Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

banner

FS1DB produkt

FERGUSON DOORBELL HD FS1DB - wideodomofon IP dzięki któremu nie przegapisz żadnego "gościa".

System Smart Home firmy Ferguson wzbogacił się niedawno o nowe urządzenie jakim jest wideodomofon IP, oznaczony symbolem HD FS1DB. Pomimo iż stanowi on integralną część systemu inteligentnego domu, to jednak może on też działać zupełnie niezależnie, dzięki czemu z powodzeniem możemy go zainstalować w każdym domu czy mieszkaniu. Do jego głównych zalet należy zaliczyć współpracę z aplikacją na urządzenia mobilne, dzięki której nawet będąc na drugim krańcu świata możemy porozmawiać z osobą stojącą przed naszymi drzwiami. Jeżeli chciałbyś poznać inne funkcje tego domofonu to zapraszam do recenzji.

I. ROZPAKOWANIE / JAKOŚĆ WYKONANIA

Ferguson HD FS1DB znajdziecie w solidnym tekturowym pudełku z biało zieloną nakładką, na której oprócz zdjęcia urządzenia znalazły się podstawowe informacje dotyczące jego funkcji jak i specyfikacji.

Sprawdźmy zatem co znajdziemy wewnątrz.

Jak widzicie zestaw wygląda naprawdę okazale. Oprócz samego domofonu znajdziemy tu: osłonkę zabezpieczającą przed deszczem, zasilacz, wtyczki przyłączeniowe, zestaw wkrętów i kołków montażowych a nawet mały śrubokręt. W zestawie znalazł się też dzwonek wewnętrzny z regulacją głośności i kilkoma dźwiękami sygnału do wyboru, oraz instrukcja obsługi wraz z kartą gwarancyjną.

Jak widzicie producent pomyślał o wszystkim i tak naprawdę nic więcej nie jest nam potrzebne aby podłączyć i cieszyć się działaniem tego wideodomofonu. Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia elektrozaczepu do drzwi lub bramki, ale o to musimy już zadbać we własnym zakresie, zgodnie z uwarunkowaniami naszej infrastruktury. Trzeba też pamiętać aby do takiego elektrozaczepu było doprowadzone oddzielne zasilanie, ponieważ wideodomofon działa na zasadzie przekaźnika i nie podaje napięcia na zaczep.

Jeżeli chodzi o wykonanie, to przynajmniej na pierwszy rzut oka trudno mieć jakieś uwagi. Pomimo iż obudowa w całości wykonana została z tworzywa sztucznego to jednak wydaje się ono dobrej jakości, urządzenie posiada klasę  wodoszczelności IP66 i ciekawy design.  Jeżeli zamontowane będzie na drzwiach wewnątrz klatki schodowej to z pewnością sprawdzi się wyśmienicie. Pewne obawy można mieć jedynie w przypadku zamontowania go na ogrodzeniu naszej posesji, gdzie tworzywo z którego został wykonany narażone będzie na zmienne warunki atmosferyczne (deszcz, słońce, śnieg, mróz), ale o tym moglibyśmy przekonać się dopiero po kilku sezonach użytkowania i trudno na dzień dzisiejszy właściwie to ocenić.

Bardzo dobrze prezentuje się też wewnętrzny dzwonek, który również znalazł się w zestawie. W przeciwieństwie do wideodomofonu montowanego na zewnątrz, dzwonek wewnętrzny wykonany został z białego tworzywa i trzeba przyznać że naprawdę bardzo dobrze prezentuje się pod względem designu. 

Konstrukcja jest mała, posiada zintegrowaną wtyczkę zasilania oraz dodatkowe diody będące oprócz sygnału dźwiękowego dodatkowym elementem systemu powiadamiania. Taka konstrukcja zapewnia dużą mobilność urządzenia ponieważ wystarczy wpiąć go do dowolnego gniazdka w mieszkaniu aby móc w pełni z niego korzystać. Atut mobilności przydaje się szczególnie w przypadku domków jednorodzinnych gdzie często w zależności od pory dnia przebywamy w pomieszczeniach na różnych kondygnacjach i dzwonek mógłby być słabo słyszalny. 

Jak już wspomniałem w skład zestawu wchodzi również zasilacz służący do zasilania wideodomofonu. Jest to zasilacz 12v 1000mA, wyposażony w przewód o długości ok 140cm. Jak widzicie przewód jest dość krótki i nawet w przypadku zamontowania wideodomofonu na drzwiach wejściowych może się okazać że będzie niestety za krótki. Tak więc pozostaje wam we własnym zakresie postarać się o przedłużenie tego przewodu lub wykorzystać istniejącą instalacje 12-24V, jeżeli oczywiście mieliście taką doprowadzoną do poprzedniego domofonu ( w zestawie znajdziecie dodatkową wtyczkę która ułatwi wam podłączenie)

II. Podłączenie i konfiguracja

Jeżeli chodzi o montaż i podłączenie przewodów czy elektrozaczepu nie będę się tu rozpisywał ponieważ nie to jest przedmiotem tej recenzji, niemniej jednak powiem wam że każdy powinien sobie z tym bez problemu poradzić, tym bardziej że jest to bardzo dobrze opisane w instrukcji obsługi.

Przejdźmy zatem do konfiguracji naszego wideodomofonu. Ponieważ jest to domofon IP współpracujący z urządzeniami mobilnymi jego konfiguracja odbywa się za pomocą aplikacji którą musimy pobrać i zainstalować na telefonie. Aplikacja nazywa się "Ferguson Doorbell" i jest dostępna na urządzenia z systemem Android jak i iOS. 

Ponieważ z domofonem możemy się łączyć zarówno za pomocą kabla internetowego jak i wbudowanego modułu WiFi, w pierwszym etapie konfiguracji mamy do wyboru dwie zakładki "SmartLink" (instalacja po WiFi) oraz "Networked Devices" (instalacja po kablu). Ponieważ częściej korzystamy z połączenia bezprzewodowego, w mojej recenzji posłużyłem się właśnie takim połączeniem.

Cały proces konfiguracji sprowadza się tak naprawdę do wybrania naszej sieci wifi i wpisania hasła. Następnie aplikacja odnajduje nasz wideodomofon i po akceptacji następuje sparowanie urządzeń. Jak widzicie cały proces został uproszczony do minimum. Od tego momentu możemy w pełni korzystać z wszystkich funkcji jakie oferuje domofon Ferguson  HD IP FS1DB.

Jeżeli chodzi o dzwonek wewnętrzny to tak naprawdę nie musimy nic robić. Wystarczy że wepniemy go do gniazdka i od razu będzie działał.

Z procesem instalacji oraz działaniem wideodomofonu możecie zapoznać się na poniższym filmie który dla was przygotowałem.

III. Funkcje i ustawienia

Ustawienia

Ponieważ wideodomofon zarządzany jest poprzez aplikacje mobilną, to tam też należy szukać wszelkich jego ustawień, których jak na tak wydawało by się mało skomplikowane urządzenie, jest naprawdę dużo. Odnoszą się one zarówno do podstawowych parametrów takich jak ustawienia dźwięków czy czasów podglądu obrazu z kamery, jak również bardziej zaawansowanych funkcji, takich jak uaktywnienie alarmu, konfiguracja rygla (elektrozaczepu), ustawienia sieci WiFi czy ustawienia powiadomień. Wszystkie funkcje znajdziecie na poniższych zdjęciach. 

Funkcje

Jeżeli chodzi o funkcje w jakie wyposażony został wideodomofon Ferguson HD IP FS1DB to można powiedzieć że mamy trzy podstawowe.

- funkcja dzwonka do drzwi wraz z podglądem 

Oczywiście jest to podstawowa funkcjonalność w jaką wyposażony jest każdy wideodomofon, więc zapewne zadajecie sobie pytanie co w tym nowego żeby o tym w ogóle wspominać. Nowością jest zdalny dostęp do domofonu z aplikacji mobilnej. Tradycyjny videodomofon wyposażony jest w panel z wyświetlaczem, zazwyczaj powieszony w jednym miejscu na ścianie, do którego musimy podejść aby odebrać połączenie i sprawdzić kto stoi przed drzwiami. W przypadku videodomofonu HD IP FS1DB połączenie wyświetla się nam bezpośrednio na ekranie naszego telefonu a ten zazwyczaj mamy zawsze przy sobie, dzięki czemu nie musimy nawet wstawać z fotela aby sprawdzić kto przyszedł. Ponadto dzięki dwustronnej komunikacji możemy bez problemu porozmawiać z osobę stojącą przed drzwiami, co ma szczególne znaczenie w sytuacji gdy akurat nie ma nas w domu.

I tak dochodzimy do największego atutu wideodomofonów IP, czyli możliwości łączenia się z urządzeniem z dowolnego miejsca na świecie za pomocą sieci internetowej. Każde naciśniecie dzwonka przy drzwiach czy bramce powoduje uruchomienie się aplikacji w naszym telefonie i wyświetlenie obrazu z kamery. Niezależnie od tego gdzie jesteśmy i z jakiej sieci internetowej korzystamy, możemy porozmawiać z osobą stojącą akurat przed naszymi drzwiami, jak dla mnie to największy atut tego urządzenia. Dodatkowo wideodomofon umożliwia równoczesną współprace z kilkoma urządzeniami mobilnymi, tak wiec każdy z domowników będzie mógł odebrać takie połączenie co praktycznie do minimum ogranicza możliwość że kogoś przegapimy.

- funkcja zarządzania elektrozaczepem (ryglem)

Druga funkcja / funkcjonalność to zarządzanie elektrozaczepem/ryglem, co również jest podstawowym zadaniem każdego wideodomofonu. Tutaj podobnie jak w przypadku pierwszej funkcji o której wyżej pisałem, również atutem jest mobilność takiego rozwiązania. Oczywiście nie będziemy wpuszczać obcych do naszego domu podczas naszej nieobecności, ale taka możliwość może być bardzo przydatna w sytuacji gdy któryś z członków rodziny (zazwyczaj dziecko) zapomni kluczy - mając taki domofon bez problemu wpuścimy go do środka bez względu na to czy jesteśmy akurat w pracy czy np. na zakupach. 

Pomyślicie pewnie OK, ale co w przypadku gdy ktoś ukradnie nam telefon? O tym również pomyśleli producenci i wymusili w aplikacji do obsługi wideodomofonu konieczność ustawienia indywidualnego hasła, bez wpisania którego zamek nie zostanie otworzony i nikt nie dostanie się do środka. 

- funkcja alarmu

Trzecią ale równie istotną funkcją jest funkcja alarmu. Ponieważ Ferguson HD IP FS1DB wyposażony został w czujnik ruchu, świetnie sprawdza się też jako system alarmowy. Po odpowiedniej konfiguracji, domofon gdy tylko wykryje najmniejszy ruch w swoim zasięgu wysyła nam natychmiast powiadomienie na nasz telefon że coś się dzieje, dzięki czemu możemy błyskawicznie zareagować. Dużym atutem są tu też mocne diody LED pozwalające na doświetlenie obrazu z kamery w promieniu aż 10m, dzięki czemu nawet w zupełnych ciemnościach, mamy w pełni czytelny obraz, pozwalający bez problemu rozpoznać twarz osoby będącej w zasięgu obiektywu. Dodatkowo aplikacja umożliwia nam bezpośredni zapis wideo z kamery na telefon lub też wykonanie i zapisanie zdjęć co może być niezwykle pomocne w przypadku ustalenia ewentualnego sprawcy np. włamania.

IV. Podsumowanie

Przyzwyczajony do tradycyjnego wideodomofonu, dość ostrożnie podszedłem do kwestii rozwiązań opartych o technologię inteligentnego domu, gdzie tradycyjny panel na ścianie zastąpiony zostaje mobilną aplikacją, ale wraz z upływem czasu z każdym dniem zacząłem się coraz bardziej przekonywać do takiego rozwiązania. Jeżeli zapoznaliście się z powyższą recenzją z pewnością macie już własne zdanie odnośnie wideodomofonu IP firmy Ferguson i domyślacie się co mnie do niego przekonało.

Zacznijmy może od plusów:

Zarówno wideodomofon jak i dzwonek wewnętrzny świetnie prezentują się pod względem designu i samego wykonania, natomiast dobrej jakości obiektyw kamery pozwala na przesyłanie filmów i zdjęć w rozdzielczości HD 1280x720 a mocne diody doświetlające zapewniają bardzo jasny i czytelny obraz nawet w zupełnych ciemnościach. Zdalny dostęp do wideodomofonu z dowolnego miejsca na świecie, dwukierunkowa komunikacja głosowa czy funkcja zarządzania elektrozaczepem z zastosowaniem bezpiecznego hasła to kolejne atutu które przekonały mnie do tego domofonu. Oczywiście nie można zapomnieć też o funkcji monitoringu i alarmu, które tutaj otrzymujemy tak naprawdę gratis, a które praktycznie niczym nie ustępują znacznie droższym rozwiązaniom o podobnej funkcjonalności. Plusów jest oczywiście więcej ale o tym wspominałem już w samej recenzji z która myślę warto się w całości zapoznać.

Czy są zatem jakieś minusy?

Wideodomofon Ferguson HD IP FS1DB,  jak każde inne urządzenie z pewnością takie posiada, ponieważ jak wiecie nie ma urządzeń idealnych, ale jak na razie podczas kilku dni kiedy miałem możliwość przeprowadzenia testów, nie znalazłem żadnych poważnych wad które mógłbym wam wskazać. Moje obawy budzi jedynie trwałość plastykowej obudowy która nie wiadomo jak będzie się zachowywać w zmiennych warunkach atmosferycznych, ale o tym przekonamy się dopiero po kilkunastu miesiącach użytkowania.