Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Banner 2

uchwyty

Ponieważ często prosicie w mailach o porady dotyczące poprawnego zamontowania telefonu w samochodzie, postanowiłem przygotować dla was krótki poradnik na ten temat, wraz z recenzją kilku wybranych uchwytów samochodowych które moim zdaniem zasługują na uwagę. 

Wybór uchwytów samochodowych dostępnych na rynku jest naprawdę ogromny, a ich ceny wahają się od kilku do nawet kilkuset złotych, na co zatem zwrócić uwagę aby wybrać ten najbardziej odpowiedni?. 

Zacznijmy od najważniejszego podziału uchwytów, czyli sposobu ich zamontowania, a możemy tu wyróżniamy trzy podstawowe systemy:

- przyssawka 

uchwyt iOttie Easy One Touch 3 7

Jest to jeden z najpopularniejszych sposobów zamontowania uchwytu w samochodzie, znany jeszcze z czasów gdy w naszych autach królowały pierwsze nawigacje samochodowe. Atutem tego rozwiązania jest łatwość montażu oraz możliwość zamontowania telefonu w najbardziej odpowiednim dla nas miejscu. Aby maksymalnie zwiększyć komfort i bezpieczeństwo korzystania z telefonu powinniśmy go umieścić najlepiej przed sobą po lewej lub prawej stronie zegarów, zwracając jednak uwagę aby telefon nie przysłaniał nam zbytnio drogi. Takie umiejscowienie powoduje że możemy obserwować komunikaty na ekranie nie odrywając jednocześnie wzroku od drogi i jest najbardziej polecane. Wybierając uchwyt z przyssawką musicie jednak zwrócić uwagę na jej jakość a w szczególności na rodzaj materiału z jakiego została wykonana. Najtańsze uchwyty posiadają przyssawki wykonane z kiepskiej jakości gumy która już po kilku użyciach potrafi stwardnieć i uchwyt zacznie odpadać nam od szyby, co najprawdopodobniej skończy się uszkodzeniem telefonu. W nieco droższych modelach guma zastąpiona została elastycznym silikonem, który nie tylko gwarantuje pewne trzymanie się uchwytu przez długie lata ale też pozwala na montaż uchwytu nie tylko do szyby ale też deski rozdzielczej. Na tym elemencie nie warto oszczędzać, ponieważ ma on kolosalne znaczenie dla naszego komfortu i bezpieczeństwa. 

- montaż w kratce nawiewu.

uchwyt gravity srebrny img 2D 0003

Drugim ze sposobów montażu uchwytów jaki ostatnim czasem zyskał dużą popularność, jest montaż do kratki nawiewu. Tradycyjna przyssawka zastąpiona została tu specjalnymi szczękami, które po rozchyleniu wsuwamy w otwory kratki, a po zwolnieniu docisku szczęki mocno trzymają uchwyt na kratce. Jest to praktyczne rozwiązanie dobrze podtrzymujące telefon i zarazem bardzo szybkie w montażu. Nie musimy tu nic przyklejać, przygotowywać powierzchni pod przyssawkę ani w żaden inny sposób ingerować w konstrukcje samochodu, jednak trzeba jasno powiedzieć że nie jest ono pozbawione wad. Po pierwsze nie mamy telefonu bezpośrednio przed oczami co powoduje że aby np. spojrzeć na mapę podczas jazdy musimy oderwać wzrok od drogi. Po drugie nie mamy zbyt dużego wyboru miejsca gdzie możemy zamontować uchwyt ( kratki są przecież na stałe) a po trzecie może wystąpić problem z przegrzewaniem się telefonu gdy zimą korzystamy z ogrzewania. Wybierając ten typ uchwytu szczególnie zwróćcie uwagę na wielkość szczęk (zbyt szerokie i grube mogą się nie zmieścić w kratce powodując nawet jej uszkodzenia) materiał z jakiego zostały wykonane i siłę nacisku (szczęki z twardego, śliskiego materiału z małym dociskiem mogą podczas jazdy się wysunąć z otworów i telefon wyląduje na ziemi wraz z uchwytem. 

- montaż w slocie CD

uchwyt samochodowy Spigen CD Slot img 2D 0004

Ostatnim z najczęściej spotykanych sposobów montażu uchwytu jest montaż w slocie CD samochodowego radioodbiornika.  Rozwiązanie to posiada podobne zalety i wady jak montaż w kratce nawiewu z tym że tutaj jesteśmy jeszcze bardziej ograniczeni co do miejsca montażu uchwytu oraz  oczywiście musimy w naszym samochodzie posiadać radio z CD, co już nie zawsze ma miejsce. Jak dla mnie jest to najmniej praktyczny sposób montażu i traktowałbym go raczej jako ostateczność, chyba że nie korzystacie z  płyt CD w samochodzie a radio umieszczone jest wysoko na desce rozdzielczej. Tutaj również zwróćcie uwagę na jakoś wykonania uchwytu a szczególnie na ramiona wchodzące do slotu na płyty, ponieważ słabej jakości materiał nie tylko może spowodować wypięcie się telefonu wraz z uchwytem ale nawet uszkodzenie samego radioodbiornika. 

Wszystkie trzy sposoby montażu zobaczycie w recenzji uchwytów do której za chwilę przejdziemy, a teraz zajmijmy się  drugim ważnym elementem jeżeli chodzi o uchwyty samochodowe a mianowicie sposobem montażu  samego telefonu w uchwycie. Tutaj tak naprawdę możemy spotkać się z dwoma systemami:

- mocowanie za pomocą szczęk 

remex uchwyt samoch C26 1

Jest to najpopularniejsze i zarazem najbardziej pewne mocowanie telefonu w uchwycie. Jego jakość i funkcjonalność niestety również zależy od ceny uchwytu. Tańsze modele posiadają słabsze i bardziej awaryjne mechanizmy które nieraz potrafią się zepsuć nawet po kilkukrotnym użyciu (najczęściej uszkodzeniu ulegają zębatki ramion, odklejają się gąbki lub gumki mające trzymać telefon lub pękają same ramiona  powodując że uchwyt jest praktycznie do wyrzucenia). W droższych modelach możemy liczyć na lepsze tworzywo, gąbki i gumki zastąpiono silikonem, mechanizmy zostały wzmocnione a ponadto sam proces zapięcia  telefonu w uchwycie został zautomatyzowany. 

- mocowanie za pomocą magnesów

uchwyt samochodowy spigen qs24 magnetic cd 1

Jest to drugi ze sposobów w jaki możemy zamontować telefon w uchwycie. Jego atutem jest szybkość montażu oraz  praktycznie brak awaryjności. W uchwycie wbudowane zostały silne magnesy które przyciągają telefon i tym samym utrzymują go na powierzchni uchwytu. Rozwiązanie choć niezwykle praktyczne w użytku posiada jednak sporo wad które często mogą dyskwalifikować go w oczach potencjalnych użytkowników. Po pierwsze musimy do telefonu przykleić metalową blaszkę która będzie przyciągana przez magnes, co nie wszystkim może się podobać (nie po to kupujemy nowoczesny super cienki smartfon żeby do niego przyklejać jakieś blachy). Po drugie nawet jeżeli zdecydujemy się na takie rozwiązanie to musimy pamiętać że  nie gwarantuje nam ono  tak pewnego uchwytu jak ma to miejsce przy mocowaniu za pomocą szczęk. Mała powierzchnia przyciągania sprawia że mocniejsze naciśnięcie telefonu górą lub dołem, bardzo łatwo może spowodować jego odpadniecie. Po trzecie jak się okazuje magnesy dość mocno wpływają na pracę modułu GPS w telefonie, przez co korzystanie z nawigacji może być mocno utrudnione lub nawet okazać się niemożliwe. 

Wiemy już na co zwrócić uwagę wybierając uchwyt na telefon do naszego samochodu, możemy wiec teraz przejść do recenzji kilku wybranych modeli, które jak się pewnie domyślacie posiadają wszystkie wymienione powyżej cechy. 

1. Zacznijmy od modelu Remax Transformer - który wydaje się być bardzo ciekawą propozycją biorąc pod uwagę stosunek ceny do jakości. Uchwyt wyposażony został w wyciągane, teleskopowe ramię, silikonowe nakładki po wewnętrznej stronie szczęk oraz mocną przyssawkę pozwalającą na zamontowanie uchwytu zarówno na szybie jak i desce rozdzielczej. Bez względu na to czy będziecie chcieli korzystać z telefonu w pionie czy poziomie zawsze będzie on pewnie zamontowany i ustawiony pod optymalnym kątem. Uchwyt wykonany jest z całkiem przyzwoitego tworzywa, które pomimo iż ustępuje jakością droższym odpowiednikom, to jednak daje nadzieje że nie rozpadnie się już po kilku miesiącach użytkowania. Warto też wspomnieć o zastosowaniu tu rozwiązania znanego z droższych modeli, a mianowicie przycisku umożliwiającego automatyczne zatrzaskiwanie uchwytu, co z kolei ułatwią jego obsługę z wykorzystaniem jednej ręki. System nie dział może tak sprawnie jak w wiodących modelach (wymaga nieco większego docisku) ale jest naprawdę przydatny i cieszy fakt że znalazł się w tym niedrogim uchwycie.

Uchwyt dostępny jest do kupienia pod tym linkiem - http://bit.ly/2r0soWd

2. Drugim uchwytem który dzisiaj chciałbym wam pokazać jest uchwyt Baseus Gravity. Wybrałem go z dwóch powodów, po pierwsze ze względu na sposób montażu, tak aby pokazać wam jak działają i prezentują się uchwyty zapinane na kratkę nawiewu oraz ze względu na grawitacyjny system  zamocowania w nim telefonu. Uchwyt montowany jest w szybki sposób do kratki wentylacyjnej dzięki mocnemu klipsowi a obrotowa głowica umożliwia ustawienie go w komfortowy dla siebie sposób. Telefon montujemy w szczękach uchwytu które to pod ciężarem telefonu, grawitacyjnie zaciskają się wokół niego zapewniając pewny uchwyt, a gdy chcemy  wyjąć telefon z uchwytu wystarczy go jedynie podnieś. Rozwiązanie to choć niezwykle praktyczne ma jednak zasadniczą wadę, a mianowicie nie możemy ustawić sobie telefonu w poziomie. Jeżeli to wam jednak nie przeszkadza to zakup tego uchwytu może okazać się dobrym wyborem ponieważ wydaje się on dobrze wykonany i daje nadzieję na długą bezawaryjną pracę. Więcej na temat tego i pozostałych uchwytów znajdziecie w wideo-recenzji w której będziecie tez mogli zapoznać się bliżej z zasadą ich działania. 

Uchwyt dostępny jest do kupienia pod tym linkiem - http://bit.ly/2HqTAo3

3. Trzecim uchwytem na który warto zwrócić uwagę jest uchwyt SPIGEN QS24. Marka Spigen to znany i ceniony producent którego uchwyty samochodowe dostępne są niemal na całym świecie i wyróżniają się zarówno pod względem jakości wykonania jak i innowacyjności. Wspomniany Spigen QS24 reprezentuje grupę uchwytów montowanych w slocie CD radioodbiornika. Wysokiej jakości tworzywo sztuczne, silikonowe podkładki oraz mocny docisk, pewnie trzymający uchwyt w slocie CD to niewątpliwe atuty tego modelu. Uchwyt dobrze wypada też pod kątem trzymania telefonu a to dzięki bardzo mocnym magnesom neodymowym które są w stanie utrzymać telefon nawet podczas agresywnej jazdy po wybojach. W zestawie otrzymujemy dwie blaszki do przyklejenia na plecy telefonu oraz potrzebne do tego taśmy samoprzylepne.  Jeżeli nie przeszkadza wam konieczność doklejenia do telefonu specjalnej blaszki oraz nie korzystacie z płyt CD w samochodzie to Spigen QS24 może być dla was ciekawą alternatywą dla typowych uchwytów na szybę.

Uchwyt dostępny jest do kupienia pod tym linkiem - http://bit.ly/2vLIicB

4. Skoro jesteśmy przy uchwytach marki Spigen to przyjrzyjmy się bliżej chyba  jednemu z najlepszych uchwytów tego producenta, jakim jest Spigen TS36 Signature Car Mount Holder. Jeżeli chodzi o  wykonanie uchwytu to muszę przyznać że po raz kolejny marka Spigen mnie nie zawiodła, oddając nam do dyspozycji  bardzo dobry i przemyślany produkt. Wysokiej jakości tworzywo, długie ramie teleskopowe pozwalające na komfortową obsługę smartfona, nawet w samochodach w których przednia szyba jest znacznie oddalona od kierowcy, świetna żelowa przyssawka zapewniająca stabilne mocowanie zarówno do szyby jak i kokpitu oraz precyzyjnie działająca głowica z automatycznie zatrzaskującymi się ramionami to niewątpliwie atuty przemawiające na jego korzyść. Jeżeli szukacie naprawdę solidnego i wszechstronnego uchwytu a nieco wyższa cena jaką przyjdzie za niego zapłacić was nie odstrasza  to z pewnością jest to uchwyt godny polecenia.

Uchwyt dostępny jest do kupienia pod tym linkiem -  http://bit.ly/2JmUr9O

Uwaga Promocja - dla pierwszych 100 osób które podczas zamówienia podadzą ten kod -   -  8% rabatu.

5. Na koniec zostawiłem sobie uchwyt iOttie Easy One Touch 3 który nie ukrywam mi osobiście najbardziej przypadł do gustu. Posiada on bardzo mocną konstrukcje z wysokiej jakości tworzywa, super silną żelowa przyssawkę wielokrotnego użytku (wystarczy przemyć ją w ciepłej wodzie), świetną głowicę z automatycznym przyciskiem blokującym telefon w uchwycie oraz elegancki design wpasowujący się idealnie we wnętrze każdego samochodu. Jeżeli wspomnimy jeszcze że uchwyt  posiada obrotową głowice, teleskopowe ramie, specjalną podstawkę do przyklejenia go na desce rozdzielczej oraz regulacja pozwalająca idealnie ustawić telefon w każdej pozycji to okazuje się że tak naprawdę nie ma on słabych stron. Tak wiem,  jest to najdroższy z prezentowanych dzisiaj uchwytów ponieważ kosztuje w granicach 100zł, ale możecie być pewni że jest on wart swojej ceny która w obliczu wizji uszkodzenia telefonu spowodowanego zastosowaniem taniego uchwytu wcale nie wydaje się aż tak wysoka.

Uchwyt dostępny jest do kupienia pod tym linkiem - http://bit.ly/2vRvoK6

Podsumowanie

Jak widzicie wybór odpowiedniego uchwytu nie jest łatwy, tym bardziej że różnorodność rozwiązań dostępnych na rynku często przyprawia o ból głowy. Mam nadzieję że dzisiejszy przegląd najczęściej spotykanych rozwiązań nieco ułatwi wam podjęcie decyzji, choć zdaję sobie sprawę że wbrew pozorom wcale nie będzie łatwo. Pamiętajcie jednak że bez względu na to który z systemów wybierzecie, zawsze najważniejsza powinna być jakość wykonania, ponieważ pozorne oszczędności przy zakupie mogą przerodzić się bardzo duże koszty naprawy w przypadku uszkodzenia telefonu, spowodowane słabą jakością uchwytu. Dlatego też zawsze starajcie się wybierać produkty sprawdzonych marek, posiadające stosowne atesty i gwarantujące bezpieczeństwo waszych telefonów.