Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

banner

 myPhone Q smart II Plus

 

myPhone Q-Smart II PLUS - obiecujący smartfon z Androidem 6.0 Marshmallow

W ofercie sieci Biedronka własnie pojawił się nowy smartfon polskiego producenta myPhone, należący do popularnej serii Q-Smart. Telefon kusi nie tylko swoją ceną, wynoszącą jedynie 329zł, ale też całkiem przyzwoitymi parametrami technicznymi. Czy jednak warto się nim zainteresować?. Dzisiaj macie okazje zapoznać się z jednym z pierwszych testów tego modelu.

I. ROZPAKOWANIE / OBUDOWA / JAKOŚĆ WYKONANIA

myPhone Q-Smart II PLUS zapakowany został w nieduże tekturowe pudełko w czarnym kolorze z przeźroczystą wkładką przez którą możemy zobaczyć front telefonu. 

Zestaw

W pudełku oprócz telefonu, znajdziemy: jedno amper-ową ładowarkę sieciową, kabel USB, folię ochronną na ekran, oraz kartę gwarancyjną i instrukcję obsługi. Niestety zabrakło tu jakiegokolwiek zestawu słuchawkowego, co nieco dziwi ponieważ wydawać by się mogło że w przypadku telefonów jest to standardowe wyposażenie. 

Cały zestaw możecie zobaczyć na zdjęciu poniżej.  

                      

Wykonanie.

Jeżeli chodzi o design, to telefon ten nie wyróżnia się niczym szczególnym, nie jest super cienki, nie posiada aluminiowej obudowy czy też innych cech decydujących o jego atrakcyjnym wyglądzie,  z drugiej jednak strony trzeba przyznać że jak na swoją cenę jest on całkiem nieźle wykonany i z pewnością znajdzie swoich zwolenników.  

Jak się można było spodziewać, telefon w całości wykonany jest z tworzywa sztucznego, co nie wpłynęło jednak na sztywność konstrukcji a podczas korzystania z telefonu nie słychać żadnych trzasków czy innych nieprzyjemnych dźwięków dobiegających z obudowy. Tak więc pod tym względem jak dla mnie smartphone ten wypada przynajmniej dobrze.

Na plus można też zaliczyć dużą odporność tylnej obudowy na wszelkiego rodzaju odciski palców, dzięki czemu myPhone Q-Smart II PLUS będzie łatwy w utrzymaniu i dłużej będzie się dobrze prezentował. Niestety tego samego nie można powiedzieć o tafli przykrywającej wyświetlacz, która to bardzo szybko pokrywa się odciskami, przez co już po kilku minutach nie wygląda to zbyt dobrze. Na szczęście po naklejeniu foli ochronnej na wyświetlacz jest zdecydowanie lepiej, dlatego też nie będziemy traktować tego jako istotną wadę.  

myPhone Q-Smart II PLUS sprzedawany jest w dwóch wariantach kolorystycznych - białym oraz czarnym

Front telefonu stanowi wyświetlacz IPS o przekątnej 5 cala, nad którym znalazło się miejsce na głośnik oraz przednią kamerę

Pod ekranem znajdziemy trzy typowe dla Androida przyciski, które niestety nie otrzymały podświetlenia, co zresztą zbytnio nie dziwi biorąc pod uwagę cenę telefonu.

Tylny panel jak już wspominałem wykonany został z dość łatwego w utrzymaniu tworzywa sztucznego w kolorze, białym lub czarny, w zależności od wersji telefonu jaką wybierzemy, oraz jest odporny na zarysowania i drobne uszkodzenia 

W lewym górnym rogu znajdziemy obiektyw tylnej kamery oraz diodę doświetlającą, natomiast w dolnej części szeroką maskownicę głośnika.

Zarówno przycisk włącznika jak i belka regulacji głosu, znalazły się na prawej krawędzi urządzenia, natomiast złącze miniUSB na jego dolnej krawędzi. Nie zapomniano również o złączu słuchawkowym, które to tradycyjnie znalazło się na górnej krawędzi myPhone Q-Smart II Plus. 

II. PARAMETRY / SPECYFIKACJA TECHNICZNA

Wiecie już czego można oczekiwać jeżeli chodzi o design i wykonanie, teraz zapoznajmy się z jego specyfikacją.

Jak widzicie wygląda to całkiem obiecująco, co tym bardziej zachęca do dalszych testów. Oczywiście trzeba pamiętać że smartfon należy do kategorii telefonów budżetowych i musimy oceniać go przez pryzmat ceny a nie porównywać z telefonami z wyższych segmentów. W dalszej części tej recenzji sprawdzimy sobie jego wydajność w benchmarkach jak i postaram się podzielić swoimi wrażeniach z jego użytkowania.

III. SYSTEM / APLIKACJE

System

Smartfon myPhone Q-Smart II PLUS działa pod kontrolą wciąż jeszcze najnowszej wersji systemu operacyjnego Android 6.0 Marshmallow, co jak wiecie w tym przedziale cenowym jest rzadko spotykane i na pewno trzeba zaliczyć na plus dla tego telefonu.

Jeżeli jesteśmy przy systemie to trzeba zaznaczyć że mamy tutaj do czynienia z czystą wersją Androida bez dodatkowych nakładek producenta, co akurat moim zdaniem jest dobrym rozwiązaniem, tym bardziej w sytuacji gdy telefon nie dysponuje zbyt dużym zapasem pamięci RAM. 

Górny pasek ustawień jest nieźle zoptymalizowany, dzięki czemu mamy szybki dostęp do podstawowych ustawień telefonu takich jak regulacja podświetlenia matrycy, dostęp do sieci WiFi, Bluetooth, danych komórkowych, latarki itp. Oczywiście jest to zasługą nie tyle samego telefonu co systemu Android 6.0 ale i tak zaliczam to na plus tego modelu. 

Główne okno ustawień jest również typowym oknem Androida jakie dostępne jest w jego najnowszej wersji. Poniżej kilka zdjęć dla tych co nie mieli jeszcze okazji zapoznać się z tą wersją systemu.

Na pochwałę zasługuje całkiem niezłe przetłumaczenie wszystkich opcji systemu, z czym często producenci mają sporo problemów, albo nie przywiązują do tego większej wagi. Tutaj widać że producent nie zbagatelizował tej kwestii dlatego też kolejny plus dla tego smartfona.

Aplikacje 

Zobaczmy teraz jak wygląda kwestia aplikacji które producent dostarcza nam wraz z telefonem. 

 

Jak widzicie wraz z telefonem otrzymujemy kilkanaście już zainstalowanych aplikacji z których zapewne większość z was nigdy nawet nie skorzysta. Ponieważ nie jestem zwolennikiem takiego rozwiązania, szczególnie w przypadku smartfonów o słabszych parametrach technicznych, gdzie każdy megabajt pamięci RAM ma przecież duże znaczenie, z pewnością przyznał bym mu punkty ujemne, ale jak się okazało, większość tych aplikacji daje się łatwo odinstalować, tak więc nie jest tak źle jak się spodziewałem i temat można przemilczeć.

IV. EKRAN / WYDAJNOŚĆ

Ekran

Telefon myPhone Q-Smart II PLUS - wyposażony został w 5-calowy ekran, wykonany w technologii IPS o rozdzielczości 720x1280px. Jest to kolejna mocna strona tego telefonu, ekran charakteryzuje się bardzo dobrymi kątami widzenia, niezłą jasnością matrycy oraz przyzwoitym odwzorowaniem kolorów. Z pewnością całkiem nieźle sprawdzi się zarówno podczas przeglądania stron internetowych, zdjęć, jak również wyświetlania filmów i materiałów wideo.

Jeżeli jesteśmy przy ekranie to warto również powiedzieć kilka słów o dotyku. Producent zastosował tu 2- punktowy dotyk który sprawuje się jednak całkiem poprawnie. Nie zaobserwowałem żadnych problemów z obsługą podstawowych gestów, reakcja na każde muśniecie ekranu jest szybka, a precyzja poszczególnych punktów stoi na wysokim poziomie.

wydajność

Smartfon myPhone Q-Smart II PLUS zbudowany został w oparciu o czterordzeniowy procesor, MediaTek MT6580 Cortex-A7, taktowany zegarem 1.3 GHz i wspierany grafiką Mali-400 MP2. Ponadto do dyspozycji mamy 1GB pamięci RAM oraz 8GB pamięci wewnętrznej. Czy pozwoli to na sprawną pracę i instalację bardziej wymagających aplikacji i gier? przekonajmy się 

Testy przeprowadziłem za pomocą aplikacji AnTuTu, Quadrant ,GFXBench GL Benchmark oraz 3DMark

Wyniki uzyskane w benchmarkach pokazują prawdziwe możliwości smartfona Q-Smart II Plus, które pomimo iż prezentują się przyzwoicie, to jednak nie wyróżniają się zbytnio na tle konkurencji. Co prawda gwarantują  płynne i szybkie działanie telefonu nawet przy kilku otwartych jednocześnie aplikacjach, jak również uruchomienie większości gier ze sklepu Play, to jednak jeżeli akurat wydajność jest dla was najważniejsza to w tym przedziale cenowym znajdziecie przynajmniej kilka smartfonów uzyskujących nieco lepsze wyniki, jak chociażby niedawno testowana przez nas Manta Quad Titan.

Podczas kilku dni jakie miałem okazje testować ten telefon nie zaobserwowałem aby jakoś znacząco brakowało mu mocy. Aplikacje z których korzystałem, działały płynnie, szybko się uruchamiały a smartfon ani raz mi się nie zawiesił, co chyba dobrze o nim świadczy. Pamiętajmy jednak że jest to telefon budżetowy, tak więc bardziej wymagające aplikacje i gry mogą znacznie wolniej działać a gry uruchamiać się w trybie ze znacznie ograniczonymi detalami co oczywiście nie możemy traktować jako wadę Q-Smart II Plus, biorąc pod uwagę stosunek jego ceny do wydajności. 

V. JAKOŚĆ ROZMÓW / MULTIMEDIA / KAMERY

Jakość rozmów

 myPhone Q-Smart II PLUS wyposażony jest w funkcję Dual SIM dzięki której możemy jednocześnie korzystać z dwóch numerów telefonicznych działających w trybie pasywnym - to znaczy że jeżeli akurat w danym momencie prowadzimy rozmowę z jednego numeru to drugi w tym czasie jest nieaktywny. W stanie czuwania oba numery są aktywne i gotowe na odebranie lub nawiązanie połączenia. 

Jeżeli chodzi o samą jakość połączenia to oczywiście jest to w dużej mierze zależne od naszego operatora, odległości od nadajnika czy samej infrastruktury sieci, niemniej jednak podczas kilku dni testów nie spotkałem się z żadnymi problemami. Zasięg sygnału pokazywany w telefonie był zbliżony do tego jaki w tym samym miejscu pokazują inne moje telefony, jakość prowadzonych rozmów też była bez zarzutu, chociaż trudno powiedzieć aby wybijała się ponad przeciętną. Można by powiedzieć że wszystko działa tak jak powinno, bez jakiegoś dodatkowego efektu "WOW".

Multimedia

Podczas większości moich testów staram się sprawdzić jak testowany smartphone radzi sobie z odtwarzaniem filmów i strumieni wideo w rożnych rozdzielczościach i rożnym bitrate. Nie inaczej było i tym razem podczas testów myPhone Q-Smart II PLUS dla którego jak zwykle przygotowałem zestaw plików testowych z materiałami do odtworzenia

Przy okazji mała niespodzianka, smartfon obsługuje tryb hosta USB OTG, dzięki czemu możemy podłączyć do niego pendrive-a z filmami czy muzyką, urządzenia peryferyjne takie jak myszki przewodowe, klawiatury itp. Powiem wam że się tego nie spodziewałem po telefonie z tego segmentu cenowego tak więc jak dla mnie duży plus.   

Jak wykazały testy, smartphone myPhone Q-Smart II PLUS nie ma problemu z odtwarzaniem filmów w rozdzielczości SD czy HD a problemy pojawiły się dopiero w przypadku filmów w rozdzielczości UHD (4K), co akurat jest zrozumiałe ponieważ telefon ten nie wspiera tej technologi. Sama jakość wyświetlanego obrazu była na całkiem przyzwoitym poziomie co oczywiście jest zasługą bardzo dobrej, jak na ten segment cenowy matrycy telefonu. 

YouTube

Ponieważ 90% filmów jakie oglądamy na telefonie pochodzi z serwisu YouTube, nie mogłem nie sprawdzić jak z tym zadaniem daje sobie radę myPhone Q-Smart II PLUS.

Podczas testów skorzystałem z aplikacji YouTube, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie aby odtwarzać też filmy w przeglądarce internetowej. Wszystkie filmy odtwarzały się płynnie z maksymalną dostępną rozdzielczością 720p, co oczywiście wynika z parametrów wyświetlacza do których aplikacja się dopasowuje. Nieco wyższą rozdzielczość możemy ustawić oglądając filmiki poprzez przeglądarkę, ale nie polecam tego robić, ponieważ może to wpłynąć na płynność odtwarzania a i tak nie wyciśniemy lepszego obrazu z matrycy telefonu.   

Kamery

Aparaty w jakie wyposażony został smartfon myPhone Q-Smart II PLUS nie należą niestety do najlepszych. Główny aparat dysponuje matrycą 5.0 Mpx z funkcją Autofokus oraz lampą LED, natomiast przedni 2.0 Mpx. Są to typowe kamery stosowane w telefonach z tego segmentu cenowego tak więc w tej kwestii niespodzianki niestety nie było.

Jeżeli chodzi o jakość zdjęć to najlepiej oddadzą to zdjęcia wykonane za pomocą tego telefonu które możecie zobaczyć poniżej.

główny aparat

przednia kamera

Kamery pozwalają też na nagrywane filmów z rozdzielczością - 1920x1088 px w przypadku tylnej kamerki oraz 640x480 przedniej.

VI. WiFi, GPS i  bateria 

WiFi

Połączenie z internetem możemy realizować za pomocą sieci GSM, jak również wbudowanej karty sieciowej  WiFi 802.11 b/g/n. 

Aby móc coś więcej powiedzieć o działaniu wbudowanego modemu WiFi, skorzystałem z popularnej aplikacji do mierzenia siły sygnału jaką jest Wifi Analyzer. 

Poniżej kilka wykresów z tej aplikacji. (pokój z routerem, pokój obok - jedna ściana, dwa pokoje dalej - dwie ściany)

Jak widzicie moduł WiFi też się zbytnio nie wyróżnia, chociaż trudno mieć jakieś większe uwagi co do jego działania. Połączenie jest stabilne, transfery porównywalne z innymi urządzeniami tej klasy, tak więc można powiedzieć że pod tym względem to taki solidny średniak. Jeżeli będziecie w zasięgu mocnego sygnału WiFi na pewno nie będziecie mieć problemów z dostępem do internetu, nieco gorzej jest na granicy zasięgu, w porównaniu z moim osobistym telefonem w miejscu przeprowadzania test widział on trzy okoliczne sieci kiedy w tym samym czasie mój telefon wykrywał ich pięć, ale to też inna klasa telefonu i nie należy ich porównywać. 

GPS

Moduł GPS zainstalowany w tym telefonie oceniam bardzo pozytywnie. Jego testy przeprowadziłem jak zwykle za pomocą aplikacji GPS Test z której zdjęcia możecie zobaczyć poniżej.

Praktycznie w ciągu 10-15s udało mi się połączyć z sześcioma satelitami i ustalić moją pozycję, a dodam że telefon leżał na biurku w odległości ok. jednego metra od okna. Większość urządzeń, nawet tych znacznie wyższej klasy jakie miałem okazję testować, nie była w stanie połączyć się w tym miejscu z żadnym satelitą stąd moja pozytywna opinia.

Bateria.

Jak ważna jest bateria w przypadku smartfona nie muszę chyba nikogo przekonywać. Bolączką większości budżetowych telefonów jest właśnie jej mała pojemność, rzadko przekraczająca 1900mAh. W przypadku smartfona myPhone Q-Smart II PLUS mamy natomiast do czynienia z baterią o pojemności 2300mAh, co z pewnością można uznać za kolejny atut tego modelu. Przy oszczędnym korzystaniu z telefonu powinna ona pracować nawet przez dwa dni bez ładowania, co jak na smartfon z ekranem 5", jest już całkiem przyzwoitym wynikiem. Poniżej wyniki z aplikacji Bateria HD, po przeprowadzeniu kilkugodzinnej symulacji działania telefonu w różnych trybach.


VII. Podsumowanie.

Czas na końcową ocenę telefonu myPhone Q-Smart II PLUS. Po kilku dniach jakie miałem okazję testować ten model muszę przyznać że jest to bardzo udany telefon i zasługuje na moją pozytywną opinię. Oczywiście pamiętajmy że oceniamy go przez pryzmat ceny i nie należy porównywać go do telefonów z wyższych pólek cenowych. Za cenę jak na dzień dzisiejszy 329zł, otrzymujemy całkiem nieźle wykonany telefon z bardzo dobrym jak na tą półkę cenową ekranem IPS o rozdzielczości 1280x720 px, najnowszym Androidem 6.0, przyzwoitym czterordzeniowym procesorem oraz pojemną baterią 2300mAh. Telefon w przypadku korzystania z typowych aplikacji, działa bardzo sprawnie, nie ma problemów z zawieszaniem się czy restartami. Pozwala na odtwarzanie filmów video w wysokiej rozdzielczości oraz swobodną rozgrywkę w większość gier dostępnych w sklepie Google Play. Nie można też zapominać o funkcji DualSim, dzięki której bez problemu będziecie mogli korzystać z dwóch kart SIM dowolnych operatorów czy też bardzo dobrze działającym module GPS. Do słabszych stron tego telefonu zaliczył bym jedynie kamery, które mogły by być nieco lepsze nawet jak na ten przedział cenowy, oraz brak słuchawek które niestety nie znalazły się na wyposażeniu. Kwestię designu pozostawiam oczywiście waszej ocenie, jak dla mnie pod tym względem Q-Smart II Plus wypada bardzo przeciętnie ale to akurat kwestia gustu i tutaj możecie mieć zupełnie odmienne zdanie. 

Sprawdź aktualne ceny: myPhone Q-Smart II PLUS