Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Banner 2

Hykker myNavi 701m

W dobie smartfonów i tabletów wyposażonych w GPS, aktualne mapy on-line oraz funkcje ostrzegania przed korkami czy utrudnieniami na drodze, coraz rzadziej decydujemy się na zakup dedykowanej nawigacji samochodowej. Nie oznacza to jednak że takie nawigacje nie mają racji bytu, co więcej, ich sprzedaż wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Dzisiaj krótka recenzja jednego z najtańszych modeli który właśnie pojawił się w sieci sklepów Biedronka.

Na początek kilka informacji jakie możecie przeczytać na stronach producenta.

Nawigacja samochodowa Hykker myNavi 7 to najnowszy GPS marki. Szybko oblicza trasę i prowadzi przez drogę do celu. Za sprawą dużego, 7-calowego dotykowego ekranu LCD o bardzo dobrej jakości, GPS sprawdzi się zarówno w celach prywatnych – w podróży, jak i w codziennej pracy zawodowych kierowców. Co istotne w przypadku tego typu urządzeń – myNavi 7 posiada przyjazny i czytelny interfejs, dzięki czemu korzystanie z nawigacji jest proste i komfortowe.
Nawigacja oferuje również szereg funkcji multimedialnych. Pozwala na odtwarzanie filmów, muzyki i audiobooków, dzięki temu, że ma wbudowany transmiter FM umożliwiający połączenie nawigacji z systemem nagłośnienia w samochodzie.
myNavi7 posiada gniazdo USB oraz minijack 3,5 mm do podłączenia słuchawek oraz czytnik kart microSD. Bezproblemową pracę na postoju zapewnia urządzeniu akumulator o pojemności 800 mAh. W zestawie znajduje się: ładowarka samochodowa, przewód USB oraz uchwyt na szybę.
myNavi 7 dostępne jest z aktualną, bezterminową i darmową mapą Polski NAVIGO Copernicus. Po rejestracji użytkownika na stronie internetowej producenta, dostępna jest także czasowa aktualizacja mapy za darmo. Mapa Polski NAVIGO to ponad 3300 szczegółowych map miast i miejscowości oraz 2,7 mln rzeczywistych punktów adresowych, a także pełna sieć dróg autostradowych, drugorzędnych, lokalnych i gruntowych.

Ponieważ w sieci krąży kilka mniej lub bardziej obiektywnych recenzji tej nawigacji, postanowiłem też napisać coś od siebie. Zanim jednak podzielę się z wami moimi spostrzeżeniami zapraszam do krótkiej recenzji z Unboxingu  Hykker myNavi 7 którą już kilka dni temu dla was przygotowałem.

 

Zacznijmy od wykonania. 

Konstrukcja w całości wykonana została z przeciętnej jakości tworzywa sztucznego, jej sztywność pozostawia nieco do życzenia a design nie zachwyca.  Nie dziwi wiec że  jest to jeden z argumentów przeciwników tej nawigacji, czy jednak słuszny? Według mnie nie!, choć w zupełność rozumiem ich podejście i wiem skąd się bierze. W dobie smarfonów i tabletów, gdzie ekrany HD czy Ultra HD zamknięte zostały w błyszczących obudowach, często wykonanych z lekkich stopów aluminium czy najwyższej jakości tworzywa, taka konstrukcja wydaje się na pierwszy rzut oka nieco archaiczna, jednak pamiętajmy że nawigacja to nie jest urządzenie które będziemy nosić w plecaku czy przez cały dzień przeglądać na nim internet. Przez 90 procent czasu będzie ona zamontowana w samochodzie a tutaj liczy się pewny uchwyt do jej zamontowania, matowa obudowa odporna na promienie słoneczne oraz dobra widoczność i czytelność map, a to wszystko mamy zapewnione w przypadku nawigacji Hykker myNavi7

Kolejna kwestia to wyświetlacz. Tutaj również przyzwyczajeni jesteśmy do pojemnościowych ekranów w wysokiej rozdzielczości, dlatego też ekran oporowy o niskiej rozdzielczość nieco nas odstrasza przy pierwszym uruchomieniu, ale znowu, w przypadku nawigacji samochodowej bardziej liczy się matowa matryca zapewniająca dobrą czytelność mapy w każdych warunkach niż błyszczący ekran o wysokiej rozdzielczości  a taką czytelność zapewnia nam matryca zastosowana w nawigacji Hykker myNavi 7.

Teraz czas na system operacyjny. Zastosowano tu Windowsa CE 6.0 który jak wiecie został dość mocno skrytykowany przez jednego z popularnych youtuberów  jakim jest "Szafa", a którego recenzje akurat sobie cenię i często je oglądam. Niestety nie mogę się w tym przypadku z nim zgodzić, ponieważ jeżeli chodzi o dedykowane nawigacje samochodowe, jest to akurat najlepszy z systemów jaki możemy dostać. Wystarczy tu wspomnieć że jedne z najlepszych nawigacji tego typu dostepnych na rynku, takich producentów jak np. Navitel, Mio  itp. kosztujące często nawet powyżej 1000zł, działają właśnie na tym systemie, więc zupełnie nie rozumiem tutaj jego krytyki.

No i na koniec mapy. Tutaj akurat muszę zgodzić się z osobami które krytycznie je oceniły.  Mapy NAVIGO niestety słabo radzą sobie z nawigacją w mniejszych miejscowościach, brak tu niektórych ulic, nie mówiąc już o numerach domów, co niestety w pewnym stopniu je dyskwalifikuje. W przypadku większych miast wygląda to zdecydowanie lepiej, chociaż i tutaj jak się okazuje jest nieco problemów z ich aktualnością, ponieważ brakuje nowych skrzyżowań lub dróg niedawno oddanych do użytku, tak więc i tutaj ich przydatność jest dość wątpliwa. Problematyczna jest też kwestia aktualizacji tych map, ponieważ pomimo iż producent nawigacji zapewnia że po rejestracji na stronie Navigo będziemy mogli pobrać aktualizację, to jednak jak się okazuje strona producenta mapy nie działa i nie wiadomo czy jeszcze będzie działać. Dlatego od razu was przepraszam że w recenzji wideo którą zamieściłem powyżej, powiedziałem że jest tu niezła mapa, wzięło się to z tego że jeszcze rok temu kiedy miałem okazje korzystać z map tego producenta na innych nawigacjach to spisywały się one naprawdę dobrze, więc teraz przygotowując Unboxing tej nawigacji założyłem że nadal będą one dobrze działać co niestety nie ma miejsca.

Jest jednak optymistyczna informacja, a mianowicie właśnie dzięki tak krytykowanemu przez niektórych systemowi Windows CE 6.0 możemy dograć tutaj inne mapy, takie jak np. Automapa, dzięki czemu możemy mieć naprawdę bardzo dobrą nawigację która nawet biorąc pod uwagę konieczność opłacenia licencji na profesjonalne mapy, nadal będzie bardzo atrakcyjna cenowo w porównaniu do konkurencyjnych nawigacji dostępnych na rynku. 

Podsumowując Hykker myNavi 7 z domyślnie zainstalowanymi mapami sprawdzi się jedynie w mieście i dłuższej trasie, dlatego jeżeli nie planujecie zmiany mapy na lepszą np. Automapa, MapaMap itp to lepiej zrezygnujcie z zakupu, ponieważ z pewnością będziecie rozczarowani. Jeżeli jednak zdecydujecie się na podmianę mapy, to możecie mieć naprawdę bardzo dobrą nawigację samochodową z dużym, czytelnym ekranem o przekątnej 7", szybkim działaniem, bardzo dobrym odbiornikiem GPS oraz transmiterem FM, dzięki któremu możemy słuchać komunikatów z wykorzystaniem systemu audio naszego samochodu, a to wszystko nadal w bardzo atrakcyjnej cenie. I na koniec - proszę nie porównujcie tego typu nawigacji do smartfonów i tabletów z tylko wgranymi mapami bo to zupełnie inne urządzenia i nie można ich oceniać jedną miarą.