Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

banner

Panorama

Gamingowa seria Volcano firmy Modecom wzbogaciła się niedawno o kilka nowych urządzenia przeznaczonych dla graczy z których szczególnie moją uwagę zwróciła udoskonalona wersja bardzo popularnej i chwalonej przez użytkowników myszy Volcano GMX4, która w nowej wersji oznaczona została jako Volcano GMX4 Plus. Czy ten "Plus" w nazwie przełoży się na "plus" jeżeli chodzi o końcową ocenę tego gryzonia? Przekonajmy się.

Ponieważ nawet najlepsza mysz nie będzie w stanie pokazać pełni swoich możliwości jeżeli będziemy ją używać na kiepskiej jakości podkładce, lub wręcz bezpośrednio na biurku, postanowiłem na potrzeby tej recenzji sięgnąć po ciekawie zapowiadającą się podkładkę pod mysz która również należny do serii Volcano  a jest nią  Modecom Volcano Rift v2.

I. Rozpakowanie i ocena zewnętrzna

Mysz znajdziemy wewnątrz tekturowego pudełka z magnetycznym zamknięciem, w charakterystycznej, czerwono-czarnej kolorystyce na wierzchu którego nie zabrakło dużego zdjęcia myszy, a na spodzie podstawowych informacji na temat jej parametrów technicznych. Podobnie wygląda to w przypadku podkładki, a zdjęcia obu akcesoriów znajdziecie poniżej. 

Ponieważ nie miałem wcześniej możliwości sprawdzenia modelu Volcano GMX4, nie jestem w stanie stwierdzić czy w przypadku nowej odsłony zaszły zmiany na "Plus", jednak moje odczucia bezpośrednio po wyjęciu myszy z pudełka są zdecydowanie na "Plus". Ale po kolei.

Na początek muszę wspomnieć że Volcano GMX4 Plus jest myszą asymetryczną, przeznaczoną dla osób praworęcznych co mi akurat odpowiada, ale wiem że może to już na wstępie zniechęcić osoby leworęczne, dlatego też uważam że jest to istotna informacja od której należy rozpocząć tą recenzję. 

Mysz gamingowa w przeciwieństwie to myszy biurowej narażona jest na znacznie większe obciążenia jak również "nietypowe zdarzenia" jakie mogą wystąpić podczas emocjonującej rozgrywki, dlatego też tak ważne jest aby wykonana została ona z solidnych materiałów będących w stanie sprostać tym wymaganiom.  Pomimo iż Volcano GMX4 Plus w porównaniu do innych myszy gamingowych jest jedną z tańszych propozycji, to jednak materiały z jakich została wykonana są naprawdę z wysokiej półki. Przyjemne w dotyku tworzywo wzmocnione zostało gumowymi wstawkami po bokach, długi, bardzo elastyczny przewód (1.8m) otrzymał materiałowy oplot, a zastosowane ślizgacze bardzo dobrze spisują się na każdej powierzchni. Jeżeli do tego dołożymy bardzo ergonomiczny kształt z dobrze wyprofilowaną wnęką na kciuk, jak również nieźle wyprofilowanymi przyciskami to tak naprawdę trudno się do czegoś doczepić. 

Modecom Volcano GMX4 Plus to mysz wyposażona w siedem programowalnych przycisków, które nie tylko zostały optymalnie rozmieszczone, ale też wyposażone zostały w znane z droższych modeli myszy przełączniki Omron, które charakteryzują się wysoką niezawodnością oraz długą żywotnością sięgającą nawet 20 milionów kliknięć. Na temat ich programowania powiem wam nieco więcej gdy będziemy omawiać aplikację do zarządzania myszą.

Jednym z najważniejszych elementów każdej myszy, a w szczególności myszy gamingowych jest sensor optyczny. W przypadku Volcano GMX4 Plus producent zdecydował się na zastosowanie chipsetu  PMW3330 który jest uznawany za jeden z najlepszych na rynku i często montowany w urządzeniach najwyższej klasy. Jeżeli chodzi o rozdzielczość jaką możemy ustawić, to według specyfikacji jest to zakres od 500 do 7200 DPI, jednak jak się okazuje za pomocą aplikacji możemy go rozszerzyć nawet do  poziomu - 14400 DPI, co bardzo dobrze świadczy o możliwościach Volcano GMX4.

Ostatnim elementem na który chciałbym zwrócić waszą uwagę jest podświetlenie. Mysz Modecom Volcano GMX4 Plus wyposażona jest w podświetlenie typu LED RGB które oferuje aż 16,7 milionów kolorów. Przydatną funkcją jest tu możliwość przepisania kolorów do rozdzielczości DPI - np. gdy wybierzemy rozdzielczość 500 DPI mysz będzie świecić na czerwono a przy 7000 DPI na zielono (oczywiście kolory wybieramy sami), dzięki czemu od razu bez dotykania myszy wiemy w jakiej rozdzielczości aktualnie pracuje. Podświetlenie jest też w pełni konfigurowalne, za pomocą aplikacji możemy np. ustawić tryb stały lub pulsujący, regulować intensywność świecenia, tępo pulsowania itp. 

Tyle o myszy, teraz kilka słów na temat podkładki Modecom Volcano Rift v2

W przeciwieństwie do większości tradycyjnych podkładek do których jesteśmy przyzwyczajeni, Volcano Rift v2 wykonana została z twardego, czarnego tworzywa o śliskiej powierzchni, która jak się okazuje świetnie współpracuje z każdego rodzaju myszami, gwarantując dużą szybkość i precyzje działania, choć trzeba też wspomnieć że praca na niej jest nieco głośniejsza niż w przypadku podkładek materiałowych. Podkładka jest dość cienka (5mm) a jej powierzchnia robocza to 350 x 240 mm, czyli optymalna do domowych zastosowań. Spód podkładki oklejony został specjalnym antypoślizgowym materiałem dzięki któremu podkładka nie przesuwa się na biurku nawet podczas bardzo energicznych ruchów. Tym co ją jednak wyróżnia, jest podświetlenie LED umieszczone na jej krawędziach. Do dyspozycji mamy tu 7 kolorów które zmieniamy za pomocą przycisków umieszczonych w górnej części podkładki, lub też możemy ustawić tryb automatyczny. Bardzo fajnie prezentuje się to w ciemnym pokoju i tworzy świetną całość z podświetlaną myszą Volcano GMX4 Plus. Podkładka zasilana jest z gniazda komputera za pomocą odłączanego przewodu USB/microUSB. 

Z myszą Modecom Volcano GMX4 PLUS i podkładką VOLCANO RIFT V2 możecie zapoznać się na poniższy materiale wideo

 

II. Specyfikacja techniczna

VOLCANO MC-GMX4 PLUS

Model GMX4 PLUS
Wymiary 126×74×42 mm
Chipset PMW3330
Częstotliwość próbkowania do 1000 Hz
Przyśpieszenie 30G
Funkcja nagrywania makr Tak
Liczba programowalnych przycisków 7
Zakres rozdzielczości 1000/1600/2400/3200/7200
Zasilanie USB
Podświetlenie LED
Ilość kolorów LED 16,7M
Dodatkowe ślizgacze Tak
Waga z przewodem: 150 g

VOLCANO RIFT V2

Materiał wierzchni Tworzywo sztuczne
Materiał bazowy Antypoślizgowy
Podświetlenie Tak, 7 kolorów
Wymiary 350 x 240 x 5 mm
Polecane dla Graczy

III. Aplikacja 

Z myszy możecie korzystać bezpośrednio po podłączeniu jej do komputera, jednak aby w pełni wykorzystać jej potencjał musimy zainstalować dedykowaną aplikacje do jej obsługi. Jak pewnie już zauważyliście w zestawie nie znalazł się żaden nośnik z którego taką aplikację moglibyście zainstalować dlatego też musimy pobrać ją ze strony producenta (link znajdziecie w instrukcji obsługi).

Trzeba przyznać że sama aplikacja jest bardzo czytelna i co ważne w języku polskim. Do dyspozycji mamy cztery zakładki:  "Główny", "Zaawansowany" ,"Makro" oraz "Wsparcie"

W pierwszej z nich skonfigurujemy funkcjonalność wszystkich 7 przycisków w jakie wyposażono mysz Volcano GMX4 Plus. Każdemu z przycisków możemy przypisać dowolną funkcję, począwszy od typowych funkcji myszy, poprzez funkcje multimedialne, potrójny klik, klawisz strzału, wyłączenie podświetlenia myszy czy też wybór makra. Ponieważ częściej niż w grach, korzystam z myszy podczas typowej pracy na komputerze dlatego też bardzo przypadła mi do gustu możliwość zaprogramowania dowolnych skrótów klawiaturowych pod wybranymi przyciskami co bardzo ułatwia i przyspiesza pracę na komputerze. W tej zakładce ustawimy też: częstotliwość próbkowani, czułość myszy, prędkość przewijania czy też szybkość podwójnego kliknięcia. Bardzo praktycznym rozwiązaniem są też profile dzięki którym możemy np. skonfigurować mysz pod wybrane gry, pracę biurową, internet itp. Przełączanie pomiędzy utworzonymi profilami (max 5profili) odbywa się poprzez naciśniecie przycisku na spodzie myszy (jest to 8-my przycisk o którym wam wcześniej nie wspominałem ponieważ nie jest on konfigurowalny).

W drugiej zakładce dostosujemy DPI i kolor podświetlania, dla każdego z pięciu profili rozdzielczości. Domyślnie 500 DPI ma czerwony kolor podświetlenia, natomiast 7200 DPI  kolor żółty, kolory te możemy oczywiście dowolnie zmieniać a do wyboru mamy pełną paletę 16 milionów kolorów. Dowolnie zmienimy też każdą z pięciu przypisanych rozdzielczości DPI z przedziału od 500 DPI do 14400 DPI tak więc każdy może idealnie dopasować mysz pod siebie czy też wybraną grę. Mamy tu też możliwość wyboru efektów podświetlenia myszy oraz jego intensywności. Do dyspozycji otrzymujemy podświetlanie stałe, oddychające, mruganie i stałe z efektem dynamicznej zmiany koloru.

Ostatnie dwie zakładki to nagrywanie makr oraz karta z linkiem do aktualizacji oprogramowania.

IV Podsumowanie

Pomimo iż nie jestem zapalonym graczem, mysz Modecom Volcano GMX4 Plus bardzo przypadła mi do gustu. Za niecałe 100zł otrzymujemy świetnie zaprojektowaną, wykonana z wysokiej jakości materiałów mysz, która idealnie leży w dłoni i bardzo precyzyjnie działa. Do jej atutów należy zaliczyć niezwykle wytrzymałe przełączniki Omron, jeden z najlepszych sensorów optycznych jakim jest PixArt PMW 3330, oraz rozbudowane możliwości konfiguracji przycisków i podświetlenia. Modecom Volcano GMX4 Plus jak przystało na mysz gamingową świetnie sprawdza się podczas nawet najbardziej wymagających rozgrywek, co z pewnością docenią zarówno mniej jak i bardziej zaawansowani gracze. Należy też zaznaczyć że wbrew pozorom nie jest to jedynie mysz dla graczy, ponieważ świetnie sprawdzi się też podczas zastosowań multimedialnych, typowo biurowych jak i podczas korzystania z internetu. Tak więc niezależnie czy szukacie myszy typowo do gier, domu czy też biura, Modecom Volcano GMX4 Plus z pewnością spełni wasze oczekiwania i na dzień dzisiejszy w tym przedziale cenowym będzie jednym z najlepszych wyborów.