Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

banner

FRITZBox 6820 LTE multimedia

FRITZ!Box 6820 LTE

to kolejny router cenionej niemieckiej marki AVM, jaki właśnie pojawił się w ofercie sieci Play. Pomimo iż dostępny jest on na naszym rynku dopiero od kilku dni, już dzisiaj  mam przyjemność przedstawić wam recenzję tego bardzo dobrze zapowiadającego się urządzenia. 

Router FRITZ!Box 6820 LTE otrzymałem do testów wraz z dołączoną kartą SIM sieci Play w której to jest on oferowany, dlatego też moje testy przeprowadziłem głównie w oparciu o sieć tego operatora.  Ale po kolei. 

I. Zawartość pudełka i ocena zewnętrzna:

FRITZ!Box 6820 LTE otrzymujemy zapakowany w nieduże, tekturowe pudełko w niebieskim kolorze z dużym logo marki FRITZ! na górze oraz zdjęciem samego routera z wypisanymi najważniejszymi jego funkcjami.

W zestawie oprócz routera znajdziemy instrukcję obsługi, książeczkę przedstawiającą kilka wybranych produktów z oferty firmy AVM, kartę z hasłami dostępu do routera i WLAN  oraz kabel sieciowy o długości 1.5m.

Router FRITZ!Box 6820 LTE jest stosunkowo nieduży, ponieważ jego wymiary to zaledwie 64 x 99 x 134 mm, i w przeciwieństwie do większości tego typu urządzeń przeznaczony jest  do pracy w pozycji pionowej. Takie rozwiązanie jest o tyle praktyczne że wszystkie anteny zostały ukryte wewnątrz obudowy, przez co router stał się bardziej mobilny i łatwiej będzie go zabrać ze sobą np. na wakacyjne wyjazdy. 

Jeżeli chodzi o design i samo wykonanie FRITZ!Box 6820 LTE, to wygląda to całkiem nieźle. Oczywiście o gustach się nie dyskutuje, dlatego też kwestię designu pozostawiam waszej indywidualnej ocenie, jak dla mnie 7/10. Sam router wykonany został z twardego tworzywa zapewniającego odpowiednią sztywność konstrukcji, co może mieć znaczenie jeżeli będziemy chcieli częściej zabierać go ze sobą, i sprawia wrażenie solidnego. Częściowo zachowana została też kolorystyka charakterystyczna dla urządzeń marki Fritz!Box, w tym przypadku jest to połączenie bieli z czerwienią (dotychczas większość routerów tego producenta było srebrno-czerwonych). To właśnie w czerwonej wstawce na froncie urządzenia znalazło się miejsce na diody informujące o statusie urządzenia, takie jak Power, WLAN czy też sekcja trzech diod informujących o aktualnej sile sygnału. 

Na tylnej ściance znalazło się z kolei miejsce na dwa przyciski WLAN, oraz WPS których działanie możemy soft-owo sobie zablokować, jak również 1- gigabitowe złącze LAN. 

Pozostaje nam jeszcze spojrzeć na spód urządzenia gdzie znajduje się złącze zasilacza oraz wejście na kartę SIM. Tutaj dla odmiany zastosowano szary plastik z dużą ilością otworów wentylacyjnych, oraz gumowymi nóżkami zapewniającymi odpowiednią przyczepność do podłoża.  

Złącze obsługuje typowe karty sim (miniSIM), tak więc nie musimy się martwić że będziemy zmuszeni wymieniać, lub docinać naszą starszą kartę do wersji micro czy nanoSIM. Dużym plusem jest też łatwy dostęp do tego złącza, dzięki czemu szybka zmiana karty np. na kartę innego operatora nie stanowi najmniejszego problemu.

II. Podłączenie i oprogramowanie.

Po wstępnej ocenie zewnętrznej przyszedł czas na najważniejsze, czyli podłączenie urządzenia, oraz ustanowienie połączenia z siecią internetową.  

Przyznam się wam, że pomimo iż dość często mam kontakt z rożnymi routerami, to tak naprawdę jest to mój pierwszy router marki FRITZ!. Dlatego też bardzo byłem ciekaw jak będzie wyglądała jego konfiguracja oraz działanie. Z doświadczenia wiem, że wielu użytkowników na hasło router, a w szczególności jego konfiguracja, od razu ma przed oczami konieczność zatrudnienia informatyka i często trudno im się dziwić mając na uwadze oprogramowanie niektórych routerów, szczególnie jeżeli nie maja polskiej nakładki językowej. 

Zupełnie inaczej sprawa przedstawia się w przypadku routera FRITZ!Box 6820 LTE. Już na wstępie mamy możliwość wybrania polskiej wersji interfejsu, a sam router jest już domyślnie tak skonfigurowany że nawet ktoś nie posiadający żadnej wiedzy informatycznej jest w stanie utworzyć za jego pomocą prostą sieć domową. 

Tak naprawdę wystarczy umieścić kartę SIM w routerze, zalogować się do niego przez przeglądarkę, wybrać język i kraj, a resztę router zrobi za nas automatycznie. Co ważne, aby po raz pierwszy połączyć się z routerem nie ma nawet potrzeby łączenia się z nim za pomocą kabla. FRITZ!Box 6820 LTE, bezpośrednio po podłączeniu zasilania rozsiewa sygnał WLAN, tak więc wystarczy wyszukać go w naszym komputerze lub innym urządzeniu mobilnym i się z nim połączyć. Połączenie jest zabezpieczone kluczem WPA2, który to zapisany jest na karcie dołączonej do zestawu. Ze względów bezpieczeństwa po pierwszym połączeniu zaleca się zmienić ten klucz na nowy co podniesie bezpieczeństwo waszej sieci. 

Cały proces  pierwszego uruchomienia jest bardzo dobrze opisany w pomocy na stronie producenta, dlatego też nie ma sensu jeszcze raz go opisywać, w związku z czym podaję wam bezpośredni link http://pomoc.fritzbox.pl/knowledgebase.php?article=90

Jak widzicie producent postawił sobie za cel jak najbardziej ułatwić użytkownikowi obsługę routera i to mu się naprawdę udało

Nieco bardziej zaawansowanych użytkowników z pewnością ucieszy mnogość ustawień oraz informacji i statystyk jakie dostarcza nam oprogramowanie FRITZ!Box 6820 LTE. Zostały one pogrupowane tematycznie w zakładkach po lewej stronie ekranu. 

Zestawienie

W tej zakładce znajdziemy informacje o naszym dostawcy internetu, dostępnej prędkości transferu, naszym IP, czy też podłączonych do sieci urządzeniach.

Internet.

Jak widzicie ta zakładka jest znacznie bardziej rozbudowana, to tutaj znajdziemy statystyki ilości pobieranych i wysyłanych danych, zmienimy nasze dane dostępowe, ustawimy filtry czy też sprawdzimy siłę i jakość połączenia z nadajnikiem. Do tego menu wrócę jeszcze w dalszej części tego testu.

Sieć domowa

To tutaj możemy przeglądać naszą sieć domową jak również zmienić jej nazwę na własną.

WLAN

Jak sama nazwa mówi w tej zakładce będziemy zarządzać naszą siecią WLAN. Możemy ją włączyć lub wyłączyć, zmienić jej nazwę ustalić klucz sieciowy, przydzielić dostęp dla gości, czy ustawić timery, czyli godziny w których sieć ma być dostępna.

Diagnostyka

System

Tutaj znajdziemy informacje o zarejestrowanych na urządzeniu zdarzeniach, wykonamy kopię ustawień routera, czy dokonamy aktualizacji oprogramowania.

Kreatory

Znajdziecie tutaj kilka kreatorów które pomogą w sposób automatyczny przeprowadzić was przez proces konfiguracji podstawowych funkcji routera.

Jak widzicie wszystko jest logicznie poukładane, każda funkcja dobrze opisana a możliwości konfiguracji naprawdę duże. Jak dla mnie, FRITZ!Box 6820 LTE zasługuje na notę  9/10 jeżeli chodzi o soft.

III. Specyfikacja i najważniejsze funkcje. 

Zacznijmy może od specyfikacji technicznej, która na papierze prezentuje się naprawdę nieźle. 

LTE

  • Modem LTE kategorii 4 (FDD)
  • Prędkość pobierania do 150 Mbit/s, prędkość wysyłania do 50 Mbit/s
  • Praca wielozakresowa: zakres 1 (2,1 GHz), zakres 3 (1,8 GHz), zakres 5 (850 MHz), zakres 7 (2,6 GHz), zakres 8 (900 MHz) i zakres 20 (800 MHz)
  • Obsługa szerokości pasma 1.4, 3, 5, 10, 15 i 20 MHz
  • Technologia antenowa MIMO (Multiple In Multiple Out)
  • Zintegrowane anteny LTE

Internet

  • Router LTE z zaporą sieciową/NAT, serwerem DHCP, klientem DynDNS, UPnP
  • Zapora sieciowa Stateful Packet Inspection z udostępnianiem portów, zapewniająca bezpieczne surfowanie w Internecie
  • Obsługa protokołów internetowych IPv4 oraz IPv6
  • Bezpieczny, zdalny dostęp przez Internet za pomocą VPN (IPSec)
  • Kontrola rodzicielska przy użyciu list filtrów
  • Zdalny dostęp przez https

WLAN

  • Bezprzewodowe sieci WLAN wg standardu 802.11n (do 450 Mbit/s brutto; 2,4 GHz, MIMO 3 x 3) oraz 802.11b/g
  • Zapewnione fabrycznie bezpieczeństwo dzięki włączonemu szyfrowaniu WPA2
  • Szyfrowanie za pomocą WPA2, WPA/WPA2 w trybie mieszanym
  • Przycisk WLAN (ręczne włączanie i wyłączanie sieci WLAN)
  • Wi-Fi Protected Setup (WPS) zapewnia bezpieczne połączenia WLAN po naciśnięciu przycisku lub podaniu PIN-u
  • Dostęp do WLAN dla gości: możliwość bezpiecznego korzystania z Internetu przez znajomych i gości
  • Tryb Eco WLAN zapewniający optymalną wydajność przy minimalnym zużyciu prądu

FRITZ!OS

  • Przejrzysty interfejs użytkownika, intuicyjna obsługa przez przeglądarkę internetową
  • Interfejs użytkownika optymalnie dostosowany do smartfonów i tabletów (responsywny design) w kilku językach (DE, EN, ES, FR, IT i PL)
  • Przyrząd do ustawiania anteny pozwala optymalnie umiejscowić FRITZ!Box
  • Bezpłatne aktualizacje nowych funkcji i opcji bezpieczeństwa
  • Rozszerzony widok umożliwiający wprowadzanie specjalnych ustawień, obejmujący funkcję pomocy z wyszukiwaniem pełnotekstowym
  • FRITZ!App WLAN do łączenia z routerem i wyświetlania informacji dotyczących połączenia WLAN (Android)

Łącza

  • Połączenie z radiową siecią szerokopasmową LTE (Tri-band) za pomocą karty SIM LTE (mini SIM)
  • Dostęp do Internetu również przez UMTS/HSPA+ (3G) oraz GSM/EDGE (2G)
  • 1 x Gigabit Ethernet (10/100/1000 Base-T, gniazdo RJ45) do komputera, konsoli do gier i sieci
  • Punkt dostępowy WLAN N (IEEE 802.11n, g, b w paśmie 2,4 GHz) dla komputera, notebooka, tabletu, smartfona

Danych jest dużo, dlatego skupmy się może na najważniejszych:

FRITZ!Box 6820 LTE działa w sześciu zakresach częstotliwości LTE: 800 MHz, 850 MHz, 900 MHz, 1,8 GHz, 2,1 GHz i 2,6 GHz. oraz 3 UMTS 3G, dzieki czemu  jest jednym z niewielu routerów LTE które pozwalają na łączenie się z internetem również za pomocą sieci 3G. 

Dlaczego i kiedy jest to tak ważne?

Przede wszystkim w sytuacji gdy korzystamy z routera poza domem. Jak wiecie pokrycie zasięgiem LTE chociaż z każdym miesiącem jest coraz większe, to jednak w wielu miejscach nadal jesteśmy skazani na sieć 3G. W takiej sytuacji FRITZ!Box 6820 LTE wydaje się niezastąpionym rozwiązaniem, zapewniając  nam nieprzerwany dostęp do internetu bez względu na to z jaką infrastrukturą się łączymy.

Przełączanie pomiędzy LTE a 3G odbywa się automatycznie, dlatego też jeżeli macie taryfę z nielimitowanym pakietem danych LTE, a za dane przesyłane przez sieć 3G musicie już dopłacać, warto w ustawieniach routera zrezygnować z trybu automatycznego i przejść na wybór ręczny, tak aby uniknąć niemiłej niespodzianki gdy przyjdzie nam comiesięczny rachunek.

FRITZ!Box 6820 LTE  wyposażony został w modem LTE kategorii 4 (FDD) umożliwiający pobieranie danych z prędkością do 150Mbit/s oraz wysyłanie do 50 Mbit/s. 

 

FRITZ!Box 6820 LTE umożliwia połączenia WLAN o prędkości 450 Mbit/s. Jest to wystarczająca szerokość pasma dla dużych ilości danych. FRITZ!Box wykorzystuje pasmo częstotliwości 2,4 GHz i na życzenie optymalny kanał WLAN.

Zapewne wielu z was powie że w takiej klasy routerze standardem powinno być 802.11ac, działające na częstotliwości 5.0 GHz, i oczywiście nie mogę się z tym nie zgodzić,  tylko że jak zawsze jest jakieś drugie dno. Trzeba pamiętać że pomimo iż WLAN AC umożliwia znacznie szybsze transfery, to oferuje z kolei mniejszy zasięg, co szczególnie w przypadku domków jednorodzinnych lub większych biur ma często większe znaczenie niż szybki transfer. Tak więc, tak naprawdę chyba nie mamy zbytnio powodów do narzekań, tym bardziej że prędkość 450 Mbit/s, w porównaniu do większości routerów pracujących w naszych domach, dysponujących  prędkościami 150-300 Mbit/s, wygląda i tak dość imponująco, a większy zasięg z pewnością każdemu się przyda.

 

FRITZ!Box 6820 LTE pracuje pod kontrolą wyjątkowo dopracowanego i przyjaznego użytkownikowi, systemu FRITZ!OS. Jak już wspominałem jest on jednym z lepszych systemów operacyjnych jakie możemy spotkać w przypadku routerów dostępnych obecnie na rynku. Przejrzyste menu, łatwość konfiguracji, monitor zasięgu, kontrola rodzicielska, zdalny dostęp, VPN, przystępne kreatory to tylko niektóre atuty tego niemieckiego routera. Jeżeli dołożymy do tego bezpłatne, automatyczne aktualizacje, dostępne bezpośrednio z panelu użytkownika, to naprawdę możemy stawiać go za wzór dla innych producentów.

IV. Wrażenia z użytkowania

Dość suchych faktów, teraz kilka słów jak to się sprawdza w praktyce.

Jak już pisałem na wstępie router dotarł do mnie wraz z kartą SIM zarejestrowana w sieci Play, dlatego też nie namyślając się, od razu zainstalowałem ją w routerze. Jak wiecie większość routerów do wstępnej konfiguracji wymaga połączenia się z nim za pomocą kabla sieciowego, okazuje się jednak że nie w przypadku FRITZ!Box 6820 LTE. Router bezpośrednio po podłączeniu zasilania rozsiewa sygnał sieci WLAN, który to dodatkowo zabezpieczony jest kluczem WPA2. Uważam to za bardzo praktyczne rozwiązanie, znacznie ułatwiające wstępną konfigurację routera. Po połączeniu się z routerem i zalogowaniu się poprzez przeglądarkę wystarczyło wybrać tylko język oraz kraj, a router tak naprawdę wszystko zrobił za mnie. Rozpoznał sieć (w moim przypadku Play), połączył się z najsilniejszym nadajnikiem oferującym internet LTE, i przydzielił dostęp do internetu. Wszystko to trwało nie więcej jak dwie minuty i można było serfować po internecie nie tylko za pomocą komputera, ale każdego urządzenia mobilnego którym łączyłem się z routerem. Tak więc jak widzicie konfiguracja została uproszczona do minimum tak aby użytkownik nawet nie mający nigdy do czynienia z routerami poradził sobie bez problemu.   

Mając już dostęp do internetu postanowiłem dalej pobawić się funkcjami jakich naprawdę nie brakuje w tym routerze. Na początek postanowiłem zmienić nazwę sieci WLAN, oraz zmieniłem hasła, zarówno hasło logowania się do panelu routera jak i klucz WPA2, tak aby zwiększyć bezpieczeństwo przesyłania danych. Wam tez polecam to zrobić. 


Kolejnym etapem było ustalenie najlepszego miejsca do umieszczenia routera, w tym celu bardzo pomocny jest monitor zasięgu który znajdziecie w panelu urządzenia. Do ustalenia najlepszej pozycji możemy posłużyć się też diodami umieszczonymi na obudowie routera, z tym że nie jest to tak dokładne jak monitor w oprogramowaniu. Jak możecie zobaczyć na poniższych zdjęciach połączyłem się z nadajnikiem Play w odległości ok. 300m od domu, na ruterze zapaliły się dwie z trzech diod zasięgu, a monitor wskazał -95dbi. 

Według danych odczytanych przez router, z nadajnika powinienem móc pobierać dane z prędkością 72Mbit/s, oraz wysyłać z prędkością 28Mbits/s. Niestety nie jest tak dobrze, maksymalne transfery jakie udało mi się osiągnąć to ok 20MB.

Jest to spowodowane zapewne po części obciążeniem nadajnika, ale przede wszystkim siłą sygnału, która związana jest z odległością od niego. I tutaj pierwszy minus routera FRITZ!Box 6820 LTE, nie możemy do niego podłączyć zewnętrznej anteny która znacznie poprawiła by odbiór sygnału, a co za tym idzie, zwiększyła transfery przesyłanych danych. U mnie wygląda to jeszcze nieźle, ale jeżeli ktoś mieszka w znacznie większej odległości od nadajnika, to niestety może mieć problemy z poprawnym odbiorem sygnału, i na pewno musi wziąć to pod uwagę decydując się na zakup tego routera.

Po ustaleniu najlepszego miejsca dla routera przyszedł czas na sprawdzenie działania sieci WLAN. O prędkościach przesyłania danych już pisałem, dlatego teraz kilka słów o zasięgu. Testy przeprowadzałem stopniowo zwiększając odległość od routera i wyniki porównywałem z moim domowym routerem. Okazuje się że FRITZ!Box znacznie lepiej radzi sobie na tym polu. O ile siła sygnału w przypadku najbardziej oddalonych pomieszczeń była na podobnym poziomie, to już prędkość transferów była znacznie większa, co jak dla mnie ma duże znaczenie - dlatego zapisuję kolejny plus na koncie FRITZ!Box-a 6820. 

Sprawdziłem również jak router poradzi sobie z dzieleniem łącza pomiędzy kilka urządzeń. W tym celu podłączyłem do niego dwa komputery, tablet, dwa smartfony, telewizor ze smart tv i pomimo iż wszystkie te urządzenia dość mocno obciążały sieć, to na żadnym urządzeniu nie wystąpiły problemy z dostępem do internetu. Można więc śmiało powiedzieć że i na tym polu jest całkiem nieźle.

To by było na tyle jeżeli chodzi o najważniejsze funkcje tego routera, czyli odbiór sygnału LTE/3G z nadajnika, oraz rozsyłanie go poprzez WiFi. Myślę że w tej kategorii spisał się on wyjątkowo dobrze i gdyby nie brak możliwości podłączenia zewnętrznej anteny śmiało można by mu przyznać najwyższą ocenę, a tak to daje mu 8/10pkt.

Oczywiście to nie wszystkie możliwości jakie oferuje nam to urządzenie. Nie można zapomnieć o takich funkcjach jak  firewall, kontrola rodzicielska, bezprzewodowy, wyizolowany dostęp dla gości, VPN , zdalny dostęp do urządzenia czy to przez przeglądarkę czy też dedykowaną aplikację. Oczywiście nie będę was dzisiaj zanudzał opisywaniem poszczególnych tych funkcji, ale są one bardzo przydatne w codziennym użytkowaniu zarówno w domu (np. kontrola rodzicielska poprzez listy zablokowanych lub dozwolonych stron)  jak i w firmie (np. wyizolowana sieć dla gości z mnóstwem ustawień) i z pewnością znajdziecie dla nich zastosowanie.

V. Podsumowanie.

Muszę przyznać żę router FRITZ!Box 6820 LTE bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Co prawda już od dawna słyszałem pochlebne opinie na temat routerów firmy AVM, sprzedawanych pod marką FRITZ!Box, ale jak dotąd jakoś zawsze było nam nie po drodze i nie miałem okazji przetestować żadnego urządzenia tego producenta. Dlatego tym bardziej ucieszyłem się gdy nadarzyła się okazja aby przetestować model 6820 LTE, który to kilka dni temu pojawił się w ofercie sieci PLAY. 

FRITZ!Box 6820 LTE to bardzo zaawansowany router którego dużym atutem jest współpraca z siecią LTE ( prędkość pobierania 150 Mbit/s) oraz 3G, dzięki czemu jest znacznie bardziej wszechstronny i funkcjonalny niż większość tego typu urządzeń. Niezależnie w jakim zasięgu się znajdziecie z pewnością nie stracicie dostępu do internetu. 

Kolejnym atutem jest sieć WLAN, można oczywiście mieć zastrzeżenia że działa ona jedynie na częstotliwości 2.4 GHz, ale jest naprawdę wydajna. Transfer danych na poziomie 450 Mbit/s, duży zasięg rozsiewanego sygnału oraz stabilność połączenia i świetne zarządzanie transferem w przypadku kilku równocześnie podłączonych urządzeń, to atuty obok których trudno przejść obojętnie. 

Tym co mi się spodobało jednak najbardziej, to oprogramowanie tego routera, a w szczególności łatwość konfiguracji, mnóstwo przydatnych funkcji - począwszy od analiz sygnału, statystyk, kontroli rodzicielskiej a na zdalnym dostępie, VPN i wyizolowanej sieci dla gości kończąc. 

Oczywiście nie jest to router idealny i z pewnością nie dla każdego. Zapewne można zarzucić mu wspomniany już brak obsługi częstotliwości 5.0 GHz w przypadku WLAN, czy też tylko jedno złącze LAN RJ45 służące do podłączenia komputerów za pomocą kabla, ale też nie uważam aby były to cechy których brak odczujecie w codziennym użytkowaniu. Tym co może martwić najbardziej, to brak możliwości podłączenia zewnętrznej anteny, która pozwoliła by na korzystanie z routera w przypadku gdy mieszkacie w znacznej odległości od nadajnika i sygnał jest naprawdę słaby. Dlatego też uważam że nie jest to router dla każdego i trzeba to wziąć pod uwagę planując jego zakup.

Na koniec powiem wam że jeżeli miałbym zrezygnować z tradycyjnego dostepu do internetu i przejść na internet LTE to z pewnością FRITZ!Box 6820 LTE byłby moim pierwszym wyborem, dlatego też z czystym sumieniem mogę wam go polecić.