Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

banner

DAP 1620 A1 Image L Front Side Antennas 

Wzmacniacz sygnału D-Link Wi-Fi AC1200 (DAP-1620)

Wzrost ilości urządzeń mobilnych będących w naszym posiadaniu, takich jak laptopy, tablety czy smartfony, powoduje że dostęp do sprawnie działającej sieci Wi-Fi to w naszych czasach podstawa. O ile w przypadku niedużych mieszkań nie stanowi to większego problemu, to już w przypadku domów, czy dużych powierzchni biurowych, zapewnienie mocnego i stabilnego sygnału Wi-Fi, często staje się nie lada wyzwaniem. Na szczęście z pomocą przychodzą nam takie urządzenia sieciowe jak wzmacniacze sygnału, pozwalające w prosty i szybki sposób wzmocnić naszą sieć Wi-F i zwiększyć jej zasięg. Dzisiaj recenzja jednego z ciekawszych wzmacniaczy jakim jest DAP-1620 od D-Linka.

 I. Rozpakowanie i ocena wykonania

D-Link DAP-1620 zapakowano w nieduże tekturowe pudełko, na którym oprócz zdjęcia urządzenia, znajdziemy wszystkie niezbędne informacje, takie jak: parametry techniczne, przeznaczenie oraz sposób podłączenia.

W zestawie oprócz wzmacniacza, znajdziemy jeszcze instrukcję obsługi, kartę gwarancyjną oraz kartę z hasłami. Szkoda że producent nie zdecydował się na dołączenie kabla LAN jak to ma miejsce w przypadku niektórych modeli tego typu wzmacniaczy. (do czego przydaje się taki kabel? o tym dowiecie się nieco później)

Jeżeli chodzi o wykonanie D-Link DAP-1620, to muszę przyznać że stoi ono na całkiem niezłym poziomie. Wzmacniacz wykonany został z dwóch rodzajów tworzywa, białego na froncie i plecach oraz szarego w środkowej części. Na uwagę zasługuje tu bardzo dobre spasowanie poszczególnych elementów obudowy, co do którego nie mam żadnych uwag. Konstrukcja jest skręcana za pomocą śrubek a nie jak to ma miejsce w przypadku mniej markowych urządzeń za pomocą zatrzasków, dzięki czemu jest naprawdę solidna i odporna na przypadkowe uszkodzenia. Zintegrowana z urządzeniem wtyczka i tym samym wbudowany układ zasilacza sprawia że wzmacniacz jest bardziej kompaktowy i mobilny. Ciekawie rozwiązano tu również kwestię anten, które po złożeniu chowają się w bryle urządzenia, co ułatwia zarówno transport jak i przechowywanie wzmacniacza Wi-Fi. Dzięki swoim niedużym rozmiarom, oraz mogącemu się podobać designowi, wzmacniacz D-Link DAP-1620 idealnie wkomponuje się w każdą przestrzeń domu czy też biura. 

Jeżeli chodzi o pozostałe elementy jakie znajdziemy na obudowie D-Link Wi-Fi AC1200, to do dyspozycji mamy tu jeszcze przycisk konfiguracji wraz z diodą stanu, oraz trzy diody informujące nas o sile odbieranego sygnału Wi-Fi. Producent nie zapomniał też o złączu LAN, oraz przycisku do resetowania urządzenia. 

 II. Specyfikacja techniczna 

Poznaliśmy już budowę zewnętrzną więc czas zapoznać się ze specyfikacją techniczną D-Link DAP-1620

Interfejsy urządzenia

802.11ac/n/g/b/a Wireless LAN
Port 10/100/1000 Gigabit Ethernet
Przycisk Reset
Przycisk WPS
Diody LED

Status/WPS
3-poziomowy wskaźnik siły sygnału Wi-Fi
Standardy

IEEE 802.11ac
IEEE 802.11n
IEEE 802.11g
IEEE 802.11b
IEEE 802.11a
IEEE 802.3ab
Anteny

Dwie zewnętrzne anteny
Rodzaj wtyczki

W zależności od regionu

Bezpieczeństwo Wi-Fi

Wi-Fi Protected Access (WPA/WPA2)
WPS (PBC)
Zaawansowane funkcje

Konfiguracja za naciśnięciem przycisku D-Link One-Touch
Zarządzanie urządzeniem

Za pośrednictwem aplikacji mobilnej QRS Mobile na iPhone'a, iPada, iPoda touch oraz urządzenia z systemem Android
Web UI

Wymiary

120 x 59 x 42 mm
Waga

139 gram
Zasilanie

Wejście: 110 do 240 V AC, 50/60 Hz
Temperatura

Operacyjna: 0 do 40 °C
Przechowywania: -20 do 65 °C
Wilgotność

Operacyjna: 10% do 90% bez kondensacji
Przechowywania: 5% do 95% bez kondensacji
Certyfikaty

FCC
IC
CE
C-Tick
EMI/EMC
UL
Wi-Fi Certified

III. Podłączenie i konfiguracja 

Z doświadczenia wiem że wiele osób obawia się instalacji urządzeń sieciowych. Adresy IP, DNS-y, MAC, szyfrowanie WPA/WPA2 itp. to tylko niektóre pojęcia, skutecznie odstraszające potencjalnych użytkowników. Czy te obawy są jednak uzasadnione w przypadku wzmacniacza D-Link DAP-1620?  Moim zdaniem absolutnie nie. 

Konfigurację możemy przeprowadzić na trzy sposoby: 

- Szybkie połączenie za pomocą WPS

Jest to najszybsza i najprostsza opcja skonfigurowania wzmacniacza sygnału Wi-Fi - D-Link DAP-1620 , którą to najbardziej wam polecam. Wystarczy podłączyć wzmacniacz do gniazdka sieciowego i kiedy zapali się na nim pomarańczowa dioda, wcisnąć przycisk WPS na naszym routerze a następnie przycisk umieszczony na froncie wzmacniacza. Reszta odbywa się automatycznie bez naszego udziału i już po chwili możemy cieszyć się z dostępu do sieci WiFi w miejscach gdzie jak dotąd nie było to możliwe. Proste? myślę że tak. 

Konfiguracje taką wystarczy przeprowadzić jednorazowo, ponieważ urządzenie nie traci ustawień po odłączeniu go od zasilania. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy go wypinać i nawet przenosić pomiędzy pomieszczeniami bez konieczności powtarzania procesu konfiguracji.

- Konfiguracja przez przeglądarkę internetową

Drugim sposobem na skonfigurowanie wzmacniacza jest konfiguracja przez przeglądarkę internetową. W tym celu musimy połączyć się z naszym wzmacniaczem, łącząc się z rozsyłaną przez niego siecią WiFi. Nazwę sieci oraz zabezpieczające ją hasło znajdziecie na dołączonej do urządzenia karcie kodowej. Po uzyskaniu połączenia otwieramy przeglądarkę i wpisujemy specjalny adres który również znajduje się na wspomnianej karcie z kodami. Teraz wystarczy tylko odszukać naszą sieć domową i wprowadzić jej hasło. 

Konfiguracja za pomocą przeglądarki jest nieco trudniejsza niż pierwsza metoda ale oferuje nam też nieco więcej opcji. Możemy tutaj np. włączyć lub wyłączyć rozsiewanie sieci w paśmie 2.4GHz lub 5GHz, ustawić własne nazwy sieci, lub zabezpieczyć je osobnymi hasłami. 

Minusem D-Link DAP-1620 jest tu niestety brak polskiej wersji językowej, co powoduje że konfiguracja przez przeglądarkę może sprawić nieco problemów osobą nie znającym żadnego z dostępnych języków.  

 - Konfiguracja poprzez dedykowaną aplikację QRS Mobile

Wzmacniacz sygnału D-Link DAP-1620 możemy tez skonfigurować za pomocą mobilnej aplikacji QRS Mobile dostępnej zarówno na telefony z systemem Android jak i iOS. Niestety podobnie jak w przypadku wersji przeglądarkowej, tak i tutaj nie mamy do wyboru języka polskiego co również jak dla mnie jest pewnym niedopatrzeniem ze strony producenta. Sam proces konfiguracji nie jest skomplikowany i podobnie jak w przypadku poprzedniej wersji, sprowadza się do wyboru naszej sieci domowej i wpisania hasła. Na poniższych zdjęciach możecie zobaczyć jak wygląda konfiguracja za pomocą tej aplikacji.

D-Link DAP-1620 może łączyć się z naszym routerem na dwa sposoby:

Pierwszy z nich polega na odbiorze sygnału WiFi z naszego routera a następnie przekazaniu go dalej do urządzeń mobilnych. Takie połączenie jest najbardziej praktyczne i najczęściej wykorzystywane, ponieważ nie wymaga podłączania dodatkowych przewodów sieciowych. Ważne jest tylko aby wzmacniacz znajdował się w zasięgu sieci WiFi rozsiewanej przez nasz router. Zasięg ten możecie obserwować dzięki diodą LED umieszczonym na przedniej obudowie urządzenia. Trzy diody oznaczają że sygnał jest bardzo mocny natomiast jedna oznacza że jesteśmy na granicy zasięgu. Jeżeli zależy wam na wysokich transferach w waszej nowej rozszerzonej sieci to radzę tak dobrać odległość od routera, aby na wzmacniaczu świeciły się przynajmniej dwie diody. W przeciwnym razie pomimo iż sygnał w rozszerzonej sieci będzie bardzo dobrej jakości to same transfery mogą być niższe niż tego byśmy oczekiwali.

Dużym plusem wzmacniacza sygnału D-Link DAP-1620 jest zaimplementowana w nim technologia Dual-band. Możliwość równoczesnego rozsiewania sieci w dwóch zakresach 2.4GHz oraz 5GHz  pomaga zmniejszać zakłócenia pochodzące od innych nadajników bezprzewodowych oraz znacznie zwiększyć szybkość transferu danych. 

Jest jeszcze jedno zastosowanie w przypadku takiego połączenia, oprócz tego że  D-Link DAP-1620 będzie rozsiewał nam dwie sieci WiFi, to jeszcze będziemy mogli podłączyć do niego dowolne urządzenie pozbawione karty sieciowej za pomocą kabla. Nadal duża ilość urządzeń nie dysponuje wbudowaną kartą sieciową np. niektóre telewizory, tunery satelitarne, zestawy kina domowego itp. Doprowadzenie do nich internetu często wiąże się z ciągnięciem kilku lub nawet kilkunastu metrów kabla a czasem jest to po prostu niemożliwe. Przy zastosowaniu wzmacniacza sygnału D-Link Wi-Fi AC1200 ten problem nam odpada, wystarczy wpiąć go do gniazdka obok telewizora i połączyć się z nim za pomocą krótkiego kabla sieciowego. Proste? Myślę że prościej się nie da.

Drugim sposobem połączenia wzmacniacza sygnału z routerem jest połączenie za pomocą kabla sieciowego. Połączenie takie jak dla mnie mas sens jedynie w dwóch przypadkach: 

- jeżeli mamy rozprowadzone po domu lub firmie przewody sieciowe (w ścianach lub listwach), które są podłączone do routera i zależy nam jedynie na rozsianiu sygnału drogą WiFi, wówczas urządzenie będzie działało jako zwykły Access Point.

- lub jeżeli nasz router nie pracuje w paśmie 5GHz a chcielibyśmy dysponować taką siecią w naszym domu czy firmie. W takim wypadku wystarczy połączyć wzmacniacz z routerem za pomocą przewodu sieciowego i ustawić rozsyłanie w paśmie 5GHz. 

V. Testy zasięgu i transfery

 W moim teście założyłem sobie dwa kryteria: zasięg, oraz prędkość i stabilność połączenia.

Zacznijmy więc od zasięgu 

Do testów wykorzystałem aplikację WiFi Analyzer, oraz smartfona z systemem Android. Dla lepszego zobrazowania wyników, router rozsiewa sieć o nazwie "router-smart-test" natomiast wzmacniacz "dlink-86D4". Dla celów testowych celowo router umieściłem w pokoju na poddaszu, natomiast wzmacniacz piętro niżej. Pomiarów oczywiście dokonałem na kondygnacji gdzie umieszczony był wzmacniacz. Z wynikami możecie się zapoznać na poniższych zdjęciach.

Wynik mówi sam za siebie, w miejscu gdzie sygnał odbierany z routera był już dość słaby, teraz jest znakomity. Ale jak to się przekłada na prędkość pobierania plików?

Żeby to sprawdzić, do testu przyjąłem podobne kryteria jak powyżej, czyli urządzenia nadal znajdowały się w tych samych miejscach co poprzednio, z tym że tym razem podłączyłem do router komputer który pełnił rolę serwera, natomiast na smartfonie zainstalowałem aplikację WiFi Speed Test. 

Przykładowy plik o rozmiarze 50MB pobierany bezpośrednio z sieci rozsyłanej przez router pobierał się 128 sekund, z prędkością pomiędzy 1.5Mbit/s a 3,3Mbit/s. Natomiast ten sam plik przy wykorzystaniu wzmacniacza sygnału został pobrany w czasie 48 sekund (prędkość pomiędzy 6Mbit/s - 9Mbit/s).  Jak widzicie zastosowanie wzmacniacza  pozwoliło nie tylko poprawić zasięg naszej sieci, ale przede wszystkim prawie trzykrotne zwiększyło jej prędkości. Jak dla mnie wynik bardzo zadowalający.

VI. Podsumowanie

Wzmacniacz sygnału D-Link DAP-1620 podczas kilku dni kiedy miałem okazję go testować sprawdził się bardzo dobrze. Urządzenie nieźle prezentuje się jeżeli chodzi o design, jest solidnie wykonane, a jego nieduże wymiary i zintegrowany zasilacz sprawiają że jest też nadspodziewanie mobilne. Na plus mogę również zaliczyć łatwość konfiguracji, którą możemy przeprowadzić aż na trzy sposoby i z którą powinien poradzić sobie nawet ktoś mający pierwszy raz do czynienia z urządzeniami sieciowymi. Szkoda jedynie że producent nie udostępnił nam polskiej wersji językowej, która nie występuje ani w aplikacji mobilnej ani w interfejsie dostępnym przez przeglądarkę, za co niestety mały minus. Mocną stroną D-Link DAP-1620Wi-Fi AC1200 jest zaimplementowana w nim technologia Dual-band. Możliwość równoczesnego rozsiewania sieci w dwóch zakresach 2.4GHz oraz 5GHz pomaga zmniejszać zakłócenia pochodzące od innych nadajników bezprzewodowych, oraz znacznie zwiększyć szybkość transferu danych, dzięki czemu świetnie sprawdza się w przypadku strumieniowania filmów w wysokiej rozdzielczości, czy też rozgrywkach sieciowych. Wzmacniacz wyposażono też w złącze LAN, dzięki czemu bez problemu możemy wykorzystać go jako AP, podłączając do niego urządzenia bez wbudowanej karty wifi, takie jak np. tunery satelitarne, dekodery, zestawy kina domowego czy też telewizory z funkcją smartTV.  Jak wykazały nasze testy, zarówno zasięg sygnału jak i prędkości przesyłu danych uległy znacznej poprawie dlatego można śmiało powiedzieć że spełnia on swoje zadanie i z pewnością jest godny polecenia.