać zdjęcia czy też słuchać muzyki z zewnętrznych nośników danych podłączanych do urządzenia za pomocą portu USB lub też bezpośrednio z internetu za pomocą dedykowanych aplikacji pokroju YouTube. Trzeba jednak zaznaczyć że dostępne aplikacje o których wspomniałem pod względem funkcjonalności znacznie odstają od tych jakie znamy z urządzeń opartych o system Android, tak więc jeżeli multimedia są dla was tu priorytetem to raczej sugerował bym szukać innych urządzeń opartych o popularny system operacyjny. Jeżeli natomiast zależy wam na funkcjonalnym tunerze który pozwoli wam na jednym urządzeniu oglądać zarówno kanały satelitarne jak i naziemne lub kablowe, przy zachowaniu wysokiej jakości obrazu w rozdzielczości HD (brak obsługi 4K) to z pewnością zakup tunerów Ariwa 154 lub 254 Combo może być dobrym rozwiązaniem.