Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

banner

 

smartfon msp95009 bee

Manta Quad Titan MSP95009 Bee - elegancki smartfon w złotym kolorze

Ponieważ kilka dni temu na rynku pojawił się nowy smartfon firmy Manta, wyróżniający się eleganckim designem i niską ceną wynoszącą zaledwie 349 zł, postanowiłem mu się bliżej przyjrzeć i podzielić się z wami moją opinią na jego temat.

I. ROZPAKOWANIE / OBUDOWA / JAKOŚĆ WYKONANIA

Manta Quad Titan zapakowany został w sprawiające dobre wrażenie, solidne tekturowe pudełko w granatowo - białym kolorze i złotymi napisami. Nie zabrakło też dużego zdjęcia samego telefonu oraz podstawowych informacji technicznych. 

Zestaw

W pudełku oprócz telefonu, znajdziemy: jedno amper-ową ładowarkę sieciową, kabel USB, zestaw słuchawkowy, folię ochronną na ekran, oraz kartę gwarancyjną i instrukcję obsługi. 

Cały zestaw możecie zobaczyć na zdjęciu poniżej.  

                      

Wykonanie.

Muszę przyznać że najnowszy smartfon Manty bardzo pozytywnie mnie zaskoczył jeżeli chodzi o design. Tak naprawdę jest to pierwszy telefon tego producenta o którym mogę powiedzieć że mi się naprawdę podoba. Trudno też nie odnieść wrażenia że wyglądem przypomina on nieco telefony Huawei z serii G7/G8, i gdyby nie logo na tylnej obudowie pewnie nie zgadlibyście że to telefon polskiego producenta.

Front telefonu stanowi wyświetlacz IPS o przekątnej 5 cala, nad którym znalazło się miejsce na głośnik słuchawki, przednią kamerę, oraz czujnik światła. 

Pod ekranem znajdziemy trzy typowe dla Androida przyciski, które niestety nie otrzymały podświetlenia, co zresztą zbytnio nie dziwi biorąc pod uwagę cenę telefonu.

Całość została przykryta jednolitą taflą specjalnego tworzywa. Oczywiście nie ma tu mowy o szkle klasy Grilla Glass, ale na szczęście producent dostarcza nam wraz z telefonem folię zabezpieczającą ekran tak wiec może nie będzie tak źle. 

Tylny panel wykonany został podobnie jak i reszta telefonu z tworzywa sztucznego pomalowanego na złoty kolor, jego atutem jest dobra odporność na palcowanie, dzięki czemu smartfon nie wymaga czyszczeni po każdym kontakcie z naszymi dłońmi. 

Pośrodku górnej części obudowy znajdziemy obiektyw tylnej kamery otoczony srebrną obwódka, oraz diodę Flash.

Bezpośrednio pod kamerą możemy zobaczyć miejsce na czujnik linii papilarnych którego oczywiście nie ma w tym telefonie. Być może producent myśli o rozbudowaniu w przyszłości tego modelu o dodatkowe podzespoły, w co jednak osobiście wątpię. 

Zarówno przycisk włącznika jak i belka regulacji głosu, znalazły się na prawej krawędzi urządzenia, natomiast złącze microUSB oraz złącze słuchawkowe umieszczone zostały na górnej krawędzi telefonu. Jak dla mnie nie jest to najlepsze rozwiązanie, szczególnie jeżeli korzystacie z uchwytu samochodowego i ładowarki, ponieważ przewód wpinany od góry bardzo przeszkadza i praktycznie ładowanie w ten sposób telefonu jest niemożliwe.  

Takie umiejscowienie złącza microUSB, zostało wymuszone zamontowaniem głośnika na dolnej krawędzi telefonu. To rozwiązanie akurat mi się podoba, ponieważ gdy telefon leży na plecach głośnik nie jest zakryty i swobodnie możemy na przykład słuchać muzyki. Jak widać każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy.

Podsumowując krótko część dotyczącą wykonania i wyglądu zewnętrznego, trzeba przyznać że pomimo iż smartfon w całości wykonany  został z tworzywa sztucznego pomalowanego na złoty kolor, to przynajmniej jak na razie prezentuje się bardzo dobrze. Cienka obudowa wynosząca zaledwie 8.5 mm, ładny design, sztywna konstrukcja oraz nienaganne spasowanie elementów to niewątpliwie mocne strony tego telefonu. O ile nie zmieni się to po kilku tygodniach intensywnego użytkowania, to będzie można śmiało polecić go jako jeden z ładniejszych telefonów w tej cenie.  

II. PARAMETRY / SPECYFIKACJA TECHNICZNA

Powiedzieliśmy już sobie nieco na temat budowy zewnętrznej smartfona Manta Quad Titan MSP95009 Bee, teraz warto by zapoznać się z jego specyfikacją techniczną. 

- Przekątna ekranu: 5”

- Rozdzielczość: 480x854

- Wymiary (SxWxG): 144x72x8.5 mm

- Waga: 157 g

- System operacyjny: Android 5.1

- Typ ekranu: IPS

- Procesor: Quad Core

- RAM: 1 GB

- FLASH: 8 GB

- Wi-Fi: IEEE 802.11 B/G/N

- Dual-SIM: Tak

- Bluetooth: Tak

- GPS: TAK

- Gniazdo kart pamięci: MicroSD (Max 32 GB)

- Gniazdo USB: Micro USB

- Złącza: microUSB, słuchawki

- Pojemność akumulatora: 1900 mAh

- Obsługiwane pasma GSM: 850/900/1800/1900 MHz

- Obsługiwane pasma WCDMA: 2100 MHz

- Przednia kamera: 5 Mpix

- Tylna kamera: 8 MPix (autofocus)

- Radio FM: Tak

- Kolor: Złoty

Przeglądając specyfikację techniczną, od razu widać skąd wzięła się tak niska cena tego modelu. Słaba rozdzielczość ekranu, brak LTE, tylko 1GB RAM, czy niska wydajność baterii to parametry którymi ciężko się chwalić.Z drugiej jednak strony, nie wiem czy w tej kwocie udało by się znaleźć wydajniejszy telefon z dużym ekranem, dwoma przyzwoitymi aparatami i ciekawym designem - mi jak na razie żaden nie przychodzi do głowy.

W dalszej części sprawdzimy sobie wydajność tego telefonu w benchmarkach jak i napiszę wam o moich wrażeniach z jego użytkowania.

III. SYSTEM / APLIKACJE

System

Smartfon Manta Quad Titan MSP95009 Bee działa pod kontrolą systemu operacyjnego Android 5.1 Lollipop. Nie jest to najwyższa wersja tego popularnego systemu, ale jak pewnie wiecie w tym segmencie cenowym nadal sprzedawane są telefony z systemem Android 4.4, tak więc raczej nie możemy tutaj narzekać.

Górny pasek ustawień jest nieźle zoptymalizowany, dzięki czemu mamy szybki dostęp do podstawowych ustawień telefonu takich jak regulacja podświetlenia matrycy, dostęp do sieci WiFi, Bluetooth, danych komórkowych itp.  

Główne okno ustawień niczym szczególnym się nie wyróżnia i jest raczej typowe dla systemu Android 5.1.

Z ciekawszych opcji mamy obsługę gestów czyli możliwość uruchomienia wybranych aplikacji czy funkcji telefonu poprzez narysowanie na wygaszonym ekranie odpowiedniego znaku lub gestu.

Jak pewnie zauważyliście, bardzo słabo wypada tłumaczenie nakładki systemowej. Dużo funkcji nie zostało w ogóle przetłumaczonych lub zostały przetłumaczone częściowo, dlatego też osoby słabo znające angielski mogą mieć pewne problemy związane z ustawieniem niektórych funkcji. Niestety w tej kwestii pozostaje jeszcze dużo do poprawienia. 

Aplikacje 

Jeżeli chodzi o domyślnie zainstalowane aplikacje, to nie ma ich dużo, co jest raczej dobrą wiadomością, ponieważ przy parametrach technicznych jakimi dysponuje ten telefon im mniej niepotrzebnych aplikacji tym lepiej. Poniżej kilka zrzutów ekranu tak abyście się mogli dowiedzieć co otrzymacie wraz z telefonem.

 

Oczywiście nie będę wam opisywał działania poszczególnych aplikacji ponieważ nie to jest celem naszego testu, tym bardziej że i tak większość z was doinstaluje sobie własne ulubione aplikacje i to właśnie z nich będzie korzystać.

IV. EKRAN / WYDAJNOŚĆ

Ekran

Telefon Manta MSP95009 Bee - wyposażony został w 5-calowy ekran, wykonany w technologii IPS o rozdzielczości 480x854 px. Charakteryzuje się on bardzo dobrymi kątami widzenia, niezłą jasnością matrycy oraz przyzwoitym odwzorowaniem kolorów. Gdyby nie ta rozdzielczość matrycy która jak na obecne standardy jest zdecydowanie za niska, to można by mu wystawić pozytywną ocenę, czego niestety nie mogę zrobić. Oczywiście  jeżeli jest to wasz pierwszy smartfon lub dotychczas korzystaliście z telefonów z podobnym ekranem, to powinniście być zadowoleni, przesiadając się jednak z telefonu z ekranem o większej rozdzielczości, trudno będzie się wam przyzwyczaić i pewnie szybko się do niego zniechęcicie. 

Jeżeli jesteśmy przy ekranie to warto również powiedzieć kilka słów o dotyku. Pomimo iż jest on jedynie dwupunktowy to działa bardzo dobrze. Szybko reaguje na każde, nawet minimalne muśnięcie ekranu, jest precyzyjny, oraz obsługuje podstawowe gesty, oczywiście te niewymagające korzystania z więcej niż dwóch punktów dotyku.      

wydajność

Smartfon Manta Bee zbudowany został w oparciu o czterordzeniowy procesor, MediaTek MT6580 Cortex-A7, taktowany zegarem 2,0 GHz i wspierany grafiką Mali-500 MP. Ponadto do dyspozycji mamy 1GB pamięci RAM oraz 8GB pamięci wewnętrznej.

Dane te uzyskałem z aplikacji CPU-Z oraz AIDA64 ponieważ producent zarówno na pudełku jak i w specyfikacji technicznej na stronie nie chwali się takimi informacjami.

Aplikacje AnTuTu oraz CPU X  identyfikują z kolei procesor jako MediaTek MT6592, zarówno grafika jak i pozostałe parametry takie jak pamięć RAM czy pamięć wewnętrzna pozostają bez zmian.

Jak widzicie informacje są niejednoznaczne chociaż według mnie dane z aplikacji CPU-Z są bliższe prawdy i prawdopodobnie taki procesor znajduje się w urządzeniu. Niemniej jednak zadamy producentowi pytanie odnośnie zamontowanego procesora i jak tylko otrzymamy informacje na pewno was poinformuje.

Jak na tą półkę cenową każdy z tych procesorów wypada całkiem przyzwoicie, dlatego też bardzo byłem ciekawy jak ten telefon poradzi sobie w benchmarkach. 

Testy przeprowadziłem za pomocą aplikacji AnTuTu, Quadrant ,GFXBench GL Nenchmark oraz 3DMark

Muszę przyznać że smartfon Manta Quad Titan po raz drugi mnie dzisiaj pozytywnie zaskoczył. Wyniki jakie uzyskał zarówno w AnTuTu jak i pozostałych benchmarkach w niczym nie ustępują nawet droższym modelom. Do podstawowych zastosowań takich jak przeglądanie stron internetowych, odtwarzanie filmów, czy granie w mniej wymagające tytuły powinien się sprawdzić znakomicie. W przypadku bardziej wymagających gier, musicie się liczyć z koniecznością redukcji detali do najniższych poziomów co i tak przy tak niskiej rozdzielczości matrycy nie będzie miało zbyt dużego znaczenia.

V. JAKOŚĆ ROZMÓW / MULTIMEDIA / KAMERY

Jakość rozmów

Prowadzenie rozmów telefonicznych to podstawowa funkcja każdego smartfona, dlatego też zapewne jesteście ciekawi jak w tej kategorii wypada Manta Bee. Telefon wyposażony jest w funkcję Dual SIM dzięki której możemy jednocześnie korzystać z dwóch numerów telefonicznych działających w trybie pasywnym - to znaczy że jeżeli akurat w danym momencie prowadzimy rozmowę z jednego numeru to drugi w tym czasie jest nieaktywny. W stanie czuwania oba numery są aktywne i gotowe na odebranie lub nawiązanie połączenia. 

Podczas kilku dni kiedy miałem okazję testować telefon nie spotkałem się z żadnymi problemami związanymi czy to z jakością połączeń, czy też działaniem funkcji Dual SIM. Bez względu na to z której karty korzystałem, jakość połączenia była zadowalająca, dzięki czemu zarówno mój rozmówca jak i ja byliśmy dobrze słyszani. Mogę więc tutaj śmiało przyznać pozytywną ocenę temu telefonowi.

Multimedia

Smartfon Manta Quad Titan MSP95009 jak każdy tego typu telefon zapewne będzie przez was często wykorzystywany do odtwarzania wszelkiego rodzaju filmików, czy to z serwisów typu YouTube, czy też zewnętrznych nośników takich jak karty micro SD, dlatego też postanowiłem sprawdzić jak poradzi on sobie z takim zadaniem.

Tradycyjnie do przeprowadzenia testu posłużyłem się zestawem plików w skład którego wchodzą:

- AVI, XVID, MOV   

- MP4 (720p, h264, 3mbps, aac)  

- MKV (1080p, h264,  40mbps) 

- MKV (1080p, vc1, 18mbps, ac3 ) 

- MKV (1080p, h264, 10mbps, dts )  

- MKV (720p, h264, 600kbps, aac )

- MKV (720p,  h264, 3mbps, aac)

- 4K (96fps)

Ponieważ smartfon Manta Bee nie obsługuje trybu hosta USB OTG, nie mamy możliwości podłączenia do niego pendrive-a , czy zewnętrznego dysku, dlatego wszystkie pliki  musimy umieścić w pamięci wewnętrznej telefonu lub na karcie microSD.  

Do testów zainstalowałem też jeden z popularniejszych odtwarzaczy video jakim jest MXPlayer, i rozpocząłem odtwarzanie plików.

Jak wykazały testy, smartfon bez problemów poradził sobie z odtworzeniem wszystkich filmików video z wyjątkiem filmu w rozdzielczości 4K, co akurat nie jest zaskoczeniem ponieważ telefon ten nie posiada wsparcia dla tego typu plików. Podczas odtwarzania nie występowały problemy z płynnością obrazu czy też klatkowaniem i zatrzymywaniem się materiału wideo. Obraz był płynny, poprawnie zsynchronizowany z dźwiękiem, nie było tez problemów z wyświetlaniem napisów.

Lekki niedosyt możemy odczuwać jedynie jeżeli chodzi o jakość samego obrazu a konkretnie jego szczegółowość, ale to jest oczywiście związane z niską rozdzielczością matrycy i nic na to nie poradzimy.

YouTube

Ponieważ 90% filmów jakie oglądamy na telefonie pochodzi z serwisu YouTube, nie mogłem nie sprawdzić jak radzi sobie z nimi smartfon Manta Bee. W tym celu zainstalowałem aplikację i wybrałem plik demo w jakości FullHD, niestety maksymalną rozdzielczość jaką mogłem ustawić to 480p. Jest to oczywiście związane z rozdzielczością naszego wyświetlacza, do której aplikacja YouTube dopasowuje odtwarzane pliki. 

Jeżeli jednak otworzymy stronę YouTube w przeglądarce internetowej, wówczas będziemy mieli dostępną rozdzielczość 1080p czyli Full HD. Nie ma problemów z odtworzeniem filmów w takiej rozdzielczości z tym że jakość obrazu nie odbiega od tej w rozdzielczości 480p. Oczywiście jest to spowodowane rozdzielczością matrycy naszego telefonu a nie ogólną jego wydajnością. 

Kamery

Smartfon Manta Quad Titan MSP95009 Bee - wyposażony został w dwie niezłej jakości kamery - przednią o rozdzielczości 5Mpix oraz tylną dysponującą rozdzielczością 8Mpix, dodatkowo doposażoną w diodę doświetlającą Flash oraz autofocus. 

Zdjęcia jakie możemy wykonać za pomocą tych kamer są jak na cenę telefonu całkiem niezłe i to nie tylko te wykonywane na zewnątrz przy dobrym oświetleniu, ale i nawet te w pomieszczeniach.

Podobnie sytuacja wygląda jeżeli chodzi o nagrywanie filmów. Zarówno przednią jak i tylną kamerą możemy nagrywać filmy z rozdzielczością FullHD czyli 1920x 1088px a ich jakość jest całkiem przyzwoita.

Przykładowe zdjęcia wykonane za pomocą tych kamer znajdziecie poniżej.

- przednia kamera

- tylna kamera 

VI. WiFi, GPS i  bateria 

WiFi

Połączenie z internetem możemy realizować za pomocą sieci GSM, jak również wbudowanej karty sieciowej  WiFi 802.11 b/g/n. 

Aby móc coś więcej powiedzieć o działaniu wbudowanego modemu WiFi, skorzystałem z popularnej aplikacji do mierzenia siły sygnału jaką jest Wifi Analyzer. 

Poniżej kilka wykresów z tej aplikacji. (pokój z routerem, pokój obok - jedna ściana, dwa pokoje dalej - dwie ściany)

Jak widzicie moduł WiFi nie należy do najlepszych, jeżeli jesteśmy w pobliżu routera lub w pokoju obok to oczywiście wszystko jest OK, natomiast oddalenie się na większą odległość powoduje że bardzo szybko spada siła odbieranego sygnału. Ponadto w miejscu gdzie zazwyczaj widzę przynajmniej kilka dostępnych sieci WiFi, na smartfonie Manty pojawia się jedynie moja sieć co niezbyt dobrze świadczy o wbudowanym module sieci bezprzewodowej. 

GPS

Telefon oczywiście wyposażony jest też w moduł GPS, który podobnie jak w przypadku modułu WiFi, jest co najwyżej przeciętnej jakości. Pierwsze odnalezienie sygnału trwa dość długo i wymaga otwartej przestrzeni. Jeżeli staniemy z telefonem przy oknie w domu, na pewno nie uda nam się połączyć z satelitami. Porównując go z innym telefonem z wyższej półki cenowej, nie sposób nie zauważyć że łączy się on też z mniejszą ilością satelit, co z pewnością ma wpływ na dokładność ustalania położenia jak i stabilność połączenia.  

Bateria.

W przypadku smartfonów bardzo dużą rolę odgrywa bateria, dlatego nie sposób pominąć ten element w naszej recenzji. Manta MSP95009 Bee wyposażona została w baterię o pojemności 1900 mAh, co jak na telefon z ekranem o przekątnej 5" nie jest zbyt dużo. Sytuację nieco ratuje fakt że matryca jest niskiej rozdzielczości co powoduje że ma też nieco niższy apetyt na energię, ale i tak musicie nastawić się na codzienne ładowanie telefonu. Poniżej wyniki z aplikacji Bateria HD, po przeprowadzeniu przez nią kilkugodzinnej symulacji działania telefonu w różnych trybach.


VII. Podsumowanie.

Na koniec najtrudniejsze czyli podsumowanie naszej recenzji i wyciągnięcie wniosków.

Przyznam się że z początku dość sceptycznie podchodziłem do tego telefonu, tym bardziej że jego specyfikacja techniczna przynajmniej na papierze pozostawia wiele do życzenia. Jednak kilka dni spędzonych z tym telefonem sprawiło że zmieniłem moje podejście do niego. Niewątpliwie nie da się ukryć że najsłabszym elementem tego telefonu jest matryca o niskiej rozdzielczości, występują niedociągnięcia w tłumaczeniu oprogramowania, podzespoły takie jak moduł WiFi czy GPS są przeciętnej jakości a bateria jest małej pojemności. Z drugiej jednak strony trzeba przypomnieć że telefon wyceniony został jedynie na 349zł i trzeba na niego spojrzeć właśnie przez pryzmat ceny. Za tą kwotę otrzymujemy naprawdę świetnie wykonany telefon o ciekawym i nowoczesnym designie, zarządzany przez wciąż popularną wersje Androida 5.1, wyposażony w przyzwoitej jakości kamery o rozdzielczości 5MPix i 8Mpix oraz co jest niespodzianką, nadspodziewanie dobrze wypadający w benchmarkach.

Producent oznaczył ten telefon znaczkiem "Premium Product" co mogło by sugerować że może on konkurować z telefonami klasy Premium. Oczywiście nic takiego nie ma miejsca i nawet do średniej półki jest mu bardzo daleko, ale wśród telefonów z najniższej półki cenowej w jakiej jest pozycjonowany z pewnością  zasługuje na miano telefonu Premium. Jeżeli szukacie nowego telefonu w cenie do 350zł, trudno wam będzie znaleźć telefon o przynajmniej zbliżonym designie i wydajności jak Manta Quad Titan MSP95009 Bee, dlatego też uważam że warto przynajmniej rozważyć zakup właśnie tego modelu.

Sprawdź aktualne ceny:

Manta Quad Titan MSP95009 Bee