Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

banner

ArcherT4UHunV1833large200 1500287994406p

Spory tłok w paśmie 2.4GHz, oraz zapotrzebowanie na duże prędkości przesyłu danych w technologi bezprzewodowej, niezbędne np. do strumieniowania transmisji wideo, sprawiły że coraz częściej przechodzimy na nowy standard połączeń bezprzewodowych 802.11ac. Pasmo 5GHz nie tylko jest wolne od zakłóceń, ale przede wszystkim zapewnia znacznie większe prędkości, jest tylko jeden problem - musimy posiadać odpowiednie urządzenia wspierające ten standard i tutaj do akcji wkracza Archer T4UH (sprawdź aktualną cenę) na którego recenzję dzisiaj zapraszam.

Czym jest Archer T4UH - to nic innego jak zewnętrzna karta sieciowa podłączana do gniazda USB komputera. Żeby zmodernizować komputer i kilkukrotnie przyspieszyć jego połączenie z siecią internetową nie musicie mieć żadnej wiedzy informatycznej, rozkręcać komputera, czy płacić za serwis. Wystarczy wpiąć kartę  Archer T4UH do gniazda USB waszego komputera oraz zainstalować oprogramowanie dołączone na płycie.

Oczywiście aby cieszyć się z transmisji w paśmie 5GHz musicie dysponować również routerem pracującym w tym paśmie, ale z tym akurat nie powinno być większych problemów ponieważ większość obecnie sprzedawanych routerów obsługuje zarówno pasmo 2.4GHz jak i 5GHz. ( np - FRITZ!BOX 4040 ).

I. Unboxing Archer T4UH i ocena wykonania

Archer T4UH znajdziemy w dość dużym jak na tego typu urządzenie, tekturowym pudelku w charakterystycznej dla marki TP-Link kolorystyce. Na opakowaniu nie zabrakło zdjęcia samego urządzenia jak również jego specyfikacji technicznej.

Wewnątrz opakowania oprócz samej karty sieciowej znalazła się specjalna podstawka z zintegrowanym kablem USB, o której nieco więcej w dalszej części recenzji, płyta CD ze sterownikami, oraz instrukcja obsługi.

wykonanie

Archer T4UH to nieduże urządzenie w formie sticka, które gdy jest złożone swoim wyglądem przypominające nieco większego pendriva.

Karta sieciowa  Archer T4UH w całości wykonana jest z niezłej jakości czarnego tworzywa w kolorze fortepianowej czerni i składa się z dwóch części połączonych zawiasem. W głównej części znajduje się cała elektronika, natomiast druga część pełni rolę anteny. Na bocznych krawędziach karty znalazły się otwory wentylacyjne zapewniające odpowiednie chłodzenie, natomiast na ozdobnym zawiasie producent umieścił logo TP-LInk. Jeżeli chodzi o elementy jej wyposażenia to znajdziemy tu jedynie złącze USB oraz przycisk WPS służący do szybkiego parowania karty z routerem lub innymi urządzeniami.  

Archer T4UH sprawia niezłe wrażenie jeżeli chodzi o design oraz wydaje się dość solidnie wykonany a jedyne co mi w nim przeszkadza to fakt że jest dość szeroki i po wpięciu do gniazda USB blokuje mi dwa wejście USB w komputerze  a jak wiecie w laptopie nie mamy ich zbyt dużo, dlatego tutaj mały minus.  

przystawka / przedłużacz USB

Jak wspominałem wraz z kartą sieciową w zestawie otrzymujemy specjalny przedłużacz, przypominający wyglądem stację dokującą. Podobnie jak karta sieciowa wykonany został on z wysokiej jakości tworzywa sztucznego w czarnym kolorze i trzeba przyznać że pomimo prostej konstrukcji świetnie prezentuje się pod względem designu, i z pewnością będzie ozdobą na każdym biurku. Jego konstrukcja jest banalnie prosta ponieważ podobnie jak w przypadku każdego przedłużacza składa się z gniazda i wtyku USB, jednak jest on niezastąpiony jeżeli korzystamy z komputera stacjonarnego umieszczonego gdzieś pod biurkiem. Wystarczy podłączyć przedłużacz do komputera, postawić na biurku a następnie wpiąć do niego kartę sieciową  i cieszyć się świetnym zasięgiem działania. Prosta rzecz a cieszy.

Z unboxing Archer T4UH  możecie zapoznać się też w specjalnej wideo-recenzji którą dla was przygotowałem.

II. Parametry i specyfikacja techniczna

Poznaliśmy już budowę karty sieciowej Tp-Link Archer T4UH teraz czas na jej parametry techniczne:

  • Obsługa standardu 802.11ac - nowej generacji połączeń bezprzewodowych
  • Połączenia bezprzewodowe o bardzo dużej prędkości (867Mb/s w standardzie AC w 5GHz lub 400Mb/s w 2,4GHz)
  • Dwupasmowe połączenie - płynna praca i rozrywka
  • Superszybki port USB 3.0 - 10 razy szybszy niż USB 2.0
  • Łatwe nawiązywanie zabezpieczonego połączenia bezprzewodowego jednym naciśnięciem przycisku WPS
  • Anteny o wysokiej mocy zapewniają duży zasięg i wydajność połączeń
  • Dołączony przedłużacz USB pozwala na wygodne umiejscowienie karty
CECHY SPRZĘTOWE
Porty USB 3.0
Przyciski Przycisk WPS
Wymiary (S x G x W) 90×68×16,8mm (3,5×2,7×0,7 cala)
Typ anteny Dookólna
WŁAŚCIWOŚCI TRANSMISJI BEZPRZEWODOWEJ
Standardy bezprzewodowe IEEE 802.11ac, IEEE 802.11a,
IEEE 802.11n, IEEE 802.11g, IEEE 802.11b
Częstotliwość pracy 5GHz
2,4GHz
Prędkość transmisji 5GHz
11ac: do 867Mb/s(dynamicznie)
11n: do 300Mb/s(dynamicznie)
11a: do 54Mb/s(dynamicznie)
2.4GHz
11n: do 400Mb/s(dynamicznie)
11g: do 54Mb/s(dynamicznie)
11b: do 11Mb/s(dynamicznie)
Czułość odbiornika 5GHz:
11a 6Mbps: -96dBm
11a 54Mbps: -79dBm
11nHT20: -63dBm
11nHT40: -61dBm
11ac HT20: -73dBm
11ac HT40: -67dBm
11ac HT80: -63dBm
2,4GHz:
11b 11Mbps: -92dBm
11g 54Mbps: -77dBm
11n HT20: -71dBm
11n HT40: -69dBm
EIRP <20dBm (EIRP)
Tryby pracy bezprzewodowej Ad-hoc / Infrastruktury
Bezpieczeństwo transmisji bezprzewodowej WEP 64/128 bit, WPA-PSK/WPA2-PSK, 802.1x
Modulacja DBPSK, DQPSK, CCK, OFDM, 16-QAM, 64-QAM
INNE
Certyfikaty CE, FCC, RoHS
Zawartość opakowania Archer T4UH
Płyta CD
Instrukcja szybkiej instalacji
Przedłużacz USB
Wymagania systemowe Windows 8.1 (32/64bit), Windows 8 (32/64bit), Windows 7 (32/64bit), Windows XP(32/64bit), Mac OS X 10.7~10.10, Linux
Środowisko pracy Dopuszczalna temperatura pracy: 0℃~40℃ (32℉~104℉)
Dopuszczalna temperatura przechowywania: -40℃~70℃ (-40℉~158℉)
Dopuszczalna wilgotność powietrza: 10%~90%, niekondensująca
Dopuszczalna wilgotność przechowywania: 5%~90%, niekondensująca

 III. Instalacja i działanie 

Sama instalacja karty jest dziecinnie prosta ponieważ polega na wpięciu jej do gniazda USB komputera oraz zainstalowaniu sterowników z płyty. Jeżeli z jakichś powodów nie możecie użyć CD-romu, to pozostaje wam pobranie sterowników bezpośrednio ze strony producenta i zainstalowanie ich w analogiczny sposób jak tych z płyty.  Warto też zaglądać co jakiś czas na stronę producenta, ponieważ mogą tam pojawiać się aktualizacje oprogramowania usprawniające pracę karty sieciowej.

W moim przypadku na dwóch komputerach na których sprawdzałem działanie tej karty (Windows 7 i 10) nie miałem żadnych problemów z jej instalacją, ale gdybyście jednak takowe napotkali to podzielcie się tą informacją w komentarzach.

Po przełączeniu się z wbudowanej karty jaką dysponuje mój laptop na kartę Archer T4UH, od razu mogłem z niej korzystać a na liście dostępnych sieci pojawiła się oprócz sieci 2.4GHz moja druga sieć działająca na częstotliwości 5GHz. Nawiązane połączenie było bardzo stabilne a na dodatek wzrosła siła odbieranego sygnału w miejscach gdzie do tej pory była już ona na granicy zasięgu. Przełożyło się to oczywiście na szybkość transferu w miejscach najdalej oddalonych od routera oraz stabilność połączenia. 

Największym atutem karty Tp-Link Archer T4UH była jednak jak dla mnie możliwość korzystania z sieci w paśmie 5GHz, dzięki której znacznie zwiększyła się prędkość przesyłu danych pomiędzy urządzeniami wewnątrz sieci. Jest to szczególnie ważne w przypadku strumieniowania materiałów wideo w rozdzielczości UHD czy też podczas rozgrywek w sieci, gdzie prędkość oraz stabilność połączenia ma szczególne znaczenie. 

Pomimo iż Tp-Link Archer T4UH może nie należy do najszybszych kart dostępnych na rynku, ponieważ jak mogliście zobaczyć w specyfikacji technicznej zapewnia on prędkości na poziomie 867Mb/s w paśmie 5GHz oraz 400Mb/s w paśmie 2,4GHz, to jednak do zastosowań domowych jest to w zupełności wystarczające i jeżeli nie dysponujecie własnym serwerem na który przesyłacie ogromne pakiety danych to z pewnością będziecie zadowoleni. Jeżeli jednak nadal wydaje się wam to mało, to proponuję zainteresować się bliźniaczym modelem tej karty, o symbolu Archer T9UH która oferuje prędkości 1300Mb/s w paśmie 5GHz i 600Mb/s w paśmie 2,4GHz. 

Analizując możliwości karty Tp-Link Archer T4UH w połączeniu z waszymi komputerami musicie wziąć pod uwagę jeszcze jedną bardzo istotną kwestie a mianowicie rodzaj złącza USB w waszym komputerze. Aby osiągnąć maksymalne prędkości, wasz komputer powinien dysponować złączem USB 3.0, takim samym w jakie wyposażona jest karta sieciowa. Oczywiście nie oznacza to że jeżeli posiadacie jedynie złącza USB 2.0 w komputerze to nie będzie on współpracował z kartą Archer T4UH - będzie, ale musicie się liczyć z  tym że prędkości przesyłu  będą niestety niższe.

Aby pokazać wam jak karta Archer T4UH radzi sobie z przesyłem danych, zestawiłem sobie prostą sieć z wykorzystaniem routera i pamięci zewnętrznej pełniącej rolę serwera NAS oraz laptopa ze złączem USB 2.0.  Na poniższych zrzutach możecie zobaczyć jak wygląda pobieranie tego samego pliku z wykorzystaniem sieci 2.4GHz oraz 5GHz. Zwróćcie uwagę nie tyle na prędkości maksymalne ( te są ograniczone poprzez podłączoną do routera pamięć oraz złącze USB 2.0),  co na różnice w prędkości pobierania w zależności od pasma z którego korzystamy 2.4GHz czy 5GHz

Jak widzicie wyniki przemawiają same za siebie. Plik pobierany za pomocą sieci 5GHz, pobierał się prawie trzy razy szybciej niż ma to miejsce w przypadku sieci 2.4GHz, tak więc myślę że chyba nikt z was nie ma już wątpliwości dlaczego warto zakupić kartę TP-Link Archer T4UH

IV. Podsumowanie

Tp-Link Archer T4UH to bardzo ciekawa propozycja dla wszystkich którzy niedużym kosztem chcieliby doposażyć swój komputer w szybką sieć bezprzewodową, działająca zarówno w paśmie 2.4GHz jak i 5GHz. Za jej wyborem przemawiają takie atuty jak dobra jakość wykonania, wysoka prędkość przesyłu danych oraz bardzo dobry zasięg, zapewniający odbiór sygnału w miejscach gdzie do tej pory wasz komputer był już dawno poza zasięgiem. Dodatkowym atutem jest specjalny przedłużacz o ciekawym designie oraz atrakcyjna cena urządzenia (sprawdź aktualną cenę). Tak naprawdę jak na razie nie doszukałem się jakichś słabych stron tej karty - no może za wyjątkiem tego że zabrała mi dwa złącza USB, tak więc mogę wam ją jak najbardziej polecić i to nie tylko do zastosowań domowych ale również do przyspieszenia waszej sieci firmowej.