Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

banner

archos diamondplus large 05  

Archos Diamond Plus - 2GB RAM, ośmiordzeniowy procesor, LTE oraz ekran 5.5" FHD 

Dzisiaj postanowiłem sprawdzić ile jest wart ubiegłoroczny flagowiec marki Archos. Czy nadal jest to atrakcyjna propozycja dla osób szukających solidnego telefonu w przystępnej cenie? Jeżeli wpadł wam w oko i chcielibyście się o nim nieco więcej dowiedzieć to zapraszam do zapoznania się z poniższą recenzją smartfona Archos Diamond Plus 

I. ROZPAKOWANIE / OBUDOWA / JAKOŚĆ WYKONANIA

Archos Diamond Plus zapakowany został w dość duże jak na smartfon, tekturowe pudełko, dające nadzieję że znajdziemy wewnątrz nieco więcej niż tylko standardowe wyposażenie. 

Zestaw

Niestety w pudełku oprócz telefonu znalazła się jedynie ładowarka sieciowa, kabel USB, oraz zestaw słuchawkowy i instrukcja obsługi. Co prawda na stronie producenta podają że w zestawie znajduje się też szkło ochronne na ekran, jednak nie mogę wam tego potwierdzić, ponieważ w moim egzemplarzu testowym takiego nie znalazłem. 

                      

Wykonanie.

Sam telefon wygląda przyzwoicie, choć pod względem designu niczym szczególnym mnie nie zaskoczył. Konstrukcja wydaje się solidna, nic nie trzeszczy i nie nie skrzypi, nawet przy mocniejszych próbach ściskania czy skręcania, na co niewątpliwie wpływ mają aluminiowe plecy telefonu. Smartfon niestety nie należy do najmniejszych i to nie tylko ze względu na duży wyświetlacz 5.5", ale przede wszystkim dość szerokie ramki wokół ekranu, szczególnie te nad i pod ekranem (wymiary znajdziecie poniżej w specyfikacji). Nieco odczuwalna jest też waga telefonu która wynosi 160g, jednak nie jest ona na tyle wysoka aby uznać telefon za ciężki. Słabą stroną jest natomiast obiektyw tylnej kamery, który jest zbytnio wysunięty i niczym nie osłonięty, przez co mocno narażony na porysowanie. 

Front smartfona również nieco rozczarowuje - o ile nad ekranem tradycyjnie znalazło się miejsce na głośnik, przednią kamerę, oraz zestaw czujników czy diodę powiadomień, to już pod ekranem nie mamy zupełnie nic. Puste miejsce bez przycisków, czy choćby loga producenta, sprawia wrażenie jakby czegoś nam tu brakowało, co mi osobiście niezbyt przypadło do gustu. 

Brak przycisków pod ekranem ma oczywiście swoich zwolenników jak i przeciwników do których jak pewnie pamiętacie z moich poprzednich recenzji sam się zaliczam. Jak dla mnie przyciski wyświetlane na ekranie są mniej praktyczne, oraz niepotrzebnie zabierają nam część powierzchni wyświetlacza, czego akurat nie popieram.

Plusem jest tu natomiast dobre zabezpieczenie ekranu za pomocą jednolitej tafli szkła - jak podaje producent jest to Gorilla Glass 3. Jest ono znacznie bardziej odporne na zarysowania oraz całkiem nieźle zachowuje się jeżeli chodzi o odporność na odciski palców.

Jeżeli chodzi o przyciski mechaniczne jakie znajdziemy na obudowie telefonu, to oprócz standardowych przycisków regulacji siły głosu, oraz włącznika, znajdziemy tu dodatkowy przycisk nazwany przez producenta "Q key", który to umieszczony został na lewej krawędzi smartfona. Przycisk ten posiada trzy programowalne funkcje, które aktywujemy w ustawieniach telefonu. Domyślnie możemy za jego pomocą uruchomić aplikację aparatu i wyzwolić migawkę, szybko wyciszyć telefon oraz wykonać screenshot ekranu, nic nie stoi jednak na przeszkodzie aby przypisać mu zupełnie inne funkcje co znacznie zwiększa funkcjonalność telefonu. Poniżej kilka zdjęć jak to wygląda.

Jeżeli chodzi o złącza to na dolnej krawędzi znajdziemy złącze microUSB ze wsparciem dla hosta USB OTG, natomiast na górnej złącze słuchawkowe. 

Ponieważ telefon jest nierozbieralny, po jego lewej stronie tuż nad przyciskiem "Q key", znajdziemy szufladkę na karty SIM, oraz kartę microSD. Jak się pewnie domyślacie jest to złącze hybrydowe, czyli możemy zainstalować w telefonie dwie karty SIM, lub jedną kartę SIM i kartę microSD. Takie rozwiązanie jest dość często stosowane przez producentów, choć moim zdaniem nie jest to do końca uczciwe w stosunku do konsumentów, ponieważ instalując kartę microSD, - co jest zazwyczaj niezbędne w przypadku gdy chcemy mieć na swoim telefonie naszą kolekcje zdjęć, muzyki czy filmów, - zostajemy pozbawieni możliwości korzystania z funkcji Dual SIM, co może wprowadzać w błąd nieświadomych klientów.

Z telefonem możecie się też zapoznać na poniższej wideo-recenzji którą dla was przygotowałem.

Jeżeli film ci się podobał kliknij  tutaj i subskrybuj nasz kanał

II. PARAMETRY / SPECYFIKACJA TECHNICZNA

Po ocenie zewnętrznej przyszedł czas na  zapoznanie się z jego specyfikacją.

Hardware

CPU : Mediatek MT6753 64bits True OctoCore @1,3 Ghz Cortex A53
GPU : Mali-T720MP3
RAM : 2 GB
Internal Storage : 16 GB
Expandable Storage : Micro SD card, up to 32GB (when formatted to fat32 standard)

Screen

Diagonal Size : 5.5 inches (13,97 cm)
Resolution : 1920 x 1080 (FHD) 401 PPI
Technology Type : IPS, Full Black Lamination
Touch Panel : Multitouch, 5 points

Software

Operating System : Android™ 5.1, Lollipop
Application Store : Google Play
Internet browser : Chrome
Voice Assistant : Google Now
Google Apps preinstalled : Gmail, Calendar, Hangouts, Maps, Play Music, Play Movies, Play Books
ARCHOS Apps preinstalled : Video and Files manager
Email Compatibilities : POP/IMAP/ Exchange Active Synch/ SMTP/Push Mail

Wireless Technologies

SIM Placement and Type : 2 slots Micro SIM
LTE frequencies : 800 / 1800 / 2600 MHz
GSM / GPRS / EDGE freqs : 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
3G/ WCDMA freqs : 900 / 2100 MHz
Data Rates : LTE / 4G (cat.4) 150Mbps / 50Mbps, DC-HSPA+ 42Mbps / 11Mbps
SMS/MMS : Yes
Wifi : Yes
Wifi Direct : Yes
Bluetooth : Yes, Bluetooth 4.0 Smart Ready
GPS : Yes
FM Radio : Yes
SAR / DAS : Head Max: 0.363 W/Kg (10g)/Body Max: 1.200 W/Kg (10g)

Camera

Back camera : 16 MP AF (F2.0 aperture 1,12µm) + Flash LED
Video Encoding : 1080p
Front Camera : 8 MP

Power

Removable : No
Battery Size : 2850mAh
Battery Type : Li-Ion
Battery Life : Video: 565 min
Charging Adaptor : 5V - 1.5A, Micro-USB
Fast Charge : Yes

Multimedia

Video Playback : H.265, H.264 up to 1080p resolution – 30 fps/ AVI/MP4/3GP
Audio Playback : MP3, WAV (PCM/ADPCM), AAC, AAC+ 5.1, OGG Vorbis
Image viewing : JPEG, BMP, PNG, GIF
uPnP /DNLA : Yes, via Video and Media Server applications

Ports and Sensors

Loudspeakers : Yes
Audio out : 3.5mm Jack
Microphone : Yes
Light and Proximity : Yes
USB : Micro USB with USB host via OTG cable (sold seperately)
USB OTG : Yes
3D-G sensor : Yes

What's in the box

ARCHOS Diamond Plus
USB charger
USB Cable
Hands-free kit
Quick Start Guide
Warranty Booklet
Tempered glass protector

III. SYSTEM / APLIKACJE

System

Archos Diamond Plus działa pod kontrolą Androida w wersji 5.1 Lollipop i raczej nie mamy co liczyć na jakąś aktualizację systemu. Kiedy telefon rok temu debiutował na rynku, był to w miarę aktualny system, niestety dzisiaj, kiedy nawet w najtańszych budżetowych telefonach króluje Android 6.0 i pojawia się już wersja z numerkiem 7, może to nieco odstraszać potencjalnych klientów goniących za nowościami.  

W przeciwieństwie do flagowców konkurencyjnych marek Archos Diamond Plus nie posiada autorskiej nakładki systemowej.  Producent oferuje nam czystą wersje systemu wzbogaconą jedynie o kilka autorskich aplikacji oraz funkcji, takich jak wspomniany już wcześniej programowalny przycisk "Q key" czy też obsługę gestów. 

Aplikacje 

Jak już wspominałem producent wyposażył telefon w kilka dodatkowych aplikacji takich jak: Archos Video, notatnik, radio FM itp. Na plus trzeba zaliczyć tu brak aplikacji reklamowych z którymi często spotykam się w testowanych modelach, mamy tu tylko to co niezbędne a wszystko inne możemy sobie bez problemu doinstalować ze sklepu Play, wedle naszych indywidualnych upodobań. 

 

IV. EKRAN / WYDAJNOŚĆ

Ekran

Archos Diamond Plus - wyposażony został w 5,5-calowy ekran, wykonany w technologii IPS FHD o rozdzielczości 1920x1080px i zagęszczeniu pikseli na poziomie 401 PPI. Jest to moim zdaniem najmocniejsza strona tego smartfona. Wyświetlany obraz jest bardzo dobrej jakości, pojedyncze piksele nie są zauważalne, kolory dobrze odwzorowane a wysoka jasność matrycy na poziomie 550 cd/m2 sprawia że dobrze się z niego korzysta nawet w słoneczny dzień.

W smartfonie zastosowano pięciopunktowy dotyk który przynajmniej jak na razie działa bez zarzutu. Szybko reaguje na każde dotknięcie, jest precyzyjny oraz obsługuje wszystkie dostępne gesty. 

wydajność

Archos Diamond Plus zbudowany został w oparciu o ośmiordzeniowy procesor MediaTek MT6753 Cortex-A53, taktowany zegarem 1.3 GHz i wspierany grafiką Mali-T720 MP3. Ponadto do dyspozycji mamy 2GB pamięci RAM oraz 16GB pamięci wewnętrznej, którą to możemy rozszerzyć za pomocą karty SD o kolejne 32GB.  Nie jest źle ale od telefonu za prawie 1000zł mamy prawo oczekiwać nieco więcej. 

Sprawdźmy zatem jak taka konfiguracja wypadnie w  benchmarkach takich jak: AnTuTu, Quadrant ,GFXBench GL Benchmark oraz 3DMark

Uzyskane wyniki pokazują że telefon nie powinien mieć problemów z szybkim i płynnym działaniem, równoczesnym uruchomieniem kilku aplikacji, czy też odpaleniem większości gier ze sklepu Play. Z drugiej jednak strony trzeba sobie jasno powiedzieć że podobne wyniki uzyskują telefony oferowane w cenie 600-700zł, dlatego też jeżeli byśmy wzięli pod uwagę jedynie stosunek ceny do wydajności, to niestety Archos Diamond Plus nie wypada tu najlepiej.

V. JAKOŚĆ ROZMÓW / MULTIMEDIA / KAMERY

Jakość rozmów

Archos Diamond Plus wyposażony został funkcję Dual SIM, dzięki której możemy jednocześnie korzystać z dwóch numerów telefonicznych działających w trybie pasywnym - to znaczy że jeżeli akurat w danym momencie prowadzimy rozmowę z jednego numeru to drugi w tym czasie jest nieaktywny. W stanie czuwania oba numery są aktywne i gotowe na odebranie lub nawiązanie połączenia. Niestety tak jak już wam wspominałem, jeżeli będziecie chcieli korzystać z kartu microSD, to niestety musicie zrezygnować z opcji Dual SIM co tym samym nieco ogranicza funkcjonalność tego telefonu.

Jeżeli chodzi o jakość połączenia, jak również dźwięku, to wygląda co całkiem przyzwoicie. Zarówno jakość dźwięku jak i głośność są na odpowiednim poziomie, dobrze działa mikrofon, nie ma też problemów z zasięgiem czy to w paśmie LTE czy też  2G/3G. 

Multimedia

Jeżeli zastanawiacie się jak Archos Diamond Plus radzi sobie z odtwarzaniem filmów, zarówno tych z nośników pamięci jak i tych strumieniowanych w sieci, to od razu powiem wam że bardzo dobrze. Jak zwykle do testów wykorzystałem mój zestaw plików w rożnych rozdzielczościach i z rożnym bitrate, które to odtwarzałem na telefonie zarówno za pomocą domyślnej aplikacji, jak również pobranego odtwarzacza MXPlayer.

Archos Diamond Plus bardzo dobrze poradził  sobie ze wszystkimi moimi plikami - oczywiście tymi w rozdzielczości Full HD. Próba odtworzenia materiału w rozdzielczości 4K, jak się pewnie domyślacie zakończyła się niepowodzeniem. Co prawda film się otworzył, ale o płynności odtwarzania nie było już mowy. Nie możemy jednak traktować tego jako wadę, zważywszy na cenę i specyfikacje telefonu, i nie będę brał tego pod uwagę w przypadku końcowej oceny tego modelu.

YouTube

A jak to wygląda w przypadku odtwarzania filmów z serwisu  YouTube ?. 

Tutaj podobnie jak w przypadku filmów z nośników pamięci, wszystkie materiały w rozdzielczości Full HD, odtwarzają się płynnie a obraz jest bardzo dobrej jakości. W dedykowanej aplikacji maksymalną rozdzielczością jaką możecie wybrać jest 1080p, tak wiec jeżeli chcecie poeksperymentować z wyższymi rozdzielczościami to musicie do tego użyć przeglądarki internetowej i odtwarzać przez stronę, tak jak to ma miejsce w przypadku komputerów.  

Kamery

Archos Diamond Plus wyposażony został w dwie kamery: tylną o rozdzielczości 16Mpx z autofocusem i diodą doświetlającą, oraz przednią o rozdzielczości 8Mpx. Wydawać by się mogło że powinny one zapewnić nam możliwość wykonywania naprawdę dobrej jakości zdjęć czy tak jednak jest? 

Niestety kamery nieco rozczarowują, co prawda zdjęcia są znacznie lepsze niż w większości telefonów budżetowych,  jednak do flagowych modeli jeszcze dużo im brakuje. Zawodzi nieco autofocus, szczególnie przy gorszym oświetleniu, odwzorowanie kolorów mogło by być lepsze a zdjęcia po zmroku mniej zaszumione. Myślę że od telefonu za prawie 1000zł można by oczekiwać nieco więcej. 

Poniżej kilka zdjęć wykonanych za pomocą Archos Diamond Plus

główny aparat

przednia kamera

VI. WiFi, GPS i  bateria 

WiFi

Jeżeli zastanawiacie się jak działa moduł WiFi w tym telefonie zapraszam do zapoznania się z wynikami aplikacji  Wifi Analyzer. 

Pomiarów dokonałem w pokoju z routerem, pokoju obok ( jedna ściana z cegły), oraz dwa pokoje dalej (dwie ściany z cegły)

Jak widzicie moduł WiFi działa bez zarzutu, siła sygnału jest na akceptowalnym poziomie nawet w przypadku najbardziej oddalonego pomieszczenia, tak wiec nie mam tutaj żadnych uwag.

GPS

Pozytywną ocenę otrzymuje również moduł GPS zastosowany w tym smartfonie. Bez problemu udało mi się złapać sygnał w zamkniętym pomieszczeniu jakieś 2m od okna, z czym większość testowanych telefonów miała duże problemy. W otwartym terenie ustalenie pozycji jest jeszcze szybsze, a ilość dostępnych satelit znacznie większa, tak więc myślę że nie będziecie zawiedzeni jego działaniem.

Bateria.

Ostatnim elementem jaki pozostał nam do sprawdzenia jest bateria. Archos Diamond Plus wyposażony jest w ogniwo o pojemności 2850mAh, co przy ekranie 5.5" w rozdzielczości Full HD, i apetycie na energię ośmiordzeniowego procesora, wydaje się rozsądnym minimum. Pozwala ona na około dwa dni działania telefonu przy typowym zastosowaniu, co jak na obecne standardy jest wynikiem akceptowalnym. Muszę jednak przyznać że w tej kwestii konkurencja wypada nieco lepiej

Poniżej jak zwykle macie wyniki z aplikacji Bateria HD, po przeprowadzeniu kilkugodzinnej symulacji działania telefonu w różnych trybach.


VII. Podsumowanie.

Na koniec winien  wam jestem krótkie podsumowanie i ocenę końcową smartfona Archos Diamond Plus.

Przyznam się wam że mam mieszane odczucia w stosunku co do tego modelu. Z jednej strony otrzymujemy całkiem przyzwoicie wykonany telefon, z bardzo dobrym ekranem Full HD, niezłą wydajnością, zapewniającą szybkie i płynne działanie telefonu, łącznością LTE, oraz baterią pozwalającą na dwa dni pracy bez konieczności ładowania. Z drugiej jednak strony telefon nie zachwycił mnie jeżeli chodzi o design, zarządzany jest przez starszą wersje Androida (raczej bez szans na aktualizację), a kamery choć dobrze prezentujące się na papierze to jednak w rzeczywistości bardzo przeciętne. Pewnie gdybym ten telefon otrzymał do testów rok temu, lub jego cena byłaby w granicach 600-700zł to z pewnością ocenił bym go bardzo wysoko, jednak dzisiaj od telefonu za prawie tysiąc złotych, mamy prawo oczekiwać nieco więcej. W tej cenie na rynku możecie znaleźć modele wyposażone w podobną matrycę, ale znacznie bardziej wydajne, z większą ilością pamięci RAM, pojemniejszą baterią oraz większą ilością miejsca na nasze dane (np. XIAOMI REDMI NOTE 3 itp.).