Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Banner 2

SPK30304c

Jak wiadomo jakość głośników w naszych telefonach czy tabletach pozostawia dużo do życzenia, dlatego też coraz częściej decydujemy się na zakup dodatkowego głośnika Bluetooth,  który ma nam zapewnić zdecydowanie lepszy dźwięk i podnieść komfort słuchania muzyki z naszych urządzeń mobilnych. Dzisiaj chciałem was zaprosić do recenzji jednego z takich głośników, jakim jest model SPK303BL FORTON znanego polskiego producenta jakim jest Manta S.A., który pomimo niskiej ceny (sprawdź aktualną cenę) oferuje całkiem niezłe możliwości. 

Głośnik znajdziecie w niezbyt dużym pomarańczowym pudełku, na  którym znalazło się jego zdjęcie oraz specyfikacja techniczna. 

W środku oprócz głośnika znajdziecie jedynie przewód USB/microUSB oraz instrukcję obsługi.

 

Pomimo niewysokiej ceny jaką przyjdzie nam zapłacić za model FORTON, jest on nadspodziewanie dobrze wykonany.  Dwa stereofoniczne głośniki o macy 5W każdy zamknięte zostały w solidnej obudowie wykonanej z dwóch rodzajów tworzywa sztucznego Spodnia warstwa wykonana jest z twardego niebieskiego tworzywa na które nałożona została druga warstwa, tym razem lekko podgumowanego tworzywa w kolorze czarnym. Takie rozwiązanie nie tylko świetnie zabezpiecza głośnik przed uszkodzeniem ale też sprawia że wygląda on nowocześnie i bardzo dobrze się prezentuje. Całość uzupełniają metalowe maskownice po obu stronach głośnika oraz cztery przyciski funkcyjne. 

Pod specjalną gumową przesłonką ukryto gniazda i złącza w jakie wyposażono głośnik Manta SPK303BL. Znajdziemy tu gniazdo microUSB do ładowania głośnika, AUX-in, USB oraz czytnik kart microSD tak więc mamy tu wszystko czego można by oczekiwać od dobrego głośnika zewnętrznego a to jeszcze nie wszystkie z jego atutów. Zanim jednak przejdę do pozostałych funkcji głośnika jeszcze jedna informacja - głośnik wyposażony jest w przycisk reset  który znajduje się wewnątrz gniazda AUX, tak więc w razie jakichkolwiek problemów z głośnikiem wystarczy przytrzymać wciśnięty przycisk przez kilka sekund (najlepiej np. za pomocą zapałki) i wróci on do ustawień fabrycznych. 

Jak przystało na dobrej jakości głośnik Bluetooth, FORTON SPK303 nie ma żadnych problemów z bezprzewodową łącznością z urządzeniami mobilnymi. Producent zdecydował się tu na Bluetooth w wersji 4.0 i muszę przyznać że takie rozwiązanie w zupełności spełniło moje oczekiwania. Podczas testów nie napotkałem problemów z parowaniem głośnika z innymi urządzeniami a samo połączenie było stabilne nawet gdy telefon znajdował się w sąsiednim pomieszczeniu a oba urządzenia dzieliła ściana z cegły.

Oprócz możliwości odtwarzania muzyki z zewnętrznych dysków, kart microSD, urządzeń podłączonych po bluetooth czy też za pomocą przewodu audio, głośnik ma jeszcze jedną funkcjonalność a mianowicie wbudowane radio FM. Co prawda nie jest ono zbyt rozbudowane, (nie mamy tu przecież nawet wyświetlacza) to jednak umożliwia automatyczne przeskanowanie częstotliwości i zapisanie dostępnych stacji, które następnie możemy odsłuchać w całkiem niezłej jakości. Do poprawnego działania radia musimy podłączyć do niego kabel USB, który pełni tu rolę anteny, nieco poprawiając odbiór słabszych stacji radiowych.

Zapraszam was tez do wideo-recenzji w której nieco lepiej poznacie głośnik Manta SPK303BL

No dobrze ale jak ten głośnik gra?

Manta SPK303BL jak już wspominałem wyposażony został w dwa 5W głośniki, czyli dysponuje łączną mocą 10W, co muszę przyznać już naprawdę słychać. Głośnik jest głośny, gra czysto i całkiem przyjemnie słucha się na nim muzyki, chociaż trzeba tu zaznaczyć że o mocnych basach możecie raczej zapomnieć. Nie jest to głośnik którym rozkręcicie głośną imprezę, ale już w gronie kilku przyjaciół możecie miło spędzić czas przy muzyce płynącej z tego głośnika.

Pozostało jeszcze wspomnieć o wbudowanej baterii która wygląda tu całkiem przyzwoicie. Do dyspozycji mamy ogniwo o pojemności 1800mAh, które to pozwoli słuchać muzyki przez ok. 4 godziny bez konieczności szukania ładowarki, co według mnie jest całkiem przyzwoitym wynikiem.

Podsumowując - za niecałe 90zł (sprawdź aktualną cenę) otrzymujemy bardzo dobrze wykonany głośnik Bluetooth, w solidnej i atrakcyjnej wizualnie obudowie, wyposażony w szereg złącz umożliwiających nie tylko odtwarzanie muzyki z kart microSD czy też dysków USB, ale również urządzeń podłączonych bezprzewodowo i przewodowo, dzięki czemu jego zastosowanie może być bardzo szerokie i nie musi ograniczać się  jedynie do urządzeń mobilnych. Dodatkowym atutem jest wbudowane radio FM oraz całkiem wydajna bateria pozwalająca na długą pracę głośnika. Najważniejsze jednak że głośnik potrafi naprawdę dobrze grać. Dźwięk jest głośny i czysty a jedyne co można mu zarzucić to nieco słabe basy, co jednak nie wpływa na moją końcową ocenę tego głośnika która w tym przypadku jest bardzo pozytywna.