Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

banner

 radio spotify i400s 1

Ferguson i400s   - hybrydowe radio internetowe z tunerem FM / DAB+ ,Spotify, CD i WiFi

Kiedy wiosną tego roku Firma Ferguson wprowadziła na rynek swój pierwszy hybrydowy odbiornik radiowy od razu stał się on hitem, ale czy można się temu dziwić, skoro oprócz cyfrowego radia DAB+ zaimplementowana została w nim obsługa stacji internetowych, wsparcie dla DLNA czy Bluetooth a całość uzupełniły dwa wysokiej jakości głośniki zapewniające świetne brzmienie i modna obudowa w stylu retro? - to po prostu musiało się udać. Teraz kiedy po kilku miesiącach na rynku zadebiutował jego następca ,zainteresowanie modelem jest równie duże, jak wygląda, jakie ma funkcje, oraz przede wszystkim jak gra? tego wszystkiego dowiecie się z dzisiejszej recenzji radia Ferguson i400s. (sprawdź aktualną cenę) 

I. Zawartość pudełka i ocena zewnętrzna:

Radio zapakowane zostało w duże  tekturowe pudełko na którym znalazło się zdjęcie urządzenia oraz jego specyfikacja techniczna

W pudełku oprócz radia znajdziecie jeszcze zasilacz, kabel audio, pilota zdalnego sterowana wraz z bateriami oraz instrukcje obsługi.

W porównani z modelem i300 zaszły duże zmiany jeżeli chodzi o design. Tym razem konstruktorzy nieco odeszli od stylu retro, który charakterystyczny był dla poprzednich modeli tego producenta i postawili na bardziej nowoczesny design, chociaż i tutaj da się zauważyć lekkie nawiązanie do stylistyki retro. Jest to szczególnie widoczne w przypadku radia w kolorze Walnut, tak wiec jeżeli jesteście fanami takiego stylu to wybierzcie model właśnie w tym kolorze. Do nas natomiast trafił na testy model w kolorze czarnym i powiem wam że mi się on bardzo spodobał. Radio wygląda nowocześnie i świetnie prezentuje się zarówno w biurze jak i w domu, tak więc jeżeli miałbym wybierać to bez wątpienia wybrałbym właśnie czarny. 

Wybierając produkty marki Ferguson możemy być pewni jednego - jakość wykonania będzie na najwyższym poziomie. Konstrukcja radia i400s,  to połączenie drewnianej obudowy z wysokiej jakości tworzywem sztucznym z którego wykonany został front dzisiejszego bohatera. Myślę że nie muszę nawet wspominać o idealnym spasowaniu poszczególnych elementów czy solidnym montażu gniazd, złącz i przycisków w jakie wyposażony został ten odbiornik bo naprawdę trudno znaleźć tu jakieś słabe strony. 

Na froncie znalazło się miejsce dla dwóch wysokiej klasy głośników o mocy 30W każdy, pomiędzy którymi znajdziemy duży kolorowy wyświetlacz o przekątnej 2.8", pokrętło regulacji głosu, które też służy do nawigacji po menu radioodbiornika zestaw przycisków oraz dwa gniazda - wejście AUX IN i wyjście słuchawkowe. Pojawiła się tu też nowość w porównaniu z poprzednim modelem a mianowicie szufladka na płyty CD do której wrócimy jeszcze w dalszej części tej recenzji.

Pozostaje nam jeszcze spojrzeć na tylną ściankę radioodbiornika, gdzie znajdziemy gniazdo zasilacza, złącze USB, mechaniczny wyłącznik oraz antenę teleskopową. Znalazło się tu też złącze serwisowe przeznaczone do aktualizacji oprogramowania, ale ponieważ może z niego korzystać jedynie autoryzowany serwis nie powinno nas ono zbytnio interesować. 

Jak widzicie pod względem złącz nie jest źle, ponieważ mamy możliwość podłączenia zarówno dysków zewnętrznych poprzez złącze USB, jak również  innych urządzeń dzięki wejściu AUX IN. Nie zapominajmy też o możliwości podłączenia się za pomocą Bluetooth czy korzystanie z przesyłu danych po WiFi z wykorzystaniem DLNA. Pewnie powiecie że się czepiam, ale do pełni szczęścia brakuje mi tu kilku elementów a mianowicie: czytnika kart SD/microSD, drugiego złącza USB, oraz chyba najbardziej wejścia antenowego, które pozwoliło by na podłączenie anteny zewnętrznej, co ma  szczególne znaczenie dla osób mieszkających w rejonie o słabszym zasięgu. Niby drobiazg, ale w tej cenie można było na to już liczyć.

Wraz z radiem Ferguson i400s otrzymujemy pilota zdalnego sterowania który znacznie upraszcza obsługę odbiornika. Co do jego wykonania nie mam żadnych uwag, nie jest to co prawda konstrukcja budząca szczególny zachwyt, ale jest przyzwoicie wykonany, przyciski maja odpowiednią wielkość i przyjemny w dotyku podgumowany materiał, działają poprawnie i jeżeli przyzwyczaimy się już do  układu funkcji na pilocie to korzysta się z niego naprawdę dobrze.

Omówiliśmy sobie budowę radia Ferguson i400s więc teraz zapraszam do krótkiej recenzji z Unboxingu tego modelu.

 

II. Specyfikacja Techniczna

Zapoznajmy się jeszcze ze specyfikacją techniczną i możemy przejść do omówienia poszczególnych funkcji radia Ferguson i400s

Display 2.8”, 320 x 240, TFT colour display
Network support IEEE 802.11b/g/n wireless (Wi-Fi)
Bluetooth support BT 4.0, Supports A2DP, AVRCP profiles
Network encryption WEP, WPA, WPA2 (PSK), WPS
Streaming protocols UPnP, DLNA
Supported playback formats (streaming, USB) MP3 (up to 320 kbit/s), WMA (up to 384 kbit/s),
WAV (up to 1.536 mbit/s), AAC/AAC+ (up to 96kHz, 24bit), FLAC (up to 48kHz, 24bit)
CD player support CD-ROM, CD-R, CD-RW
Supported playback formats (CD) CDDA, MP3, WMA (up to 48kHz, 384kbps)
DAB/DAB+ Band III (174.928 – 239.200 MHz)
FM 87.5 – 108.0 MHz, support RDS
Digital Signal Processor DSP included
Extra functions Timer, Alarm, Nap, Dimmer, Sleeper
Power supply Power adaptor, 16V 2250mA
Remote control power supply 2 x 1.5V AAA battery
Standby mode power consumption < 1W
Networked standby mode power consumption < 6W
Operating temperature 0C - 35C
Working humidity 20%~80%
Speaker power output 2 x 30W
Connections 3.5mm headphone socket USB port (for playback only, no charging function) 3.5mm aux in socket, stereo DC IN power supply socket
Dimensions 350 mm(L) x 105 mm(H) x 250 mm(D)
Weight 3.71 kg
Finish Wood/ABS

III. Instalacja i obsługa

Sama instalacja i obsługa radia pomimo iż mamy do czynienia z dużą ilością funkcji, jest bardzo intuicyjna i nie wymaga jakiejś specjalistycznej wiedzy, tak więc bez problemu poradzi sobie z nią każdy użytkownik. Wbudowany kreator przeprowadzi nas przez wstępną konfigurację polegającą na ustawieniu dostępu do naszej sieci WiFi, po czym praktycznie od razu możemy korzystać z wszystkich funkcji naszego radia. Warto też na wstępie zmienić sobie język OSD na polski, ponieważ domyślnie odbiornik uruchomi się z nakładką angielską. 

Siłą radia Ferguson i400s jest szereg funkcji w jakie zostało ono wyposażone. Do najważniejszych z pewnością należą:

Radio internetowe

To chyba najważniejsza funkcja tego odbiornika radiowego, ponieważ to dzięki niej mamy dostęp do ponad 40 000 stacji radiowych nadawanych za pośrednictwem internetu. Wystarczy że będziecie w zasięgu sieci WiFi aby móc słuchać swojej ulubionej stacji radiowej nadawanej nawet na drugim krańcu świata. Ponadto stacje zostały pogrupowane według kontynentów, krajów, regionów czy też gatunków muzyki. Dostępne są też listy najpopularniejszych stacji tak więc każdy znajdzie coś dla siebie. 

Spotify Connect

To pierwsza nowość w porównaniu z modelem I300.  Ferguson i400s umożliwia słuchanie muzyki z programu spotify zainstalowanego na smartfonie, tablecie czy PC. Teraz wystarczy w aplikacji spotify na naszym urządzeniu mobilnym lub komputerze wybrać z listy dostępnych urządzeń Fergusona I400s i już możemy słuchać naszych ulubionych utworów w wysokiej jakości dźwięku jaki zapewnia nowe radio Fergusona. Żeby jednak nie było tak "różowo", z funkcji tej będą mogli korzystać jedynie użytkownicy posiadający konto premium w tym serwisie, jeżeli korzystacie z darmowej wersji niestety nie będziecie mogli wykorzystać tej funkcji. 

Media Player

To po części również nowość jeżeli chodzi o ten odbiornik, ponieważ możemy teraz odtwarzać muzykę bezpośrednio z podłączonych do niego nośników danych takich jak pendrive czy dysk zewnętrzny, czego jak pamiętacie brakowało w poprzednim modelu. Bez problemu odtworzycie tu takie formaty jak: MP3 (up to 320 kbit/s), WMA (up to 384 kbit/s), WAV (up to 1.536 mbit/s), AAC/AAC+ (up to 96kHz, 24bit), czy FLAC (up to 48kHz, 24bit).

Wielu z was ucieszy też wsparcie dla urządzeń DLNA, dzięki czemu nie będzie problemu z odtwarzaniem muzyki z domowej sieci multimedialnej, dysku sieciowego czy komputera.

Radio DAB/DAB+

Jak przystało na nowoczesny odbiornik radiowy, nie mogło zabraknąć w nim tak istotnej funkcji jak możliwość odbierania cyfrowych stacji radiowych nadających w technologi DAB i DAB+. Do dyspozycji mamy ręczne lub automatyczne wyszukiwanie stacji radiowych oraz tworzenie własnych list ulubionych. Odbiornik pozwala na zaprogramowanie do 20 wybranych stacji, czyli jak dla mnie bardzo dużo.

Radio FM

Radio analogowe to nadal najpopularniejszy dostęp do naziemnych stacji radiowych i chyba jeszcze długo tak zostanie, dlatego oczywiście nie mogło zabraknąć tu tunera FM. Jeżeli chodzi o wyszukiwanie stacji czy układanie własnych list wygląda to identycznie jak w przypadku radia cyfrowego tak więc nie będę wam tego ponownie opisywał. 

Bluetooth

O funkcji Bluetooth już wam wspominałem na wstępie, tak więc przypomnę że z Fergusonem i400s możecie łączyć się też za pomocą tej technologi, dzięki czemu możecie słuchać swojej muzyki wprost z telefonu, tabletu czy też innego urządzenia wspierającego tę technologie.

CD

To kolejna nowość w jaką wyposażono nowy model radia od Fergusona. Zapewne większość z was ma jeszcze kolekcje płyt CD do których lubi wracać, dlatego też pewnie ucieszy was możliwość odtwarzania płyt bezpośrednio na odbiorniku i400s. Radio dobrze radzi sobie nie tylko z oryginalnymi płytami CD Audio ale też wspiera CD MP3, CD-DA, CD-R, CD-RW, CD-WMA.

AUX IN

Wszyscy z was którzy preferujecie  tradycyjne podłączenie kablowe również będziecie zadowoleni. Dzięki wejściu AUX IN i dołączonemu do zestawu kabelkowi audio nie będziecie mieć problemu z podłączeniem urządzeń w ten sposób co również ma swoje plusy i dobrze że taka możliwość znalazła się w tym odbiorniku.

Pozostałe funkcje

Na koniec warto jeszcze wspomnieć że radio wyposażone jest w zegarek jak również funkcje budzika  co możemy potraktować jako praktyczny dodatek.

Na poniższych zdjęciach możecie zapoznać się z wszystkimi funkcjami i ustawieniami jakie oferuje Ferguson i400s.

Pozostała nam jeszcze do omówienia aplikacja mobilna, ale zanim do niej przejdziemy, najpierw zachęcam was do zapoznania się z poniższą recenzją wideo którą dla was przygotowałem, a w której to zobaczycie omówione powyżej funkcje radia Ferguson i400s, oraz posłuchacie jak ono gra.

Aplikacja nazywa się UNDOK i pobieramy ją ze sklepu Google Play. Pozwala ona na pełną kontrolę nad odbiornikiem, począwszy od ustawień samego urządzenia po zarządzanie wszystkimi dostępnymi funkcjami. Dzięki niej znacznie szybciej wyszukacie interesujące was stacje internetowe, utworzycie listy ulubionych kanałów, wyszukacie naziemne kanały cyfrowe i analogowe jak również będziecie mieć kontrolę nad regulacją siły głosu i equalizerem. Jej atutem jest łączność wifi, która pozwał na sterowanie radiem nawet z drugiego końca domu, czego nie zapewnia tradycyjny pilot na podczerwień. 

Aplikacja jest przejrzysta i intuicyjna, dlatego też już po kilku chwilach trudno sobie wyobrazić jej brak i powrót do obsługi radia w tradycyjny sposób.  

Z aplikacją możecie zapoznać się na poniższych zdjęciach.

IV. Jakość dźwięku 

Wszystko pięknie ale jak to radio gra? 

To chyba najważniejsze pytanie i na odpowiedź na nie pewnie najbardziej czekacie. Nie będę was wiec dłużej trzymał w niepewności - Ferguson i400s gra świetnie. Dwa wbudowane głośniki o mocy 30W każdy, wyposażone w technologią bass reflex zapewniają czysty i mocny dźwięk z wyraźnym wyodrębnieniem zarówno niskich jak i wysokich tonów. Dodatkowo rozbudowany equalizer pozwala na wybranie z pośród kilku zapisanych profili dobranych pod rożne typy muzyki lub stworzenie własnego profilu, dzięki czemu jeszcze lepiej możemy dopasować dźwięk do własnych upodobań. Co prawda nie jestem audiofilem, ale nie mam uwag jeżeli chodzi o jakość dźwięku oferowanego przez to radio.

V. Podsumowanie

Ferguson i400s to jak dla mnie radio kompletne. W tym "niedużym pudełku"  udało się połączyć bardzo dobre wykonanie, świetny design, rozbudowane funkcje oraz bardzo dobrej jakości dźwięk. Wybierając model i400s (sprawdź aktualną cenę) mamy dostęp nie tylko do naziemnych stacji radiowych nadających w technologi cyfrowej i analogowej, ale również, a może przede wszystkim do tysięcy stacji internetowych z całego świata. Jeżeli dodamy do tego wsparcie dla spotify, możliwość odtwarzania muzyki z nośników zewnętrznych, dysków sieciowych czy płyt CD, jak również urządzeń mobilnych poprzez technologie bluetooth, to czy można chcieć jeszcze czegoś więcej? Oczywiście ma ono też swoje słabsze strony, do których mógłbym zaliczyć brak wsparcia dla kart SD, możliwości podłączenia zewnętrznej anteny, czy też konieczność posiadania konta premium w spotify, ale podobno nie ma urządzeń idealnych wiec chyba możemy mu to wybaczyć, tym bardziej że do ideału brakuje mu naprawdę niewiele.