Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

banner

 DSCN9989

NavRoad myCAM HD cube to jeden z tańszych wideo-rejestratorów dostępnych na rynku, czy jednak "tańszy" znaczy gorszy?. W dzisiejszej recenzji sprawdzimy na co stać tą skądinąd ciekawie zapowiadającą się kamerę samochodową, jak również postaramy się odpowiedzieć na postawione na wstępie pytanie.

I. Zawartość pudełka i ocena zewnętrzna:

NavRoad myCAM HD cube  zapakowany został w klasyczne białe pudełko wykonane z miękkiego kartonu na wierzchu którego znajdziemy zdjęcie rejestratora oraz kilka najważniejszych informacje o modelu. A co wewnątrz? W zestawie znalazły się: uchwyt do zamocowania kamery w samochodzie, zasilacz do gniazdka zapalniczki z długim 4m przewodem, przewód USB/miniUSB,  instrukcja obsługi oraz karta gwarancyjną. 

Sam rejestrator to popularna konstrukcja stosowana przez kilku producentów a którą dokładniej mieliście już okazję poznać na naszym portalu przy okazji recenzji wideo rejestratora Navitel R200. Urządzenie już na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie solidnego, nieźle prezentuje się też pod względem designu i wykonania, choć trzeba zauważyć że spasowanie poszczególnych elementów obudowy nie jest tu idealne.

Korpus wideo-rejestratora NavRoad myCAM HD cube wykonany został w całości z tworzywa sztucznego co do którego nie mam większych uwag. Matowa powłoka nie tylko jest odporna na zbieranie odcisków palców ale też nie powoduje nieprzyjemnych odbić światła podczas jazdy w słoneczny dzień. 

Na obudowie tuż pod wyświetlaczem znajdziemy pięć przycisków służących do zarządzania funkcjami wideo-rejestratora. Również w stosunku do nich trudno znaleźć jakieś negatywne uwagi, przyciski są odpowiedniej wielkości, posiadają wyczuwalny skok, a ich rozmieszczenie jest jak najbardziej ergonomiczne.

Na dolnej krawędzi myCAM HD cube znajdziecie czytnik kart microSD, mikrofon oraz przycisk reset. Lewa krawędź zarezerwowana została dla głośnika natomiast pozostałe elementy takie jak przycisk Power, złącze microUSB oraz zaczep uchwytu znalazły się na górnej krawędzi. Rozwiązanie to ma jeden minus a mianowicie przy podłączonym przewodzie USB nie jesteśmy w stanie odczepić rejestratora od uchwytu, podobnie sytuacja wygląda w drugą stronę, czyli najpierw musimy wpiąć rejestrator do uchwytu a następnie dopiero podłączyć zasilanie. Nie jest to jakaś poważna wada niemniej jednak jest to nieco uciążliwe. 

Sam uchwyt to typowe rozwiązanie składające się z gumowej przyssawki i krótkiego ramienia na przegubie, wpinanego w korpus rejestratora. Przyssawka trzyma mocno i o ile nie macie pionowej szyby (np. niektóre autobusy ) nie będziecie mieli problemu z poprawnym ustawieniem kamery. 

NavRoad myCAM HD cube  wyposażony został w ekran TFT o przekątnej 2.0" i rozdzielczości 320x240px. Niestety jest to chyba najsłabszy element tego wideo-rejestratora - tak wiem ekran nie jest tu najważniejszy, jednak obecnie nawet od urządzenia z segmentu budżetowego należy oczekiwać nieco więcej. Można pominąć tu kontrast i jasność wyświetlacza jednak trudno przejść obojętnie obok jego kątów widzenia, te są po prostu tragiczne, szczególnie jeżeli patrzymy na rejestrator z fotela kierowcy gdzie przynajmniej w moim modelu nic już nie widać. Dużo lepiej wygląda to z pozycji fotela pasażera gdzie czytelność ekranu można by jeszcze uznać za akceptowalną. Być może akurat mój egzemplarz miał trafić na rynek angielski gdzie mamy ruch lewostronny? tego pewnie się już nie dowiemy.

 Rejestrator  wyposażony zostało w wewnętrzną baterię, jednak w tym przypadku producent nie chwali się jej pojemnością. Z moich testów wynika że przy pełnym naładowaniu pozwoli ona na kilka minut pracy bez podłączonego zasilania, tak więc bez problemu w razie potrzeby możecie zabrać ją z samochodu celem wykonania kilku zdjęć mających na celu udokumentowanie zdarzenia. 

II. Specyfikacja techniczna

Poznaliśmy już budowę wideo-rejestratora NavRoad myCAM HD cube, czas więc na zapoznanie się z jego specyfikacją techniczną.

Procesor Mstar / AIT 8328
Wyświetlacz 2'', LCD, TFT
Funkcja aparatu Tak
Aparat -
Obiektyw Stałoogniskowy (6G)
Rozdzielczość 1920 x 1080 @ 30 fps
Matryca SONY IMX 323
Kąt widzenia 155°
Jasność f=1,8
Rozszerzenie pamięci microSD/SDHC/SDXC do 64 GB
Bateria Wbudowana Li-Polymer/Li-Ion
Akcelerometr (G-Sensor) Tak
Głośnik Tak
Mikrofon Tak
Złącza microUSB, karty microSD
Inne datownik, detekcja ruchu, nagrywanie w pętli, automatyczne rozpoczęcie nagrywania wraz z podłączeniem zasilania
Format zapisu plików MP4 (H.264), JPG
Język język polski / inne
Szerokość (mm) 63
Wysokość (mm) 72
Grubość (mm) 30
Waga (g) 54
Akcesoria w zestawie Uchwyt z przyssawką, ładowarka samochodowa (przewód 4 metry)
Gwarancja 24 miesiące

III. Funkcje / ustawienia / nagrania

Jeżeli chodzi o funkcje w jakie wyposażony został NavRoad myCAM HD cube to trzeba przyznać że mamy tu wszystko czego moglibyśmy oczekiwać od budżetowego wideo-rejestratora samochodowego. Oprócz zapisu nagrań wideo mamy tu możliwość wykonywania zdjęć, wbudowany czujnik ruchu, g-sensor czy tryb parkingowy. Jedyne czego może mu brakować w porównaniu z droższymi modelami to GPS ale to oczywiście możemy mu wybaczyć.

Samo menu urządzenia jest dość czytelne, choć jego obsługa wymaga nieco wprawy. Na plus możemy zaliczyć dostępność polskiej wersji językowej, natomiast minusem jest wspomniany już wyświetlacz nie pozwalający na komfortową obsługę urządzenia z fotela kierowcy. Wszystkie funkcje i ustawienia możecie zobaczyć na poniższych zdjęciach oraz w wideo-recenzji.

Pozostało nam na koniec najważniejsze, czyli jakość rejestrowanych nagrań i tutaj NavRoad myCAM HD cube zdecydowanie wybija się ponad konkurencję w swoim przedziale cenowym. 

Wydajny procesor AIT8328 w połączeniu z optyką Sony IMX 323 z 6-warstwową, szklaną soczewką i wysoką jasnością f/1.8 gwarantuje jakość nagrań na poziomie rejestratorów średniej klasy co z pewnością można zaliczyć do jego największych atutów. Obraz jest pełen szczegółów, kolory nieźle odwzorowane, nie ma problemów z ostrością, a szeroki kąt widzenia pozwala rejestrować obraz nie tylko bezpośrednio przed maską samochodu ale również po obu stronach drogi, co ma nieocenione znaczenie np. w przypadku kolizji. Rejestrator całkiem dobrze radzi też sobie z nagraniami nocnymi z czym często mają duże problemy tańsze urządzenia, tak więc tutaj również możemy go wysoko ocenić. 

Ponieważ żaden opis nie odda rzeczywistego stanu, w poniższej wideo-recenzji rejestratora NavRoad myCAM HD cube zamieściłem wam kilka przykładowych nagrań z przejazdów tak abyście sami mogli ocenić to urządzenie.

V. Podsumowanie

Jak się okazuje NavRoad myCAM HD cube to atrakcyjna kamera samochodowa o bardzo dobrym stosunku jakości nagrań do ceny urządzenia. Niezły design, przyzwoite wykonanie i bardzo dobra jak na tą cenę jakość nagrań, to cechy które z pewnością przemawiają za zakupem tego wideo-rejestratora. Trzeba jednak pamiętać że nie jest to urządzenie pozbawione wad, takich jak chociażby bardzo słaby wyświetlacz, mało pojemna bateria czy uchwyt nie pozwalający na poprawny montaż na pionowej szybie, dlatego też jeżeli te cechy są dla was istotne a budżet was zbytnio nie ogranicza to zdecydowanie warto zainteresować się modelami z wyższych segmentów, które oprócz wysokiej jakości nagrań oferują też szereg dodatkowych funkcji które mogą was zainteresować.