Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Banner 2

IMG 201710108 073010

Jak wiecie wizjer (potocznie zwany "judaszem"), stanowi podstawowe wyposażenie niemal każdych drzwi wejściowych do naszych domów i mieszkań. W zdecydowanej większości są to nadal wizjery optyczne które od lat królują na rynku, jednak wraz z bumem na nowe technologie i urządzenia smart również w tej dziedzinie obserwujemy duże zmiany. Wideodomofony, kamery zewnętrzne, czy właśnie elektroniczne wizjery coraz częściej goszczą w naszych domach, czy jednak są to urządzenia naprawdę ułatwiające życie czy tylko kolejne gadżety? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć podczas dzisiejszej recenzji elektronicznego wizjera marki BRINNO oznaczonego symbolem SHC500-14

 I. Unboxing i ocena wykonania

Na wstępie jak zwykle zaczniemy od rozpakowania pudełka oraz zapoznania się z jego zawartością. W skład zestawu wchodzą - wizjer elektroniczny, wspornik podstawy (czyli specjalny pierścień na którym montujemy nasz wizjer), obiektyw judasza z tuleją montażową, specjalny kluczyk do dokręcenia tulei montażowej oraz komplet baterii AA. Jak się okazuje mamy tu wszystko co jest nam potrzebne do zamontowania i uruchomienia wizjera - wygląda naprawdę obiecująco.  

Zanim jednak przejdziemy do montażu i uruchomienia naszego wizjera spróbujmy przyglądnąć się nieco bliżej jego poszczególnym elementom.

Zacznijmy od obiektywu który zamontowany będzie po zewnętrznej stronie drzwi wejściowych. Tak naprawdę nie różni się on niczym od tradycyjnych wizjerów optycznych dzięki czemu z zewnątrz będzie on praktycznie nie do odróżnienia i nie będzie się rzucał w oczy, co jak dla mnie jest sporym atutem. Na plus mogę również zaliczyć samo wykonanie tego elementu, szklana soczewka umieszczona jest w metalowej chromowanej obudowie co świadczy o jej wysokiej jakości i trwałości. Dobrze wygląda tu też tuleja montażowa która pomimo iż nie jest metalowa to jednak wykonana została z twardego tworzywa sprawiającego wrażenie solidnego. Od razu trzeba powiedzieć że pasuje ona do drzwi z otworem 14mm, czyli chyba tym najczęściej spotykanym w przypadku drzwi wejściowych.

Teraz przejdźmy do najważniejszego elementu czyli samego wizjera elektronicznego, który to będzie zawieszony po wewnętrznej stronie naszych drzwi wejściowych. Tutaj oprócz walorów praktycznych, duże znaczenie ma oczywiście design urządzenia, który musi pasować przecież do naszego wnętrza. Jak widać konstruktorzy BRINNO SHC500 o tym nie zapomnieli ponieważ wizjer prezentuje się naprawdę nieźle. Kompaktowa konstrukcja wykonana z dobrej jakości tworzywa w grafitowym kolorze, dobrze komponuje się z fortepianową czernią z jakiej wykonano front urządzenia, oraz kolorowym wyświetlaczem LCD o przekątnej 2.7", pod którym umieszczono też duży przycisk zasilania. Jeżeli miałbym tutaj wskazać jakieś słabe strony to chyba jedynie dość łatwo palcująca się powierzchnia frontowego panelu, ale czy to można uznać za wadę? na to pytanie musicie odpowiedzieć już sobie sami. 

Warto jeszcze spojrzeć na tylną część tego urządzenia ponieważ pomimo iż na co dzień nie będziemy jej oglądać, to jednak znajdziemy tu kilka istotnych elementów, takich jak: uchwyt montażowy, soczewkę kamery oraz miejsce do zamontowania baterii. 

Całość uzupełnia przycisk funkcyjny, przełącznik wzmocnienia obrazu, gniazdo microUSB oraz slot na karty microSIM umieszczony pod specjalną zaślepką 

Elektroniczny wizjer do drzwi BRINNO SHC500 możecie też zobaczyć na poniższej recenzji wideo.

II. Montaż i uruchomienie zestawu BRINNO SHC500-14

Teraz kiedy poznaliśmy już budowę i wykonanie wizjera BRINNO SHC500, przyszedł czas na jego zamontowanie.

Jeżeli spodziewacie się że będzie to skomplikowane, potrzebne będą jakieś specjalne narzędzia czy też umiejętności monterskie to powiem wam że będziecie mile zaskoczeni. 

Cały montaż sprowadza się do wymontowania tradycyjnego wizjera i w jego miejsce zamontowanie elektronicznego. Do otworu w drzwiach wkładamy obiektyw wizjera a następnie od wewnętrznej strony przykładamy wspornik podstawy i skręcamy wszystko za pomocą tulei montażowej. Na filmie który macie powyżej pokazałem wam jak należy to zrobić, ale jak mielibyście jakieś dodatkowe pytania to piszcie w komentarzach to postaram wam się pomóc. Teraz wystarczy zamontować baterie (znajdują się w zestawie) i jednym ruchem zawiesić wizjer na uchwycie, możemy go też dodatkowo zabezpieczyć śrubą kontrującą która znajduje się obok złącza na karty MicroSD, ale moim zdaniem nie jest to konieczne.

6

I tak naprawdę to wszystko, od tej chwili możemy już korzystać z podstawowych funkcji wizjera, czyli obserwacji tego co dzieje się po drugiej stronie drzwi naszego mieszkania. Po naciśnięciu przycisku pod ekranem na wyświetlaczu zobaczymy czytelny kolorowy obraz tego co znajduje się za drzwiami. Celowo napisałem wam że możemy korzystać z podstawowych funkcji a nie wszystkich, ponieważ aby w pełni wykorzystać z możliwości tego wizjera, potrzebujemy jeszcze zamontować w nim kartę microSD która pozwoli nam na rejestrowanie nagrań lub zapis zdjęć które będziemy mogli sobie później przeglądać. Niestety karta taka nie znajduje się w zestawie, dlatego też musimy dokupić ją sobie we własnym zakresie. Powiem jedynie że urządzenie obsługuje karty microSD o maksymalnej pojemności 32GB z tym że producent zaleca jednak stosowanie nieco mniejszych kart 8GB.

W menu wizjera możemy ustawić sobie aktualną datę i godzinę oraz wybrać czy rejestrowane mają być krótkie filmy w formacie AVI czy też zdjęcia JPG.  Zarówno filmy jak i zdjęcia zapisywane będą w odpowiednich folderach oznaczonych datą i będziemy mieli do nich dostęp bezpośrednio z poziomu menu wizjera, co zresztą mogliście zobaczyć na filmie. Do zapisanych nagrań i zdjęć możemy też dostać się łącząc się z wizjerem za pomocą komputera i kabla USB/microUSB lub wymontowując kartę microSD. 

III. Ocena działania 

Na koniec pozostaje nam jeszcze ocenić samo działanie wizjera BRINNO SHC500.

Trzeba tu jasno powiedzieć że nie jest to urządzenie dla maniaków zaawansowanych nowinek technicznych, którzy oczekiwali by tu takich funkcji jak: bezprzewodowa komunikacja, współpraca z aplikacjami mobilnymi, możliwość prowadzenia rozmów w obu kierunkach, obrazu w wysokiej rozdzielczości wraz ze strumieniowaniem wideo itp. - nie, tego tu nie znajdziecie bo nie takie jest przeznaczenie tego wizjera i nie takie jego zastosowanie. 

Wizjer BRINNO SHC500 cechuje głównie łatwość obsługi, funkcjonalność oraz banalnie prosty montaż i bardzo długi czas działania na jednym komplecie baterii (nawet do 6 -miesięcy) Jak widzieliście montaż urządzenia nie trwa dłużej niż kilka minut i nie wymaga przy tym żadnej wiedzy, narzędzi, czy też doprowadzania jakichkolwiek przewodów, obsługa tak naprawdę sprowadza się do przyciśnięcia jednego przycisku a funkcje zapisu realizowane są w tle bez naszej ingerencji. To wszystko powoduje że jest to urządzenie idealne dla osób starszych, w przypadku których mnogość funkcji często jest większym problemem niż ich brak. 

Wizjer ten bardzo dobrze sprawdza się też w przypadku gdy mamy w domu dzieci, które ze względu na wzrost, nie zawsze są w stanie dosięgnąć do tradycyjnego wizjera, tutaj wystarczy że dosięgną do przycisku żeby bez problemu zobaczyć na wyświetlaczu osobę znajdującą się za drzwiami co znacznie zwiększa ich bezpieczeństwo poprzez  zminimalizowanie ryzyka  że mogą otworzyć drzwi niepowołanej osobie.

1

Jako ciekawostkę mogę wam powiedzieć że wizjer ten może też współpracować z czujnikiem ruchu Brinno MAS100, dzięki czemu nawet jeżeli nie ma nas w domu, może on rejestrować ruch przed naszymi drzwiami, dzięki czemu po powrocie  będziemy mogli sprawdzić kto akurat chciał nas odwiedzić, ale to już temat na odrębny artykuł. 

unnamed 1

IV. Specyfikacja techniczna

MODEL:
SHC500
WYŚWIELTALCZ LCD:
2,7" LCD
GRUBOŚĆ JUDASZA:
14 MM
OBIEKTYW:
Optyczny
PASUJE DO DRZWI:
43 ~ 80 mm grubości.
KĄT WIDZENIA:
90°
FORMATY PLIKÓW:
AVI , JPG
PAMIĘĆ:
KARTA MICRO SD DO 32 GB
ZASILANIE:
BATERIA 4xAA, DC IN: 5V (MICRO
USB)
ŻYWOTNOŚĆ BATERII:
6  miesięcy/3,000 wyzowleń
WYMIARY:
87x158x34 mm
WAGA:
170g (BEZ BATERII)
KOLOR:
CZARNY

Instrukcja SHC500 w języku POLSKIM >>TUTAJ<<

Brinno SHC500 jest dostępny w Polsce w sklepie