Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

banner

Archer MR200 un V1 1020 large 1 20150629143108

Szybki rozwój internetu LTE i coraz bardziej przystępna oferta operatorów, sprawiły że zainteresowanie tego typu dostępem do sieci internetowej stale rośnie i dla wielu użytkowników jest już realną alternatywą dla łącz kablowych. Aby jednak zachować pełen komfort i cieszyć się szybkim i niezawodnym dostępem do sieci potrzebujemy niezawodnych i sprawdzonych urządzeń które taki dostęp nam zapewnią i tutaj właśnie wkracza firma TP-Link ze swoim routerem 4G LTE jakim jest Archer MR200, do którego recenzji dzisiaj was zapraszam.

I. Zawartość pudełka i ocena zewnętrzna:

TP-Link Archer MR200 zapakowany został w charakterystyczne dla tego producenta, biało zielone pudełko na którym znalazło się duże zdjęcie urządzenia oraz opis najważniejszych jego funkcji.  

W pudełku znajdziemy router Archer MR200, dwie anteny LTE, przewód RJ45, zasilacz, instrukcje obsługi oraz dwa adaptery: do kart SIM dzięki którym niezależnie od tego jakiej wielkości kartą SIM dysponujemy, nie będziemy mieli problemów z jej umieszczeniem w routerze. 

Sam router pod względem designu nie odbiega zbytnio od klasycznych routerów DSL czy ADSL, tak wiec osoby nie wtajemniczone nawet nie będą się mogły zorientować z jakiego rodzaju połączenia korzystacie.   

Samo wykonanie jest jak najbardziej poprawne. Router w całości wykonano z czarnego tworzywa które na górze świeci się jak lusterko ( tzw. fortepianowa czerń), natomiast na spodzie jest matowe. Trzeba przyznać że wygląda to bardzo ładnie, niestety tylko pod warunkiem że będziemy go często czyścić i jak najmniej dotykać. Błyszcząca powierzchnia jest bardzo wrażliwa na wszelkiego rodzaju odciski palców jak również kurz, dlatego utrzymanie jej w należytym porządku będzie sporym wyzwaniem.  

Bardzo spodobało mi się natomiast rozwiązanie z diodami informującymi nas o stanie pracy urządzenia. Gdy router jest wyłączony diody są zupełnie niewidoczne i dopiero po podłączeniu zasilania delikatnie się rozświetlają. Zrezygnowano również z ich podpisu, zastępując go symbolami funkcji jakich dotyczą, wygląda to naprawdę estetycznie i z pewnością może się podobać. 

Spód routera również wygląda ciekawie a to za sprawą dość ciekawego rozmieszczenia otworów wentylacyjnych, w postaci specjalnego użebrowania. Znajdziemy tu też tradycyjną tabliczkę z danymi do logowania, specjalne otwory umożliwiające powieszenie routera na ścianie oraz nóżki do postawienia na płaskiej powierzchni. Co do tych ostatnich można mieć nieco zastrzeżeń ponieważ wykonane są z twardego tworzywa i nie są podgumowane, niby drobiazg a jednak w tej cenie powinno być nieco lepiej. 

Mocną stroną routera TP-Link Archer MR200 są też anteny LTE. Oprócz tego że są duże, dobrze wykonane i zapewniają bardzo dobrą siłę transmisji sygnału LTE, to jeszcze możemy je odkręcać, dzięki czemu bez problemu możemy je zastąpić anteną zewnętrzna która może okazać się niezastąpiona w przypadku gdy mieszkamy w dość dużej odległości od nadajnika.

Na koniec należy jeszcze powiedzieć kilka słów o złączach i przyciskach które znalazły się na plecach routera Archer MR 200. Patrząc od lewej strony znajdziemy tu złącze zasilania, włącznik, cztery porty LAN - z czego jeden może pełnić rolę portu WAN, przycisk WPS, wyłącznik sieci WiFi, oraz oczywiście czytnik kart SIM. Jak widzicie jest wszystko co potrzeba, router może współpracować zarówno z siecią 4G LTE jak również z łączem kablowym, możemy rozsiewać lub szybko wyłączyć rozsiewanie sieci  WiFi, możemy podłączać też urządzenia za pomocą kabla UTP LAN. Jedyne do czego można by się przyczepić to szybkość portów LAN która wynosi jedynie 100Mb/s, co jak na obecne standardy oraz cenę routera wydaje się nieco zbyt mało.

 

II. Specyfikacja techniczna

CECHY SPRZĘTOWE
Porty 3 porty LAN 10/100Mb/s, 1 port LAN/WAN 10/100Mbps, 1 slot na kartę SIM
Przyciski Wyłącznik sieci bezprzewodowej
Wyłącznik
WPS/Reset
Antena 3 wewnętrzne anteny sieci bezprzewodowej
2 odłączalne anteny zewnętrzne 4G LTE
Zasilanie 12V/1A
Wymiary (S x G x W) 202 x 141 x 33,6mm (7,95 x 5,55 x 1,32 cali)
WŁAŚCIWOŚCI TRANSMISJI BEZPRZEWODOWEJ
Standardy bezprzewodowe IEEE 802.11ac/n/a 5GHz, IEEE 802.11b/g/n 2,4GHz
Częstotliwość pracy 2,4GHz oraz 5GHz
Prędkość transmisji 5GHz: Do 433Mb/s
2,4GHz: Do 300Mb/s
Czułość odbiornika 5GHz: 11a 54M: -74dBm
11ac HT20: -67dBm
11ac HT40: -64dBm
11ac HT80 : -60dBm
11n HT20: -71dBm
11n HT40: -70dBm

2,4G: 11g 54M: -76dBm
11n HT20: -73dBm
11n HT40: -67dBm
EIRP CE: <20dBm(2,4GHz), <23dBm(5GHz)
Funkcje transmisji bezprzewodowej Wyłącznik transmisji bezprzewodowej, WMM, statystyki transmisji bezprzewodowej
Bezpieczeństwo transmisji bezprzewodowej Szyfrowanie WEP 64/128-bitów, WPA/WPA2, WPA-PSK/WPA-PSK2
Network Type 4G: FDD-LTE Cat4 (800/900/1800/2100/2600MHz)
TDD-LTE (2300/2600MHz)
3G: DC-HSPA+/HSPA+/HSPA/UMTS (900/2100MHz)
2G: EDGE/GPRS/GSM (850/900/1800/1900MHz)
FUNKCJE OPROGRAMOWANIA
Funkcja Quality of Service IP QoS
Dostępne tryby pracy Router 3G/4G, Router bezprzewodowy
Sieć WAN Dynamiczne IP/Statyczne IP/PPPoE/
PPTP/L2TP
Zarządzanie Kontrola dostępu, zarządzanie lokalne, zarządzanie zdalne
DHCP Serwer, klient, lista klientów DHCP
Rezerwacja adresów
Przekierowanie portów Serwery wirtualne, Port Triggering, UPnP, DMZ
Dynamiczny DNS DynDns, NO-IP
VPN Pass-Through PPTP, L2TP, IPSec
Kontrola dostępu Kontrola rodzicielska, zarządzanie lokalne, lista hostów, harmonogram dostępu, zarządzanie regułami
Zabezpieczenia zapory sieciowej DoS, Firewall SPI, Filtrowanie adresów IP/domen,
Wiązanie IP&MAC
Protokoły IPv4 oraz IPv6
Funkcja Guest Network Sieć dla gości 2,4GHz
Sieć dla gości 5GHz
VPN IPSec Supports up to 10 IPSec VPN tunnels
INNE
Certyfikaty CE, FCC, RoHS
Zawartość opakowania Archer MR200
Kabel Ethernet RJ45
Zasilacz
Instrukcja szybkiej instalacji
Adapter Micro SIM
Adapter Nano SIM
Wymagania systemowe Microsoft Windows 98SE, NT, 2000, XP, Vista™ lub Windows 7, 8, 8.1, 10, MAC OS, NetWare, UNIX lub Linux
Karta SIM
Środowisko pracy Dopuszczalna temperatura pracy: 0℃~40℃ (32℉~104℉)
Dopuszczalna temperatura przechowywania: -40℃~70℃ (-40℉~158℉)
Dopuszczalna wilgotność powietrza: 10%~90%, niekondensująca
Dopuszczalna wilgotność przechowywania: 5%~90%, niekondensująca

III. Podłączenie i oprogramowanie.

Przejdźmy teraz do podłączenia routera i konfiguracji sieci.

Muszę przyznać że jeżeli chodzi o uruchomienie i konfigurację, router Archer MR200 bardzo pozytywnie mnie zaskoczył ponieważ jest niemal bezobsługowy. Tak naprawdę wystarczy włożyć kartę SIM i podłączyć zasilanie, jeżeli nasza karta SIM nie wymaga podania kodu PIN to praktycznie nie musimy nic więcej robić. Router automatycznie ustanawia połączenie i rozsiewa zabezpieczoną sieć, uruchamia też serwer DHCP tak więc od razu możemy korzystać z internetu bez względu na to czy połączymy się z nim za pomocą kabla czy też WiFi. Klucz do sieci znajdziecie na spodzie routera. Jak dla mnie idealne rozwiązanie dla mniej zaawansowanych użytkowników.

Oczywiście TP-Link nie zapomniał o tych użytkownikach którzy lubią mieć większą kontrolę nad swoją siecią. Wystarczy połączyć się z routerem za pomocą WiFi, lub kabla sieciowego, wpisać w przeglądarce adres 192.168.1.1 i zalogować się do panelu administracyjnego. 

Trzeba przyznać że TP-Link kolejny raz pozytywnie zaskakuje przejrzystością, czytelnością i intuicyjnością panelu do zarządzania routerem.  Do dyspozycji mamy trzy główne zakładki z czego interesujące są jedynie dwie - ustawienia oraz ustawienia zaawansowane (quick setup możemy sobie pominąć). Zanim pokaże wam jednak co się w nich znajduje muszę powiedzieć o jednej istotnej wadzie tego interfejsu - niestety jest tylko w języku angielskim, co dla mniej zaawansowanych użytkowników i tych słabo znających języki może być sporym wyzwaniem. Szkoda bo była by naprawdę wysoka ocena, a tak nieco punktów muszę mu odjąć.

Oczywiście nie będę wam tu opisywał poszczególnych funkcji tym bardziej że omówiłem większość z nich w wideo-recenzji którą możecie obejrzeć poniżej, jednak wymienię kilka według mnie najważniejszych.

Zacznijmy od sekcji Basic -czyli ustawień podstawowych

Znajdziemy tu informacje o naszym  połączeniu z siecią, sprawdzimy jakie urządzenia zostały aktualnie podłączone do routera oraz uzyskamy dostęp do wiadomości SMS wysyłanych do nas przez operatora.

W zakładce tej znajdziemy też kilka istotnych ustawień dotyczących naszej sieci. Możemy wybrać czy router ma się automatycznie przełączać pomiędzy sieciami 3G i LTE, czy też ma na stałe korzystać tylko z jednej z nich. Użytkownicy którzy mają w abonamencie bezpłatny LTE a muszą płacić za połączenia 3G wiedzą jak ważne jest to ustawienie.

Drugi istotnym ustawieniem z punktu widzenia użytkownika jest możliwość korzystania z sieci WiFi zarówno w paśmie 2.4 GHz jak i 5 GHz. Router pozwala wybrać zarówno oba pasma równocześnie wraz z nadaniem każdemu z nich innej nazwy i zabezpieczenia odrebnym hasłem jak również wybrać tylko jedno z pasm z którego będziemy korzystać.

Z opcji o których warto jeszcze wspomnieć mamy tu możliwość utworzenia wyizolowanej sieci dla gości, czy też funkcje kontroli rodzicielskiej z możliwością tworzenia białych lub czarnych list stron do których wasze dzieci będą lub nie będą miały dostępu.

Jeżeli nie kręcą was szczegóły i zaawansowane ustawienia dotyczące zakresów IP, serwerów DNS, VPN, filtrowania adresów MAC itp. to tak naprawdę tą zakładkę możecie sobie śmiało odpuścić. Jeżeli jednak jesteście administratorami sieci to z pewnością możliwości konfiguracji routera Archer MR200 jakie znajdziecie w tej zakładce z pewnością was nie zawiodą. Poniżej macie kilka zrzutów ekranu z funkcjami jakie możecie tutaj ustawić.

IV. Testy i wrażenia

Po zapoznaniu się z budową oraz konfiguracją routera D-Link DWR-953, przyszedł czas na kilka testów, które pozwolą nam ocenić router jeżeli chodzi o siłę rozsyłanego sygnału WiFi, oraz prędkość i stabilność połączenia sieciowego.

- zasięg sieci WiFi

Do sprawdzenia siły i zasięgu sygnału WiFi wykorzystałem smartfon z aplikacją WiFi Analyzer. Dla porównania zamieściłem wam też wyniki z innego routera z którego akurat korzystam. (mój router to "router smart-test" a TP-Link to -"TP-LINK 5845")

Pierwszy test przeprowadziłem w pokoju w którym umieszczony był router. 

Kolejny test wykonałem w pokoju na tej samej kondygnacji ale po przeciwległej stronie budynku.

Przyszedł więc czas na ostatni sprawdzian, czyli pokój który również znajduje się po przeciwległej stronie domu, ale tym razem piętro niżej, czyli fale mają dodatkowo do pokonania strop z żelbetonu. 

Jak widzicie router radzi sobie bardzo dobrze jeżeli chodzi o zasięg rozsyłanego sygnału [nawet lepiej niż mój,dwa razy droższy router z którego korzystam :( ] Oczywiście wraz ze wzrostem odległości od routera siła sygnału słabnie i w najdalej oddalonym pomieszczeniu nie wygląda to już tak dobrze, jednak wciąż jest na poziomie pozwalającym na komfortowe przeglądanie internetu, tak wiec z pewnością należy mu się  tu najwyższa ocena.

- prędkość przesyłania danych i stabilność połączenia

Wiemy jak działa WiFi, teraz czas na sprawdzenie jak router radzi sobie z odbiorem sygnału LTE . Jak się okazuje pomimo dwóch mocnych anten LTE w jakie wyposażony został ten router, na obudowie routera zapaliły się tylko trzy, z czterech kresek obrazujących siłę sygnału. Jest to nieco zaskakujące ponieważ w tym samym miejscu smartfon miał pełny zasięg. Słabszy zasięg sygnału przełożył się też na nieco niższe transfery. Ta sama karta włożona do telefonu umożliwiała szybszy transfer niż w routerze. 

Dobrze że router umożliwia zamontowanie zewnętrznych anten, co powinno znacznie poprawić jakość odbieranego sygnału, a co za tym idzie umożliwić nam transfer z większą prędkością. 

Nie ma natomiast problemu ze stabilnością połączenia która stoi tu na wysokim poziomie. Nawet przy jednoczesnym podłączeniu kilku urządzeń do routera nie ma problemów z poprawnym dzieleniem łącza, czy wieszaniem się urządzenia. 

V. Podsumowanie

Na koniec oczywiście jeszcze kilka slow podsumowanie. 

TP-Link Archer MR200 to jeden z ciekawszych routerów LTE jakie możemy obecnie spotkać na rynku. Na uwagę zasługuje tu bardzo dobre wykonanie oraz ciekawy design, który z pewnością wyróżnia ten router na tle urządzeń konkurencji. Minusem może tu być jedynie świecąca się obudowa w kolorze fortepianowej czerni, która niestety jest trudna w utrzymaniu, ponieważ bardzo szybko zbiera kurz i odciski palców. Kolejnym plusem jest oprogramowanie routera które jest przejrzyste, funkcjonalne i oferuje bardzo dużo możliwości konfiguracji. Szkoda tylko że i tutaj router złapał minusa, tym razem za brak polskiego interfejsu. Podobnie jest w kwestii złącz w jakie wyposażono router Archer MR200, na plus zaliczymy tu cztery wyjścia LAN z czego jedno może działać również jako złącze WAN, pozwalając nam wykorzystać router w sieci kablowej, minusem jest natomiast ograniczenie ich prędkości do 100 Mb/s co jak na obecne standardy jest poniżej oczekiwań. Jak widzicie router ma swoje atuty ale też znalazło się kilka minusów, czy zatem warto zainteresować się tym routerem a jeśli tak to dlaczego?.  Według mnie jak najbardziej warto ! TP-Link Archer MR200 przekonał mnie do siebie łatwością instalacji, która sprowadza się jedynie do zamontowania karty SIM, oraz niezawodnością i stabilnością działania która stoi na wysokim poziomie i to bez względu na to czy podłączymy do niego jedno, czy też kilka urządzeń równocześnie korzystających z sieci.  

Sprawdź aktualne ceny: TP-LINK ARCHER MR200